Šta je novo?

SSD wrk for Mac

NAS

Slavan
Učlanjen(a)
01.06.2009
Poruke
4,944
Poena
355
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600
Matična ploča
ASRock B450M Pro4 R2.0
RAM
Kingston FURY KF432C16BBK2/16
GPU
ASUS DUAL-RX580-O4G
Storage
LEGEND 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 Solid State Drive
PSU
RM650x 80 PLUS Gold Fully Modular ATX Power Supply
Kućište
ASUS Prime AP201 MicroATX Case
Monitor
27UL550P-W 27" 4K UHD IPS
Miš & tastatura
Logitech MK235
Mobilni telefon
Menjam ih ko čarape :)
Pristup internetu
  1. Optički internet
Professional class SSD for your Mac with native Mac TRIM support.

http://www.angelbird.com/en/prod/ssd-wrk-for-mac-929/

ssdwrk-512-topbot.jpg


Vaše mišljenje: ovako nešto ili Samsung pa svaki put posle update-a uključivanje TRIM-a pa restart?
 
S obzirom da vidim da postoji zvaničan prodavac kod nas i da su brzine odlične, ako je cena sa sajta i približno ista kod nas (i ako ga ima), ne vidim razloga da se ovaj SSD ne kupi za neki Apple uređaj, pogotovo u svetlu najnovih dešavanja sa podrškom za TRIM u Yosemite OSX.
 
Ja sam pre nekih mesec dana kupio Samsung EVO 256GB po ceni od 105e (nov) i bez ikakvih problema ukljucio trim na Yosemite.
Ali kao sto je receno, ako je cena zadovoljavajuca, zasto ne i taj model.
 
Ovaj SSD sa nativnom podrškom za TRIM je upravo interesantan sa pojavom Yosemite-a i problema koji mogu nastati "brljanjem" po kext-ovima, a što je neophodno ako se želi TRIM sa non-Apple SSD-ovima. Potencijalno se može desiti da SSD postane nebutabilan, što je prilično nezgodno.
Ako su cene kod nas kao što piše na sajtu (128GB - 75 evra; 256GB - 125 evra; 512GB - 240 evra) i garancija kao što piše (5 godina) ja bih ovo uzeo.
 
Ja imam u planu da uzmem samsung ssd 850pro za mac mini .. ne razumem konkretno sta znaci ovo za TRIM ?
 
Znaci da je od Yosemita omoguceno ukljucivanje TRIM opcije koja sluzi da se uklanja "djubre" sa SSD kako ne bi vremenom izgubio na performansama...

Taj SSD podrzava TRIM, tako da nemas problem, samo sto su ovi u ovoj temi jeftiniji...
 
Pa... objašnjenje i nije baš tačno.

TRIM opcija postoji još od Snow Leopard-a, ali uvek i samo za Apple SSD-ove (i OEM proizvođače koje Apple potpisuje).
Do pojave Yosemite OSX-a ovo je bilo relativno lako zaobići, najjednostavnije upotrebom prikladnog softvera koji je patch-ovao OSX i "naterao" ga da uključi TRIM i za SSD koji nije "odobren" od strane Apple-a. Update-om se ovo gubilo, ali je bilo potrebno samo pokrenuti ponovo Trim Enabler, jedan restart i ponovo je TRIM bio uključen.

Sa Yosemite-om su situaciju malo zakomplikovali, tj. potrudili su se da dodatno otežaju i nateraju korisnike da ne kupuju "bilo koji" SSD, već samo one koji su "potpisani" od strane Apple-a.
Ovo se opet može zaobići, ali je procedura malo komplikovanija i mnogo rizičnija nego pre.
Najpre je potrebno isključiti kext signing security, što povećava rizik, zato što je sada zaštita od instalacije potencijalnog đubreta od svakojakih drajvera isključena, tj. više nema "zida" koji onemogućava loše napisan softver da napravi haos eventualnom zamenom određenih fajlova. Takođe, naknadnim uključivanjem kext signing security opcije može vam se desiti da SSD više ne bude bootabilan, pa vam sledi malo mučenja da bi se osposobio za rad.
Ima još potencijalnih opasnosti, pa koga ne mrzi neka pročita:
http://www.cindori.org/trim-enabler-and-yosemite/
 
Ringe da li si se raspiivao (ja sam pretraživao ali ništa) da li negde ima kod nas da se ovo kupi? (naravno ako ima na pp)
 
Mislio sam na "mađare" itd. ali nema veze..

:wave:
 
Ima da se zezaš pošto Samsung nema "podršku" za Mac.
 
Ih sad, napravi kao da je uzasan problem... Moze da se desi da dobijes grey screen ali i to se resava, od 10ak ljudi koje ja znam nikom se to nije desilo... Desilo se jednom liku koji je zaboravio da iskljuci TRIM a igrao se sa HW...

A aktivira se lako, nije da je neka nauka...
 
da utvrdimo.. kada kupim ssd 850pro na njega dignem yosemite i kada se sistem startuje odmah skinem trim enabler 3.3 .. ukljucim trim ... restartujem.. i to je sve ?
 
