Šta je novo?

Pristojan dual band AC ruter

mighty78

Slavan
Učlanjen(a)
05.11.2009
Poruke
3,547
Poena
270
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5-14600K / Thermalright Burst Assassin 120 RGB
Matična ploča
Asus TUF GAMING B760M-PLUS WIFI
RAM
32GB (2* FURY Beast 16GB 5600MHz DDR5)
GPU
Sapphire Pulse RX 6700 XT 12GB
Storage
ADATA SX8200NP 2TB / ADATA SX8200NP 2TB / Samsung 860 EVO 1TB / WD Gold 6TB
Zvuk
Marantz SR3001 / Monitor Audio Bronze BR5 / Sony MDR-DS6500
PSU
Seasonic Focus GX-850
Kućište
Antec NX200M
Monitor
MSI G32CQ5P
Miš & tastatura
HP X220 Gaming / BlitzWolf BW-KB2 Gateron yellow optical
Laptop
HP Elite Dragonfly G3
Tablet
Samsung Galaxy Tab S6 lite
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S23+
Pristup internetu
  1. Optički internet
Gledam ovih dana da zamenim svoj TP-Link TL-WR1043ND koji me lepo služi već nekoliko godina, ali pošto mi većina uređaja podržava 5GHz rekoh da uzmem neko dual-band rešenje.

Obično isti ruter koristim godinama, tj. ne menjam često, mislio sam da kupim neki koji podržava 802.11ac standard.

Jel ima neko na forumu i kakva su mu iskustva sa TP-LINK Archer C7 ili C8 ruterima.

Takođe, kod nas su bezobrazno skupi, C8 ni nema a C7 je ~18.000. Na Amazonu su 99$ i 229$, mislio sam da iscimam nekog da mi donese C7, ipak je dupla razlika.
 
Ne sumljam da je WRT1900AC zver, ali 215$ naspram 99$ i još je ružan k'o lopov :)

Jesi mu testirao LAN portove na switch-u? 1043 mi prebaca 100MB/s za transfer velikih fajlova, znam da sam nekim ranijim Linksys ruterima na poslu bio razočaran po tom pitanju.
 
Poslednja izmena:
Ne, mislio sam 100MB/s kroz LAN switch na ruteru, koji mi je bitna stavka, možda i najbitnija pošto NAS često koristim kao iSCSI target.

Testirao sa laptopa na desktop i obrnuto, SSD na SSD da budem siguran da HDD nije usko grlo, 30-40GB MKV fajlovi kako bih bio siguran da cache i sl. ne utiču na rezultate i ide preko 100MB/s. Na oba su uključeni 9K JF, oba imaju Intel-ove Gb LAN karte.

Nije mi laptop tu sada da pravim ss-ove, ali evo ka NAS-u gde su diskovi već dosta popunjeni i ne mogu baš da izguram koliko switch na 1043 može da propusti:

Copy.jpg

A 55MB/s kroz WiFi zvuči vrlo impesivno.
 
Poslednja izmena:
100-115MB/s je normalno za gigabitni LAN, pod uslovom da su kablovi u redu i da diskovi i mrežni adapteri mogu to da podnesu.
Btw, pre neki dan sam prvi put video 117 MB/s (da, megabajta) preko WiFi-a, kada sam testirao nove ASUS rutere. Nije konstantno ta brzina i naravno da zavisi od udaljenosti rutera i klijenta, ali je opet impresivno.
 
Šta je bilo na klijentskoj strani? Koja AC kartica?
 
ASUS PCE-AC68.

P_500.jpg
 
Znam da dižem temu, ali rekoh da pitam @mighty78 šta si napravio sa kupovinom routera? Da li si prešao na neki AC?

ja se zlopatim sa TP-Linkom TL-MR3420. Ideja mi je bila da pređem bar na: TP-Link TL-WR1043ND. A pošto videh da si ti planirao i njega da zameniš...
Najradije bih kupio Archer C5. Bezobrazno su skupi svi Archer modeli kod nas. Rado bih prešao na AC router ali se pitam da li je opravdano da dam 10ak hiljada RSD samo za ac standard?!?
U mreži mi je sve radilo super dok nije pošeo intenzivno da se koristi HD stream. Svi uređaji su mi n standarda i po neki ac. Ono što sam ja čitao po internetu o ac standardu, da je to sve lepo na papiru a da nije baš tako u realnosti.
Ono što sada nemam, a treba mi je - gigabitni LAN router, veći protok preko WiFi. Sve ostalo mi i sada radi ok. Najveći problem mi je TV player za koji nikako nemam mogućnosti da dovedem LAN kabli do samog player-a, već mora preko WiFi-a.
Sve što sam pročitao po internetu zaključio sam da će mi možda i bolje završiti posao TL-WR1043ND u odnosu na Archer C5.
Da li grešim?
 
Ja ništa nisam uradio po tom pitanju. Još uvek šljaka TP-Link TL-WR1043ND v1, kupljen je pre jedno 4 godine i nemam probleme sa istim.

Vidim da je sada V3 verzija istog u prodaji, koliko dodirnih tačaka iznutra imaju nemam pojma :)

Nikako da mi neko ode za USA na duže, kad bude išao poručiću Archer C9, tamo je najnoviji C9 za 30% jeftiniji nego C7 kod nas (130$ za C9 naspram 18.500 za C7 kod nas).

Kod nas su previše naduli cenu - i kod Mađara su mnogo niže cene i bez vraćanja PDV-a, tako da ako kupuješ neki skuplji model, pogledaj od ovih što donose iz HU kakve su cene.

Što se tiće C5, nemam nikakvu praksu sa istim, ali kod C5 nije samo razlika AC, već i to što dobijaš dual-band uređaj, a na 5GHz je mnogo manja gužva.

Meni je većina uređaja dual band, ali ih još uvek koristim na 2.4GHz zato što nikako da zamenim ruter.
 
Poslednja izmena:
Hvala ti puno na brzom odgovoru.
ja kontam da ce mi ovih 450 na WiFi-u zavrsiti posao. Ideja mi je da odmah dokupim i jednu antenu od 8dBi kada kupujem ruter. Nista probacu prvo da kupim WR1043ND, pa nekada u buducnosti neki Archer.
 
Ali nemoj uzimati v2. Ona zaista ima slab signal.
 
^hvala za hint, mada sa našim prodavcima će biti veselo da dobijem info da li imaju V2 ili V3
 
Ja sam na Asus RT-68AC, 5 ghz opseg i AC kod mene u okolini nema niko, ceo opseg je samo moj, mogu da biram kanal. Izvukao sam oko 65 mb/s transfer preko wifi, sto je fenomenalno. U sustini, ja na sve to gledam ovako: od svih stvari koje imas (komp, tv, fon, laptop, NAS ili ko zna sta), jedino ruter radi 24/7/365, od njega sve pocinje i zavrsava se, i zato je bitno da bude sto bolji i stabilniji. Plus, ako uzmes AC trajace ti barem 4 godine. Ja sam 1043 v1 uzeo kad je izasao, eno ga jos uvek radi perfektno kao bekap.
 
To je i moja ideja kad kupujem ruter, dam ~100€ za neki dobar ruter i miran sam jedno 4 godine.

Početkom 2006. sam kupio Asus W500G premium, u jednom trenutku mu ubacio DD-WRT, evo 9 godina kasnije i dalje šljaka 24/7 kod tašte u stanu, prebacio ga tamo kad sam kupio 1043, jedino sam mu za 9+ godina dva puta popravljao strujni adapter, oba puta se naduo i iscureo isti kondenzator posle ~3 god konstantne upotrebe :)

1043 v1 mi šljaka 4 godine, bez gašenja i do sada je bilo sve OK, ali mi već smeta nedostatak 5GHz. Kod mene u stanu kad skeniram imam 30+ AP-ova na 2.4GHz, a na 5GHz ima 2-3 komada sa slabim signalom.
 
Poslednja izmena:
Izvukao sam oko 65 mb/s transfer preko wifi, sto je fenomenalno.
Зар је на АС рутерима 65Mb/s феноменалан резултат? Ја на b/g/n рутеру имам ~55Mb/s у пакету 60Mb/s али сам, док сам имао 80Mb/s, ладно извлачио ~75Mb/s и то на крш лаптопу старом ~8 година.
 
Mislio je na transfer fajlova od 65 MB/s (megabajta u sekundi), ne na komunikaciju wifi kartice sa ruterom (megabit u sekundi).

Za transfer od 65MB/s ti je potrebna konekcija od ~600Mbps i AC ruter.
 
Откуд ја могу да знам шта је мислио, мада ни ово што је написао нисам исправно протумачио ... овако како је написао је milibit у секунди ... ја не знам ни да ли постоји milibit као мерна јединица. ;)
Наравно, нити имам АС рутер нити такве адаптере, добро је ако ће да буде толико мада је то (мени) још скуп спорт.
 
Kako se rangira Linksys za 802.11 ac? Radicu neki upgrade wireless-a i nabavljam nas za kucu pa mi treba nesto bez vidljivih antena jer mi se switch i sadasnji ruter nalaze u dosta plitkoj kutiji.

MikroTik RB951G-2hnd mi se jako jako svidja ali nema 5Ghz....
 
Ja sam na Asus RT-68AC, 5 ghz opseg i AC kod mene u okolini nema niko, ceo opseg je samo moj, mogu da biram kanal. Izvukao sam oko 65 mb/s transfer preko wifi, sto je fenomenalno. U sustini, ja na sve to gledam ovako: od svih stvari koje imas (komp, tv, fon, laptop, NAS ili ko zna sta), jedino ruter radi 24/7/365, od njega sve pocinje i zavrsava se, i zato je bitno da bude sto bolji i stabilniji. Plus, ako uzmes AC trajace ti barem 4 godine. Ja sam 1043 v1 uzeo kad je izasao, eno ga jos uvek radi perfektno kao bekap.
Sve je to ok. Ali imajući u vidu koliko su odvaljene cene AC rutera kod nas, više bi mi se isplatilo da kupim NAS (ok, preterujem) ili bar externi HD i neki bolji router.
Slično i ja razmišljam poput tebe kada kupujem tehniku i nije mi žao para za tehniku, ali 10000 dinara preko, za AC opseg mi baš ne deluje kao pametna kupovina.
 
Vidi da ti neko donese iz Segedina ako možeš ili napravi izlet.

TP-Link Archer C20i AC750 u HU je 35€, kod nas od 9.500 pa naviše :wall:.

TP-Link Archer C2 AC750 (najjeftiniji dual band AC sa Gigabit svičem) u HU je 55€, kod nas ga nisam našao u prodaji, jeftiniji je od 1043 v3 kod nas.

TP-Link Archer C5 AC1200 u HU je 84€, kod nas ga nisam našao u prodaji

TP-Link Archer C7 AC1750 u HU je 110€, kod nas 17K pa naviše.

ASUS RT-AC66U u HU je 120€, kod nas 21K pa naviše.

TP-Link Archer C9 AC1900 u HU je 144€, kod nas ga nema.

Koliko deru kod nas, za razliku u ceni, možeš da napraviš izlet do Segedina , da prošetaš po gradu, pojedeš nešto i da opet budeš u plusu, čak i bez povraćaja PDV-a (povratne karte BG-Segedin sa uključenim razgledanjem grada i shoppingom sam nalazio po 1600 din).
 
Poslednja izmena:
Ali nemoj uzimati v2. Ona zaista ima slab signal.
Da li je moguće da je značajna razlika u signalu izmedju verzija?
V3 ne uspevam da nadjem kod nas.
Nalazim V2.1 - da li to pije vodu?

@mighty78 hvala zi na iscrpnom odgovoru. Ipak ću ići na što bolji 2.4 ruter. TV player i onako ima samo n standard a najbitnije mi je do njega da proguram stream.
 
Poslednja izmena:
Ja znam da za ono sts nudi u vidu kvaliteta signala v2 preskup zato i mislim da je izasla v3.
 
Pisao sam u temi za IKOM, pa da nastavim ovde.

Presao sam na paket 60mbps a imam g ruter, pa mi je on usko grlo, dozvoljava mi wireless-om samo 20mbps

Imam novi Mac Mini, i Dell latitude, oba podrzavaju AC standard, pa sam mislio da kupim sledeci ruter po raznim preporukama:

TP-Link Archer C2 AC750

Kod nas ga nema, u Nemackoj je 45eur, kontaktirao sam par Nemaca na ebay ali nece da salju u Srbiju, jedan je cak i hteo, ali kao imaju neki strajk u posti...

Da li neko zna gde mogu nabaviti ovaj ruter, ili da mi predlozite neki ekvivalent?
 
Ima ga kod Mađara, rekoh koji post iznad.

Nađi na KP ove što donose iz Mađarske, pa pitaj da ti donesu sa sledećim "uvozom" :)

Kod nas cene AC rutera nisu za komentarisanje.
 

C2 AC750 bi te preko KP izašao verovatno isto kao i taj D-Link.

WiFi performanse su im iste, ali TP-Link ima izmenljive antene i gigabitni switch, dok su na D-Linku fiksne antene i 100Mbps switch.

Budući da imam NAS i par uređaja na LAN-u za sebe više ni ne gledam rutere koji nemaju gigabitni switch, ali to tebi možda nije bitan parametar.

Takođe pogledaj malo po netu šta kažu za jedan i drugi kada su u pitanju wifi performanse (domet, realne brzine ...).
 
Poslednja izmena:
@mighty78

Odgovorio mi "Madjar", cena da mi donese C2 AC750 je 70eur, ili samo 55% skuplje nego u Nemackoj!
Videcu da iscimam nekog da mi donese iz Germanije, a kontaktiracu i distributera ovde u Srbiji da vidim ima li sanse da to uskoro dodje kod nas, kao da je u pitanju neka svemirska tehnologija...
 
Nakon gledanja specifikacija, što Tp-Linka što Asusa i komentara svih članova ovde, pokušavam da razumem neke detalje specifikacija. 

Kao što sam naveo, postojeći router bih zamenio novim koji ima što bolji i jači "n" signal.

Iako mi je Tp-link 1043 delovao kao najbolje rešenje, zbog N signala od 450, čitajući sam zaključio da npr.
Asus RT-N66U -  Dual-Band Wireless-N900, radi na 2,4 i 5GHz a nije sertifikovan za a/c konekcije (možda jeste za a), ali ima "802.11n : up to 450 Mbps" što mi je sada minimum koji bih uzimao u obzir. Da li ja lepo razumem da on radi na frekvenciji od 5GHz, a da nije sertifikovan za c protokol? Čisto da ne bude da mešam babe i žabe.

Asus RT-N18U - 2.4 GHz 600 Mbps High Power Router - ima u specifikaciji na je n sertifikovan i to do 450, a onda kaže "802.11n TurboQAM : up to 600 Mbps"! Da li je ovo samo neki od marketinških trikova ili...?

Konkretno ova dva Asusa su kod nas sa jako sličnom cenom.


Kako nisam priklonjen ni jednom brandu, iako imam samo pozitivna iskustva sa TpLinkom, a Asus router nikada video nisam uživo, mogu li da pitam kako su se generalno pokazali Asus routeri? Vidim da ima dosta "dodataka" koje oni zovu Utilities i koje verovatno neći nikada koristiti, koliko su to odradili da je samo slovo na papiru a koliko to zaista radi u praksi. 

Ako sam lepo razumeo dual band ruteri rade i na 2,4 o na 5, a da li podrzavaju a/c to je drugo pitanje?
Da li ću ja videti ikakav boljitak dual band routera ako mi treba stream na TV playeru koji radi na n standardu?
 
Nazad
Vrh Dno