Šta je novo?

OC ploca za fx 6300

atosic47

Poštovan
Učlanjen(a)
16.09.2013
Poruke
265
Poena
70
Ovako, resio sam da sklopim novu konfiguraciju i neki delovi su vec tu: gigabyte r9 280x rev 2.0 i wd black 1tb. Uz to sam vec odlucio da ce napajanje biti cooler master 700w b serija, uz 8gb geil evo leggera memoriju. Ono sto mi ja zadavalo najvise muka je bio procesor, i3 4330 ili fx 6300, nekako sam resio da uzmem amd, pa se javio novi problem, koju plocu da kupim, uslovi su da ima ulaze za front usb 3, da je negde oko 70e 10e+-, i da moze da posluzi za oc procesora u buducnosti uz neko bolje cpu hladjenje. Citao sam po forumima i koliko sam ja video ploca gigabyte GA-970A-UD3P je ono sto mi treba. Ovde trazim misljenje strucnijih i iskusnijih. Ako postoji neka bolja ploca za ono sto meni treba, u tom cenovnom rangu vrlo rado bih se odlucio za nju. Komp mi nece sluziti za nista previse ozbiljno, malo igrica, photoshop, lightroom, filmovi, net, itd.
 
jos jedan glas za m5a97 r2.0,evo probija cenovni limit,a i nema potrebe za njom.ne bih bacao pare na 990fx plojku ako neces ici na SLI/CFX setap.proverena plojka,i lepo trpi klok procesora.i ako kupujes novo u sopu,tj spreman si das toliku cifru za 6300,savetujem te da ozbiljno razmotris da za te pare probas da upecas fx 8320 na oglasima,vredi cimanja kako god okrenes,tj 8320 i 8350 ako se nadju po lepoj ceni su jedini fx-evi koji se danas isplate.
 
Nisam gledao polovne, ali cu pogledati. Nadam se da moze nesto da se nadje, graficku sam uzeo polovnu sa 2 godine domace garancije za 150e. Video sam da preporucuju tu plocu, ali koliko sam shvatio gigabyte ime nesto 8+2 sto je navodno dobro za oc, dok ni jedan od 2 pomenuta asusa nema, zbog toga sam je odmah odbacio.
 
6+2 faze,dovoljno i za 6300 i za 8320.prosto,proverenija je ploca,gigabajti kao i uvek pitanje je koja je revizija,koliko upeglana itd.mozda da u kompletu nadjes fx 83xx sa nekom plojkom za tih nekih 200e,ne bi bilo necuveno da se i to desi.ono sto ja znam je da treba gledati da izbegnes gigabajt 990fx ud3 (narocito sve revizije pre finalne tj 4.0) i MSi 990fx g34 ili g43 ili g46,ne mogu sad sa glave tacno da se setim oznake modela,uglavnom najjeftiniju njihovu verziju 990fx ploce,za te se zna da prave probleme (i licno mogu da posvedocim).od tih jeftinijih plojki zanimljivo je da se biostar lepo pokazao i pored analogne napojne koliko se secam,tj imao je sasvim dobre OC rezultate.

takodje,pogleda bih i sta nude i za koje novce ovi momci koji dobavljaju iz madjarske,ali bih definitivno prvo koju nedelju merkao forum,pc berzu i kp.com da ne naleti neki komplet sa fx83xx i plocom,tako bi te ispalo najjeftinije.
 
8320 nov sa madjarskom garancijom je 110e
6300 nov sa madjarskom garancijom je 85e, kod nas 10e skuplji. Nije velika razlika u ceni, probacu da skupim za 8320. Hvala ti na odgovoru.
 
za tih 15e nema ni razmisljanja.definitivno treba videti i plojku kod njih,sigurno za 80-90e ima nesto dobro,mozda neki lep Asrock.

edit: i da,odmah planiraj da menjas kuler,ne samo da stock koji dobijas nece da trpi OC,vec ce da ti pojede zivce kroz najvise nedelju dana.da odmah sad dam predloge,od LC power CC95 nemas kud jeftinije,posle ide CM hyper 212 evo,i par rajinteka,pa idu kuleri koji pitanje je koliko se isplate stavljati na cpu i plocu od 200e.eventualno isto da gledas oglase da naleti neko lepo 120 gotovo vodeno,npr ja sam mog seidona platio 2500din,a radi skoro u klasi najskupljih vazdusnih kulera. :d
 
Poslednja izmena:
npr ja sam mog seidona platio 2500din,a radi skoro u klasi najskupljih vazdusnih kulera. :d

err.. ni blizu. Taj seidon 120 moze da hladi u rangu mid range air coolera u najboljem slucaju, pri cemu je daleko bucniji. Bilo koji high end air cooler ostavlja bilo koji 120/140mm CLC u prasini... i to u ogromnoj meri.
 
Koliko sam video cena maticnih je ista kao i kod nas, zapravo malo jeftinija, ali se trgovcima ne isplati da je donose jer nemaju nikakvu zaradu, od procesora 10e sigurno ide u njihov dzep. Planirao sam hladjenje, ali ne odmah jer ne bih ni radio oc odmah, a mislim da ce standardni kuler dobro posluziti u pocetku za standardan rad. Inace planiram da uzmem cm hyper 212 evo, cuo sam da je dosta dobar. A sta mislite, jel bi intel i3 4330 i h87-d3h bili bolja alternativa?
 
Mozes u tu cenu da uklopis i5-44xx i neku jeftinu plocu i5 jede fx 8350. A samim tim ne bi morao da kupujes dodatni kuler pa si i tu ustedeo. Ako uzimas od madjara na KP i5-4440 je 155€ i mozes jos neku plojku jeftinu.
 
Poslednja izmena:
ali nema nista od overkloka,ogranicen je na 4 procesa,ne jede ga bas u svim prilikama itd itd.a ono za seidona ne vazi sa aftermarket ventovima narocito u push pullu,ali to je diskusija za drugo mesto.i kad sam rekao najvisa klasa,lose se izrazih,naravno da nije match za dva tri kralja vazdusnih,po meni to su specijalizovani kuleri (jer nemogu bas svukud da se stave) ali opet i to je diskusija za drugo mesto i prilike.rajintek themis i themis su super alternative za cm 212,212 zbog izvikanosti je malo poskup ovih dana.a opet da ponovim,ohladice stock kuler na stoc-u,ali ces jako brzo da izludis od buke,zato i spominjem LC cc95,kosta nov jednu crvenu,da znas da imas i tu opciju kad izgubis zivce.:d

da,obavezno stock kuler nasteluj na visoku vrednost kao minimalnu,koliko god posto da treba,kad krene sa 20-30 posto koji su po defaultu da ubrzava...uh,sad me jeza prodje kad se setim. :d

sto se tice maticnih,kod nas nema asrock-a koji ima jako lepih jeftinijih amd plojki,npr 990fx extreme 4 koja je u klasi asusa a dosta jeftinija,bar van.zato treba ispitati madjare koliko traze i za extreme4 i extreme6,pa ako se uklapa,ici na to.ako ne,kao sto rekoh m5a97 r2.0 je sasvim dovoljna plojka za fx i OC,i nema razloga davati vise para ako ne treba vise komada grafickih i ako se ne cedi svaki mhz iz FX-a (a to sa hyper 212,themisom,120 AIO vodenim i sl svakako nisi u mogucnosti).
 
Uzecu asus verovatno, vidim da ima dosta ljudi koji nju preporucuju. Sto se tice procesora, slazem se da je 8320 bolji, ali pitanje je koliko mi on treba, naveo sam za sta ce mi sluziti pc, a koliko sam procitao po internetu fx 6300 nece ogranicavati r8 280x. Mozda bih nekad, za nekoliko godina, mogao da promenim procesor i uzmem jaci am3+, ako zatreba.
 
pa i jeste,tek 83xx na nekih 4,4ghz (koji su ostvarivi sa hyper 212,themisom i tom klasom kulera i tom plocom) cedi 280x,a u mantleu rezultati su jos impresivniji.to je ovako generalno i uopsteno govoreci.ako svedemo na konkretne naslove koji tebe zanimaju,moze i da tvoja tvrdnja bude tacna,ali posto nisi rekao koji su to naslovi mogu samo da nagadjam i/ili da uopsteno govorim.pogledaj bencheve tih naslova i sam donesi zakljucak jel' 6300 dovoljan.ono sto stoji kao fakat je da za 15e vise 8320 mnogo bolja pazarina,i da ti ne treba toliko besna ploca kao sto vecina prica po internetu.meni je ovaj 8350 radio jako lepo na ga 990fxa d3 koja mu dodje najtanja 990fx ploca ikad po specifikacijama i to na 4,5ghz bez ikakvih problema i sa alpenfohn budzenim kulerom kojeg sam platio 500 din,pa sam izvedi zakljucak.
 
a po cemu je 8320 bolji od 6300, osim sto ima 8 jezgra? Mala je razlika u ceni i mogu da dodam toliko. Jel bi na M5A97 R2.0 mogao da se overclockuje 8320 ili je potrebna neka sa 8+2? Verovatno bih najvise igrao dotu, i to onu staru :D mada on bez problema radi na mom trenutnom racunaru (asus p5k/intel e6750/ ati 5450), od zahtevnijih igrica me zanima bf4, far cry 4, asassin's creed serijal, witcher 3. Ali zeleo bih da mi konfiguracija podrzava i igre koje ce tek izaci, to za graficku ne bi trebalo da bude problem, ali ne znam za 6300/8320. Mozda je ipak bolje da uzmem neki i3 sad, pa za neku godinu da predjem na i5? Kakva je situacija kod amd procesora, jel bi imao na sta da predjem ako me 8320/6300 nekad budu nedovoljni? Inace 8320 me mnogo privlaci zbog metalnog pakovanja :D
 
Poslednja izmena:
mislim da je i7 bacanje para ako se komp ne koristi za nesto stvarno ozbiljno. U igrama i svakodnevnom radu ne moze da se iskoristi njegov potencijal.
 
Ако имаш SLI или CF од неких јачих карти онда и7 итекако има смисла и вреди узети за озбиљно играње на максималним детаљима :)
 
mislim da je i7 bacanje para ako se komp ne koristi za nesto stvarno ozbiljno. U igrama i svakodnevnom radu ne moze da se iskoristi njegov potencijal.

Pa pazi, ti si rekao za nista previse ozbiljno, malo igrica, photoshop, lightroom, filmovi, net, itd.

Realno ti za to ne treba ni i3 ni FX. :)

A one predloge za prelaske sam ti napisao sta je zdravorzumski isplativo kao upgrade.
 
Poslednja izmena:
prosto fx83xx pogotovo klokovan gde stvarno treba u igrama radi kao mnogo skuplji procesor.a posto te zanima bf4,vise je nego legitiman izbor.vec sam ti napisao da ta ploca moze,ne vidim poentu da se ponavljam.sto se tice apgrejda,am3+ platforma je mrtva tj najjaci proc koji ces ikad moci da stavis je fx9xxx koji se ne isplati jer su preskupi i lagano se nalazi 8350 koji moze da se naklokuje do bar 4,7 i da radi manje vise isto.ako ti je taj scenarij buduce nadogradnje najbitniji,ni ne razmatraj fx,a cak ni amd.onda za cca 200e ja bih isao na z97 plocu i ili g3258 (ako ti se igra sa overklokom) ili najjaci i3 koji ti budzet dopusti,pa da posle skupljas za otkljucani i5/i7.

jos jedan ghetto scenarij je da vidis dal' moze na postojecu platformu da se dobudzi xeon,a da ostatak novca lepo sastekas,i kad izadje vestac vidis sta ce trebati za njega.ako moze,xeon bi trebalo dovoljno da iscedi 280x da odigras sve aktuelne naslove na prihvatljivom nivou,a citava investicija u to te ne izadje skupo.cak stavise,ostaje ti da uzmes crucial mx ssd od 250gb i onda taj racunar (dakle xeon,280x,ssd,1tb hdd) spreman na poprilicno sve.pa boze zdravlja,posle kad bude para lepo odradis prelaz na platformu koju vredi nadogradjivati.
 
mislim da ima smisla posle i3 uzeti i5, pre svega zbog 4 jezga koja prave veliku razliku. Hvala svima na odgovorima, nasao sam odgovor na ono sto sam trazio, dakle uzecu asusovu plocu koju ste predlozili. Sto se tice procesora verovatno ce biti 8320, nadam se da ce pe posluziti narednih 4-5 godina.
 
Nazad
Vrh Dno