Šta je novo?

miniITX PC - pomozite da sklopim svoj novi komp...

Osbourne

Cenjen
Učlanjen(a)
06.04.2012
Poruke
162
Poena
169
Dakle, posto sam "pronasao" kuciste, dogovorio kupovinu istog i ocekujem da stigne do kraja nedelje, vreme je da definitivno odlucim sta ide unutra... Prakticno sam resio da hocu AMD APU ali sam danas ipak blize drugacijem resenju pa bih bio zahvalan ako mozete da pomognete...

Vec sam pominjao ovde na forumu kakva je situacija i koja je ideja od samog pocetka i citiracu (iseckano :D ):

Vec dosta dugo imam komp sa Athlon X2 64 5000+ procesorom i Radeon 6570 grafikom ... Meni i ovo sto vec imam zadovoljava potrebe sto se kompjutera tice, ali me privlaci ideja da sastavim neku lepu ... konfiguraciju ... u nekom lepom mini (sto manjem) kucistu... Koristio bih je za browsing i gledanje streamova, muziku, Office i CAD, mozda SolidWorks... U poslednje vreme generalno me igranje slabije zanima i ako bih nekad ponovo bio zainteresovan za neku igru onda bi to najverovatnije bilo na konzoli. A na PCu bi to eventualno bila neka sportska igra u 720p...

Kucsite je dakle reseno i u obzir dolazi samo miniITX maticna ploca sto donekle komplikuje i poskupljuje sve ali ne moze i jare i pare :D Od "starih" komponenti imam hard disk (kasnije planiram SSD - oba staju unutra) i napajanje LC Power 600W (staje ATX napajanje do 160 mm). Ovo su moja resenja za procesor + MoBo nakon visenedeljnog proucavanja i iscitavanja adekvatnih tema na forumu i uopste po netu...

1. Najbolje resenje IMHO:
- G3220
- MB LGA1150 H81 Asus H81I-PLUS

2. AMD APU
- A8 7600
- Gigabyte GA-F2A88XN-WIFI (rev. 3.0)

Mislim da je varijanta 1 pravo resenje jer mi ova maticna ploca pruza mogucnost da kasnije upgradujem na i3 ili i5 a i ovako ce za sad sve moje potrebe biti zadovoljene zar ne? Mislim da nema potrebe da se ide na i3 4330 za ovo sto sam naveo i da ce cak i integrisana grafika ovog Pentiuma sa lakocom da gura sve sto mi treba. Od igrica bih moooozda ponovo nekad pustio Madden 08, Fifu 11 ili PSX emulator i to je to sto se "zahtevnijeg" igranja tice.

Varijanta 2 je naravno zakruzenije resenje, ali je i skuplja i pre svega po svemu sudeci losije resenje ako se pogleda malo u u buducnost...

Posto mi je jako bitno slusanje muzike (FLAC) taj jedan PCI slot bih iskoristio za zvucnu kartu. Imam neku Creative SoundBlaster zvucnu (CT 4830) kojom sam u principu za sad zadovoljan.

Sta mislite? Hvala unapred svima na pomoci...
 
Poslednja izmena:
"sportska igra u 720p",ako je novije generacije nece moci na integrisanoj u tom pentiumu,tako da je apu resenje.taj apu je okej,ali bih ja licno video koje su cene za a10 kod momaka koji dobavljuju iz madjarske.
 
Ne bih isao na A10 zbog veceg TDP. Podrzavam opciju 1), savetujem G3258 i MoBo sa B85 cipsetom. Neznatna razlika u ceni. Znam da neces OC, ali mozes jako jednostavno da ubrzas CPU - ako ti zatreba, bez dodatnog ulaganja. G3258 ima otkljucam mnozilac kao K-serije.
 
Ako ideš na Intela, mogu da ti preporučim Gigabyte B85N umesto tog Asusa, ne volim nešto GA, ali ovo je stvarno odlična pločica, imam je nekoliko meseci, radi kao sat.

Košta priblično isto kao taj Asus, ima bolji čipset, bolju zvučnu karticu i SPDIF izlaz, Intelov LAN, mSATA i miniPCIe konektore (ja moj iskoristio za wifi karticu) ...
 
"sportska igra u 720p",ako je novije generacije nece moci na integrisanoj u tom pentiumu,tako da je apu resenje.taj apu je okej,ali bih ja licno video koje su cene za a10 kod momaka koji dobavljuju iz madjarske.

