Šta je novo?

Cest CHKDSK pri boot-u na SSD disku?

Condor

Slavan
Učlanjen(a)
05.05.2009
Poruke
1,195
Poena
245
Pretrazio sam forum, ali i net - bez uspjeha. Sve sto sam nasao odnosi se uglavnom na klasicne hard diskove, ali nista vezano za SSD! :(

Naime, sistem mi je na SSD-u, bez particija (konfiguracija iz Moja masina)... Do nedavno je trcao XP, preko 4 godine bez i najmanjih problema, kada je poceo zezati: cest CHKDSK pri boot-u, korumpiranje sistemskih podataka (recimo izgubim teme, zezne se neki program isl.), doduse, ne cesto (uglavnom se sve zavrsi na CHKDSK-u, bez posledica), ali ponekad je znao i da zezne nesto na sistemu. To je tako trajalo oko mjesec dana jer nisam stizao reinstalirati sistem, kad sam to ucinio prije par dana, presao sam na Windows 7, racunajuci da je problem do sistema (prvenstveno zbog starosti). I tu krecu problemi...

Cim sam nabacio 7-cu, instalirao par programa, krenuo da je aktiviram, restart, windows nece da se boot-uje - svasta sam pokusao, i odlucim se na novi reinstall.
Take two - uspjesan reinstall, poslije par boot-ovanja, skontao sam da mi se opet vraca CHKDSK, opet uglavnom bez posledica, da bi mi nakon par dana prestala raditi wireless kartica preko koje se kacim na net (kucnu WiFi mrezu). Tome je prethodila nemogucnost boot-a, kada sam izabrao da se sistem podigne sa poslednjim poznatim radnim stanjem sistema!
Krenem u trecu reinstalaciju (jer nisam mogao nikako oporaviti WiFi - drajver ok, konektuje se, ali nema neta), medjutim instalacija 7-ce pukne u sred procedure, prijavi da nema nekih foldera/fajlova (pri kopiranju) - da li je do optike ili SSD-a, ko ce ga znati.
Ponovljeni (cetvrti) reinstall je prosao, najduze je radio bez CHKDSK-a (citava dva dana), ali od sinoc se opet vraca. Zasada nista nije zeznuo na sistemu, ali ocekujem da hoce i spremam se za novi reinstall.

Ocigledno ne vrijedi ovako, jer sam eliminisao sve softverske probleme (promijenio sam sistem, neke programe, drajvere i sl.) i cini se da imam hardverski problem. Ne znam odakle da krenem, jer nemam zamjenske komponente (grafiku i RAM i nekako, ali hard/SSD je problem).

Sumnjam na SSD! Da li je neko imao slican problem sa SSD-om, ili zna tacno o cemu se radi?
Mada, drugar mi kaze da SSD nema sanse da strada na taj nacin - malo radi, malo zeza...
Postoji li neki pouzdan tool za testiranje SSD-a (dosad sam na netu nasao samo da se ljudi oslanjaju na ocitani SMART - kod mene je on dobar, koliko sam licno uspio protumaciti)?

Po Marfiju, ovakve stvari se dogadjaju u najgorem mogucem momentu - racunar mi je neophodan i nemam luksuz da trosim puno vremena na metode pokusaja i pogodaka, zato se obracam za pomoc ovdje na forumu, nadajuci se da cu dobiti konkretan savjet?

Hvala unaprijed.
 
Veceras su preko noci pustiti testove... Ako prodju, svakako cu sutra pokusati i sa drugim modulima (kad dodjem do njih).

P.S. Btw, zaboravio sam napomenuti da masina nije overclock-ovana.
 
Evo SMART-a SSD diska:

SSD SMART.png

Preko noci pustam Memtest86+...
 
Da li si menjao sata kabl ?
 
Nisam, cak u poslednjih godinu-dvije nisam ni rasklapao racunar, sve je na svom mjestu (samo ga izduvam i ocistim povremeno). Da li da pokusam i sa promjenom SATA kabla za SSD?

Btw, Memtest86+ se vrtio preko 6h (i pet kompletnih prolaza), nema gresaka na RAM-u. Ostavio sam ga da se vrti i dalje, do veceras...
Zanima me da li Memtest86+ dobro testira, posto cini mi se da radi samo sa prvih 2 GB memorije (0-2047 MB)?
 
Poslednja izmena:
Memtest86+ napravio 15 prolaza (preko 16h), nije nista prijavio. I dalje me zanima da li testira kompletnu memoriju, ili samo ~2GB!?

Uzeo sam i drugi SATA kabl za SSD, pa cemo vidjeti da li ce ista pomoci.
 
Dirao ili ne, svi kontakti u PC-ju vremenom oksidiraju. Nekad je dovoljno par puta uštekati ponovo kabl da spadne patina ili očistite kontakte gumicom (memorija, grafička...) ili kontakt kleaner-om ili isopropilom i to je to. Čim vidim kod mene neki problem ako nisam dirao komponente preko godinu dana, to je prvo što učinim, i u 99% slučajeva to je to. Dakle verovatno nije potreban ni novi kabl, to ne propada samo od sebe...
 
Nisam znao, pokusacu da precistim sve kontakte. Gumicom - mislis onom skolskom, ili? To mi je najbrze...
 
Da obična mekana gumica, a slotove moraš vatom (ili da sečeš gumicu da uđe u slot, ali onda imaš šta da usisaš posle :D). Recimo štapićem za uši, prvo natopiš pa pljosnato povučeš malo vate sa vrha da bi imao šta ugurati u slot i to je to (isto i za SATA kablove). A učini to i sa kablom i kontaktom za napajanje.
 
Hvala za savjet, precisticu sve. Valjda necu zalomiti nesto u slotu sto ne treba! :D
 
Evo da napisem epilog price, mozda neko bude imao slican problem...

Isprobao sam sve predlozene opcije i jos ponesto sto mi je dodatno palo na pamet, na kraju sam promijenio SSD disk i cini se da sam tek time rijesio problem (Samsung EVO je zamijenio stari, u to vrijeme skupocjeni Patriot Torqx).
Necu prerano da se radujem, jer sam tek tek juce to sredio, ali sudeci po visenedeljnoj muci sa ponekim BSD-om, korumpiranjem sistemskih podataka i cestim CHKDSK-om C: diska, cini se da problema vise nema, bar zasad.
Hvala svima za savjete i pomoc.

Ako bude dodatnih komplikacija (daleko bilo), napisacu.
 
Nazad
Vrh Dno