Šta je novo?

Intel - razlika u generacijama i serije

joaki97

Cenjen
Učlanjen(a)
18.01.2014
Poruke
241
Poena
169
Planiram laptop za sebe uskoro, a što se mobility procesora, ispao sam iz priče još posle pentium dual cora. E sad ide glavna priča: razlika između i3 i i5 kroz generacije, i razlike između generacija unutar serije. Što znači kolike su razlike samih serija (ja i nisam primetio ni jedan punokrvni quad među peticama, jedinu razliku koju sam video je što neke petice imaju turbo) i na primer petica sandy protiv trojke haswell, itd?
 
Probaj da izbegnes procesore sa U na kraju... tu je recimo i3 bez u bolji nego i5 sa u, to su stedljive verzije koje samo nose imena "i" procesora,a nije mi jasno zasto...
a sto se tice poredjenja,najbolje da gledas na notebookcheck i cpubenchmark,tu mozes da vidis poredjenja procentualno
 
Poslednja izmena:
Isplatili se i3-****m sandy bridge? Može li on da odgovori zahtevima i narednim godinama, radiće na linuxu, virtualne mašine, filmovi... neće se koristiti za igrice?
 
To "isplati li se" zavisi od toga koliko ga placas...
 
Kompletan laptop? :O To je odlicna cena,za te pare se prodaju matori ddr2...
 
pozdrav svima,zanima me da li intel i7-4770 bez K,moze da se klokuje na ploci msi z97 m power max ac? posto planiram da ga kupim,a nisam siguran u njegove mogucnosti,pa bi bilo dobro da mi neko objasni....ako moze. hvala unapred
 
nasao si na kojoj temi ces da pitas :)
ne moze,isti djavo uzeo plocu od 40e ili od 300e. a ako vec imas takvu plocu,ne znam sto uopste razmatras nonK... mozda su pare problem :D
 
pa delimicno su i pare problem,a delom je problem i ponuda,juce sam zvao 10 radnji niko nema nista,sve neko cekanje,porudzbine itd,a ja iskreno nemam zivaca za to,i onda ono sto nadjem to odmah kupujem,nego me zanimalo ovo za K,negde sam citao da i ti koji nisu k mogu da se klokuju nekako,zato sam i pitao...
 
Ne mogu klasicno da se klokuju. I to je zanemarljivo.

Imas K modela koliko hoces, a ne znam sta ti je problem da narucis i sacekas dan-dva dok dobave...
 
uzeo si plocu od 220e,a problem ti je razlika u ceni izmedju 4790 i 4790k... mislim stvarno...
ako nema kod nas,naruci od madjara,bice ti i jeftinije...
 
Moci ces do 4200mhz na toj ploci bez problema. Ne verujem ni da bi K verziju koristio na vecoj frekvenciji. :)
 
Je 100% znam za 2600 bez K da se klokuje do 4.2 ghz-a na Z plocama jer imaju otkljucan mnozilac do 42, to ti mogu iz iskustva reci, a sto se tice novih generacija to ne znam.
 
Nije to klasican overclock, vec samo "povecana" max frekvencija za jedno ili dva jezgra.
 
Ne, nego pravi OC preko multipliera na 4,2 ghz-a, jednostavno otkljucan multiplier do 42, na vecini z68 ploca, znaci ne preko turba, a na vecini ploca je omoguceno da preko turba podignes frekvenciju za +400, znaci 1/4200, 2/4100, 3/4000, 4/3900, sto je takodje solidan OC na non K cpu.
 
Ja sam prilicno siguran da je zakljucan mnozilac na samom procesoru, moze na ploci da bude otkljucano koliko hoce.. Mozes da menjas mnozilac na jednom jezgu, ne za sve kod non-k procesora(i7-2600). Mozes da ga clockujes jedino preko dizanja BLCK frekvencije, sto em nije zdravo, em neces daleko. Pretpostavljam da je covek kupio polovnu plocu, vidjao sam je za manje od 150e (max power AC)
 
A otkud ti to da je zakljucan mnozilac, kod 2600 u biosu puse da je unlocked i svaki je delimicno otkljucan, tj na odredjenim plocama moze mnozilac do 42, proguglajte malo.
 
U pravu je covek, moze da podizes i da se igras sa multiplierom u biosu do mile volje...
 
...zna neko nacin da nateram 4770 da skuca u loadu na maksimalnih 3,9ghz?pustio me je da stavim manuelno mnozilac na 39,i u idle-u i medium load-u spajkuje po potrebi na 3,9ghz,ali u full loadu,tj prajmu i sl skuca sve na 3,7ghz i ni makac.temperature nisu problem,ne prelazim 60c nikad.

koleza deradicci me uputio ovde,uz zapazanje da je bas 3,7ghz neki limit za sva jezgra za zakljucane procesore zadnje tri generacije.mislim,znam da tih 200mhz je zanemarljivo,ali ako je do nekog podesavanja u biosu,sto da ne posto ionako imam overkill hladjenje.amd preletac sam,zato nisam u toku sa intelovim opcijama u biosu.:d
 
Nazad
Vrh Dno