Naravno da ne novije generacije... Toliko sam razocaran u najnovije sportske igre da sam jednostavno digao ruke i ne privlace me uopste. Mozda ce se nesto promeniti tek za 3,4,5 godina (mada nisam optimista) a onda cu svakako uzimati nesto novo i to najverovatnije konzolu. Mislim da ce (ako uopste nekad ponovo budem pokusavao) za Madden 08, Fifu 11 i PSX emulator i ova Haswell integrusa odraditi posao makar i na Low i 1024x768, ne zanima me grafika uopste.

Ne bih isao na A10 zbog veceg TDP. Podrzavam opciju 1), savetujem G3258 i MoBo sa B85 cipsetom. Neznatna razlika u ceni. Znam da neces OC, ali mozes jako jednostavno da ubrzas CPU - ako ti zatreba, bez dodatnog ulaganja. G3258 ima otkljucam mnozilac kao K-serije.

Znam sve to i razmatrao sam i tu opciju ali ne volim OC, nikad se time nisam bavio i ukoliko mi zatreba nesto bolje kupicu i5. A sada mi verovatno vise znaci da novac prebacim na ostale komponente tipa RAM memorija/kuler/SSD... Tako ja to vidim. Cak razmisljam i o G1820... Sta mislite o tome? Na osnovu onoga sto sam citao nije mnogo sporiji u CPU delu, a trebalo bi da je iGPU isti?

Koje si kuciste izabrao?

Pa imas gore u mom postu i link sam stavio... Cooltek Coolcube je u pitanju.

Amd je bolji od intela u ovom segmentu

Ali i skuplja i cini mi se losija opcija kada je u pitanju ulaganje u buducnost...

Ako ideš na Intela, mogu da ti preporučim Gigabyte B85N umesto tog Asusa, ne volim nešto GA, ali ovo je stvarno odlična pločica, imam je nekoliko meseci, radi kao sat.

Košta priblično isto kao taj Asus, ima bolji čipset, bolju zvučnu karticu i SPDIF izlaz, Intelov LAN, mSATA i miniPCIe konektore (ja moj iskoristio za wifi karticu) ...

Trenutno ima samo Asus u firmi na e, pa sam zato nju stavio. Znam i za ovu koju ti imas i ako je stvarno kvalitetnija onda bih isao na nju. Samo da je nadjem :D Nego, moze li moja matora zvucna koju pomenuh na B85N? Ja sam istom zadovoljan i voleo bih da nastavim da je koristim ali isto tako planiram da u buducnosti mozda uzmem nesto bolje i uplovim u svet Hi Fi-a. To je u perspektivi i glavna funkcija ove konfiguracije - izvor zvuka (FLAC). "Supports 4th Generation Intel® Core™ processors" znaci da ce moci i neki i3/i5 u buducnosti?
 
Poslednja izmena:
Tu zvučnu slobodno zaboravi, ITX ploče imaju samo jedan PCI/PCIe slot, a na svim novijim je PCIe tipa. Trebaće ti neka novija PCIe ili eksterna USB zvučna ili DAC.
 
CT 4830 je 15 godina star model, a na B85N je trenutno najjači model Realtek- ALC898.

Što se tiče mogućnosti i specifikacija, Realtek je bolji. Meni je zvučna preko SPDIF-a spojena na AV receiver i na slušalice (pasivni spliter za optiku), zvuk mi radi odlično, nemam nikakvih problema, šuma i sl.

A što se tiče kvaliteta analognih izlaza na ploči/kartici pojma nemam, ne koristim ih odavno.
 
Poslednja izmena:
Athlon 5350 je relativno kilav procesor, imao sam nekoliko mesec AM1 konfiguraciju pre ove sada. 5350 je lošiji i od G1820, u poređenje sa Pentium/i3 ili A8/A10 nema šta da traži.
 
Hmm... Evo sta citam na temi o G3258:

Ne bih baš rekao da se ne isplati. Imao sam oba procesora, prvo G3258 pa G1820. Na def frekvencijama teško da će neko uočiti razliku, ali G3258 @4.6GHz vs G1820 @2.7GHz je već neka sasvim druga priča.

E sad, diskutabilno je to što na njegovoj ploči teško da će da može tih 4.5-4.6GHz, realnije je očekivati 4.0-4.2GHz.

