Šta je novo?

Moj Haswell-E i7 5820k @ 4.3GHz & Phobya Watercooling Kit 400LT

maxer

Slavan
Učlanjen(a)
25.09.2002
Poruke
2,135
Poena
380
CPU: Intel i7 5820k (Haswell-E)
MB: ASRock Fatal1ty X99X Killer
RAM: Kingston HyperX Predator 2800 MHz CL14 DDR4 (HX428C14PB2K4/16)
GPU: Gigabyte GTX 970 G1 Gaming
SSD: Samsung SSD 850 PRO 256GB
Cooling: Phobya Watercooling Kit 400LT
PSU: Chieftec APS-850CB




Dušu mi je pojeo :smash: :mad:
Zapao me je najgori mogući komad ... jedva ga naterah (posle 7 dana istraživanja i overklokovanja na milion načina) da radi na prihvatljivih 4.3GHz @ 1.325V a da bude koliko-toliko Prime95 stabilan (uspeva da izdrži nešto preko 2 sata, za sada nekoliko puta pokušao i nisam uspeo duže od toga a namerno neću više da dižem voltažu na ovoj brzini).

Radi on i na 4.5/4.6GHz (1.4V) ali nije Prime95 stabilan ni par minuta (ma ni kraće, kad-kako). Na 4.4GHz (1.372V) radi Prime95 i do 45min. (ali ne duže od toga).
Naravno, da se razumemo: Prime95 je ekstrem-ekstrema i ne postoji program (koji služi nečemu a da to nije testiranje) koji može da izazove takvo opterećenje procesora :sceptic: ali ipak ...

Evo kako izgledaju temperature i opterećenja posle više od 3 sata žestokog video-enkodovanja (12 procesorskih linija - malo li je?) na 4.4GHz i "svega" 1.34V (nije Prime95 stabilno duže od par min.):

Znači može on da radi i na manjim voltažama ali mi je jednom pukao posle više od 6 sati video-enkodovanja na pomenutih 4.4GHz/1.34V ... znači ipak nije stabilan na duže staze pod 100% opterećenjem. Fazon je u tome da nije problem vrućina (što bi se očekivalo na vazušnom hlađenju), već "napon" koji mu je potreban da izgura taj posao.

Nezvanična statistika za i7 5820k, na internetu kaže:
- da izuzetni primerci idu na 4.7GHz na 1.3V
- da je dobar primerak sposoban za 4.6GH @ 1.3V
- da je prosečan primerak sposoban za 4.5GH @ 1.3V
- da je loš primerak sposoban za 4.4GHz @ 1.3V
- da je maxerov primerak jedva sposoban (samo uz njegova podešavanja) za 4.3GHz @ 1.325V (pa kolko izdrži ...)
sumadinac.gif


Gospodin može na fabričkom naponu (Auto podešavanja u Bios-u) da radi stabilno na 3.7GHz.
Brzine 3.8 i 3.9GHz, sam preskočio.
Već na 4GHz mu je potrebno fiksno nameštenih 1.18V.
Na 4.1GHz traži 1.24V.
Na 4.2GHz pristaje i sa 1.29V.
Za veće brzine - već napisah.

Da pređemo sada na samu poentu svega: KAKO postići Prime95 stabilnih "2 sata" :zgran: :p na 4.3GHz sa ovo sa ovako lošim primerkom CPU-a ... paaa - teško :d.
Na internetu ćete videti prilično primera gde je u Bios-u skoro sve postavljeno na difolt vrednosti - osim ručno odabranog množioca, fiksirane pominjane voltaže samog jezgra, isključene Intel SpeedStep Tech. opcije, i tu je kraj. Sve radi bez problema.
E pa ne i kod mene. Ako ovako podesim mašinu, jedva da će uspeti da uradi neki minut Prime95 na 4.3GHz sa 1.36V ... ma neće pola sata ni sa 1.39V ... već sa 1.4V hoće ali su temperature u pikovima na debelo preko 80C (85-87C na po nekoliko sekundi).
Znači toliko je (ova moja) baraba loša
kuku.gif


Ubio sam se od čitanja i traženja iskustva, predloga, uputstava, objašnjenja šta i čemu služi ... itd. i na kraju uz neviđeno izgubljeno vreme (7 dana) u eksperimentima šta da uključim/isključim i na koliko da setujem, uspeh da ga nateram na pristojan rad sa drastično nižim voltažama i koliko-toliko Prime95 stabilnošću.

Predpostavljam da je nus-produkt mog istraživanja, mogućnost da i pominjani dobri primerci CPU-a, sa mojim setovanjima, možda idu još osetno niže sa voltažama na postojećim radnim taktovima (a ko zna, možda i sa taktovima na više tj. preko 4.7GHz i prihvatljivim voltažama).

Ovo shvatite kao uslovno "možda" ... jer kod mene jeste učinilo sledeće:
- sa 4.3GHz i 1.36V (samo minut-dva/tri Prime95) - na 4.3GHz i 1.325V sa 2 sata Prime95.

Probao sam ja (na kraju), da promenim neki od parametara (sam mojih idealnih vrednosti) ali to izaziva momentalnu degradaciju performansi CPU-a, ogledanu u momentalnom ili brzom krahiranju Prime95.

Možda vam ne izgleda nešto naročito ali ako se budete sami našli u sličnoj situaciji (ili ste već bili), shvatićete o čemu govorim.

Još jedan plus, jeste da praktično nema prikazanih podešavanja za ovu moju matičnu ploču tj. uglavnom se na netu valjaju primeri overklokovanja na Asus-ovim pločama koje su dosta (čak i duplo) skuplje od moje.
Nadam se da će podaci, koje ću pokazati u daljem tekstu, pomoći i drugim vlasnicima ove matične ploče, za brzu postavku pravih parametara u Bios-u.

(zbog ograničenja foruma u prikazivanju slika u koje spadaju i smajliji, nastavak u novom postu ...)

P.S.
Nahnadno sam korigovao naslov teme.
 
Poslednja izmena:
Evo šta sam i kako podesio u Bios-u da bi dobio pomenutu "stabilnu" brzinu iz naslova teme:



Da prokomentarišem par mojih zapažanja:

- ručno fiksirati i povećati Cache voltažu - pod obavezno (ali ne treba preterivati) tj. izgleda da treba pronaći pravi meru u odnosu na voltažu samog CPU-a, i tada to drastično pomaže stabilnom overklokovanju.
Moj predlog vam je da pođete od mojih voltaža (verovatno će vaš CPU trebati manji iznos voltaže u skladu sa gore pomenutim prosekom) i zadržite odnos istih tj. da ako CPU voltažu podignete/umanjite u odnosu na moju za 0.020V, da za isti iznos uvećate/umanjite Cache voltažu u odnosu na moju - ako to nije dobro, onda probajte da ostanete na istoj vrednosti Cache voltaže koju sam dao a da samo umanjite voltažu za CPU Core.

- sa pravom merom Cache voltaže, nemate potrebu da dižete CPU Input voltažu preko 1.9V, što drastično snižava temperature - jer dizanje ove CPU Input voltaže utiče na sve voltaže u CPU sistemu a to ima za posledicu nagli skok temperatura u procesoru (čak i sa vodenim hlađenjem idu na preko 80-90C za Core 1.35V i Iput 2V (pod Prime95 testom), što ima za posledicu trotlovanje tj. "prazan hod" CPU-a da bi oborio već opasne temperature).

- bolje podizati za po malo CPU Core i Cache voltažu a ne dirati CPU Input voltažu, nego kontra (već pomenuh da CPU Input volaža drastično diže temperature za već postavljene ostale voltaže tj. pregreva procesor). CPU input voltažu najbolje držati na 1.9V i ne pomerati je tj. igrati se sa menjanjem CPU i Cach volaža, pa ako to ne pomaže onda pokušati dizanje CPU input Voltaže za po 0,020V.
Ne treba ići preko 2.0V (a čak ni toliko, osim ako je tip vaše matične ploče takav da to zahteva ali onda ćete imati ozbiljne temperaturne probleme) ako vam je Core voltaža 1.35V ili više, u suprotnom - može.

Sledi mi da se još malo pozabavim različitim brzinama radne memorije. Ovo trenutno je odabrano zato što se pokazalo da je 2400 MHz najbolje za postizanje dobrog CPU overkloka a tajminge sam onako "na prvu" malo pritegao i za sada je to OK i stabilno.

Ako imate nekih predloga - rado ću ih saslušati i probati :)

(zbog ograničenja foruma u prikazivanju slika u koje spadaju i smajliji, nastavak u novom postu ...)
 
Poslednja izmena:
Vodeno hlađenje na ovoj mašini:
Phobya Pure-Performance Watercooling - Kit 400LT



1x Phobya CPU-Cooler UC-2 LT Intel 775,1155,1156,1366,2011 - Black Edition
1x Phobya Xtreme 400 V.2 (radijator 2x200mm)
1x Phobya DC12-260 12Volt Pump
1x Phobya Balancer 250 black nickel (rezervoar za vodu, objektivno najlepši deo celog sistema i šteta što je pozadi i ne vidi se)
2x Phobya G-Silent 18 700rpm Red LED (dva nečujna ventilatora 180x180x25mm)
7x 13/10mm (10x1,5mm) compression fitting G1/4 – black nickel (izuzetno kvalitetni i vrhunske izrade)
1x 13/10mm (10x1,5mm) compression fitting 90° revolvable G1/4 – black nickel (pokretljivi zatezač, kvalitet već komentarisan)
1x 3m Masterkleer Tubing PVC 13/10mm (3/8"ID) - black (creva su u stvari tamno-teget a ne crna ali deluju kao da su crna)
1x Phobya ZuperZero Clear 1000ml (destilovana voda sa hemikalijom protiv stvaranja algi, baš se jako oseća miris hemiskog sredstva kad omirišete praznu orig.ambalažu)
1x Tube cutter (rezač za sečenje creva u obliku štipaljke, vrlo praktična stvar ali se morate par puta uvežbati seckajući sitne parčiće da shvatite kako treba tačno postaviti crevo u njega)
1x ATX Bridging-plug (konektor koji simulira spojenost sa matičnom pločom, naravno ima prespojenu poziciju za zelenu i crnu žicu)
1x Phobya Y-Kabel 3Pin Molex auf 2x 3Pin Molex 30cm - Schwarz (ako je potrebno oba ventilatora hladnjaka povezati samo na jedan konektor na matičnoj ploči)
1x printed manual und Phobya stickers

EXTRA sam zadovoljan ovim kompletom. Nemam nikakve zamerke - radi za sve pare i nadam se da će me poslužiti duuugo godina :)

Crevo je dugačko 3m a pumpa je model 260 tj. 2.6m je max. dužina creva kroz koje može da tera vodu. Ja sam utrošio negde oko 2.3-2.4m. U sistem je stala cela flaša pomenute rashladne tečnosti i kao što se na slici vidi - ostala je otpr. 1/3 praznog prostora (potrebno je ostaviti bar 1/5 vazduha zbog promene zapremine vode usled zagrevanja).

NAPOMENA: pumpa je tiha tj. u početku je malo bučnija ali posle dan-dva se drastično utiša ALI ima dosta jake i sitne vibracije i najbolje ju je staviti na beli poklopac originalne ambalaže (nalik na plastični sunđer) u kojoj ste je dobili.
Isti možete fiksirati za pod kućišta pomoću dobijenog crnog amortizujućeg stikera (obostrano lepljivog), koji je namenjen za izolaciju pumpe u odnosu na kompjuter - ali verujte mi da je taj stiker sam nedovoljan, vibracije se i preko njega prenose na kućište. Mora se dodati i ovaj plastični-penasti materijal, kao što se vidi na gore datoj slici (bočni pogled na otvoren komp.).

Pumpa NEMA OBELEŽEN IN-OUT i to je najveća i jedina zamerka celom ovom sistemu. Ako pogledate pomenutu sliku bočnog pogleda na komp., ulaz u pumpu je horizontalan a izlaz je verikalan.
Sistem sam prema preporuci prozivođača, povezao u niz: radijator(donji prednji otvor)-rezervoar-pumpa-hladnjak-radijator(gornji prednji otvor). Koliko sam pročitao na internetu, istraživanja pojedinaca kažu da praktično nema razlike u redosledu ređanja komponenti, tako da je sve dozvoljeno. Proizvođač se zbog unutrašnjeg dizajna cpu-hladnjaka, drži premise da mu je potrebno dovesti maksimalno jak pritisak (pravo iz pumpe), umesto da se pumpom vuče voda kroz njega (to bi bila situacija gde bi ste postavili da hladna voda direkno iz radijatora ili rezervoara ide u cpu a tek onda u pumpu koja je dalje šalje u radijator).

Iz prve slike u ovoj temi, možete videti temp. kada je mašina bez opterećenja (praktično su niže tri stepena od sobne temp. zbog prinudnog hlađenja i prisustva velikih metalnih površina) i kada je mašina opterećena.
Već sam pomenuo da su 18cm veliki ventilatori, praktično nečujni i imaju fiksnih 700 obrtaja. Meni ovo izuzetno odgovara jer je sistem maksimalno tih, jedina buka potiče od 14" ventilatora u napajanju i hard-diskova (a imam 3 u kompu i 2 eksterna, naravno oni se posle nekog perioda uspavaju jer je sistem na SSD-u).

Ako imate pitanja-predloge, slobodno ih postavite :)
 
Poslednja izmena:
sve olichno, ali brate, kucishte i napajanje....u smece odmah
 
Kućište je zastarelo za današnje pojmove unutrašnjeg dizajna (predviđenog rasporeda komponenti) ali spolja deluje vrlo lepo. Imam ga od 2002. ako se ne varam i za sada nemam razloga da ga menjam. Pravljeno je da u njega stane veliki broj HDD-ova i DVD-a ... što danas (u eri SSD-ova) više nije potrebno. Međutim, meni ono služi kao proširenje stola i time vrši dodatnu funkciju :D. Pošto ja nisam neki fensi men, i ne patim od takvih stvari, za sada nemam razloga da ga menjam (mada mi je to palo na pamet, sada - kada sam instalirao vodeno hlađenje, jer ono nema predviđene rupe za creva).

A što se tiče PSU-a, NAMERNO sam ga kupio jer je tiho a dovoljno jako da mi završava posao. Već sam davao komentare o njemu - sve u svemu "za te pare" nema boljeg. Evo testa (LINK) na kome se vidi da je u pitanju jedno sasvim pristojno i kvalitetno napajanje a što i lično mogu da potvrdim: sa overklokovanim CPU-om pod Prime95 i grafičkom pod Heaven Benchmark 4.0, što je realno suluda kombinacija, napajanje radi kao satić i nije mnogo bučnije nego što je na "leru" a nije ni prevruće - jeste toplo ali ne pretoplo. Ja - zadovoljan.
Kažem da je to što je tiho i kada je pod punim opterećenjem jedan od razloga zašto sam ga uzeo. Realno, ljudi ga pljuju bez ikakvih dokaza tj. sa totalnim predrasudama (uaaa, rasisti :d).
 
Poslednja izmena:
nemoj da se ljutish neshto ili mislish da sam ljubomoran zbog mojih komentara.

komponente su vrh (sem napajanja :D), oc nije losh, ali kucishte i kako si to spakovao, creva i kablovi na sve strane, mora to bolje.
deluje malko kao da si zurio da sve sklopish da vidish kako radi...aj sad priznaj :p.
 
Evo najiskrenije: bolje nisam umeo :D

A pravo da ti kažem i ne treba mi više od ovoga, jeste da su oni silni vodovi iz napajanja - na sve strane, ali meni to ne smeta. Ispod stola se niko neće zavlačiti da bi video šta i kako izgleda u kompu :d
 
maxer, mislim da si pošao sa velikim očekivanjima u OC "avanturu".. Negde si i sam sebi u postu dao odgovore - nije tih 4.3 toliko loše. Možda su bad komba ta ploča i ti Predatori. Neko ko već gazi X99 će ti potvrditi ili mene demantovati. Ja svoj i7 3820 ne mogu stabilno da angažujem na preko 4.5 u dužem hodu. Boot-ovanje i kratke sintetike ok, ali na duže vreme ne. Na 4.5 mi radi na vodi cc 2 god i ja sam prezadovoljan! P. S. Greota da ne središ malo te kablove :)
 
Komponente su mrak. Da budem iskren, ja bih to odmah spakovao, modovao...Ali ako su ti bitne samo preformanse, na fali mu nista ispod stola ;)
edit:I sto se tice kloka, samo lagano. Nedelju za nedeljom, malo po malo.
 
Poslednja izmena:
Komponente su mrak. Da budem iskren, ja bih to odmah spakovao, modovao...Ali ako su ti bitne samo preformanse, na fali mu nista ispod stola ;)
edit:I sto se tice kloka, samo lagano. Nedelju za nedeljom, malo po malo.

Pa da, samo da se malo "razgazi" bice to jos bolje.
U pravu si neke slike su bas mracne, ne radi mu blic izgleda..
 
Ne da mi ne radi blic ... nego ga i nemam :d


Pega,
mislim da je ipak problem što me je zapao stvarno loš komad ali ono baš loš :smash:
Memorija i ploča nemaju nikakvih nesuglasica, sve radi iz prve na 2800MHz (XMP-1 profil). Ovo je čisto do CPU-a ili do same ploče (tj. Bios-a, mada je to po meni dosta manja verovatnoća).

Ali sad šta je - tu je. Na kraju sam srećan :) da sam uspeo i 4.3GHz /1.325V, jer da si video samo moju facu kada komp. nije hteo na 4.3GHz/1.39V da radi ni pola sata (već spomenuh). E tada sam se baš ubedačio - daš tolike pare a on ni blizu onome što svi ostali tvrde da imaju (valjda svi ne lažu, majku mu :d ). Tako da mi ovo "postignuće" znači kao da sam na "normalnom" primerku uspeo da teram Prime95 na 4.7GHz :D ... ili "i vuk sit, i ovce na broju" ... samo fali čobanin :p
 
Licno mislim da su internet statistike malkice optimisticnije od realnosti. Ljudi koji se hvale rezultatima na overclockers.net i slicnim sajtovima su promenili nekoliko procesora dok nisu nasli dobar primerak. Kod njih uvek mozes da zamenis proizvod ako ti ne odgovara (u razumnom, zakonski odobrenom, periodu). Ajd probaj kod nas da objasnis da vracas procesor jer ti ne radi OC kako si ti zamislio :D :D :D

U svakom slucaju vise nego dobar rezultat.


Vodeno hladjenje je "must have" za Haswell-E za sve koji misle da mrcvare procesor video obradom i sl... Kod mene na [email protected](input 1.85V), na vazdusnom hladjenju, kada pokrenem Prime95 test, posle desetak sekundi krece da gasi jezgra zbog termalnog limita. Srecom pa procesor u radu totalno opterecujem samo u kratkim intervalima pa to trenutno nije goruci problem.

I dodao bih jos jednu statistiku, za one koje brine napajanje, da ne bih maxeru hijackovao temu:

Potrosnja racunara "iz zida":

3W - ugasen
95-150W - kancelarijski rad, browser, Word i sl....
400W - Prime95, sva jezgra
600W - Prime 95 + Furmark (R9-290X)
 
@ Maxer
Jedno bas laicko pitanje.
Vidim da ti za CPU Load Line Calibration stoji Level 1.Koji ti je to nivo jacine te regulacije napona?
Ono sto sam ja procitao, savet je da se postavi na najaci ili nivo ispod. Tako je i neko moje iskustvo sa overclocom. Na ovoj mojoj ploci CPU LL je na nivou ispod najaceg, tj. na Turbo nivou i sve sljaka super. Medjutim, kada stavim na najaci nivo, tj. na Extreme, temperature mi skoce i za 10C iako je napon isti 1.390Mv.
Pre ove konfiguracije imao sam I7 870 I Gigabyte UD7 plocu. Tu nije hteo da radi klok bez postavljanja CPU LL na najacu postavku. Kad bi stavio na nivo ispod najaceg, morao sam da dodajem napon da bih dostigao isti clock sa postavkama na CPU LL na najacem i manjim naponom.
U principu, moja konstatacija je da li si pokusao da manipulises sa ovim CPU LL naponima, jer ako ti je ovo najnizi nivo, mozda ti zbog toga proc trazi veci napon, a mozda sa jacim levelom CPU LL regulacije nece ti trebati toliki napon za taj clock.
 
reviewsrb,
U ASRock terminologiji: ukupno ima 5 nivoa (1-ca je najbolje kontrolisan napon - praktično nema pada vrednosti, pa sve do 5-ce, koja ima najveći pad napona sa porastom frekvencije tj. najveće odstupanje u odnosu na ukucanu vrednost).
Mogu da probam i sa slabije kontrolisanim naponom ali pošto nemam problema sa temperaturama - to mi verovatno ne bi značilo ništa, naprotiv, verovatno bi štetilo stabilnosti OC-a.


Angel1,
Mogu samo da zamislim face likova kojima bih rekao da vraćam CPU jer se ne "klokuje" dobro :D
Slažem se u potpunosti za potrošnju u Wat-ima. Nemam merač ali ako je verovati pokazivaču opterećenja UPS-a (izraženom u %, a u pitanju je Mustek 1060 od 600W), u full load-u sa Prime95 + Unigine Valley benchmark-om, ido od 82 do 99% (492W do bezmalo 600W) za ceo komp. sa monitorom.
Noćas sam ga baš tako nagazio, čitavih 2.5 sata i napajanje je bilo baš toplo, kao i vazduh koji je izbacivalo (ventilator u njemu je radio na maksimumu, već spomenuh da se to čuje samo kao jači huk vazduha ali bez drugih zvukova, tipa: zvrjanje, brujanje, vrištanje ili sl. zvuci mehaničkog porekla).
Memorije su se zagrejale na 46C a MB na 36C (po HWMonitor-u) a normalna temp. za memorije je 32-36C (ovisno o tome šta rade) a MB je 32-33C pod uobičajenim opterećenjem.

Ovaj CPU u full-load-u bukvalno radi kao grejalica, tako da se slažem da je hlađenje vodom - obavezno za ovu generaciju Intelovih procesora (ako se želi nekakav overklok).
 
Poslednja izmena:
Da, mislio sam da ti je to najmanji moguci level, pa ti zbog toga treba veci napon. I ja sam nesto merkao ovu platformu ali posle ovoga tvog iskustva i mucenja sa overclokom:smash:, razmislicu dobro za sledeci upgrade.
 
Poslednja izmena:
Slažem se. Ti još uvek imaš solidnu mašinu i nema preke potrebe da je menjaš. Ja sam prešao sa Q6600 (2003. ako se dobro sećam) na ovo i tu je rezon bio više nego očigledan. Mada je Q6600 biro overklokovan na 3.4GHz i sa 8GB RAM-a ... ovo sada je bukvalno više od 10x jača mašina. Određene operacije koje sam čekao da se na starom računaru obave i po 20-30sec., sada se dešavaju za 2-3sec. pa i brže. Q6600 je bukvalno bio zakucan na 100% opterećenja svo to vreme a ovaj ni na jednom thred-u ne dostigne ni 80% a na 3-4 thred-a jedva da nabaci 30-40% opterećenja pa i manje ... i naravno sve to u jednom kratkom piku. Dok trepnem on sve odradi. Sa te strane - ne da sam zadovoljan, već prezadovoljan.

Jedino je pitanje da li sam trebao da idem na predzadnju platformu, umesto na ovu zadnju. Prošao bih dosta jeftinije ali to sada praktično - nije ni važno, pare su već date :)
 
Samo da si uzeo kršteno napajanje, prosto boli koliko Chieftec nije za X99 ni u istoj rečenici, a ne u istom kućištu. :d Da me ne shvatiš pogrešno, a i ovde nisu popularna poređenja sa automobilima, ali moram - kao da si na neki M3/S4/Breru stavio ratkapne. Rade posao, kotrlja se, al' nije to to... pa ni na zimskim čeličnim točkovima. :D
 
Poslednja izmena:
Grešiš.
Par postova ispred sam stavio link na test ovog napajanja a rekao sam i zašto ga uzeh i nisam se prevario. Tiho je, jako, čak i na velikom opterećenju (od ~600W potrošnje sistema) od par sati, nije prevruće a ne pokazuje nikakve znake odstupanja u vrednostima Voltaža koje daje.
Napajanje je više nego odlično a kad se na to doda još i cena ... ali to važi samo za ovaj model od 850W. Oni slabiji modeli su loši a za najači model - ne znam, nisam ni čitao njegov review.
 
Evo i ja imam Chieftec 850W vec tri godine i sljaka kao podmazano. Kako ono kazu za kartice, Performance per Dollar, ovo je bas to.:beer:
@ Maxer
Opet ja onako laicki. Ploca je stvarno klasa, ali da sam ja na tvom mestu:p, i da sam u mogucnosti probao bi taj proc na drugoj ploci cisto da se uverim kako se klokuje na drugoj masini.
 
Da da Q6600 je - 2007 god izbačen. Tad sam kupio prvi core2duo i gledao u taj Q6600 kao u boga :p
@Maxer
Svaka čast na konfi trenutno imaš moj dream setup ;)
Pre neki dan sam pravio računicu za skoro identičan setup ali s obzirom da ja komp koristim za web,movie & games trenutno nemam računicu da prelazim na tako nešto osim što bi znao da ispod haube imam puno HP.
I ja sam po recenzijama skapirao da je lagano baciti CPU na 4.5ghz :p
Hm i ja sam u istoj dilemi da si otišao na tipa i7 4790K dobio skoro istu stvar i sigurno bolji OC.
Ali ovde ti je merak DDR4 :) koji će za godinu dve postati standard nadam se na mnogo većim frekvencijama.
 
Poslednja izmena:
U pravu ste za godinu: početkom 2007. ... znači ja sam sve dotle u stvari terao Athlon-a 2400+ ... stvarno sam se pogubio sa godinama :d

A što se tiče CPU-a ... nemam uslova da ga probam na drugoj ploči - jer ne znam nikoga ko ima ovaj hardver.
Sa druge strane, bilo bi žešće maltretiranje da sada dođem do CPU-a, zbog načina na koji je postavljen radijator (on stoji odvojen od računara - na stočiću, vidi se na slici).

Iskreno, sada se kajem što sam uzeo ASRock ploču ... trebao sam ići na Asus i sve bi bilo mnogo lakše: imao bih referenci i uputstava koliko hoću i na taj način bih pouzdano znao šta nije dobro (ploča ili CPU).

Kada sam kupovao sistem, razmišljao sam da je bolje da ipak uzmem nešto novo, što će sporije zastariti (DDR4 RAM, pre svega) a i želeo sam CPU sa 6 jezgara (tj. što jači). Sada već sumnjam u opravdanost ove svoje logike :D
 
I ja sam terao Athlon 2000+ sa GF6600GT AGP uf kako je to radilo do te godine u full fulova skoro sve igre al kako se pojavio core2duo odmah mi je sve seckalo slučajnost ili zona sumraka :p
Nema šta da kukaš uzeo si skoro najbolje što za neku normalnu cifru možeš da uzmeš bićeš miran dugo i imaš platformu za jači CPU ako zatreba a pašće cene kao i za sve.Ono 1000eu je uvek bio dobar PC bilo i ostalo.;) Nekad smo davali i duplo lagano.

Voleo bih da AMD zablista sa nekim CPU-om ovako je sve mrtvo na toj sceni i intel divlja sa cenama i performansama na kašičicu.Strašno je to da AMD realno može da se poredi sa Sandy Bridgom u 2014god. ako i može(nemože) a da je Intel izbacio tri generacija CPU - u medjuvremenu.
 
E da je samo 1000€ ... još jedan bi odmah uzeo :D

Evo matematike:
CPU: 45.999 din. (tada razmenio za 118.5) = 388€
MB: 32.611 din. = 275€
RAM: 38.799 din. = 327€
GPU: 46.400 din. = 392€
SSD: 20.999 din. = 177€
PSU: 10.999€ = 93€
W.Cool.: (189,90€ cena + 52,60€ transp.) + 9.312 din. car.&pdv = 320€
Mouse Log.G400s: 6.099 din. = 51€
----------------------------------
TOTAL: 2023€

Nisi mnogo pogrešio u računici - samo za duplo :d
 
Da li ove ploce X99 podrazavaju DDR3 memoriju, cinimi se da sam procitao negde da moze.
Sobzirom da su ove DDR4 trenutno bas skupe i da imaju jos uvek problem sa latencijama i da nema neke velike razlike kada se gledaju u odnosu na performance DDR3 memorija sa dobrim latencijama i da je pocela polako da pada cena komletne ove platforme, deluje vrlo primamljivo za kupovinu sobzirom na performance same platforme.
 
Ne može ... piše u uputstvu za matičnu. Drugačiji je konektor (fizički je memorija drugačije profilisana na pozlaćenim konektorima, nije ravna) a ima i jedan konektor više u odnosu na DDR3 (ako se dobro sećam).
 
Grafička je toliko moćna da i ne moraš da je klokuješ :smoke:
 
Pošto sam (bar za sada) našao podešavanje koje ću koristiti u celodnevnom radu tj. standardni setup, evo da pokažem šta je (tj. da li je) overkloking doneo po pitanju performansi u nekim realnim bench aplikacijama (razni sintetički 3D Markovi me ne interesuju).

Na fabričkim setovanjima (u Biosu je sve na Auto):



Overklokovano na 4305 / 3360 / 105 / 2800MHz (ovo je standardno prikazivanje osnovnih brzina: CPU, Cache, BCLK, DRAM):


Naravno da se je isplatilo overklokovati i sada ovaj CPU radi skoro kao 5960X koji košta mnooogo više. Na ovim slikama sa Cinebench testom, na dnu se vide rezultati mog pređašnjeg Q6600 overklokovanog CPU-a. Razlika je naravno drastična, tako da pare sigurno nisam bacio uzalud :)

P.S.
Cinebench ne ume pravilno da očita frekvenciju overklokovanog CPU-a pa sam zato u "Info" liniji programa, napisao koji je setup u pitanju.
 
Poslednja izmena:
A evo i rezultata na 4410MHz / 3360 / 105 / 2800 @1.34V



I deo rezultata na 4515 / 3360 / 105 / 2800 @1.355V
za video enkoding bench - nije stabilan a nisam hteo da ga silim visokom voltažama.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno