Šta je novo?

Microsoft uzvraca udarac

ABET

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
26.03.2007
Poruke
14,009
Poena
720
Microsoft Open Sources .NET, Saying It Will Run on Linux and Mac

Ovaj potez Microsofta se moze tumaciti na mali milion nacina. Od 'Linux is a cancer' (Steven Ballmer, 2001) smo dosli do toga da Microsoft Azure platforma, alfa i omega danasnjeg poslovanja Microsofta, podrzava servere pod Linuxom i ovoga od juce sto je, s obzirom na ulogu .NET u Windowsu, kao da su otvorili pola Windowsa na izvolite.

Sta je sledece, otvoreni DirectX ili ceo Windows kod na izvolte? Nije iskljuceno, ukoliko prebace ceo biznis model na naplatu softvera kao usluge (sto su vec uradili sa MS Office). Microsoft se pretvara u Red Hat, samo milion puta strasniji i opasniji.
 
Objavili su jos i Visual Studio Community koji su objavili juce (maltene Professional za organizacije sa max 5 korisnika), postaje jos zanimljivije.
Vise nema zongliranja sa vise VS Express varijanti paralelno instaliranih i slicnih gluposti. Ovo je free full VS koji podrzava apsolutno sve sto i VS Pro.
 
Bilo je pitanje vremena.
 
Kasno Marko na Kosovo stize.
 
Kasno Marko na Kosovo stize.

Нисам сигуран, мислим да није прекасно. Отворенији (никада то неће бити у потпуности отворени код) .NET бити озбиљна конкуренција за JVM, поготово са парама којима располаже МЅ.
 
Ti i ja odlicno znamo, a i istorija je pokazala,da to sto neko ima pare ne znaci da ce uspeti u svojim namerama :)
 
Ne znaci, ali ako hoce da povecaju sanse, ovako otvoren pristup je pravi nacin da to pokusaju.
 
Iskokao sam kokice. Čekam da kovach vidi ovu temu :smash:
 
Os da mu javim? :whip:
 
Mislim da kovacm ceka da cuje sta Theodor Nelson ima da kaze na ovo, pa da nam to upakuje i prezentuje kao njegovo misljenje.
 
Ti i ja odlicno znamo, a i istorija je pokazala,da to sto neko ima pare ne znaci da ce uspeti u svojim namerama :)

Апсолутно си у праву! Само пази овако, МЅ мења доста тога у својој политици већ дуже време и није ни близу толико у центру пажње (као пре 5 или 10година, изузев момента са 8цом) и некако ми се чини да су и они сами у реду са тим да не буду у центру пажње, што им омогућава да позиционирају неке од својих планова без превише помпе и онда ”та-да”. Много наших колега се заинтересовало за ову вест из личне користи које виде овим потезом.
Ја сам некада радио С# и имам 2 њихова сертификата али ево већ 5година како не радим .NET и један од главних разлога зашто сам престао да радим на њиховој платформи јер управо ово - везаност за Win/Win Server. Visual Studio за ЈЅ програмирање, на пример... ух!

Mislim da kovacm ceka da cuje sta Theodor Nelson ima da kaze na ovo, pa da nam to upakuje i prezentuje kao njegovo misljenje.

Врх матори, врх! :D
 
Otvorili su .net? No strings attached?
 
Istini za volju, nisu ceo nego .NET Core, lite verziju, ali dovoljno da tera asp.net na linux serveru.
 
Otvorili su .net? No strings attached?

Ne, skroz otvoreno (MIT licenca). Nisam najbolje razumeo, ali su obecali da nece povlaciti patente sto je valjda sudski obavezujuce. Jedino gde bi moglo doci do problema jeste ako koristis njihov kod u sklopu nekog projekta koji se razvija u nekom drugom programskom jeziku (Java na primer) ali to su pretpostavke sa interneta, ne zna se jos uvek sigurno.
 
Naravno da se zna sigurno i tacno, a i moralo je tako jer je razlog zasto su distribucije mahom i do sada prezale da uvuku Mono dublje upravo patenti.
Evo ga Microsoftov Patent Promise oko .NET Core-a.
 
Врх матори, врх! :D

buduci da od vas uglavnom nema nista novo ni konstruktivno da se cuje... zato sam skoro i prestao da otvaram bilo sta osim retro sobe.


a sta ja mislim:

apple-bulldozer.jpg


nebitno je sto Micro$hit radi. nemaju vise sanse da povrate uticaj kakav su nekad imali na planetu.
 
buduci da od vas uglavnom nema nista novo ni konstruktivno da se cuje... zato sam skoro i prestao da otvaram bilo sta osim retro sobe.

За тај ”танго” су дефинитивно потребни двоје.

nebitno je sto Micro$hit radi. nemaju vise sanse da povrate uticaj kakav su nekad imali na planetu.

Нико више неће бити у таквој позицији као што је МЅ имао током 90тих, мислим да су и они у самом МЅ свесни тога и зато мењају сопствену политику. Него, зашто шириш причу ван опсега теме? Реч је о .NET и његовој потенцијалној употреби ван МЅ сервера и евентуалној бољој примени Моно пројекта за друге ОЅ платформе.
 
mene zanima zašto apple gura intel na onoj slici, zar se oni nisu snjušili? aj adobe zbog fleša, ali zar taj isti fotošop nije jedan od glavnih razloga zbog kojih se koristi macos a ne linux, ko ne vari windows.
 
A gura ga AMD sa svojom Buldozer arhitekturom :D
 
mene zanima zašto apple gura intel na onoj slici, zar se oni nisu snjušili? aj adobe zbog fleša, ali zar taj isti fotošop nije jedan od glavnih razloga zbog kojih se koristi macos a ne linux, ko ne vari windows.

:)

tu sliku sam napravio 19.08.2011. i nisam tad hteo da je kacim ali eto prave prigode kad me vec pitate sta mislim o "Microsoft uzvraca udarac".

btw intel je na slici (uz Microsoft) jer od Wintela sutra nece ostati nista: iz dana u dan sve je manje potrebe za x86 kompatibilnoscu (odnosno Wintel-om).

За тај ”танго” су дефинитивно потребни двоје.

Него, зашто шириш причу ван опсега теме? Реч је о .NET и његовој потенцијалној употреби ван МЅ сервера и евентуалној бољој примени Моно пројекта за друге ОЅ платформе.
ne bih ni komentarisao u tem da me niste prozivali. ali kad vas vec interesuje sta mislim, imate gore sliku.

generalno Microsoft me ne interesuje. sledeca bitna stvar je ono o cemu je Ted Nelson pisao pre 50 godina a to je "pravilno" organizovanje i povezivanje informacija a o tome imate temu koju sam otvorio u retro sobi ("Alan Kay - spasen datadisc...").
 
Ah, apple fanboi at its finest.

Iskreno, sto vise stvari bude open source to bolje za nas. Meni je godinama najgore bilo sto je izbor jezika na projektima padao na neki od JVM jezika jer oni trce na linuxu ?
Ovo je verovatno jedan od najboljih poteza MS u proteklih 5 godina. Na ovaj nacin inicijalna cena development okruzenja za .net drasticno pada i ako android runtime bude bolji od raspalog jvm kao sto je najavljeno, bice interesatna godina.
 
Званични docker:
https://registry.hub.docker.com/u/microsoft/aspnet/

Подршка за развој на неколико популарних едитора (Sublime Text, Atom, Vim, Emacs):
http://www.omnisharp.net/

Гледао сам на hack.summit излагање од Скота Ханселмана који је показао како изгледа направити комплетан пројекат са Yeoman генератором за ASP.NET на MacOS, укључујући директан ssh -> Azure. Такође је навео да у току 2015 се очекује и подршка за друге cloud сервисе.
 
Mislim da kovacm ceka da cuje sta Theodor Nelson ima da kaze na ovo, pa da nam to upakuje i prezentuje kao njegovo misljenje.

A meni se čini da niste trebali ni da ga pominjete uopšte. Wanna be arogantno razmišljanje koje godinama demonstrira kroz komentare u kojima je on uvek faca a svi ostali su bolidi, nema veze sa realonšću, a pri tom dalje od jabuke ne vidi ništa. Ted Nelson, čuš… izmislio je toplu vodu s tim. Kome treba takav sagovornik? :smoke:
 
^ bitno je da si morao da prokomentarises.

nemam ja sta da budem faca. ono na cemu insistiram je da je swinjdows smece, da microsoft ne radi nista korisno vec da muze celu planetu. to sam pisao i pre 10 godina i uvek davao primere zbog cega to mislim. naravno da se to ne svidja korisnicima m$-a koji, btw: ne vide dalje od m$-a. veruj mi bilo je onih koji su imali mnogo toga ruznog da kazu za mac i ovce (korisnike mac-a).

lepo je da je uprava bencha otvorila mac sobu pa nismo morali da citamo ono sto nas ne interesuje (osim sto su windows useri i dalje dolazili u mac sobu na porciju ili dve).

isto je i sa ovom temom: stvarno me ne interesuje .net ali izgleda da ni vas ne interesuje to vec nesto drugo ;)
 
Ako neko muze planetu i ako postoji neko ko predstavlja zlo za it scenu, to je apple, a ne ms :)
 
^
evo dva bambija za tebe:
tiny_bambi_by_deerdrawer12-d37gtz0.gif
tiny_bambi_by_deerdrawer12-d37gtz0.gif
 
Nazad
Vrh Dno