Šta je novo?

Mobilno programiranje

fearthebeard

Cenjen
Učlanjen(a)
20.09.2013
Poruke
115
Poena
170
Pozdrav. Hteo bih ujedno da otvorim ovu temu kako bi razgovarali o mobilnom programiranju, koja je najbolja platforma za programiranje, koja se danas najvise koristi, itd.
Ja razmisljam upisati Mobilno programiranje na IT Akademiji, ali jos uvek sam u nedoumici koju platformu izabrati. iOS je po meni najisplativija, posto ljudi vise kupuju na AppStore-u nego na Google marketu. Takodje, negde sam procitao da je Windows phone programiranje buducnosti, i da se vise procenta ljudi polako opredeljuje ka tom delu.
Koje je vase misljenje?
 
Батали академију - те паре потроши паметније, то ти је мој савет ...

Ово за маркете је тачно и биће актуелно још годину - две ...

Јава ти је најпопуларнији језик на свету, па сад ти види :)
 
Poslednja izmena:
Meni je ok akademija, imaju jako dobre predavace, support 24/7 itd
Java jeste najpopularniji, on ima jakog uticaja u iOS developmentu cini mi se..
 
Класика као и на ЕС форуму, цела тема о академији је добро прочишћена :)
 
Батали академију - те паре потроши паметније, то ти је мој савет ...
+1

Ово за маркете је тачно и биће актуелно још годину - две ...

Тако се причало и прошле и оне тамо а и године пре... и даље је исти однос. Небитно од односа, на iOS платформи ће увек моћи да се заради новац као што ће моћи и да се заради од развоја iOS апликација.

Јава ти је најпопуларнији језик на свету, па сад ти види :)

Хм? ”Најпопуларнији” је погрешан термин, највише коришћен или највише у употреби би био бољи... али за оба термина Јава није #1.
Најпопуларнији данас је Javascript док најкоришћенији је, и даље, ”С”.

Meni je ok akademija, imaju jako dobre predavace, support 24/7 itd
Java jeste najpopularniji, on ima jakog uticaja u iOS developmentu cini mi se..

Јава у iOS? Види се да су добри предавачи на тој ”академији”.
 
Nadam se da je mislio na Android pa slučajno pomiješao.
 
Citao sam paralelno nesto dok sam pisao post, pa sam pomesao loncice :)
 
Kad smo već kod iOS-a...Šta mislite vredi li početi sa učenjem swift-a? Trenutno radim samo sa web front-end i po malo back-end (html/css, js, php)? I kakve su vaša predviđanja vezano za taj jezik? Ima li budućnost? Da li se pojavljuju poslovi za njega ili poslodavci ipak žele da ostanu na objectiv-c? Jel neko krenuo da radi u njemu? Svaki savet ili info je više nego dobrodošao
 
Тако се причало и прошле и оне тамо а и године пре... и даље је исти однос. Небитно од односа, на iOS платформи ће увек моћи да се заради новац као што ће моћи и да се заради од развоја iOS апликација.
Хм? ”Најпопуларнији” је погрешан термин, највише коришћен или највише у употреби би био бољи... али за оба термина Јава није #1.
Најпопуларнији данас је Javascript док најкоришћенији је, и даље, ”С”.
Јава у iOS? Види се да су добри предавачи на тој ”академији”.

Nije baš tako, dosta stvari se promenilo u korist Androida ;)
Jedina stvar koja je i dalje na strani iOS-a je ta develoiperi imaju i dalje veću zaradu od razvoja aplikacija ...
Mada predviđanja su da će se i to promeniti u koristi Androida do 2018 god. - http://www.androidauthority.com/play-store-revenue-growth-2018-406474/
Nije Epl više kao nekad pokretač novih ideja i revolucionarnih ideja, sada samo prati - gde ćeš bolji dokaz od izlaska ovog ogromnog ip6+ posle godina i godina priča o idealnim dimenzijama telefona :D


Ok, slažem se najkorišćeniji/popularniji - nebitno - http://langpop.com/


Što se tiče akademije moj vam je savet da skinete sa neta gradivo (ima ga na torentu) pa ako mislite da je dovoljno dobro i da je cena prikladna vi upišite akademiju :)
Ja bih te pare potrošio na kurs englekog jezika (ako se već ne služite dovoljno dobro da čitate knjige na njemu) i nabavku literature sa ovih linkova :

1.png


A ima i dobrih video lekcija na sajtovima - www.lynda.com, www.udemy.com, www.pluralsight.com, www.udacity.com
Za sve ove sajtove imate i android aplikacije pa krenite :)
 
Poslednja izmena:
Nije baš tako, dosta stvari se promenilo u korist Androida ;)
Jedina stvar koja je i dalje na strani iOS-a je ta develoiperi imaju i dalje veću zaradu od razvoja aplikacija ...
Mada predviđanja su da će se i to promeniti u koristi Androida do 2018 god. - http://www.androidauthority.com/play-store-revenue-growth-2018-406474/
Nije Epl više kao nekad pokretač novih ideja i revolucionarnih ideja, sada samo prati - gde ćeš bolji dokaz od izlaska ovog ogromnog ip6+ posle godina i godina priča o idealnim dimenzijama telefona :D

Јасно, јасно... гуглуј (no pun intended) годинама уназад иста таква предвиђања и би ништа од свега тога.

Ok, slažem se najkorišćeniji/popularniji - nebitno - http://langpop.com/

И даље је ”С” :d

Ja bih te pare potrošio na kurs englekog jezika (ako se već ne služite dovoljno dobro da čitate knjige na njemu) i nabavku literature sa ovih linkova :

Aпсолутно најбољи савет који си навео! Подржавам 101%!

Niko ništa da kaže za Swift?

Ја га учим али ја сам прво научио Obj-С па тек сад почињем полако да се пребацујем на Swift. Видећеш и сам када почнеш да радиш за iOS (као и за много друге) да је познавање фрејмворка највећи део посла.
 
Ја га учим али ја сам прво научио Obj-С па тек сад почињем полако да се пребацујем на Swift. Видећеш и сам када почнеш да радиш за iOS (као и за много друге) да је познавање фрејмворка највећи део посла.

Da li je zaista "lakši" od Objective-C tj. da li je sa njim iOS programiranje sada pristupačnije novajlijama?
 
Не би веровао колико је лакше, јер је језик далеко сличнији језику попут Javascript.
Међутим, треба да знаш да барем читаш Obj-C јер се тај језик користио од почетка за развој како ОЅХ тако и iOS па је самим тим све од библиотека написано са тим језиком. Мораће да прође много времена да Swift буде једини довољан за iOS програмирање.
 
Za ovakve teme treba da postoji neki mali FAQ. Tek da se objasni da je mobilno programiranje takodje programiranje (nije manje bolno od obicnog programiranja), da je to proces ucenja koji traje mesecima a sigurno i preko godinu dana dok ti ne budes sposoban da napravis nesto sto moze da se koristi i sl... Naravno, ovo vazi za one koji ne znaju ni jedan programski jezik i tek treba da pocnu sa ucenjem.
 
Mislim da je Swift i napravljen da bi privukli nove programere, koje je ObjC odbijao, ipak Apple ima dobru zaradu od developera (99$ godisnje, + ako pravis placene app ili imas inapp purchase uzmu jos 30% od toga). Radim u Swiftu od prve beta verzije, uznapredovao je dosta, ali je jos uvek po meni nedovrsen. Po meni vredi ga uciti ako planiras da se bavis programiranjem za iOs ili OSX, jer sve se vise trazi da app bute Swift i samo Swift, kontam da je Apple odradio dobar marketing kao i za sve ostalo i da je to proslo kod ljudi. ObjC moras znati kao sto rece ays, bar da citas ali i da napises koju liniju koda(kontam da to moze da se uci u hodu, paralelno), jer su svi framework -ovi pisani u ObjC, a i desavalo mi se da moram da uradim deo koda u njemu. Ako si radio u JS ili C# mislim da ti nece biti veliki problem da predjes na Swift, bar sto se sintakse tice.
 
Gledao sam performance comparison izmedju Obj C i Swift. Obj C po iteraciji potrosi odredjenu kolicinu vremena kako bi obavio neku operaciju (najcesce nema mnogo odstupanja od 1 do n), Swift u prvoj iteraciji potrosi nesto vise vremena od Obj C dok je u svakoj sledecoj sve brzi i brzi od Obj C. Ne znam kako su uspeli da postignu to jer su rezultati zaista zadivljujuci u korist Swifta nakon prve iteracije.
 
Nazad
Vrh Dno