Edit:
U stvari ne znam kuju ploču ima telenorce, pomešao sam sa vladax10 članom koji ima MSI H81-P33. :)

Što se tiče iGPU dela, tu svakako nećeš osetiti razliku između G3258 i G1820.
 
Athlon 5350 je relativno kilav procesor, imao sam nekoliko mesec AM1 konfiguraciju pre ove sada. 5350 je lošiji i od G1820, u poređenje sa Pentium/i3 ili A8/A10 nema šta da traži.

Ali trosi samo 25W i ne greje se, ne treba mu vent.
 
5350 se ne greje mnogo, ali mu treba ventilator (istina AM1 kuler je jako tih i nisu potrebni aftermarker kuleri).

Meni je AM1 ova konfiguracija trošila 17-45W, a sadašnja konfiguracija iz potpisa 30-80W. Ako gledaš relativno velika je razlika, ali apsolutno je mizerna. S druge strane, performanse su daleko, daleko bolje za tih 15-35W razlike.

Obe konfiguracije su prilično tihe, praktično bešumne - ne čuješ ih dok ne prineseš uvo na 20-ak cm od kućišta.
 
Uvek je bilo, koliko para toliko muzike :)
 
Pa da. Nije meni cilj da se ja sad tu nesto maksimalno ustekam :D Ideja je da to bude lepo za oko, prakticno, optimalno i efikasno, okrenuto buducnosti...

Da sam isao na AMD varijantu, sigurno bi to bio A8 7600.

Ali sam ipak na kraju resio da idem na Intel. Sto se maticne tice, prakticno nemam vise dilemu. Samo da nadjem B85N... Ako imate neki info gde da uzmem moze na PM. Spomnjali su se neki "madjari" u jednoj temi zar ne owim i mighty78 ? :D

Procesor ce najverovatnije biti G1820.

RAM memorija 1333 ili 1600? CL 11, 10, 9? Uzeo bih za pocetak 4 GB pa ako zatreba kasnije dodacu...
 
A ovaj oglas ovde na forumu? Nije moj niti znam prodavca, ali ga videh pre neki dan :)
 
^ Preskupo! GA-B85N je ~60€ preko madjara. ;)

Takodje, preporucujem tu plocu ili ASRock iz svojih ranijih postova. Obe imaju svoje pluseve i minuse. ;) Ne, zapravo GA-B85N Phoenix -- pala joj je cena isto kao B85N! Ne znam sadasnje cene. Poslacu ti kontakt madjara na PM.

RAM 1600 ili 1333 (Intel CPU nee moze brze od 1333), neka bude CL-9 kada radi na 1333. XMP profil nebitan. Mozda niskoprofilni, ne znam koliko imas mesta.
 
Poslednja izmena:
Poslednje cene koje imam (mesec dana stare):
ASUS H81I-PLUS - 65 eur
GA-B85N - 65€
ASROCK B85M-ITX - 72 eur
GA-B85N Phoenix - 65€ (akcija)
Gigabyte H97N-WIFI - 110€

Što se tiče da li GA ili ASRock, fuckcije su slične, kažu da je ASRock ipak kvalitetniji, našao sam na nemačkom MindFactory i američkom NewEgg-u daleko više komentara vezanih za ASRock nego GA (10x više komentara i prosečna ocena ASRock-a je 4,5/5). Mighty78 ti je dao iskustvo iz prve ruke za GA.

ISTO
- cena (skoro)
- 4-naponska 12V za CPU

ASRock PRO
- ima i VGA port
- ima eSATA port (što nije velika mudrost, lako se montira konektor SATA -> eSATA na spoljašnjem otvoru kućišta, imam ga); posedujem 2 reka (fioke) sa eSATA i USB 2.0 konekcijom, daleko mi brže da koristim eSATA.
- ima kontrolu napona za OC, na razliku od Gigabajta gde je 1,2V max (nije mi puno bitno, neću preko 1,2V). Usput, čuo sam da je novim apdejtom GA omogućio i preko 1,2V, ali ne znam da li na svim B85 pločama.
- 4 x SATA3, 1 x eSATA, 4 x USB 3.0, 6 x USB 2.0, u zbiru isto kao Gigabajt, ali Gigabajt 3xSATA3 + 1xSATA2, Gigabajt jedan USB 2.0 port više, itd.

ASRock CONTRA
- nema miniPCI za WiFi karticu i mesto za antene;
- nema mSATA konektor
- Gigabajt nudi HDMI 4K rezoluciju 4096x2160, a ASRock HDMI 1920x1200 @ 60Hz

Uskoro ću imati nove cene i objaviti ovde. :wave:
 
Poslednja izmena:
^ Hehe, hvala! :D Mighty78 nije stavio svoje ruke na spomenuti ASRock. Mada, on jako puno zna i daje odlične savete da ne mora sve da proba da bi znao, zar ne? ;)
 
Najnovije cene kod "mađara": sve poskupelo! :trust:

MSI B85I - 80 eur
ASROCK B85M-ITX - 85 eur
GIGABYTE GA-B85N Phoenix - 88 eur
MSI B85I GAMING - 103 eur
GIGABYTE GA-B85TN - 106 eur
 
Ja sam vec dogovorio kupovinu ove maticne koju prodaje Fragile, ovo sto je mighty78 "dojavio"... Sad je owim u problemu. I ja mu predlozih da kad su vec ovakve cene razmisli o GA-H97N-WIFI ako ima novac (oko 12 i po kila dinara). Meni licno se svidja:
Supports 4th and 5th Generation Intel® Core™ processors
 
Poslednja izmena:
Drugari, budite dobri da mi pomognete da završim konf, savetujte me mudrijaški koju miniITX ploču da izaberem, stvari su se promenile od mog ranijeg pisanija. Odrali su me na Čiftek kućištu koje je posle 49 dana stiglo (umesto ispod 7k din platio sam 10k din, i to su mi kao učinili jer su oni u minusu i platili su još više). Zbog toga fond za ploču je manji, a cene skočile! :(. Znam, napisao sam veliki post i mrzeće vas da čitate, ali ako se nađe dobra duša... :p

- Da podsetim šta tražim: imam G3258 CPU, treba mi još samo ploča miniITX, da može OC, B85 čipset, i da dobijem što više "frills" tipa WiFi slot, mSATA konektor, e-SATA -- koliko je moguće, znam da ne mogu i jare i pare. ;) Diskretna grafika za početak ne, možda jednog dana ako zatreba. Takođe, podrška za petu petu generaciju Intel procesora (Broadwell) stiže sa skupljim pločama i nemam neki stav prema tome; skuplje je, kao "future-proof", a ko zna da li bih iskoristio, a možda bih ovu ploču prerastao/prodao. Ako ikad pređem na Broadwell (5th gen.) ko zna šta će još da se promeni pa bi se ploča u svakom slučaju menjala -- znate i sami kako to ide. A ja ne menjam konf. svake godine, već bar na 5 god.

- Da čekam 28. novembar, crni petak? "Moj mađar" misli da od toga neće ništa biti, a da su cene skočile zbog odnosa ponude i tražnje + forinta ojačala.

- Evo ploča koje su prema mom najboljem saznanju u igri, sve kod "mađara", jer kod nas je izbor ništavan (odjednom, nije bilo tako) i skup -- nema nijedne miniITX ploče ispod 100€ (a da nije H81). Napisaću kratak osvrt, a neke stvari ću ponoviti.

Zajedničko za sve dole navedene:
- Nijedna od navedenih ploča nema RAID, nema SLI, nema CrossFire, ali nisam gejmer, ne renderujem i mislim da mi to (sada?) nije bitno.
- Sve ploče bi trebalo da poseduju mogućnost update BIOS-a sa USB-a (drugačije se zove funkcija, naveo sam za svaku). Ovo je bitno jer je velika verovatnoća da ploča bez apdejta neće prepoznati moj CPU, a drugi Intel nemam. Ne znam da li to znači da USB BIOS update može da se uradi i ako CPU nije prepoznat/prisutan (ili će ploča odmah da pišti ili sve bude crno). Znam da su silni ljudi slali ploče u servis da se stavi stariji procesor i onda uradi update BIOS-a (što bi i mene čekalo ako ne može čist USB BIOS update). Ovo pitanje nisam dovoljno istražio.
- Sve imaju Optical SPDIF Out
- Sve imaju samo dva kontrolera za ventilatore -- jedan za CPU i jedan za ventilator kućišta: 1 x CPU Fan connector (4-pin) and 1 x Chassis Fan connector (4-pin).
- Sve imaju 4-pinsko napajanje (1 x 4 pin 12V power connector).
One of the biggest things that bothered me was the inclusion of only 1 case fan header. It would have been nice to have 2 fan headers - 1 for rear fan and another for the front fan.


