Šta je novo?

[DISKUSIJA] Šta je trenutno najisplativije za kopanje

Po objektu je mislim do 20 KW, osiguraci to definisu mislim
 
Na osiguracu pise 36A

Da jos dodam znaci imaju ovakva 3 osiguraca (3x36A=108A) i sa svakog ovog osiguraca odveden je poseban kabal.
U objektu je trenutno razvedeno 9 uticnica na svakom kablu po 3 ukupnp znaci 9 komada i covjek koji je to radio tvrdi da svaka uticnica moze pruzit sigurno 2kw.

Sad racunocom ja dodjem 9x2=18kw. Znaci na tu trofaznu struju moze 18Kw teoretski tu je to oko 20kw
 
Poslednja izmena:
Pa ima i do instalacija u kuci...ne treba se igrati bas
 
Ovo je objekat nema nista u njemu razvedeno 9 uticnica i to je to, nikakvi potrosaca nema prostor oko 400 kvadrata. Ima 12 otvora/prozora moze se promaha dobra napravit :D

Mene samo brine moze li ova svaka uticnica pruzit 2Kw to dodju 2 dobra riga na jednu uticnicu.
 
Poslednja izmena:
Uvek mozes za male pare da razvedes novu instalaciju...

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
nema veze sa uticnicom nego sa instalacijama i spojem uticnice sa osiguracima...to trebas da izmeris odnosno da uzmes elektricara da meri.
 
Gledao sam i to sa oni automatski osiguraca na uticnicu ide 3x2.5 kabal i na svkaoj uticnici je taj 3x2.5 kabal. Svaka uticnica ima svoj osigurac, svaka uticnica ima svoj kabal mislim da je ovo jako dobro razvedeno i da bez problema svaka ona moze isporuciti 2kw u kontinuitetu.
 
Ako je na svakoj uticnici 3x2.5,onda svaka ta uticnica moze da gura opusteno i 3-3.5kw,samo da je kvalitetna,sa keramickim jezgrom....
 
Da da na svakoj je poseban kabal, e sad da li moze 3kw nisam siguran.
Kad bi u svaku pustio po 3kw to je ukupno 27kw ne znam da li bi ova 3 osiguraca od 36A to izdrzala. Ne znam da li uopste trofazna struje moze da isporuci u kontinuitetu 27kw mislim da je tu problem i da nisu mi bezveze rekli 2kw po uticnici.

Drzat cu se ovoga 2kw po uticnici ukupno 18kw to je sasvim dovoljno za 18 rigova oko 100 kartica. (R9 380, Rx 470, 480 znaci ovi manji potrosaca)
 
Mislim da na racunu za merno mesto pise nominalna snaga 14kw, i vise od toga ti nece EPS dozvoliti. Nevezano za mogucnosti instalacije iza mernog mesta. I ja se trenutno zamlacujem u vezi resavanja moje lokacije, pa sam naleteo na te podatke.
 
Odobrena snaga za trofaznu struju je najčešće 17,25KW, osigurači bi moralo da se slažu sa osiguračima, tj. da budu od 25A po fazi. To što imaš jače osigurače govori da je možda neko na svoju ruku stavio jače osigurače i da verovatno i možeš da više povučeš. Nadam se samo da brojilo isto može da izdrži :) . Deluje mi da ti je račun ok, 2KW po utičnici. Jedna utičnica bi pak trebalo da može da izdrži bez problema 3KW a po specifikaciji do 3,5KW.

Vidi samo na prošlim računima koja je obračunska snaga jer ako povučeš više možda ćeš morati da tražiš da ti povećaju. Meni je npr. na trofaznoj odobrena snaga 17,25 a obračunska 11,04.

http://www.elektrovojvodina.rs/sl/korisnicki_servis/pitanja-i-odgovori1#p2
 
Nije niko nista stavljao na svoju ruku objekat moze da pruzi bezbjedno do 20Kw struje teoretski 23Kw, ali treba ipak biti pazljiv pa se suzdrzat ispod 20kw, Ovi 9 uticnica po 2kw dodju idealno nekad ce peak biti 2100-220w ali to ce opet biti od 18-20kw.

vjerovatno ima razliciti ti dolazni kablova i prema tome jaci ili slabiji osiguraci.
 
Ma ok, možda niko ništa nije na svoju ruku radio, nisam baš električar. Ja samo kažem da eps računa da kao fizičko lice nećeš vući više od 17,25KW i računa da ti je kućna instalacija takva da više nećeš povući. Da li sad zbog toga može da bude konflikta sa njima nemam pojma.

2016-08-26_1240.png
3 puta 5,75 je tih 17,25
 
Samo nisi naveo sa osiguraca koliko je kablova odvedeno i sa kojim presekom, to je najvaznije :)
Ako je 3 kabla sa 5x 2.5presekom onda slbodno vuci iz utikaca 2kw

Ako je jedan kabal 5x4kv pa rezvedeno na utikace onda gledas da li je kabal svudge kroz zid ili zemlju koja ga hladi pa oet mozes da vuces dosta, a proveri se i pad napona pri opterecenju, tako da je i ovo ok
 
Pa napisao sam gore post 962, sa svakog 36A osiguraca odveden je kabal, ali ne znam koji je :D krastavac kroz beton idu gore do drugi osiguraca. Sa ovi automatski osiguraca odveden je opet kabal na uticnicu... ovo je mislim jako dobro odradjeno . E sad zasto su ovi osiguraci 36A, a ne 25A koliko je standard za trofaznu struju ne znam, ali i ne treba vise od ti 17Kw to je sasvim dovoljno.
 
Mozes slobodno da stavis jace osigurace samo sto nosis rizik gorenja instalacija. Mozda je kod tebe ako je poslovni prostor ugradjena jaca instalacija. U praksi osigurac i ime mu kaze osigurava da ne gori nista u slucaju preterivanja sa KW ili kratkog spoja i sl.
 
Slobodno ne moraš da staviš nikakve osigurače, ali... :)
Treba biti oprezan kada se ide do tih graničnih vrijednosti osigurača.

Ono što ti uvijek možeš da uradiš (a ja bi uradio) da 36A osigurače zamjeniš sa 25A i na taj način se osiguraš od pregrijavanja instalacija ili još i goreg.
 
Kakva drama, covek vam lepo napisao, da mu do svake uticnice ide zaseban kabal 3x2,5. Takva instalacija moze lagano da nosi 3kw po uticnici, ne vidim cemu ovolka frka... Na svaku uticnicu moze lagano da smesti 12x r9 380 odnosno dva riga i da mirno spava... Svo to nekakvo menjanje osiguraca je po mom skromnom misljenj bespotrebno ...

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kakva drama, covek vam lepo napisao, da mu do svake uticnice ide zaseban kabal 3x2,5. Takva instalacija moze lagano da nosi 3kw po uticnici, ne vidim cemu ovolka frka... Na svaku uticnicu moze lagano da smesti 12x r9 380 odnosno dva riga i da mirno spava... Svo to nekakvo menjanje osiguraca je po mom skromnom misljenj bespotrebno ...

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Da ali ako je dolazni kabal 5x4kv a ako je nedaj boze samo jedan 5x2.5kv (a siguran sam da nije, jer ne bi bilo smisla staviti ga na 35A po fazi na osiguracu) onda je veca potrsnja ok, i nemoj menjat 35A za slabije ne bi to neko stavio da ne treba, pogotovo sto bi se 25A nenormalno grejali..
Na koliko mozes da vuces ima i duzina kabla efekta kao i ulazna struja da li je bas 230V je po duzini kabla mora doci do pada napona
 
Kakva drama, covek vam lepo napisao, da mu do svake uticnice ide zaseban kabal 3x2,5. Takva instalacija moze lagano da nosi 3kw po uticnici, ne vidim cemu ovolka frka... Na svaku uticnicu moze lagano da smesti 12x r9 380 odnosno dva riga i da mirno spava... Svo to nekakvo menjanje osiguraca je po mom skromnom misljenj bespotrebno ...

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
Ovdje nije upitno šta njemu dolazi do same utičnice nego kada (vertikala) koja mu dolazi do automatskih osigurača, kao i to kako je to izbalansirano po utičnicama. Jedan 25A topljivi osigurač je cc 0,5€ a za uloženih 1,5€ dobiće značajnu povratnu informaciju.

Moram priznati da tema hardvera za kopanje dobro evoluira. Došli smo do trofaznih instalacija 36A.
Sledeća je neka mini elektrana na potoku, a onda i spajanje na neki 20KV prsten.

Tebi će neka inspekcija zakucati na vrata i prije nego pokreneš rudare. :)

Sreća je samo što si za dlaku izbjegao magistra Ilića pa da ti ne dođe sa onom mašinom što ima ono.
 
Poslednja izmena:
@forum1nick
Opet mesas babe i zabe, pa ne bi neko stavio grla (veca su od standarnih za 50%) u koja IDU samo 35A i jaci osiguraci (ako su topljivi) da nije sa istog vukao deblji kabal koji to dozvoljava, moze za tvoj info i 40 i 50A ako se koriste motori a i moraju, jer oni znaju da povuku daleko vise, ostaje jedino pitanje podzemne instalacije u odnosu koliko se sme izivljavati :)

Idealno bi bilo da moze da zaviri kod osiguraca i vidi presek i broj dovodnih kablova koji dolaze do hale
 
Poslednja izmena:
Sad sam pitao, stavljeni su jaci dovodni kablovi nego sto idu uobicajno za trofaznu struju u domacinstvu tj.kuci.
Zato su ovi 36A osiguraci. Znaci jaci je podzemni kabal dosao do objekta tako da ne bude zabune odakle ovi 36A osiguraci to je razlog.

Uslikacu jedan kasnije pa okacit sliku
 
20160826_172452.jpg

To je taj osigurac pa ko se razumije moze da napise valja li to ili ne :d
Vjerovatno tj 99% sam siguran da covjek koji mi je reako, da ovaj objekat moze isporucit 20kw, je upravu

@Bojane tako sam i ja odma sracunao po 2 riga na svaku uticnicu i da ne bude nikakvi problema.
 
Poslednja izmena:
Sa bandere uglavnom ide 3 faze od 6kvadrata sto je dovoljno za 17.4kw, zemlja i zid hlade kabal, jedine slabe tacke su razvodne kutije o ako je negde kabal ostecen
 
@zeljko to ako si ti imao neke opcije sa babama i žabama ja se ne bi mješao.

Ako on nema tehničku dokumentaciju, tačnije projekat izvedenog stanja električnih instalacija argument "pa ne bi neko" može okačiti... znaš već gdje.
Čak šta više u praksi se jako često vide ta "pa ne bi valjda" rješenja.

Tema je upravo iz oblasti gdje imam prilično iskustva, pa i sa motorima koji povlače znatno više od 40-50A.

Dimenzije osigurača ili njihovih kućišta ne znače ništa. I onda kada provjeri presjeke kablova, a vidim da već jeste, treba provjeriti i koliko je utičnica otišlo na svaki pojedinačni presjek.

Upravo prije 2 mjeseca, nova poslovna zgrada... "iz 23 vijeka"... ormari kao da ih je Audi sastavljao, neonke i dodatna oprema... Jedna faza konstantno izbacuje...
Balans potrošača je bio 10-20-70. Razlog: Radio je drugi podizvođaš.
 
9 uticnica=9kablova 3x2.5.
3uticnice=3kabla otisle na 36A to mora biti dovoljno za 3 uticnice na kojim planiram vuci 6kw. Znaci 36A za 6kw potrosnje po mom misljenu idealno odradjeno. 108A za 18Kw ima tu jos malo i rezerve.
 
Ako su tri kabla (5x2.5kv) otisla na glavnu tablu onda tu ima lufta za punu snagu koja je dozvoljena od 17.4kw
 
jesu 3 sigurno. Sad ako su 5x2.5 znaci dovoljno je za 3 uticnice po 2kw ukupno 6kw?
 
+7,5% akciza + 20% porez i onda tek imas pravu cenu struje... Da napomenem, cuo se sa ortakom u Libiji, radi tamo vec mesec dana i covek kaze OVAMO SE STRUJA NE PLACA A ZA 1E 34L BENZINA...

Nije se placalo nista... benzin, struja, nafta, skolovanje (Libija ima najvise fakultetsko obrazovanih ljudi), zdravstvo... polako je pocelo sve da ulazi u naplatu, orobili su ih...

Dok im ne dodju ameri, posle i vazduh ima da placaju...

Industrijska struja (u lokalu) kao i za domacinstvo

Послато са HUAWEI Y300-0100 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno