Šta je novo?

Cowon M2- Plejer za audiofile

Yojinbo

Znamenit
Učlanjen(a)
18.12.2013
Poruke
4,727
Poena
1,115
Ne znam koliko vas je upoznat sa korejskom firmom Cowon, ali skoro videh da su izbacili Cowon M2 koji je "spiritualni" naslednik D2 (potom i D2+, C2, D20) i ujedno svojevremeno uz J3 spada u kultne plejere medju zajednicom audifila.

Ono sto odlikuje sve Cowon plejere jeste monstruozna duzina trajanja baterije prilikom reprodukcije muzike (uglavnom najbolja u klasi, na D2 koji posedujem sam bez problema izvlacio oko 35-40h) i izuzetan kvalitet zvuka koji pruza- medju najboljima na trzistu (svojevremeno i najbolji kvalitet audio reprodukcije)...Osim toga tu je i izuzetno dobar Jet effect EQ sa kojim ovaj plejer dolazi.

maj635.jpg

2wptb4p.jpg


Spec:


Display: LCD, the number of colors - 16 million, 2.8 ";
Memory: 16 Gb, 32 Gb;
Supported video formats: AVI, WMV;
Supported audio formats: WMA, FLAC, OGG, APE, MP3, MP2, WAV;
Subtitles: SMI;
Image formats: jpeg;
Lyrics: LRC, LDB (2.0, 1.0);
Settings for audio: MPEG 2/1 / 2.5 Layer 3, WMA;
Video playback settings: resolution (max) - 320 * 240, the playback speed - 30 frames / c;
S / N Ratio: 95 dB;
Power speaker (headphones): 29 + 29 mW, 16 ohm;
Radio: FM, 87,5-108 MHz;
Exchange of data: USB v 2.0;
A (v) output audio - stereo, video - composite;
Battery: Lithium Polymer;
Battery life: 90 hours - Music, 13 - video;
Weight: 86 gr.


Inace i sam posedujem vremesni D2 koga cu uskoro verovatno zameniti sa M2. Iz licnog iskustva sa istim mogu samo toplo da preporucim.

Kao mane se izdvajaju: Nesto losiji kapacitativni ekran i UI koji zahteva malo navikavanja. Takodje je "ogranicen" na 8000 (interno) + 8000 (eksterno) fajlova odnosno na 32gb+32gb maksimalno (mada ima i slucajeva gde su uspeli da upotrebe i kartice od 64gb, ali je file limit problem). Naravno za one koje koriste FLAC, OGG ili cak MP3 u 320kbit tesko da ce moci da probiju ovaj limit (ja na D2 imam 8gb interne i 32gb eksterne SDHC i ukupno imam oko 4000 fajlova tako da je i vise nego moguce koristiti microsd sa 64gb).
I eventualno nemogucnost da pogura "muski" slusalice od 32 ohma.

Cena u evropi (na amazonu) se trenutno krece izmedju 180 i 200e i mogu pouzdano da tvrdim da ne postoji ni jedan plejer u tom cenovnom rangu koji moze da pruzi ono sto i ovaj Cowon. Naravno sam plejer ne spada u klasu masovnih PMP/MP4 plejera vec je predvidjen za audiofile...

Kao alternative u tom cenovnom rangu bi bile Sony NWZ-A15 (medjutim za sada ima par problema sa UI-jem i sustanjem prilikom reprodukcije i skoro upola slabiju bateriju)
Ili eventualno FiiO X1 koji ima bolju izradu ali je EQ nepostojeci, i reprodukcija je na nekih ~12h specifikovana... Cena je oko 100e

Eventualno vredi baciti pogled i na FiiO X3/x5 modele, Ibasso DX50 (jos jedan moj favorit, pod vlasnistvom je Fiia ali koristi npr izmenljivu Samsung S3 bateriju) ali su ovi plejeri u cenovnom rangu od 300+ eura...
 
Poslednja izmena:
Ja sam mislio da je to trziste mrtvo, dosta toga su preuzeli prvo muzicki telefoni i to su radili dosta dobro, a kasnije su se tu upleli smartovi koji su imali mogucnost prilagodjavanja plejera isl.
Medjutim sve u jednom nikada nije radilo posao tako da i smartovi to rade traljavo odnosno ni izbliza kao kao posebni plejeri.
Postojali su posljednih godina proizvodjaci tipa sony, sandisk i transcend koji nisu posustali u ovoj utakmici dok su neki ranije poznati proizvodjaci kao sto su samsung , iriver , creative posustali.

U posljednje vrijeme nesto se mjenja, izgleda da su istrazivanja pokazala da postoji potreba za kvalitetnim audio rjesenjima prenosivog tipa sto telefoni svakako nisu.
Shodno tome u utakmicu u ovom segmentu ulazi fiio i to bas onako snazno sa nekoliko modela, onda uvjek prisutan hifiman i sad meni dragi cawon.

Kakav je plejer iz naslova ne znam, po imenu koje nosi trebao bi da bude dobar ako ne i odlican.
Inace licno i sam koristim za tu namjenu iskljucivo prenosive zasebne audio uredjaje.
 
FiiO X3 je 200e kod nas.
 
Poslednja izmena:
190-220e... Zavisi gde... Ali mislim da je M2 mnogo bolja opcija zbog boljeg/stabilnijeg UI-ja i mnogo, mnogo duze reprodukcije.


@kefalo

I ja sam mislio, cak sam mislio da ce se ta nisa prozvoda pa i Cowon ugasiti ali izgleda da opstaju... Ipak ih odrzava prodaja uredjaja tom malom broju "entuzijasta" koji znaju jos uvek da cene dobar zvuk... Evo cak je i Sony izbacio (konacno) svoju seriju MP3 plejera koja konacno podrzava microsd kartice, ali ipak nisu (po meni) vredni tih novca.

Moj D2 me verno sluzi vec nekih 7 godina, 2 puta sam sam menjao bateriju, ali dugmici polako i definitivno otkazuju tako da je zreo za zasluzenu penziju... Uredjajem sam i vise nego zadovoljan bio i leto sam hteo da iskopam i kupim negde D20, medjutim bio je vec povucen iz prodaje... Tako da se ovaj M2 pojavio u pravom trenutnku i sigurno cu ga kupiti u verziji od 32gb.

Inace sam imao prilike da pre par godina (kada su PMP plejeri bili aktuelni) uporedim svoj D2 sa uredjajima par drugara - tada popularnim Creative Zen-om, Ipod classicom (sa rockboxom) i Sansa Fuze-om i D2 je definitivno odneo pobedu...

Inace ma koliko napredovali smartfoni nikada nece moci pruziti ni priblizno isti uzitak slusanja muzike preko nekog kvalitetnijeg (zasebnog) audio uredjaja.
 
Poslednja izmena:
Poenta je da je daleko od 300e.
I ja sam za korišćenje zasebnog audio rešenja u pokretu ako se nema neki fon sa dobrim audio izlazom.
Koje slušalice imaš uz D2?
 
Poslednja izmena:
Trenutno jurim novi par "za svakodnevniju" upotrebu... Koristio sam prethodnih godina (2x) Senn cx300 II (crkavale posle cirka 8meseci), Creative ep 630, Philips she 8500, AKG 320, RHA MA 350 (pre par dana crkla leva poslate na rma), Soundmagic e10 (mozda se vratim istim, bio sam i sa njima dosta zadovoljan posebno posle burn-ina)....

U "steku" mi stoje AKG k518DJ (koje su mi neudobne) i Fischer Audio Consonance koje su izuzetne ali izbegavam da ih koristim svakodnevno...

Razmisljam da na preporuku jednog clana isprobam JVC HA-FXD80 ili eventualno ako upecam Sony MDR ex650 za neku povoljniju sumu...
 
Poslednja izmena:
Cowon je od kako pravi MP3 plejere bio i ostao najbolji. To sto su se sminkeri kleli u iPod zbog jabuke i tockica, to je njihov problem. Ali Cowon odavno nudi najbolji zvuk na prenosnom plejeru.
 
Ja sam prešao sa D2+ (isto su mu otkazali dugmići) na D20 i mogu ti reći da ćeš biti prilično frustriran UI-jem i nekvalitetom ekrana. JetEffect je primetno bolji i bateriju zaboraviš kada si poslednji put punio (D20 je isto deklarisan na 90h audio reprodukcije)... ali ekran je stvarno jadan, vidi se da se trude da ubace zaostale komponente i na taj način šaltaju nove plejere. I to ne govorim o samom prikazu, ne treba ne znam šta očekivati od 320x240 rezolucije, naročito kod M2 koji je kombinacije 2.8"/320x240 u odnosu na D2(0) koji su 2.5"/320x240. Govorim o navigaciji i kretanju kroz menije. Bukvalno je "k'o po jajima", pustiš pesmu koju nisi hteo, slučajno prebaciš na sledeću... Evo primera: https://www.youtube.com/watch?v=DDuy9SEGmDA&list=UUHNw6rWG6c20oD3OaJlsTlw Kada stisneš jako, donji levi deo ekrana uopšte ne reaguje, iako je donji desni sasvim ok. Pri slabom dodiru radi sve, ali to znači da sve vreme moraš da odmeravaš kako pritiskaš ekran. Takođe je diktafon slabijeg kvaliteta, ali kontam da to mnogima nije bitno. Razmisli, i ja sam veliki Cowon fan, ali da mi sad odapne D20 prilično bih se zamislio da li vredi još jednom pljusnuti 150+€.
 
Poslednja izmena:
Sansa Clip+ je keva :d
 
Ispao sansa clip+ pre par nedelja, na power dugme pao i ulubilo se unutra.
Odneo kod majstora da zalemi ili sta vec, vratio ga on meni, i izgleda da ne moze da se upali, tj. prepoznaje ga PC ali kao flesku od 4GB.

Kaj sad?
 
Poslednja izmena:
@Miki

Cikam te da probas i uporedis ako se ikada nadjes u mogucnosti bilo sta od Sandiskove plejer serije, (toliko nahvaljenog) Ajpoda, Zen seriju, Iriver sa bilo kojim Cowon uredjajem- smem ruku na panj da stavim da ce Cowon imati najbolji zvuk...

Sansa je odlicna kao budzet kupovina do 50e i tu nema dilema da je best buy u budzet segmentu.. Sto se audio reprodukcije tice, meeh... Once you go black... ^^

@Partybreaker

Nisam imao prilike da uzivo opipam ni d20 ni c2 ali miislim da je ekran "bolji" nego da d20/c2, iskopao sam na forumu negde, bas je spomenuo clan koji se dokopao M2... Citao sam da je poprilicno veliki frust sa tim novim UI-jem (posle d2 serije) mada generalno je tako sa svim Cowonima i njihovim UI-jem. Meni u principu i ne znaci puno ekran jer ga sibnem na shuffle (ekran ugasen+zakljucan), eventualno kada se zezam sa EQ-om onda mi zatreba- sto znaci da 90% vremena koristim fizicke dugmice (koji isto na D2 polako otkazuju)... Na d2 mi je problem da "baratam" tj nabadam na mali ekran ali vrsi svrsi, na M2-ci su cak ubaceni dodatni tasteri i meni je i to jos jedan veliki plus.. Audio kvalitet koji daje i duzinu reprodukcije tesko da moze da bilo sta na trzistu da parira posebno u segmentu do 200e... Ali da stoji da jos uvek recikliraju ono sto im je ostalo na lageru od starijih modela...

Da ima nesto drugo na trzistu a da je pouzdano i nudi koliko i Cowon za 180e ne bih se libio da uzmem... Ono sto sam jos uzimao u razmatranje su Ibasso DX50 (ali cena je veca od M2), FiiO ipak ima manju reprodukciju i cini mi se poprilicno problema sam podrskom i QC-jem... Eventualno Sony NWZ-A15/17, ali ima nekih problema sa pucketanjem prilikom reprodukcije i mislim da ga Cowon ipak sije po kvalitetu zvuka...

Obrni-okreni 182e kosta verzija sa 32gb (plus 15e za 32gb microsdhc) na nemackom amazonu, za taj novac tesko da moze da se nadje bilo sta sa cime bih bio zadovoljan narednih 5 godina, koliko planiram da koristim... Sa D2 sam prezadovoljan da ne otkazuje i da nisam "zalemio" back cover (i pristup bateriji) ne bih ga ni menjao,cisto sumnjam da bi i M2 bila toliko losija kupovina cak i ako ima isti harvder+skoro duplo duzu reprodukciju i malo buggy UI... :) Ako nista barem uzimam iz respekta prema tako maloj firmi koja i pored stanja u kome se nalazi i dalje pravi odlicne proizvode...

Uglavnom tesko da bilo ko moze da se odrekne ( i ne "kune" u svoj) Cowon kada ima iskustva sa nekim od njihovih plejera...Rekoh vec, zajednica ceka duzi period na vaskrsnuce J3 posto je bio smatran za apsolutno najboljim "premium" audio uredjajem koji se mogao naci na trzistu (tada)...
 
Poslednja izmena:
Ja sam mislio da je to trziste mrtvo, dosta toga su preuzeli prvo muzicki telefoni i to su radili dosta dobro, a kasnije su se tu upleli smartovi koji su imali mogucnost prilagodjavanja plejera isl.
Medjutim sve u jednom nikada nije radilo posao tako da i smartovi to rade traljavo odnosno ni izbliza kao kao posebni plejeri.
Postojali su posljednih godina proizvodjaci tipa sony, sandisk i transcend koji nisu posustali u ovoj utakmici dok su neki ranije poznati proizvodjaci kao sto su samsung , iriver , creative posustali.

U posljednje vrijeme nesto se mjenja, izgleda da su istrazivanja pokazala da postoji potreba za kvalitetnim audio rjesenjima prenosivog tipa sto telefoni svakako nisu.
Shodno tome u utakmicu u ovom segmentu ulazi fiio i to bas onako snazno sa nekoliko modela, onda uvjek prisutan hifiman i sad meni dragi cawon.

Kakav je plejer iz naslova ne znam, po imenu koje nosi trebao bi da bude dobar ako ne i odlican.
Inace licno i sam koristim za tu namjenu iskljucivo prenosive zasebne audio uredjaje.


Standalone plejeri i dalje imaju mnogo prednosti u odnosu na telefone. Recimo, ja imam iPod Classic 128GB u kolima i sluzi upravo za pustanje muzike.

Prvo, nigde ne mozes da nadjes 128GB prostora na jednom telefonu. Mozda je 64GB dovoljno, ali danas se svasta stavlja na telefone i ako nesto gekne (citaj ROM), moze lako da se desi da ostanes bez muzike sto je zaista ozbiljan problem. Cak i da se to ne desi, sta ces da radis ako kupis nov telefon koji nema SD karticu?
Drugo, bar sto se iPoda tice, kvalitet zvuka je apsolutno bolji u odnosu na mnoge telefone koje sam imao. Telefon je all-around uredjaj koji treba da zadovolji mnoge potrebe, a to znaci da ne moze sve da bude vrhunski cak i u najskupljim telefonima, koje ja inace kupujem. Uvek nesto ne valja.
Trece, baterija - meni telefon treba i za neke druge stvari sem za pustanje muzike, i ona je bitna. Na iPodu meni baterija traje danima.
Cetvrto, interfejs - fizicki interfejs jednog iPoda (fizicki tasteri) su svakako laksi za kontrolu dok se vozim u odnosu na telefon.
Peto, robustnost. Dok je moj Nexus 5 vrlo osetljiv uredjaj, iPod koji je napravljen od metala je izuzetno robustna sprava koja trpi sve zivo i nezivo.

Telefon ima neke prednosti, pre svega internet radio podrsku i streaming servise, ali nemaju svi velike pakete niti to sebi mogu da priuste.
 
Poslednja izmena:
Za Novu 2014-tu sam se častio sa FiiO x3... i evo svih ovih prethodnih meseci se oduševljavam kvalitetom reprodukcije (ne uporediv zvuk sa ipod-ima i Sansa-ma i sličnim plejerima... o telefonima ne bih). Skepsa prema uredjajima kineskog porekla i mene je "jela" ali samo dok ga nisam uzeo u ruke. Robustan i precizno sklopljen kod prvog kontakta daje osećaj kvaliteta i vrhunske izrade. UI kao i softver nije savršen, ali ga marljivi žutaći doradjuju... sa svakim "apdejtom" je bolji. Mada meni ni onaj prvi koji npr. "fejvoritse" nije prepoznavao ni najmanje nije bio problem, jer mi je najbitnjija stvar zvuk... i samo zvuk sve ostalo ako je solidno uradjeno (a kod x-trojke je i više od toga) nije problem. Autonomija mu je nekih 10-ak časova (naravno da to zavisi koliko je ekran tokom reprodukcije uključen kao i njegovo osvetljenje).

Što se cene tiče kod nas je oko 200€, a ako ga poručimo iz Madjarske bude to i dosta jeftinije... platio sam ga 160€ + sam dobio na poklon neke jbl noise canceling in-ear sluške vrednosti 30-tak € (utopiš ih za 20 i smanjiš trokove... samo ne znam da li ih još uvek daju na poklon. Jedno vreme su bile i one budžetske zenhejzerice 210 čini mi se na poklon. Trenutno im ne šljaka sajt...)

Ne znam kakav zvuk ima Cowon, tako da bi bilo glupo da ih uporedjujem... ali mislim da kupovina X3 (uz kvalitetne sluške) ne može da bude promašaj. ;)
 
Poslednja izmena:
Ja sam skoro pazario Fiio X1 (oko 100 evra kod nas) i zvuk je (cak i na bubicama od 500 din) neuporedivo bolji nego na telefonu.

Trebao bih skoro da nabavim i neke kvalitetnije slusalice pa cu posle toga da prenesem utiske ;)
 
Jel mogu X1/X3 da preuzmu funkciju eksterne zvucne karte na kompu? Na win 7 npr (moguce je da ne moze na osmici). Ako mogu to je vrh jer se na taj nacin resava pitanje zvuka i na PC i ''u pokretu''.

A za bubice imas ovu temu http://forum.benchmark.rs/showthread.php?55553-Bubice/page165

Napisi samo budzet kad budes resio da kupujes pa da se nadje najbolja opcija.
 
Necu bubice, hocu over ear (najvejrovatnije AKG), ide zima :D

X3 mozes da koristis kao usb DAC (tj. zvucnu za racunar) a X1 ne mozes (bar za sada, mozda ce se kasnije nesta promijeni), ali za njihovu razliku (oko 80 - 100 evra kod nas) mozes da uzmes neko kvalitetno pojacalo za slusalice koji ima i funkciju DAC-a (npr. Fiio E07K) ;)
 
Fiio E07K

San snova uredjaj.

Ja cu ga koristiti kao DAC na tabletu i na PC-u.
 
@ milan

Znam za te uredjaje, merkam samo koji da kupim, e07k ili e12, razlika u ceni je oko 5k din sto i nije strasno samo moram da procenim sta je bolja opcija za mene.. e12 ima brutalno jako pojacalo cije prednosti trenutno i nisu presudne u mom slucaju (amp). Sa druge strane e12 ima i bolji kvalitet zvuka (koliko ne znam ali je sigurno bolji) samo je ipak malo tezi za nosenje u kombinaciji sa telefonom zbog vecih dimenzija.

A ovo me bas zanimalo da li X1/X3 mogu da rade kao ekst. zvucna na kompu.. u medjuvremenu sam procitao da X3 moze, na win7 ali kosta 23k kod nas.. za te pare moze da se kupi e12 koji zvuci verovatno malo bolje + dobre slusalice. Mada X3 je all in one uredjaj a e12/e7 samo dac/amp koji mogu da se povezu i sa telefonom, drugim plejerima..
 
Poslednja izmena:
@ hsv.stoned

Znam i ja sam se premisljao oko iste stvari, pa sam se odlucio za X1 + neke dobre sluske za sada, pa cu vremenom dokupiti i neki portable amp koji ce moci i da posluzi kao usb DAC (eksterna zvucna) za laptop.
Cini mi se da E12 ne moze da radi kao zvucna, vec samo kao pojacalo.
 
^ u pravu si, stalno mesam te oznake (a slicnog su dizajna).. e18 je to sto sam mislio. Samo taj uredjaj je skoro 20k din kod nas.. a nisam siguran da bi mi se isplatio tako da cu verovatno ici na 07k. U sustini me zanima samo da zvuk bude kvalitetniji od onog sa xonara DG (a sa tim zvukom sa zadovoljan). A i kada povezem sa telefonom svakako ce biti zvucno unapredjenje u odnosu na sam telefon.

@mpsy, procitao sam odavno to :)
 
Poslednja izmena:
Ne znam, mozda bi ti najbolje bilo da ih testiras prije kupovine, pa da vidis sta i kako ti se isplati :)
 
To i planiram, inace bih vec narucio ali ipak cu prvo da probam..
 
Kad planiras da uzimas 07k ?

Hoces li narucivati ili ces dolaziti u Bg po njega ?
 
Idem u NS u 4A, da vidim da li imaju i da pokusam da probam, pocetkom sl. nedelje..
 
Što se tiče fiio uredjaja nisam ih koristio do sada, stvarno ne mogu zvučno da ih svrstavam u neke klase a da se vodim onim što je neko pisao, ne.
Davno sam odustao od čitanja o audio uredjajima.
To se sluša.

E sad vezano za jedan fiio konkretno E7 znam da ga ima jedan član foruma (mislim da ga i prodaje trenutno) i poredio je njegovu pojačivačku sekciju sa cmoy-em koji takodje ima.

Znam da je na posao nosio cmoy, e sad koji razlog, šta je on vidio osim pojačanja, a nije samo to jer pojačala nisu samo to, to ne bih znao da kažem.
Možda se javi i napiše nešto od svojih utisaka ipak mu je dostupno svaki dan.

Ostale fiio uredjaje, stvarno ne mogu da komentarišem ispao bi nekorektan.

E sad što se tiče pozicije fiio uredjaja,upravo će član foruma kojeg sam spominjao doći ovaj vikend sa fiio E7 kod mene (osim ako ga ne proda do tad :) ) pa ću biti u prilici da ga zajedno istestiramo.

Konkretno završio sam dac u svojoj režiji sa odličnom napajačkom sekcijom, posjedujem još uvjek i Asus Xonar dx kartu, cmoy i lampaša pa ćemo to sve staviti na crtu tom malom fiio E7 uredjaju.
Rezultate javljam.

Inače rekoh na posljednjoj strani, imam i ja te prenosne uredjaje, dobro je to, ali se ne treba zanositi, ne mogu oni prići desktop rješenjima.
Da mogu ne bi prvo kupovao xonar dx a kasnije izradjivao pojačala.

Sve u svemu, kakvi su da su, šiju telefone uzduž i poprijeko :)
 
^ pazi, E7 je svakako losiji od E07k.. tj nova verzija je bolja tako da sta god da zakljucite to ce biti utisak o staroj verziji vs DX/cmoy koji pravis :)

Imas po netu koje su sve razlike http://headfonics.com/2012/12/fiio-e07k-the-andes/

The internal amp has now also gone from 150mW at 16ohm and 16mW at 300ohm to 250mW at 16 and 32mW at 300ohms which is a pretty decent upgrade and should give a better show at some of the harder to drive headphones. Considering the E17 comes in at 290mW at 16ohms the E07k is not that far behind now in terms of amp powering capabilities though the E17 has the nod in terms of quality due to the superior AD8397 opamp chip. Both use the WM8740 DAC so no change there.

Generalno kazu da 07k zvuci bolje i ima malo jaci amp od e7, taj uredjaj porede sa STX uz zakljucak da je pojacalo na tom xonaru ipak mocnije. Ja cu istestirati vs XDG/sony walkman mp3 plejer/android telefon pa cu napisati utiske, mogla bi i da se otvori neka fiio tema da ne spamujemo ovde :) Naravno nemam ja mnogo iskustva sa zvukom i audio opremom, sve to ce biti iz nekog mog ugla.

Licno ne verujem da je e07k zvuci primetno bolje (ili uopste bolje) od modovane zvucne karte tipa DX sa boljim pojacalom ali kapiram da je bolje resenje od XDG (kvalitetnije komponente su u fiiu) + se dobija mogucnost koriscenja i na PC-u i uz smartfon..
 
Poslednja izmena:
Otvaraj novu temu hsv :)
 
Jos jedan plus za Fiio (makar za plejere) je dosta dobra software podrska, tj. prate komentare korisnika i trude se da ispravljaju greske i dopunjavaju firmware.
 
Nazad
Vrh Dno