Šta je novo?

Internet preko TL-WR542G

Zuba1970

Znamenit
Učlanjen(a)
08.12.2011
Poruke
2,585
Poena
1,465
Moja oprema  
Mobilni telefon
iPhone 13 Mini
Pristup internetu
  1. Optički internet
Imam sledeci problem. UTP kabl sam spojio u ruteru(LAN port) u hodniku skole gde radim a zatim sam kabl doveo do prostorije gde se nalazim. Kad UTP spojim sa laptopom direktno, internet funkcionise. Medjutim problem je sto cu koristiti ruter iz naslova teme. Kad UTP kabl ubacim u WAN port rutera a iz LAN porta u lap top interneta nema. Onda sam kabl ubacio u LAN port pa opet iz drugog LAN porta povezao sa laptopom(kao neka vrsta svitch-a). U tom slucaju samo pojedine web strane su mi se otvarale ali do pola a druge i dalje nisu mogle da se otvaraju.
Inace u prostoriji gde se nalazim nema WI-FI domet pa sam zato mislio da prvo dovedem internet UTP kablom do rutera a zatim njega koristim kao WI-FI izvor.
Da li mozda treba da uradim neka setovanja i koja kad je ruter u pitanju?
 
Namesti wifi mrežu, ime i password, promeni adresu rutera na neki drugi opseg koji nije zauzet i izgasi dhcp na tom ruteru kojeg si nabavio za sebe. UTP kabl ubaci u lan, kao što si već radio za switch varijantu.
 
Problem je sto je trenutno moj komp sa posla na popravci(otislo napajanje) pa nemogu da udjem u setovanje rutera ali i pre nisam mogao da ga koristim za internet zbog povezanosti sa jednom drzavnom institucijom. Pa sam danas nosio mamin laptop i ovo sto sam napisao desavalo se sa njenim laptopom dok je kolega pre neki dan doneo svoj lap top gde nije bilo interneta ni kad direktno ubacim kabl u njegov laptop.
Iskreno nemam bas neka iskustva sa setovanjem rutera ali cu pokusati da uradim tako kako si mi napisao. Javicu sta god da je bilo.
Inace je kolega i doneo ovaj ruter da ga koristimo na poslu.
 
Poslednja izmena:
Ako koristis WAN port, konfigurisi ga da ima dinamicku adresu, tj da ga dobije od glavnog (skolskog) rutera. U LAN podesavanjima tvog rutera stavi staticki IP i aktiviraj DHCP. Vodi racuna da WAN i LAN ne mogu da budu na istom subnetu.
Drugi nacin je da ne koristis WAN uopste, tj da svoj ruter koristis kao switch. Najbolje bi bilo da opet stavis staticki IP za svoj ruter i to iz opsega u kom je setovan ruter skole ( pazi da ne zauzmes neku vec iskoriscenu IP adresu). Obavezno ugasi DHCP na tvom ruteru da ne bi imao konflikt na mrezi. Tako ce sve iza tvog rutera dobiti IP adresu iz opsega skole, tj iz "skolskog" DHCP-a.
Tek kad sve ovo sredis, pozabavi se wireless-om.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno