Šta je novo?

Dell UltraSharp U2414H - Overclock [Settings]

rotterdam

Cenjen
Učlanjen(a)
14.03.2013
Poruke
113
Poena
169
Pre nekoliko dana kupio sam ovaj monitor i malo se igrao podesavanjima, posle dosta muke sa osnovnim podeavanjima OSD povecao sam i Refresh rate i rezultati su fenomenalni.
Ukoliko neko bude imao slicnih problema u startu, ovde su sva podesavanja i tutorijal.

Settings

1. Brightness: 50(noc) 60(dan) / Contrast: 75(default)
2. Input source: DisplayPort
3. Input color format: RGB
Gamma: PC
Preset Modes: Color Temp. (6500)
4. Display Settings: Sharpness (50)

Overclock

1. Skinuti program ToastyX’s Custom Resolution Utility
2. Pokrenuti CRU.exe sa admin privilegijama
3. u prvoj koloni pod imenom Detailed resolutions klik na Add
4. Timing: Automatic (LCD Reduced)
5. Active: 1920 x 1080
6. Frequency: Refresh rate (75.000Hz) i klik Ok
7. novu rezoluciju podici na prvo mesto, klik OK i restartovati PC
8. Nakon restarta podesiti monitor na 75 Hz

Capture.PNG Capture2.PNG


Testirati rezoluciju na UFO Test: Frame Skipping Checker
Ukoliko postoje problemi sa 1920x1080@75 mozete pokusati napraviti 1920x1080@72

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Imam isti monitor stim što mi je priključen na mini display port. Podesio sam sve kako si napisao ali mi ovaj UFO test nije baš jasan kako da znam kada je završio i da li je sve ok?

ps. Hvala na uputstvima i monitor je zaista odličan imam ga već par meseci.
 
Ja sam uspeo moj BenQ RL 2455HM da doteram do 77Hz preko Nvidia Control Panel-a medjutim nisam bio previse zadovoljan kako to radi pa sam vratio sve na fabricka podesavanja.
 
hah,cak radi na mom philips budjavom TN panelu,i ja primecujem znacajan boljitak,ali i malo jaci zamor ociju.
 
Ne znam kako ce se ponasati ostali paneli, imao sam prilike do sada da se susretnem samo sa Dell serijama P i U 24'' i svaki se bez problema klokovao ukoliko je prenos DisplayPort dok HDMI vec ume napraviti probleme na 65 Hz uz modifikacije u timings, frame drop bi se u igrama video golim okom. Samo da napomenem da sam ih sve testirao po uputstvima, dakle digitalnom kamerom ne samo na ovom sajtu koji sam postavio u linku vec i u reprodukciji videa i u igrama. Postoji mogucnost, naravno, da kupite ekstremno los primerak pa da se jave neki problemi u revizijama, za sada na takav nisam naisao.
Nikola25, najbolji test je u igrama ili video fajlovima sa brzim scenama, frame drop ce se morati videti golim okom, to je otprilike najmerodavniji test. Postavicu ti jos neke linkove ukoliko zelis dodatno da testiras monitor.

http://www.testufo.com/#test=framerates
http://www.testufo.com/#test=photo&photo=quebec.jpg&pps=960&pursuit=0&height=0
http://www.testufo.com/#test=frameskipping (Ovde mozes koristiti digitalnu kameru za slikanje uz podesavanja 1/5th second exposure)
https://www.youtube.com/watch?v=SOpwHaQnRSY#t=63
 
Ne znam kako ce se ponasati ostali paneli, imao sam prilike do sada da se susretnem samo sa Dell serijama P i U 24'' i svaki se bez problema klokovao ukoliko je prenos DisplayPort dok HDMI vec ume napraviti probleme na 65 Hz uz modifikacije u timings, frame drop bi se u igrama video golim okom. Samo da napomenem da sam ih sve testirao po uputstvima, dakle digitalnom kamerom ne samo na ovom sajtu koji sam postavio u linku vec i u reprodukciji videa i u igrama. Postoji mogucnost, naravno, da kupite ekstremno los primerak pa da se jave neki problemi u revizijama, za sada na takav nisam naisao.
Nikola25, najbolji test je u igrama ili video fajlovima sa brzim scenama, frame drop ce se morati videti golim okom, to je otprilike najmerodavniji test. Postavicu ti jos neke linkove ukoliko zelis dodatno da testiras monitor.

http://www.testufo.com/#test=framerates
http://www.testufo.com/#test=photo&photo=quebec.jpg&pps=960&pursuit=0&height=0
http://www.testufo.com/#test=frameskipping (Ovde mozes koristiti digitalnu kameru za slikanje uz podesavanja 1/5th second exposure)
https://www.youtube.com/watch?v=SOpwHaQnRSY#t=63

Prošao je ove testove, sve je ok. Desilo mi se možda 2 puta da kada izađem iz sleep moda da mi mi monitor nije prepoznat i onda moram da ga setujem ponovo.
 
da nije nekom slucajno ostao ToastyX’s Custom Resolution Utility skinut posto su oborili zvanicnu stranicu,i nemerem ga nigde da iskopam?
 
a zna neko nacin kako da ne drzi konstantno klok memorije na maksimumu,tj da ga obori?radeon 280x je u pitanju,tj dva komada.
 
svaki se bez problema klokovao ukoliko je prenos DisplayPort dok HDMI vec ume napraviti probleme na 65 Hz uz modifikacije u timings, frame drop bi se u igrama video golim okom.
Da li da pokušavam overclock pošto su mi grafa i monitor iz potpisa povezani DVI kablom(trenutno samo njega imam) s`obzirom da HDMI zna da pravi probleme?
 
Dox:

tri puta cesljao cip celi katalist i nigde ne vidim opciju.
 
zar to ne bi trebalo da bude automatski?

skini msi afterburner. imaces mnogo bolji prikaz svega, kao i trenutno pokrenute 3d aplikacije koje ti mozda drze klok.
 
ih,AB koristim bar 2g,kazem vam,od kad sam nabudzio toasty's X CRU,memorija na prvoj grafi ne ide ispod najjaceg stejta (za razliku od gpu kloka koji regularno ide na 300mhz),srecom zerocore radi,gasi kompletno drugu grafu.uz to da nasumicno pri restartu vrati na 60hz kad radi sve kako treba,ali to je manji problem jer se lagano resava sa onim reset64 fajlom.probao sam i onu lcd standard foru kad se pravi profil,ali mi pobrljavi citav displej.
 
Dex, mozes da pokusas u svakom slucaju pa da vidis ima li nekih benefita vidljivih golim okom. Prvu stvar koju sam primetio na mom monitoru bila je ostrina slova (crna ili tamno siva slova na beloj pozadini), sve je mnogo jasnije i ne naprezem vise oci itd i glava je prestala da me boli, tako da nisam ni imao previse izbora osim da ga podignem @75Hz ili da ga vratim i menjam za 30" drugog proizvodjaca neki mnogo skuplji model kojem bi trebalo 30 min u proseku da se zagreje i pokaze prave boje.
U2311H poseduje stariji e-IPS dok novi monitori serija U i P poseduju AH-IPS (Advanced High Performance) panel i pogodni su za ovakve stvari. Pogledaj malo i po forumima da li je bilo problema sa klokovanjem tvog monitora, u svakom slucaju nemoj da se upustas u ovakve stvari ako ti je to jedini monitor na kome radis i ako nemas neku backup opciju.

Nikola25, proveri da li si ukljucio USB kabl od monitora u 3.0 port (plavi) umesto 2.0 (crni). USB kabl od monitora ne mora obavezno ici u SuperSpeed 3.0, moze i u obican.
Kada budes vadio kabel potrebno je da budu ugaseni PC i monitor, to je savet proizvodjaca.
 
Poslednja izmena:
Sve nosi neki minimalni rizik, kada kupujes novi monitor rizikujes da kupis los primerak isto kao sto rizikujes sa klokovanjem monitora, cpu, gpu i cega sve ne.
Zavisi i od toga da li klokujes jer postoji racionalna potreba ili je u pitanju cista znatizelja i entuzijazam, garancija moze da ti bude olaksavajuca okolnost kao i rezervni monitor.
 
Dex, mozes da pokusas u svakom slucaju pa da vidis ima li nekih benefita vidljivih golim okom. Prvu stvar koju sam primetio na mom monitoru bila je ostrina slova (crna ili tamno siva slova na beloj pozadini), sve je mnogo jasnije i ne naprezem vise oci itd i glava je prestala da me boli, tako da nisam ni imao previse izbora osim da ga podignem @75Hz ili da ga vratim i menjam za 30" drugog proizvodjaca neki mnogo skuplji model kojem bi trebalo 30 min u proseku da se zagreje i pokaze prave boje.
U2311H poseduje stariji e-IPS dok novi monitori serija U i P poseduju AH-IPS (Advanced High Performance) panel i pogodni su za ovakve stvari. Pogledaj malo i po forumima da li je bilo problema sa klokovanjem tvog monitora, u svakom slucaju nemoj da se upustas u ovakve stvari ako ti je to jedini monitor na kome radis i ako nemas neku backup opciju.
Rotterdam,hvala na savetima i sugestijama.
Iako mi monitor više nije u garanciji,kada bih imao mogućnost da napravim vezu monitora i grafičke putem DisplayPort-a verovatno bih pokušao(u pitanju je čisti entuzijazam) ali pošto je stariji panel i jedina veza DVI ipak se neću upuštati u ovu operaciju.
 
a zna neko nacin kako da ne drzi konstantno klok memorije na maksimumu,tj da ga obori?radeon 280x je u pitanju,tj dva komada.

Ako mas prikljuceno dva monitora nikako. To je "feature" koji su ubacili jer su imali problema sa tearing-om slike u 2d modu sa vise prikacenih monitora i mem clock-om u low mode.
Barem sam ja tako zakljuciio kopajuci po netu kada mi se 6870 koji je lepo spustao memoriju prestao to da radi kada sam tv ustekao u njega umesto u integrusu u kojoj je pre toga bio.
 
i na jednom monitoru je isto.mislim,mogu ja da downclockujem memaru,nije problem,ali iritira.
 
Hvala na savetu, baš mi sutra stiže moj primerak :) Doduše, moraću da pljunem pare i za DP kabl, sumnjam da ide u paketu :p

EDIT: Aha, ipak ide kabl koliko sam razumeo.
 
Poslednja izmena:
a zna neko nacin kako da ne drzi konstantno klok memorije na maksimumu,tj da ga obori?radeon 280x je u pitanju,tj dva komada.

Ovaj "problem" je i mene mučio na 270x, memorija je bila zakucana na maximumu, nije da nešto nije radilo kako treba, prosto me samo nerviralo :)
Pročešljao sam dosta foruma ali nigde nisam našao pravi odgovor, iako mi je bio ispred nosa:

The video card will not reduce clock speeds when idle if the vertical blanking/total is too low. Horizontal values can still be reduced if necessary.

AMD/ATI cards require the "LCD standard" vertical blanking/total to reduce the memory clock when idle.

Sa LCD standart ne mogu da dobacim do 80Hz, ali na 75Hz radi stabilno i obori memoriju na minimum. Doduše, ja korisim p2414h, ali sam na par mesta video da valjda imaju isti panel.
 
meni na lcd standard slika ode dodjavola na 75hz,nisam probao dalje detaljnije,cu pokusam opet.

edit:

pokusao ponovo,samo lcd reduced timing profil sljaka.
 
Poslednja izmena:
Dragi prijatelj, jedna konstatacija i pitanje.

1. Iako sam na 100 mesta procitao da za overklok mora dp ili dvi-d, to nije tacno, ja vec koristim dugo single ling dvi i monitor je klokovan od starta na 75hz. Tako da, ko nema dvi-d ili graficku sa displej port izlazom, neka se ne sekira, 75hz radi provreno.

2. Pitanjce :) imam nvidia gtx460 graficku, win 8.1. i problem je sto su onemoguceni 2d klokovi grafe dokle god je overklokovan monitor. Generalno, kapiram da to nema veze sa rezolucijom, vec sa opcijom - reduced lcd timings, ali koliko sam cuo, samo ati kartice imaju taj problem. da li neko zna sta bi moglo biti resenje, ako ga ima?

I evo pod 3. Firefox ima uzasno skrolovanje, koje na vise od 60hz nije ni s od smooth. Beda.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno