Šta je novo?

Pristojan dual band AC ruter

Ne postoje a i c band.

Postoje WiFi standardi koji su trenutno u upotrebi ili su bili: 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n i 802.11ac.
802.11b i 802.11g rade na 2.4 GHz.
802.11n radi i na 2.4 i na 5 GHz.
802.11a i 802.11ac rade na 5 GHz.

802.11a i 802.11b su sada zastareli standardi i uglavnom se više nigde ne sreću.

Pod "dual band" ruterima se uglavnom podrazumevaju oni koji rade i na 2.4 i na 5 GHz i po pravilu podržavaju 802.11g i 802.11n standarde, ali nije obavezno da podržavaju i 802.11ac.

802.11n i 802.11ac standardi podrazumevaju mogućnost korišćenja više antena, što onda povećava maksimalni protok.
To naravno znači da i ruter i klijent moraju da imaju više antena kako bi se boljitak osetio.
Takođe, rad na 5 GHz u startu garantuje više brzine, pošto je 2,4 GHz spektar postao jako zasićen u urbanim sredinama.
 
Poslednja izmena:
^ Hvala na pojašnejnju! Meni su stvari sada jasnije a nadam se da će i ostalima, ko bude nabasao na ovu temu.
 
Moja potraga za AC ruterom je gotova, pazario za danas TP-link C2-AC750, preko madjara 50eur, pre toga sam kontaktirao distributera za Srbiju, rekli su da ga neće nabavljati, ali imaju slabiji model za 70eur slepci...
Ovako izgleda raspakovan i postavljen
uploadfromtaptalk1436997418627.jpg
 
Rekoh ti ja da može jeftinije preko ovih što dovlače iz HU, jesi uzeo preko onog što sam ti poslao kontakt?

Daj malo utiske kad stigneš da isprobaš, kakav mu je domet, koliko daleko od rutera uspeva da drži 300mbps konekciju i sl.
 
@mighty78 Da od njega, fantast-a, da ti se ovako i javno zahvalim za savet. Inace čekao sam u redu na parkingu da ga preuzmem, jer je lik doterao pun gepek komponenti što su mu ostali naručili. Za sada su utisci odlični, ista mi je brzina neta na Mac Mini na kablu i na 5ghz wireless što ranije nije bio slučaj, takodje na mobilnom One X, na 2.4ghz brzina download-a 20mbps,cim prebacim na 5ghz 35mbps. Domet mu je znatno slabiji nego prethodni što sam imao WRT54GL. Testiracu ga detaljnije narednih dana pa cu pisati ovde
 
Poslednja izmena:
A u HU i u ostalim zemljama u okruženju inače nema poreza? Cene tamo u maloprodaji sa PDV-om, dakle bez povraćaja istog su mnogo niže nego kod nas za mrežnu opremu.

Sa USA i sl. ne vredi ni porediti, razlika je 2x.

Za neki malo skuplji ruter da odeš u Мađarsku, platiš povratnu autobusku kartu do Segedina, vratiš Mađarski PDV i redovno prijaviš kod nas na carini da si kupio i platiš carinu + PDV opet bi prošao jeftinije, toliko su napumpane cene kod nas za mrežnu opremu.

Nisu slepci nego su jako gramzivi i drže ogromne margine, pa kome uvale.
 
Hu nema ratel i priznaje CE kao sav normalan svet. Nisu uvoznici cvecke, ali im drzava otezava posao, a to plati krajnji korisnik
 
Stigao router RT-N18U. Posto nije ac router pisacu o njmu u odgovrajucoj temi, mada ne znam koja bi to bila.
 
Mislim da sam negde pročitao da mu ethernet portovi nisu gigabitni, što je *****izam krajnjih granica čak i za n ruter, a kamoli za ac.
 
Piše da jesu, ako je stvarno tako onda ne bih imao neke vajde od njega, i sada sa mojim tp-linkom zakuca na 100 Mbit kad vučem podatke sa kompa na laptop preko WiFi-a.
 
Moguće da nisam u pravu, ali bi svakako trebalo negde naći jednoznačne specifikacije. To sto mozda kazu da je "gigabitni ruter" ne mora da znači da su i WAN i LAN žični portovi gigabitni.
 
Tražio sam sad malo po neku, ipak 100 Mbit i Wan i Lan. Baš bezveze, nemaju onda neku poentu ove wireless brzine.
 
Pa imaju poentu ako imaš samo wireless klijente, što tebi verovatno nije slučaj, kao ni meni.
 
Da, imam jedan "server" i jedan laptop, znači ništa bez Gbit LANa.
 
Uzeo sam danas ASUS RT-AC55U, za sada radi sjajno :)

Uskoro detaljniji utisci, možda napišem i mali user review ako budem imao vremena.
 

Prilozi

  • 20150806-IMG_9539.jpg
    20150806-IMG_9539.jpg
    807.2 KB · Pregleda: 238
  • 20150806-IMG_9540.jpg
    20150806-IMG_9540.jpg
    874.4 KB · Pregleda: 223
  • 20150806-IMG_9542.jpg
    20150806-IMG_9542.jpg
    809.7 KB · Pregleda: 238
  • 20150806-IMG_9544.jpg
    20150806-IMG_9544.jpg
    719.9 KB · Pregleda: 245
  • 20150806-IMG_9546.jpg
    20150806-IMG_9546.jpg
    494.2 KB · Pregleda: 257
Kakav je rt n66u u ovom rangu?

Moram definitivno da prelazim na nesto brze, jace sa dobrim wifi-em ....
 
Danny, piši. :) mene najviše interesuje kakve su brzine sa LAN-a na WiFi.
 
I ja sam ga uzeo neki dan.
Relativno sam zadovoljan.
2.4ghz mi je zaklan opseg skroz, hvatam 21 mrezu iz spavace sobe :( nema sanse da sljaka normalno. Plus tu je negde jedini normalan zid koji imam u stanu, pa ga to jos prigusi.
5ghz radi odlicno.
Pocecu da ga gasim nocu, cisto da malo smanjim zracenje deteta. Sad jos da se sbb smiluje da da modem umesto HG...
 
Ruteri zrače zaista minimalno, pogotovo AC ruteri koji imaju automatsko podešavanje jačine signala i usmeravanje istog u zavisnosti od položaja klijenta.
 
Moja potraga za AC ruterom je gotova, pazario za danas TP-link C2-AC750, preko madjara 50eur, pre toga sam kontaktirao distributera za Srbiju, rekli su da ga neće nabavljati, ali imaju slabiji model za 70eur slepci...
Ovako izgleda raspakovan i postavljen
Pogledajte prilog 175017

Da li si probao da povežeš HDD na ruter? Koristiš za recomo torrentovanje?
 
Nisam do sada povezivao Hdd, a sta je "recomo torentovanja"?
 
xiaomi wifi valja li ?
treba mi da mi neometano radi yt u 1080p sa bt sluskama na wifi....
 
@djukasrbin, torrenti, da povežeš hdd sa ruterom, ruter radi noću i rado donload/upload torrenta ili bilo kakvog drugog materijala.

Ima li neko preporuku za ruter, sa kojim mogu da povežem HDD, taj HDD bih koristio za torrente i pristiopio bih mu online ako mi nešto treba sa HDD. Takođe da podržava AC standard i odličan za streaming fajlova 30-40GB sa PC na TV?
Da li TP-link C2-AC750 završava posao, ili nešto drugo?
 
Poslednja izmena:
Pitanje je da li ti tv podrzava 5GHz...
Ako podrzava bilo koji AC ce raditi odlicno, a ako ne podrzava, za tolike fajlove verujem da samo kabal moze..
 
Podržava, za TV planiram Google Chromecast 2 koji radi na 802.11 ac (2.4GHz/5GHz), ako mi on ne završava posao ueću android box.
 
Nazad
Vrh Dno