1) MSI B85i ITX -- 77€. NewEgg ocena 4/5.
- Našao sam na nekim forumu da je ovo neko uspeo sa G3258:
Just wanted to share that I've had good experience with the MSI B85i ITX motherboard and the G3258. It booted up fine when I first ran it (one of my original concerns) and a bios update enabled overclocking.
Initially I got to 4.4GHz at 1.14V with the stock cooler.
With aftermarket cooler (relatively cheap and small Gamerstorm Gabriel) I'm now upto 4.6GHz at 1.21V.
My voltages are lower than average though so seems I have got quite lucky with my chip.

- Takođe sam video da za ovu ploči postoji M-flash funkcija, tj. da se BIOS flešuje sa USB-a (piše u overview strani ploče).
- Audio je Realtek ALC892 Codec, 3 činča na zadnjoj strani (nemam pojma koliko mi je ovo bitno, ne bavim se obradom zvuka, samo gledam filmove i ponekad premonitram neki video).
- Realtek LAN
- Nema VGA izlaz, ima DP (DisplayPort) i HDMI. Moj Dell monitor ima DVI, DP i VGA ulaze. Od "zanimljivih" stvari ima samo DisplayPort.


2) Gigabyte B85N -- nema na stanju, ne može da se poruči, stara cena 65€ (ocena 4,3/5)


3) GIGABYTE GA-B85N Phoenix -- 86€, na NewEgg svega 10 komentara, ocena 5/5.
- Ima mini pci-e card slot za WiFi card
- mSATA slot
- podržava Q-Flash. Kapiram da je to pandan MSI M-flash-u:
With Q-Flash you can update the system BIOS without having to enter operating systems like MS-DOS or Windows first.
- Nema VGA, ni DisplayPort
- Audio Realtek® ALC898 codec, 5 činčeva na zadnjoj strani

Detaljno sam pogledao specs GA-B85N i GA-B85N-Phoenix i -- nema nikakve razlike, sem što Phoenix ima pulsirajuće LED svetlo, barem koliko sam ja video. Evo poređenja specs, identična su.

Uprkos tome, cene su pre mesec dana bile ovakve (ne kapiram zašto):
GIGABYTE GA-B85N - 65€
GIGABYTE GA-B85N Phoenix - 87€


4) ASROCK B85M-ITX -- 83 eur (4,5 NewEgg ocena, 35 reviews)
U temi sam već poredio GA-B85N vs. ovaj ASRock, pro et contra, pa da se ne ponavljam. Zanima me vaše mišljenje. No ipak, da olakšam:
- Jedini ima VGA, HDMI i DVI izlaze (nema Display Port)
- "1.5V Voltage Multi-adjustment" (za OC)
- Ima e-SATA konektor na zadnjem panelu (imam rek sa 2TB storage HDD-om koji ima e-SATA konekciju).
- Atheros® Gigabit LAN za koji je mighty78 rekao da je lošiji od Realtek-a. Koliko je zaista to velika/osetna razlika?
- Audio je Realtek ALC892 Audio Codec (kao MSI gore, lošije od GA-B85N, s tim da nemam pojma koliko je to za mene "lošije").
- Vidim da je podržan Instant Flash s kojim je moguć update BIOS-a sa USB-a, opet, ako dobro razumem.
- Gigabajt nudi HDMI 4K rezoluciju 4096x2160, a ASRock HDMI 1920x1200 @ 60Hz
- Za razliku od prethodnih ploča, nudi DVI-D, dok one nude DVI-I (DVI-D nosi samo digitalni signal, dok DVI-I nosi i analogni, pa može VGA konvertor, recimo).
- Ima 6 audio džekova sa zadnje strane

Moj zaključak: ove ploče su prilično slične u specifikacijama; neke druge razlike znaju oni koji su ih koristili, upućeniji (što ja svakako nisam). Verujem da je to neko od vas. ;)

Inače, postoji i ploča Gigabyte H97N-WIFI (ima i bluetooth) -- 110€ (jedina koje ima i u SRB za malo veću cenu), ali nisam je ni guglovao jer prelazi 100€ (CPU ispod 50€, a ploča preko 100€, ne ide).
 
Nazad
Vrh Dno