Šta je novo?

Bestbuy Laptop core i7 ili i5 za DTR i neobavezno igranje?

kriket

Slavan
Učlanjen(a)
22.04.2008
Poruke
1,264
Poena
360
Služio bi kao desktop replacement. Takođe je važna solidna grafika za povremeno neobavezno igranje.

budžet €700-800
 
jedini savet koj imam je da izbegavas procesore koji na kraju naziva imaju U .... teska prevara ... i7 sa 2 jezgra .... jeste ali juce, to ce tesko da ti bude desktop replacement

Ovi drugi sa QM su vec nesto drugo i mogu da teraju lepo sve sto im se baci.

Jedan savet .... cenu laptopa smanji za cenu SSDa koji ti toplo preporucujem da ugradis odmah.

Imam HP DV7 ima i7 2670QM stvarno lepo radi sve sto mu bacim, ali s obzirom da nisam radio na HDDu evo vec 3 ili jace godine ... tesko me je smorilo to sto je imao HDD pa sam mu ugradio stari SSD od 60GB koj sam imao u desktopu ..... laptop ... POLETEO.

Tako da ti savetujem neki koj ima mesta za 2 HDDa ako takav postoji u verziji od 15 inca
 
Poslednja izmena:
Ti U (Ultra Low Voltage) procesori su za ultrabukove, mada vidim da ih ima i u nekim DTR-ovima. Misliš da je i7U slabiji od i5? Da li bi pre uzeo i7U ili neki i5? Pretendujem na Haswell (znači 4 kao početna cifra u oznaci procesora), mada bih pristao i na Ivy Bridge ako je sve drugo po volji. Najteže mi je da nađem konfiguraciju koja ima i poželjni procesor i poželjnu grafiku. U principu bih više voleo AMD Radeon grafiku zbog loših iskustava sa nVidia iz prošlosti, ali se ne razumem u te nove oznake (R2 ili R9 pa neke cifre, ne znam koja je to klasa pa bih morao da posebno to istražujem). Šta vi kažete koja ja AMD grafika u klasi GeForce 750 (GT?) ili tako nešto, što može da gura igrice u medium ili low detaljima sa igrivim fps?

Hvala na savetima!

P. S. Ovaj HEWLETT PACKARD ProBook 450 G1 E9Y44EA Intel-Core i7-4702MQ 2.2GHz 8192MB 1TB DVDRW 15.6'' LED WXGA deluje pristojno, jedino mu je niska rezolucija.

I to me buni kada na notebookcheck.com čitam recenzije tih laptopova, oni uvek kažu da za te pare treba da dobiješ IPS displej, a ja nigde ne vidim da kod nas za te pare ima IPS. Jel to naše tržište loše ili oni tamo lupaju?
 
Poslednja izmena:
Trziste nije lose nego je ocajno. I ne oni ne lupaju, ovde U Nemackoj npr. vec od nekih 600e pa navise ima laptopova sa IPS display.
 
I kolko kod nas košta takav neki laptop sa IPS panelom, ako ga uopšte ima? Kako da pretražujem ponudu po tipu panela kad niko kod nas ne nudi taj kriterijum, ili bar ja ne nađoh?
 
Nigde to neces naci. Moras da saznas koji modeli i serije idu sa IPS panelima, pa to da juris. Ali za 600e zaboravi slobodno na tu varijantu. U svakom slucaju, proveri da li Thinkpad serija kod Lenova i Elitebook kod HPa imaju IPS.
 
Nisam ni mislio za €600. Rekao sam da je budžet €700-800. Koliko vidim na prvi pogled, uglavnom je FullHD rezolucija indikator da je u pitanju IPS, mada ne znam da li je garant. Ima neki Asus 550NV npr. On je doduše oko €1000 kod nas.
Znači novi kriterijum pretrage je fullHD.
 
Ne, vecina ekrana je TN panel nezavisno od rezolucije.

edit: sad sam prekopao na brzaka nase trziste, mislim da je ovaj Asus sa IPS panelom, ako jeste, odlicna je kupovina

http://www.itsvet.com/proizvod/asus...-led-fullhd-freedos/comp_comp_laptop/20/15607

http://www.asus.com/Notebooks_Ultrabooks/G551JK/specifications/

treba proveriti. Isto tako, izgleda da Asus N serija nije sa IPS, kao ni Lenovo Thinkpad, makar one Edge i Y serije, T serija mozda ima IPS ali uglavnom nema grafiku. HP Probook nema, Elitebook i Envy neki imaju, ali skuplje varijante. Obrati paznju na ASUS G seriju

Zanimljiv je ovaj i5 4200H. Maltene najbrzi i5 mobile procesor, brzi i od dosta i7 procesora, ide do 3.4GHz:

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html
 
Poslednja izmena:
Problem je sto se za nase trziste proizvodi roba najslabijeg kvaliteta i performansi (nizi i srednji cenovni rang). IPS za te pare neces naci, mozda, ali jako tesko. Po meni najbolje za taj novac je Asus N serija, ako moze da se nadje. Ok nije IPS, ali je ubedljivo najbolja ponuda za te pare.
 
Pa sad...diskutabilno. Po mom misljenju, Lenovo Y serija je bolja od Asus N serije. Ima za te pare i HP Elitebook, taj cenovni rang je i globalno najkonkurentniji segment laptop trzista (oko 1000 USD cena).
 
HP Elitebook uzasna ponuda od 700-800e, uglavnom u procesori. Preskupo u odnosu na konkurenciju. Za Lenovo se slazem da je odlican i hardverski nudi vise, ali i tesko nabavljiv poput Asusa. Ipak mislim da Asus ima nesto bolje ekrane..
 
Ovaj Asus G551JK je gotivan. Ispunjava sve kriterijume, još ako je i IPS taj panel, a ima naznaka da jeste (taj model sa FullHD rezolucijom), to je super. To je kao neki gejmerski laptop. Nije baš ultrabuk (slim shady), ali to mi nije ni presudno. Dobar ulov fingon82 :)
 
ASUS
G551JK-CN010D , to je nov model , jos ni bios nije izasao za njega ni jedan , najverovatnije moze samo 8.1 , 7-ica ne moze , izgleda da jeste ips , pre kupovine se raspitaj , Intel Core i5-4200H je dobar procesor mislim da ce zadovoljiti tvoje potrebe! Na akciji ti je u jakov sistem 96.000 dinara http://www.jakovsistem.com/laptop-r...gddr5-dvd-rw-15-6-led-full-hd-aluminium-black dodaj ga nocas u korpu posto vec sutra mogu podici cenu , tako su meni povecaju ja ih pitao za neku plocu , hoce li doci do porasta cene , oni odgovorili da nece i sutradan digli cenu!
 
To si negde pročitao da 7-ica ne može? Čisto me zanima otkud ti to jer se 7-ica još uvek prodaje i trebalo bi da je podržana od proizvođača PC hardvera. Meni je u principu svejedno jedino što bih 8-icu morao da kupim a to mi je dodatni trošak.
 
Ako u biosu nema opcija csm / legacy ne mozes 7-icu , raspitaj se kod prodavca , 7-ica ne moze uefi , takodje drajveri na zvanicnom sajtu ne postoji za windows 7!
 
Koliko vidim postoje 3 tipa ekrana za ovaj model (ili 2 nisam siguran). Nadam se da je IPS, ali s obzirom na to kako nasi lupaju specifikacije, pa u jednoj firmi jeste, u drugoj nije, a rec je o potpuno istom modelu, hm.. Pripazi!
 
Koliko vidim postoje 3 tipa ekrana za ovaj model (ili 2 nisam siguran). Nadam se da je IPS, ali s obzirom na to kako nasi lupaju specifikacije, pa u jednoj firmi jeste, u drugoj nije, a rec je o potpuno istom modelu, hm.. Pripazi!

Pise na sajtu da je verzija fullHD IPS a HD da nije (bar se tako moze zakljuciti). To lako proveris, ako mozes da ga upalis-samo se pogleda sa strane da se vide uglovi gledanja. TN ce biti mutan i promenice boju.

How to Install Windows 7 Using the "Unified Extensible Firmware Interface" (UEFI)

P.S. Prodavci mi nisu pouzdan izvor informacija čak ni o uređajima koje prodaju a kamoli o softverskim cakama.

Naravno da nisu, kao da njih zanima da ulaze u dubinu karakteristika svakog laptopa, a ima ih 50 u radnji. Znace ono sta pise u specifikacijama koje stizu uz uredjaj.
 
Windows podržava UEFI još od Vista SP1 x64, tako da to sigurno nije do Windowsa.
Mene više brine kako da ja utvrdim da li je taj panel IPS ili ne. Zvao danas jednu radnju, kažu mogu da naruče za sutra. Za panel kaže mi prepisujemo ono što piše na sajtu. Onaj jakovsistem npr nije dobro prepisao, piše im da je panel IPS ali isto tako piše da nema integrisanu grafiku - a to sigurno ima.

Kako da ja ispitam neotpakovan laptop bez OS-a u radnji? A i vrlo je moguće da taj slabiji i5 (jeftiniji) model i nije iPS. Ima model i sa core i7, košta 105000. Šta, mogu da uđem u UEFI i da tako pregledam sliku na displeu.
 
Skini ubuntu-14.04.1-desktop-amd64.iso podigni na bilo koji usb preko rufusa izaberi "gpt partition scheme for bios or uefi computer rufus" , moze i od 2gb fleska , samo da nema lose sektore , bootovace ga sigurno e sad koji program je najbolji u ubuntu da bi video panel koji ti je , to ne znam...nadam se da ce neko odgovoriti ko se razume u ubuntu...

Evo primera:

rufus-361x500.jpg
 
Poslednja izmena:
Ne na reklamaciju već bi trebalo da mogu da ga vratim. Problem je što jedino na sajtu piše da je IPS panel a ne u dokumentima koje dobijam prilikom kupovine.
Nego gledam dal mogu da se ispružim za taj i7 model plus i Windows 8.1 jer ne znam dal narodna verzija može regularno da se aktivira kao što može 7-ica. To je sve zajedno značajno više od mog predviđenog budžeta od €800, al možda dignem Win10 tech preview za početak :)
 
Nazad
Vrh Dno