Šta je novo?

Obrisan MBR, Windows7 vidi HDD kao unlocated

ironmanbg

Čuven
Učlanjen(a)
10.12.2004
Poruke
6,257
Poena
545
Moja oprema  
Laptop
Thinkpad T440
Mobilni telefon
Realme Master
Pristup internetu
  1. Optički internet
Kupio sam novi hard i prebacio podatke sa starih i hteo da ova 2 formatiram i da obrisem i MBR, da ne prave nekom problem jer je bio instaliran OS na njima.

Kao i obicno, nisam otkacio ostale hardove ko totalni noob i programom Ultimate MBRGUI isao na brisanje MBRa, a sada vidim da ima i backup opciju. Hardovi su bili kao 0,1,2 i ja sam odabrao pogresan.

Kako da popravim ovo, da povratim podatke?
 
TestDisk.

Ako predloži particije onako kako su bile pre, to je to.
 
Poslednja izmena:
Najvise bi mi znacilo da nekako popravim ovaj mbr, da ne vracam podatke, jer sam hardove kopirao u foldere, C i D na novom hdd a ne na particije. Jedan stari hdd je ostao neformatiran, dok sam drugi formatirao i te podatke treba vratiti, ne sa njega formatiranog, vec kopirane i koji su sada unallocated.
 
Napravi nove particije na starom HDD i iskopraj podatke sa novog na stari. Upsivanje potpuno istog MBR-a odnekud (da bi particije ostale kao pre), neće vratiti podatke, jer si već upisao novi filesystem, tj. "formatirao". Na neformatiranom, primeni TestDisk. Pretpostavljam da je neformatirani unallocated, barem koliko pokušavam razumeti ono što si napisao.
 
Poslednja izmena:
Napravi nove particije na starom HDD i iskopraj podatke sa novog na stari. Upsivanje potpuno istog MBR-a odnekud (da bi particije ostale kao pre), neće vratiti podatke, jer si već upisao novi filesystem, tj. "formatirao". Na neformatiranom, primeni TestDisk. Pretpostavljam da je neformatirani unallocated, barem koliko pokušavam razumeti ono što si napisao.

Trebalo je da obriše i MBR na već formatiranom starom hardu, ali je obrisao na novom, na koji sam kopirao fajlove sa tog starog harda ali su sada unalocated.
Imao sam 2 harda koje sam kopirao na novi veći, 1 od ova dva stara sam formatirao i hteo sam i mbr da obrisem, ali se pritom obrisao mbr na ovom novom hardu koji je postao unallocated. Drugi stari hard nisam čačkao i svi podaci su na njemu, treba samo da izvučem podatke iz unallocated novog harda koje sam na njega kopirao sa ovog formatiranog starog..


TestDisk.

Ako predloži particije onako kako su bile pre, to je to.
Pratio sam ovo uputstvo
http://www.sevenforums.com/software/190430-regain-lost-drive-using-test-disk-illustrated-guide.html

I u prvom delu kaže write partition table by pressing Y
. jel se time sve vraća kao što je bilo?



Ali ja mislim da spadam pod broj 2
the drive will be seen in the Disk Management without a drive letter and unallocated space



Izlistao mi je particije i kaže da idem na P kako bi mi izlistao fajlove koje mogu da kopiram.

Ako samo idem Enter
, dobijem



Ako idem na write, jel to ok?

Ako biram P, dobijem


Ovo C,D i E su folderi u koje sam kopirao particije sa starih diskova i ako izaberem 1 fajl za kopiranje, pita me gde da kopira

Ne znam šta je ovo, ubacio sam prazan hard, ali kako da ga lociram?

Metod sa instalacionim DVDijem nisam jošrazmatrao, jer moram da odštampam uputstvo za DOS komande.

U svakom slučaju, jel postoji mogućnost samo da se ispravi MBR bez kopiranja ili ne?
 
Poslednja izmena:
Ok. Sad je jasnije.

I u prvom delu kaže write partition table by pressing Y
. jel se time sve vraća kao što je bilo?

Da, ako je particiona tabela bila uređena, kao pod zeleno. To znači da si imao dve particije, prva je bila od 1,3 TB, a druga od 0,6 TB.

Ali ja mislim da spadam pod broj 2
the drive will be seen in the Disk Management without a drive letter and unallocated space

Ako nisi formatirao, onda da.



Izlistao mi je particije i kaže da idem na P kako bi mi izlistao fajlove koje mogu da kopiram.

Ako biram P, dobijem


Ovo C,D i E su folderi u koje sam kopirao particije sa starih diskova i ako izaberem 1 fajl za kopiranje, pita me gde da kopira

Ako su svi podaci tu, to je odlično! Praktično ćeš moći bilo kojim alatom da ih izvučeš, npr. GetDataBack.

Ako samo idem Enter
, dobijem



Ako idem na write, jel to ok?

Da, ako si (potpuno) siguran, da su particije bile takve kako su izlistane. Možeš ići na Deeper Search, ako želiš bolju analizu.

Metod sa instalacionim DVDijem nisam jošrazmatrao, jer moram da odštampam uputstvo za DOS komande.

Ovo mi baš i nije jasno.

U svakom slučaju, jel postoji mogućnost samo da se ispravi MBR bez kopiranja ili ne?

Da. Kao što rekoh, samo ti znaš kakve su i koje particije bile. Koliko ja vidim, bile su dve u razmeri oko 2:1. Ako su takve bile u sektor, nemaš dileme. U suprotnom, možeš upotrebiti neki alat da bi izvadio podatke, poput GetDataBack i slični. Tu si 100% siguran, ako si samo izbrisao particionu tabelu.

Da uprostim, imaš akvarijum. Ono što si uradio (bez formatiranja), jeste da si samo sklonio staklo akvarijuma, ali voda i ribice su još uvek tu. Ako vratiš staklo u milimetar kako je bilo, biće kao da se ništa nije desilo.
 
Išao sam na write i ok je :). Da li je ovaj hard sada bez greške ili da kopiram oodatke, pa sve od nule ponovo, formatiranje, kopiranje...
 
Ako je sve tu, svi podaci na broju, sve radi, to je to.
 
Hvala na sugestijama :wave:
 
Nazad
Vrh Dno