TRIM opciju danas ima svaki SSD (ovo je ugrađeno u sam firmware SSD-a), ali pod OSX-om će biti uključen samo "odobrenim" SSD-ovima (a to nije nijedan Samsung).
Do dolaska Yosemite-a postupak "odobravanja" TRIM-a pd OSX-om je bio krajnje jednostavan i bezbedan zahvat, ali sada postaje manje jednostavan (1 korak više) i drastično nebezbedniji (što je i glavni problem).
Gore pomenuti SSD navodno ima nativnu podršku, pa je zbog toga i interesantan.

Nadam se da je sada malo jasnije u čemu je poenta.

@studioton

Otprilike tako...

@akki

Nije poenta u aktivaciji/dezaktivaciji TRIM opcije, već u tome da se isključivanjem kext signing security (a to je neophodno da bi TRIM radio) drastično povećava rizik za destabilizaciju celog operativnog sistema, koji i jeste "čvrst kao stena" između ostalog i zato što se ne dozvoljava instalacija kojekakvog đubreta, već samo onoga što je provereno i "potpisano".
 
Poslednja izmena:
@RingRaja Pa to moze stvarno da bude problem, sama cinjenica moze a ne mora da bude problem sa tim signing security uliva nepoverenje u ssd-ove u kombinaciji sa yosemite

Ako sam te dobro razumeo sa osx Maverics je drugacija tj.rutinska prica i sve je "sigurno" .. a sto se mene tice ako uzmem na kraju samsung nemam problem da koristim Maverics, za mene je Yosemite samo sminka :)
 
Dobro si me razumeo, Mavericks + SSD + Trim Enabler i nema glava da te boli.
Ja ću upravo zbog ovog "problemčića" da razmislim o zameni Intel-a sa nekim "potpisanim" SSD-om.
 
a jel imas neki link koji su sve to "potpisani"ssd modeli,marke ?
 
Za sada sam samo našao da ovaj iz posta to radi pod Yosemite, nijedan drugi ne radi.
A posle malo više čitanja nisam baš 100% siguran da i ovaj to radi, osim ako nisu dobili neki težak ekskluzivitet od Apple-a.
Moram da priznam da se ovakvoj z@jebanciji od strane Apple-a nisam nadao.
 
Poslednja izmena:
znaci jedino sigurno resenje je apple ssd :( 200$ 256gb na ebay-u USA trziste .. pa da jurimo kombinacije,prijatelje,rodjake iz usa da nam salju :(
 
OWC radi sve za Apple, moguće da izmisle nešto: macsales.com
 
Koliko se uspori ssd na osx bez trima?
Inace angelbird 256 gb je 150 evra u njemackoj.
 
Kod mene je Intel SSD i bez TRIM se pojavljuje cesto takozvani beach ball, i to mnogo smara.
 
Poslednja izmena:
pih...taman sam se naložio da uzmem 850 pro i da stavim u minija i napokon ga ubrzam :(

Valja li ovaj ssd o kome je ovde reč?dolazi mi drugar iz amerike krajem novembra i ako valja da mi donese i da napokon ugradim ssd i rešim se tog "problema"
 
Koliko se uspori ssd na osx bez trima?

Uspori se taman toliko da ni ne primjetis, koliko se usporio.
A ako ti se desi neka "stani pani"situacija,onda mozes probati uz pomoc "tech tool pro 7"
da izvrsis "File Optimization". Koja je u sustini djelimicna vrsta ssd/hdd defregmentacija.
Odnosno samo onih fajlova koji su "rastimovani".Mada desi se ponekad da ni njih bas ne usp[ije spojiti u jednu cjelinu.
To su uglavnom fajlovi manje velicine.
 
pih...taman sam se naložio da uzmem 850 pro i da stavim u minija i napokon ga ubrzam :(

Valja li ovaj ssd o kome je ovde reč?dolazi mi drugar iz amerike krajem novembra i ako valja da mi donese i da napokon ugradim ssd i rešim se tog "problema"

Ja da sam na tvom mjestu, definitivno bih prije isao na OWC Mercury Extreem!!!!!!!!
Imam jedan njihov model (sata2) i dugo sam ga koristio bez Trim-a. I kad sam ga cekirao sa DriveDX-om,skoro da sa stolice nisam pao koliko je malo istrosen.
Super teska preporuka za ovu marku.U evropi su malo precenjeni tako da ako si u mogucnosti da dobijes iz USA...tim bolje!!!
 
kad već pratite ovu scenu,bacite mi vašu preporuku,pošto želim da napokon rešim problem sa ssdom i stavim Yos.

EDIT:
koliko čitam,problem je sledeći,ako imaš taj enabler instaliran i digneš na Yosemite,onda nastaju gluposti,a ovako ako nemaš instaliran sve radi kako treba.
 
Poslednja izmena:
kontaktirao sam podrsku i na moje pitanje:

Hi, I want to buy your product ssd Wrk 256 for MAC, but i wonder for TRIM if it works on Yosemite ?

dobio sam odgovor:

Hi there,

It does work with Yosemite.

All the best,
Mark

Takodje kontaktirao sam i predstavnisto ove firme u bg i dobio sledeci odgovor:

Postivani,
posto smo mi u glavnom uvoznik veleprodaja mi nemamo lager ovih proizvoda

Imam ortaka koji zivi u Becu, i ja cu naruciti na njegovu adresu ovaj ssd pa ce mi doneti dolazi sada u novembru . ako je jos neko zainteresovan PM
 
Nazad
Vrh Dno