Šta je novo?

Moje iskustvo: Linux Mint 17 Quiana i HP notebook AMD E-350

owim

Slavan
Učlanjen(a)
03.03.2011
Poruke
6,281
Poena
395
(Otvorio sam novu temu, mada sam možda ovo i mogao pod Linux Mint 17 Quiana.)

Zdravo svim linuksašima,

Stavio sam triple-boot na svoj nejaki HP notebook (AMD E-350 APU, Zacate, 1,6GHz, 2 cores; 4GB RAM, SSD), sada imam Win7 + Mint 17 Cinnamon (64-bit) + Mint 17 KDE (64-bit). Evo utisaka:

- Linux nije ništa brži od Win7, šta više, sporiji malo je u običnim sistemskim stvarima, ima zadršku, laguje.
- Oba DE su skoro jednako brza (možda je KDE maaalo sporiji), Cinnamon mi se više dopada, možda čak primetno.
- Po instalaciji (skoro) sve je radilo iz prve (drajveri), daleko bolje nego kada stavim čist Win7 na isti notebook (ne prepoznaje ništa živo, trebaju mu drajveri za sve koje moram ručno da stavim ili da vratim Recovery Win7 sve sa drajverima)
- Instalirao sam NMon da gledam angažovanje sistemskih resursa.

Bila su dva problema:
- Bluetooth je prikazivao da radi ali nije prepoznavao uređaje, namučio sam se ali našao mali patch na netu za njega i proradio je.
- Drugi, koji me i dalje muči, je kontrola ventilatora koji sve vreme zuji daleko više nego u Win. I na tu temu sam predraživao net ali nema elegantnog rešenja. HP za Win daje Thermal Assistant u kojem može da se kaže da vent ide na min broj obrtaja (Quiet Mode) i, gledao sam, do 65C CPU on se ne uključuje, a preko 70C je super-tih, što znači da ga skoro uopšte ne čuje (dok ozbilnije ne opteretim komp, što nije teško, hehe). Pretpostavljam da Thermal Assistant modifikuje ACPI. Za Linux je bilo rešenja ali su bila toliko komplikovana da nisam ni razumeo šta čitam. :trust:

Generalni utisak u običnom Mint 17 radu sa preinstaliranim applikacijama i Chrome-om (ne Chromium) je tromost u radu (oba DE) u odnosu na Win7 koji je brži. Možda bi neki drugi minimalistički DE doveo do pomaka, ali ne želim. Prosto, Cinnamon (Gnome 3) je lep i funkcionalan.

Provodio sam vremena u Linuxu dok ne poludim od high-pitch venta i onda se vratim u Win7 gde otvorim isti broj tabova a vent se uopšte ne uključuje. :smoke:
 
Interesantno da ti Win7 fino radi na tom netbuku, verovatno zato sto ga nisi cesto koristio pa se nije jos "zaprljao". Za potrebe interneta bi performanse trebale biti tu negde. Imam masinu slicne snage na kojoj su WinXP i Linux i mogu ti reci da je moderni sajtovi bacaju na kolena.

Meni ventovi manje zuje u Ubuntu ali masina je sa Intel CPU i Radeon grafikom iz praistorije sto ima daleko bolju podrsku nego AMD APU. Za sledecu masinu preporuka da izbegavas AMD ako zelis da koristis Linux na njoj. Sve dok ne dovedu podrsku na prihvatljiv nivo.

Sto se distroa tice, ja Mint niti preferiram niti preporucujem. Koristim Ubuntu zbog Unity i Archlinux za sve ostalo. Samo da znas da je Unity trom ukoliko hardver nije dobro podrzan i srce resurse vise nego sto bi trebalo. To ce se promeniti kada zamene Gnome bazu (koja je ocajna).
 
Poslednja izmena:
Zdravo, hvala na komentaru! HP notebook dm1z kupio sam 2011. u SAD kad se pojavio i koristim ga do sada. Zaprljan je! :) Prvi put sam ga reinstalirao pre dve sedmice kada sam mu izvadio HDD i stavio SSD. Najviše što radim na njemu je urnisanje internetom, nekoliko browsera, svaki po nekoliko prozora a u svakom prozoru bar 20 tabova. To ga baca na kolena. Realno, to i jeste zahtevno, svaka stanica guta memoriju, kreće da swap-uje, CPU skače na 100%. Znam koliko može, pa ne "nagazim" preko mere.

Naravno, nisam očekivao da će ove iste radnje vezane za net i browser pod Linux-om biti brže; začudilo me je što je nekako odziv u Linux-u -- sporiji. Bez otvorenih aplikacija. Otvorim sistemske prozore, notifikacije, jedno preko drugog i on počne da trza i laguje (u oba DE: Cinnamon i KDE).

Što se venta tiče, on bi se čuo isto i pod Win da nije tog HP Thermal Assistant-a u kome mogu da stavim "Quiet Mode" i onda on kasnije uključuje vent (navodno, na štetu performanski, ali to nisam osetio nikad). Vent ima 4 brzine i pod Win onu najbržu (high-pitch) čujem kad je komp zaista na kolenima, dok mi se u Linux-u daleko ranije uključivala. HP nema podršku za Linux. Nema aplikcije koja bi bila pandan pomenutom HP Thermal Assistant-u. Iz čitanja na netu jasno mi je da ta app promeni setovanja u ACPI tabeli. Video sam savete da skinem Dynamic Power Management za AMD. Neko je opisivao kako to "ručno" uraditi na Linuxu (vrlo pipavo!), drugi je napisao skript. Čak sam ga skinuo ali nisam umeo da ga pokrenem - prikazivao mi je grešku, a u teminalu sam potpuni duduk. Za vent moram da nađem neko rešenje jer sam skoro uvek u potpunoj tišini i samo čujem buku venta (bez potrebe!). U BIOS-u sam stavio "Fan - disable" ali me ne šljivi. U BIOS-u nema podešavanja vezano za vent.

Što se drugih stvari tiče, iako je AMD, sve je lepo prepoznao: i WiFi, i BT (uz malo moje pomoći), grafiku, touch-pad, rade sistemski tasteri. Ponavljam, za sve ovo bih na Win morao da skidam drajver po drajver. Stoga, pohvala! Istina, ovo je model iz 2011-e, imali su vremena da mu srede podršku pošto je bio popularan. ;)

Što se distroa tiče: svako ima svoju priču, i "večiti derbi" oko distroa mi je jasan. ;) Za Uniti sam video da je "najgladnije" okruženje po pitanju resursa, zato sam ga izbegao za ovaj nejaki komp. Mint sam izabrao jer je popularan, pa ako nešto ne znam (što je svaka 2 minuta), bar na netu sve može da se nađe. :D
 
Evo da pitam i to što nisam znao, ovo je post tipa koji je stavio skript za uključivanje Coolsence HP tehnologije (kontrola venta):

I have a solution for activating coolsense with Linux. The acer_ec.pl script, available around the acer_acpi module effort, allows one to write into the EC registers.

http://aceracpi.googlecode.com/svn/trunk/acer_ec/acer_ec.pl

With it, switching on coolsense is simply this :

sudo ./acer_ec.pl := 0x5B 2

Next is to work on undervolting since now temperatures are rising :(

Skinuo sam skript sa gornjeg linka, snimio ga u folder /home/ivan/, iz Terminala otišao u isti folder i otkucao navedenu SUDO komandu i dobio Command not found ili tako nešto. onda sam probao i sudo . ./acer... (gde prva tačka znači "u tekućem folderu"), ali se ista greška javila ponovo. Šta pogrešno radim? Napominjem da sam totalni n00b. :S:

* * *

Posle toga sledi ovo:

Can we conclude that the E-350 undervolts well, and it can make the dm1z a fairly silent system :wink:

I have put the source for my C program for Linux at: http://sourceforge.net/p/undervolt/home/. Just give as parameters the Vid you want for the P-state, and it will be applied.

Code:
sudo undervolt -p 0:0x1A

For now, it will only run on an AMD E-350, but it should work on C-30, C-50, E-240 once the CPU detection code is updated.

:zgran:
 
Копирај наредбу нешто си погрешно откуцап.
Који кернел имаш? Куцај
Kod:
uname -r
да видиш.
 
Mint 17 Cinnamon (64-bit) + Mint 17 KDE (64-bit)
Te dve distribucije su prilicno zahtevne sto se tice resursa racunara.
Probaj Lubuntu 14.04 LTS ili Debian LXDE.
Mnogo brze bi radile od Windows 7 na tom laptopu.
 
Prvi i osnovni problem je AMD grafika, jos APU i notebook... To uopste nije nejaki notebook i tu bi svaki sistem trebao da radi besprekorno, ali... AMD nema dobre drajvere za Linux i sve dok se to ne promeni (a ja se ne nadam nesto), Linux (bilo koja distribucija) se ne moze koristit normalno. Bice problema sa prikazom slike, performanse su dosta nize od realnih, a ja jos nisam video uspesan Power management, pa i temperature idu u nebesa.
 
^
Bice problema sa prikazom slike, performanse su dosta nize od realnih, a ja jos nisam video uspesan Power management, pa i temperature idu u nebesa.
Hvala. :( Nije mi neophodan Linux na notebook-u; imajući sve ovo u vidu onda bolje da se ne trudim da ga "podesim", jer će svakako biti spor i nedovoljno optimizovan. Slažem se da nije "nejaki notebook" ali u svetlu današnjih moćnih prenosnih mašina -- ne može da se meri. Svakako, on je sasvim dobar za ono što mi je potrebno i ima zavidnu autonomiju od preko 8h baterije. :smoke:
 
Sve su to specificni problemi vezani za AMD grafike, pogotovo mobilne varijante. I sve zbog traljavih AMD drajvera. Ja vise necu uzimati AMD grafiku samo zbog Linux-a. Trenutna HD7850 mi ima dosta, dosta slabije performanse i rad uopste nego prethodna matora GF8600GTS.
 
Upravo pisem sa nejakog laptopa sa RC410M [Mobility Radeon Xpress 200M], 512MB RAM-a, i Intel Celeron M CPU 410 @ 1.46GHz.
Koristim default opensource drajvere i nemam nikakvih problema.
Doduse, 3D akceleracija me ne zanima, 2D funkcionise normalno i laptop je sasvim upotrebljiv sa Lubuntu 14.04.
 
Mobility Radeon Xpress 200M je jako matora i jako slabasna kartica (downclock-ovan X300 bez zasebne memorije), na nivou matorih Intel inegrusa (tipa GMA 950). Pitanje koliko se ona moze uopste da zagreje, a moguce je i da slobodni drajver tu cak i radi kako-tako (mada ne verujem). Screen tearing je verovatno i tu prisutan. U svakom slucaju, nije za poredjenje sa lap top-om iz teme.
 
Добри су отворени драјвери. Код мене се слика цепа са АМД власничким, а са отворнеим не.
 
Slobodni drajver je tu da manje-vise da sliku, nista vise. Vlasnicki drajver je krs, ima bolje performanse, ali to nije ni trecina snage graficke karte, pride brljavi sve. Na PC-u (samostalna grafika) je nesto bolje stanje i to u pogledu Power management-a, taktovi GPU-a i memorije se uglavnom spustaju pa nema pregrejavanja kao na mobilnim varijantama, ali su svi ostali problemi prisutni. Ebeni Portal (1) ne moze da radi kako treba na masini iz profila (HD7850), o zahtevnijim naslovima nema smisla ni govoriti. Screen tearing je konstantno prisutan. To sto mogu YT da pustim ne znaci da dobro radi.

Jednostavno, Linux i AMD grafika ne idu zajedno, nikad nisu islu, a i u skorije vreme nece.
 
Radi okej, odlicno je sasvim druga kategorija.
 
Nekima je odlicno da da sliku i da pusta YT klipove.
 
Radi okej, odlicno je sasvim druga kategorija.

Не раде одлично, мало сам претерао али раде сасвим пристојно.
Nekima je odlicno da da sliku i da pusta YT klipove.

Не лупај глупости. Играм PES и Trine 2, обе игре раде добро. Слика није исечена, нема артифеката по екрану, итд. Раде ДОБРО.

Још једном да поновим, ја користим RADEON R600, а ти RADEON SI. Два различита драјвера су у питању, па нема поенте да се расправљамо.
 
Poslednja izmena:
Nije mi 7850 ni prva AMD/ATI karta, niti Linux koristim od juce. Lupetanje je kad neko kaze da AMD drajver za bilo koju AMD kartu radi odlicno na bilo kojoj Linux distribuciji. Bio slobodni, bio vlasnicki, svaki je smece.
Imao sam 2400 integrusu i 2600XT i radile su duplo slabije na Linux-u, jeste bilo pre par godina, ali ne verujem nesto da su peglali drajvere za karte izasle pre skoro 10 godina.
 
Za stare grafike ne znam, ali moja HD7770 radi odlicno. U opcijama imate Tear Free opciju, to cekirate i nema tear ekrana nigde provereno. Cak i kad igram Shadwogun preko Wine-a nema tearinga, dok na Win-u ga uvek ima i ako sam probao sve zivo, uvek ide ona dosadna linija.
Da napomenem da vi gledate samo open source ili vlasnicke drajvere. Vlasnicki drajver (Catalyst) mora da se uklopi sa kernelom a ne distribucijom. Mene je to zezalo jer nisam citao ono sto pise na AMD sajtu. Kada sam procitao, problemi odose.
 
^ Mogu li nekako da poboljšam svoje Linux iskustvo na notebook-u iz topika? Uzeo sam da koristim ono što koristim 95% vremena -- browser (Chrome) pod Mint-om i sporiji je odziv neko pod Win7 na istom kompu. Zanemarimo zujanje venta. Jednostavno, sve laguje, pa i Chrome. Kliknem, zadrška, odziv. Skidam Archlinux i Ubuntu da probam, ostavio sam prostora da mogu četiri različite instalacije da probam. ;)
 
Da napomenem da vi gledate samo open source ili vlasnicke drajvere. Vlasnicki drajver (Catalyst) mora da se uklopi sa kernelom a ne distribucijom. Mene je to zezalo jer nisam citao ono sto pise na AMD sajtu. Kada sam procitao, problemi odose.

To bi trebalo da se promeni iduce godine, bar kada je AMD u pitanju.
 
^ Da li to znači da mi do sledeće godine predlažete da zaboravim na Linux na ovom notebook-u ili da probam sa drugom distribucijom? @djaf je rekao da nije bitna distribucija, već kernel. Da li je kod mene jedini problem što me zeza open-driver za AMD APU grafiku ATI AMD Radeon HD 6310 Graphics ili je problem i u CPU delu ili (i) u nečem trećem? Mogu da pošaljem screenshot koji drajver je Mint automatski izabrao za mene. Ne znam kako i mogu li da odaberem vlasnički i probam da vidim da li će brže raditi - ako je navedeno lagovanje samo zbog grafike. Ponavljam da sam Linux n00b. Hvala, drugari! ;)
 
Ja nisam jos isprobavao APU procesore na Linux-u, ali problemi sa AMD grafikom (drajverima) su vezani za lose performanse (znacajno slabije nego na Win-u), tearing ekrana i, prakticno, nikakvog Power management-a (kod mobilnih grafika, na PC-u samostalne grafe uglavnom rade) sto dovodi do znacajno visih temperatura. Pride, ni prikaz 3D aplikacija nije bas kako treba (igre ukratko). Ne bi trebalo da sve bude usporeno. Skini i instaliraj drajvere sa AMD sajta, nemoj slobodne da koristis.

@djalf
Tear free umanjuje problem, ali ga ne resava. Pre svega, javlja se u samom Mint-u, kod igara je drugi problem. Meni tearing ne predstavlja veliki problem, problem su mi igre. Tipa, WoT je u potpunosti ne igriv, uspem da ga pokrenem, ali je fps bedan i teksture pucaju. A npr. igrao sam normalo WoT ranije sa 8600GTS grafom. Onda igre za Linux, Portal ne mogu da igram na max setovanjima, secka. Tu i tamo, grafika pukne. Mislim, probao sam i Mark of Ninja da igram i i u njemu je znala grafika da zeza. Portal i Ninja su igrivi, ali opet ocekujem dosta vise. Probao sam i PoE da pokrenem i uspeo sam da pokrenem, pa da ugasim (jedva) i obrisem samo.
 
^ Da li to znači da mi do sledeće godine predlažete da zaboravim na Linux na ovom notebook-u ili da probam sa drugom distribucijom? @djaf je rekao da nije bitna distribucija, već kernel. Da li je kod mene jedini problem što me zeza open-driver za AMD APU grafiku ATI AMD Radeon HD 6310 Graphics ili je problem i u CPU delu ili (i) u nečem trećem? Mogu da pošaljem screenshot koji drajver je Mint automatski izabrao za mene. Ne znam kako i mogu li da odaberem vlasnički i probam da vidim da li će brže raditi - ako je navedeno lagovanje samo zbog grafike. Ponavljam da sam Linux n00b. Hvala, drugari! ;)

probaj Ubuntu MATE,isti je kao stari dobri 10.04 https://ubuntu-mate.org/download/

i to stavi 32 bitni ( PC (Intel x86))
https://ubuntu-mate.org/about/
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno