Šta je novo?

Poreska uprava proverava servere

U pa laća, onda cepaj sve kradeno. Napred u Evropu!
 
Kazu samo prvi put da se najavljuju a posle jok ...
 
Da. Al' će ti šef preduzeti nešto po tom pitanju tek kada ga budu odvalili.

hahahah, mi smo vec odvaljeni jer smo u restruktuiranju, tako da ce kazna (ako nema vaspitne prvi put, ono - "nemoj vise da se ponovi" i tako to) biti sitnez za firmu, a eto mozda se i ponovimo jednog dana sa legalnim stvarima u firmi.
 
Restrukturiranje? Da li je to državna firma?
 
To k'o stabilizacija.
 
Samo 1 dodatak temi, pošto je PU bila i u mojoj firmi.

Cilj njihove kontrole između ostalog je i provera da li je na taj softver plaćen porez Srbiji (otud i zašto baš PU to radi).

A evo i kvake:
ako radite za stranog klijenta, koji je u svojoj zemlji (ili online) legalno pazario softver koji vi koristite na vašim računarima,
taj softver se u Srbiji smatra NELEGALNIM jer nije na njega plaćen porez.

Da, dobro ste pročitali.

Pošto radim u outsource firmi, ovo je za nas bio veliki šok i istovremeno veliki problem za sam način funkcionisanja firme.
Epilog je da će biti plaćena neka kazna, a takođe i promenjeni ugovori sa svim klijentima tako da oni ne kupuju softver za nas već to radi naša firma pa im fakturiše ko zna kako.
 
Poslednja izmena:
Ako sam ja dobro razumeo ovo sto je dosada napisano, izgleda da poreska uprava pored onog standardnog SMA softvera koristi jos jedan koji jos omogucava da se vidi sta je ranije bilo instalirano na računarima na osnovu starih install logova/registry-a i slicno . Jel neko od vas zna kako se zove taj softver ?
 
Samo 1 dodatak temi, pošto je PU bila i u mojoj firmi.

Cilj njihove kontrole između ostalog je i provera da li je na taj softver plaćen porez Srbiji (otud i zašto baš PU to radi).

A evo i kvake:
ako radite za stranog klijenta, koji je u svojoj zemlji (ili online) legalno pazario softver koji vi koristite na vašim računarima,
taj softver se u Srbiji smatra NELEGALNIM jer nije na njega plaćen porez.

Da, dobro ste pročitali.

Pošto radim u outsource firmi, ovo je za nas bio veliki šok i istovremeno veliki problem za sam način funkcionisanja firme.
Epilog je da će biti plaćena neka kazna, a takođe i promenjeni ugovori sa svim klijentima tako da oni ne kupuju softver za nas već to radi naša firma pa im fakturiše ko zna kako.

Da li se zna kolika kazna? I da li igde postoji uputstvo o tome sta sme a sta ne sme? Nama se upravo sprema klijent da posalje neke licence za Office i antivirus, pazarene u EU.
 
Samo 1 dodatak temi, pošto je PU bila i u mojoj firmi.

Cilj njihove kontrole između ostalog je i provera da li je na taj softver plaćen porez Srbiji (otud i zašto baš PU to radi).

A evo i kvake:
ako radite za stranog klijenta, koji je u svojoj zemlji (ili online) legalno pazario softver koji vi koristite na vašim računarima,
taj softver se u Srbiji smatra NELEGALNIM jer nije na njega plaćen porez.

Da, dobro ste pročitali.

Pošto radim u outsource firmi, ovo je za nas bio veliki šok i istovremeno veliki problem za sam način funkcionisanja firme.
Epilog je da će biti plaćena neka kazna, a takođe i promenjeni ugovori sa svim klijentima tako da oni ne kupuju softver za nas već to radi naša firma pa im fakturiše ko zna kako.

Ovo je klasican lov u mutnom, naravno da je savrseno legalno platiti softver u drugoj drzavi. Bolje da ste angazovali advokata, nego sto planirate da platite tu kaznu. Moja firma je imala korporativne licence za Office i neke CAD programe, placene u EU, nije bio nikakav problem sa tim u kontroli.
Bice da je i vas neka konkurencija prijavila, jer oni samo i idu tamo gde ih nahuskaju. Otuda i odlucnost da se kazni po bilo kom osnovu, makar i nezakonski. Jeste li dobili resenje, na koji clan zakona se pozivaju?
 
