Šta je novo?

Fotoaparat oštećen vodom

puzgolac

Slavan
Učlanjen(a)
04.01.2009
Poruke
139
Poena
330
Pozdrav, imam aparat Panasonic dmc-tz7 koji je upao u vodu. Ostavio sam ga da se suši, držao ga u pirinču, sve prema standardnim savetima. Kada sam ga uključio da proverim da li radi, video sam da su sada slike koje pravi previše osvetljene, do te mere da se skoro i ne vidi šta je na njima (kada nema blica), dok, kada je blic uključen slike izgledaju bolje što se tiče osvetljenosti, ali se na njima vide tamne kružne linije. Ove linije postoje i kada se slika bez blica, ali se teže vide zbog prevelike svetline. Da li neko zna kakav je problem u pitanju i da li to može da se popravi (ako se takva popravka isplati)? Hvala!

Slikano unutra, bez blica
P1120122.jpg

Unutra, sa blicom
P1120123.jpg

Napolju, bez blica
P1120139.jpg

Napolju, sa blicom
P1120138.jpg
 
A kakav ti je video ?
 
Ja sam bas pre neki dan reklamirao sony fotoaparat (tada nisam znao da je voda u pitanju) jer je pravio suvise tamne slike.

Cim sam ga predao na servis covek mi je rekao da je verovatno voda u pitanju, sto je meni bilo apsolutno neprihvatljivo.

Zvali su me posle mozda 2 sata i rekli da je bila bukvalno kapljica vode na ccd cipu i da je to ocisceno i da sve radi kako treba jer je doneseno na vreme.
I dalje pojma nemam odakle ta voda u oktobru na spoljnjih 5 stepeni, ali s` obzirom da mi nisu nista naplatili verujem da je tako kako kazu.

Mislim da bi trebao da otvoris aparat ili da to neko odradi za tebe, verovatno imas zaostale vlage.
 
Poslednja izmena:
@mikiPSY
Sad sam proverio, video ima više šuma nego ranije (snima 720p i ne izgleda kao da je hd), ali nije previše osvetljen.

@bakara
Moj aparat je odavno izašao iz garancije, zato ne znam da li bi se eventualna popravka isplatila i koliko bi koštala. Ja nisam baš vičan otvaranju aparata, a ne znam nikoga ko jeste, tako da ne bih da sam eksperimentišem.
 
Ma odnesi ga kod nekog elektronicara verujem da ce tivto resiti.
 
U kakvu je vodu upao? Čistu ili prljavu? Slanu ili slatku?

Nešto je unutra zaglavilo (mehanizam blende, zatvarača), ili je sprženo, ili su neki ostaci iz vode tipa kamenac il' prljavština ostali nakon sušenja negde na staklima objektiva, ili na senzoru.

Sve u svemu, zahteva pažljivo rasklapanje i čišćenje, kao i pregled elemenata u untrašnjosti. To retko ko radi za male pare jer zahteva mnogo stručnog vremena.
Dakle, ili se sam upusti u rasklapanje i čišćenje, ili ga pošalji na reciklažu te kupuj novi.
 
Upao je u čistu slatku vodu.
Ako imaš neki orijentir koliko je to para, značilo bi mi. Ja nemam nikakvu ideju kako se kreću cene popravki, a ne bih da nekome ostavim aparat da ga popravi, pa da se posle "prijatno" iznenadim cenom :D
A ta reciklaža, kako to ide? Nisam čuo za to do sada.
 
Orijentir je da je neisplativo. Ko to zna da radi, sigurno se neće bakćati sa neizvesnim popravkama, što ovo tvoje jeste. Pristup rezervnim delovima ima samo ovlašćeni servis, a on dere po satu rada stručnog majstora. A tržišna vrednost takvog aparata je 15-30eur.

Dakle, popravka je neisplativa.

Eventualno, sačekaj još koju nedelju da se potencijalne kapljice H2O koje su se možda još zadržale u nekim budžacima u unutrašnjosti osuše do kraja. Ako ni tada ne proradi, reciklaža...

Ja ti neću reći da ga baciš u đubre, jer to spada u tehnološki otpad, što se u đubre ne baca u uređenim zemljama. S' obzirom da težim da Srbija to bude, ne bacam u đubre što ne treba, niti to savetujem drugima. :p
Pošalji nekome od ovih:
http://www.ereciklaza.com/ee-otpad.htm
http://www.ekometal.com/elektronski-otpad
http://www.zerowaste.rs/
 
Ja sam pomislio da pričaš o reciklaži u smislu staro za novo, ne u smislu ispraćaj u večna lovišta :D. Svakako neću da bacim aparat u kontejner, ako ništa drugo, žao mi ga je, toliko smo toga zajedno prošli :D Znači ovaj aparat vredi max 30 evra sada? Moram da kažem da sam se razočarao, jeste da je stari model, ali koliko sam bacio pogled, izgleda da po kvalitetu slika može komotno da parira, a i da dobije dosta novijih aparata iz svoje klase, ali ide vreme, izgleda...
Hvala svima na sugestijama, sačekaću još neko vreme da vidim da li će se nešto poboljšati, ako je problem u zaostaloj vodi, a ako ne bude bolje, probaću da se raspitam po servisima kolika bi okvirno bila cena i da li bi to neko radio. Ako imate sugestiju za dobar (i pošten :)) servis, kažite, ovde ili na PP.
 
Pa ako ti je skupo da ga negde odneses otvori ga sam.
Sta lose moze da se desi? Da ga pokvaris?[emoji1]
 
Nazad
Vrh Dno