Poslednja izmena:
ako radite za stranog klijenta, koji je u svojoj zemlji (ili online) legalno pazario softver koji vi koristite na vašim računarima,
taj softver se u Srbiji smatra NELEGALNIM jer nije na njega plaćen porez.
A šta su "moji" računari? Ima li firma pravo da poseduje vlasništvo u inostranstvu? Šta ako su mi serveri u nekom inostranom data centru? Šta ako to uopšte nisu računari već virtualne mašine? Šta ako firma nije vlasnik ničega već iznajmljuje to kao servis?

Može, npr, neko da ima server u Srbiji i na njemu legalan OS, a da na njemu koristi SaaP, tj gomilu aplikacija iz klauda.

Definitivno nismo u toku sa svetom.
 
Nije isto: "licence placene u inostranstvu, koje glase na pravno lice u RS" i "licence placene u inostranstvu i glase na klijenta iz inostranstva, a koristi ih firma iz RS koja radi outsource". Cak i vecina EULA to ne dozvoljava.

p.s. Mada realno tu ima jedna ogromna zackoljica, kako ispravno (po misljenju PU) platiti softver za koji ne postoji prodavac u RS? I kakva je obaveza KUPCA da plati porez? Porez valjda treba da plati prodavac. A strane firme nemaju nikakve obaveze ka PU RS :)
 
Poslednja izmena:
Šta je sa velikim firmama npr. bankama, koje kupuju licence u matičnoj zemlji na veliko (mereno u hiljada) i distribuiraju dalje svojim članicama? Nikada se MS, VMWare itd. nisu bunili ni gadili na to.
Koji je član zakona prekršen u ovom slučaju? Po kom pravnom osnovu kažnjavaju?
 
Nije isto: "licence placene u inostranstvu, koje glase na pravno lice u RS" i "licence placene u inostranstvu i glase na klijenta iz inostranstva, a koristi ih firma iz RS koja radi outsource". Cak i vecina EULA to ne dozvoljava.
A šta je sa SaaS - Software as a Service ? Šta ako je softver "in-house" rešenje kompanije koja ti prodaje servis?

U tom slučaju plaćaš uslugu (kao i robu) inostranom partneru, preko deviznog računa. O tome imaš fakturu, ali to PU ne može da kontroliše, isto kao što ne mogu da kontrolišu šta radi ruski partner u Srbijagasu. :-devil-:
 
Šta je sa velikim firmama npr. bankama, koje kupuju licence u matičnoj zemlji na veliko (mereno u hiljada) i distribuiraju dalje svojim članicama? Nikada se MS, VMWare itd. nisu bunili ni gadili na to.
Koji je član zakona prekršen u ovom slučaju? Po kom pravnom osnovu kažnjavaju?

Velike inostrane firme su vlasnici firme u RS, a male firme nisu velike firme :) Ogroman problem je sto zakoni RS nisu dovoljno moderni da se izbore sa SW licencama.

Pravni osnov je da im se moze, ili ne moze u slucaju koji je magick naveo,... ali da ne uvodimo bezmudost drzave u temu gde se diskutuje o bezmozgosti iste.


@magick: za sve moras imati ili fakturu kao pokrice ili EULA u kom se vidi kako se koristi softver.
 
@magick: za sve moras imati ili fakturu kao pokrice ili EULA u kom se vidi kako se koristi softver.
Ti misliš da inspektori PU znaju šta je EULA, a kamo li da ih čitaju? :)

Problem je u tome što inspektori PU nisu ni obučeni, ni ovlašćeni da proveravaju savremene informacione sisteme, niti je to uopšte moguće (barem na taj način). Uostalom, sve ovo kod nas je farsa koja postoji da bi se "uvuklo" amerima, tj MS-u. Da li i druge države po svetu idu naokolo i prevrću ljudima džepove i kancelarije ne bi li slučajno otkrili da je neko nekome nešto maznuo? To se obično samo reguliše tako što oštećena strana ganja preko sudova prekršioce, a ne ovako. Ovo je traćenje para poreskih obveznika i to da bi se šlihtali ekipi koja živi na staroj slavi.

A možda za bolje i nismo. :S:
 
Ovi koje sam ja imao priliku da upoznam znaju vrlo dobro, znaju napamet i koji od popularnijih programa je slobodan za koriscenje u komercijalne svrhe a koji nije,... pa cak i da je IrfanView napisao Irfan Skiljan iz Bosne.

Ne znam da li je ovo kod nas farsa ali finansijske kontrole verovatno postoje u svim zemljama. Uslov za prikljucak RS sa "svetom" je smanjivanje stope piraterije kod nas, neko iz vlasti je smislio da se PU bavi time.

http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/o-nama/softver/legalnost.html
 
Ovi koje sam ja imao priliku da upoznam znaju vrlo dobro, znaju napamet i koji od popularnijih programa je slobodan za koriscenje u komercijalne svrhe a koji nije,... pa cak i da je IrfanView napisao Irfan Skiljan iz Bosne.
Zaista impozantno poznavanje IT-a. :d Pričali smo ovde o serverima i klaud tehnologijama - kakav bre IrfanView?! :d

Ne znam da li je ovo kod nas farsa ali finansijske kontrole verovatno postoje u svim zemljama.
Ali ovo nije FINANSIJSKA kontrola, već softverska, koja je pomalo na granici legalnosti, a i logike.

Uslov za prikljucak RS sa "svetom" je smanjivanje stope piraterije kod nas, neko iz vlasti je smislio da se PU bavi time.
Da, baš to "svetom". Neko je zacrtao ko je taj svet i gde mi treba da idemo, kao i šta od softvera treba da koristimo, sada još samo da se opustimo i manje će da boli. :S:

A kontrola im je do kese... k'o kad te startuje interventna pa ti istresa sadržaj ranca i džepova na haubu - rutinska kontrola!

Ovo je vr' "Zakono o posebnim ovlašćenjima radi efikasne zaštite prava intelektualne svojine". PATRIOT :S:

A cela ova diskusija se vodi oko ovoga:

Na osnovu izlistavanja putem softvera za izlistavanje instaliranog softvera ili putem računarske metodologije inspektor utvrđuje broj i vrstu instaliranih softvera na svim računarima.
Gde su definisani navedeni alati, odnosno metodologije?
 
Uh jako m8do "klaud tehnologije", nasminkani terminali od pre 40 godina :)

U RS, softverska kontrola je deo poreske uprave. Logiku nemoj da trazis, toga nema... pitanje legalnosti upotrebe metoda koje koriste stoji.
 
Uh jako m8do "klaud tehnologije", nasminkani terminali od pre 40 godina :)
Pa nije. Pre 40 godna je postojao mejn-frejm i terminali, ali je to bila jedinstvena hw/sw celina koja je bila u vlasništvu firme koja je koristi, ili pak iznajmljena na neki period.

Sada je to rentanje mnogo popularnije, a hw se nalazi van domašaja njihove jurisdikcije. Provera legalnosti softvera na serverima u stranim data centrima je malko nemoguća.

Evo jednog simpatičnog primera. Uđe PU inspekcija i zatekne me kako radim nešto pod nekim Vindousom. Onda zapnu da provere i taj Vin - a ja zapravo pod Linuksom, administriram neki udaljeni računar pomoću RDP klijenta! Zapnu onda oko toga da hoće da provere i taj "računar", a on uopšte i nije moj ili jeste moj ali se nalazi negde u Nemačkoj. I, šta onda?

Da im pokažem fakturu da sam iznajmio tamo neki hw/sw? A ako sam ga dobio na probu u promo periodu ili mi ga je dao ortak? Ako imam fakturu da neko plaća meni da im održavam taj OS? Teško bi to išlo. :)

U RS, softverska kontrola je deo poreske uprave. Logiku nemoj da trazis, toga nema... pitanje legalnosti upotrebe metoda koje koriste stoji.
Ne tražim ja nikakvu logiku, sve mi je jasno odavno. Pitanje je samo legalnosti njihovih metoda i eventualne zloupotrebe manjkavih zakona i propisa.
 
Javljam se sa zakašnjenjem. Ne sećam se tačno kolika je kazna, ali recimo red veličina 1-2k eur.

Njihova poenta je bila da taj softver nekako mora da se 'uveze'. Nisam bio direktno uključen pa ne znam detalje.
 
To da mora da se uveze je logična stvar, s obzirom da je instaliran i da radi na računaru koji se nalazi kod nas u državi, ali to nije slučaj sa serverima koji se nalaze ko zna gde u svetu.
 
A kakav je slucaj ako ja odavde kupim recimo Totalcmd ili neki antivirus online, preko paypal-a? Kartica je iz Srbije, sve je legalno, jedino nema fiskalnog racuna?
 
Znaci, ja koji sam vec kupio TotalCMD sad moram ponovo da ga kupim ovde da bi bio legalan? Koja je ovo zemlja...
 
Ne, dovoljno je da platis porez. Naravno, sve ovo je ako si FIRMA. Posto jos uvek niko ne proverava fizicka lica.
 
Ja sam Pausalac van sistema PDV-a, ali da, pravno sam lice...
 
Verovatno si preduzetnik, a kao takav imaš pravo da uneseš svoj privatni kapital u radnju i koristiš ga kao osnovno sredstvo za rad. Dakle, faktura od PayPal-a na tvoje ime je dovoljna.
 
Nazad
Vrh Dno