Šta je novo?

Grejanje ove zime

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@djuka
koliko te placaju Norvezani kad pokusavas da iskrivis fiziku i dokazes da je grejac sa "preciznijim" termostatom efikasniji od "obicnog" termostata i grejaca u uljnoj peci?
btw uljna pec takodje nema ventilator i ne siri prasinu i alergije i kosta 2000din.

@RasaNS
ja imam 8 invereter 12-ca na 200m2 i 11 clanova(plus pudlica ;) ) i mi imamo za prosli mesec oko 1900kw (ukljucujuci bojlere, 6 TV-a, 4kompa...).
To je otprilike slicno posto je spoljna temperatura bila oko 10c sto je i slicno temperaturi tvoje vode, ali kada spoljna temperatura bude padala do -10c tebi ce biti recimo oko 2500kw dok ce meni skociti na nekih 3500kw (tako je bilo prosle godine), plus sto mozes da svaki cosak grejes sa podnim grejanjem, dok ja zavisim od protoka vazduha, i ti imas jedan uredjaj, a ja 8 kom koji cekaju da pocnu da se kvare :(.
 
Poslednja izmena:
8 inverter 12ica na 200 kvm:smash: Dobro je da nisi stavio neko mini Sunce jer ti izgleda zvizdi na sve strane. Valjda je izolacija OSNOVA i prva stavka svakog ekonomicnog grejanja, majku mu.

Nego reci ti meni kako si izjednacio konvektorski grejac sa samotnim kaloriferskim, hm? Precizan termostat itekako znaci, ne toliko u ustedi koliko u drugim nekim stavkama. Ali zasto da ti objasnjavam kada ti najbolje znas jer si ocigledno iskusio sve vidove grejanja.
 
Poslednja izmena:
Sva stolarija je nova i dobro dihtuje.
Pa, imam po jednu klimu za sobe od 15m2 sa 5cm izolacije zida i plafona (overkill).
Po jednu klimu na 2 sobe od ukupno 30m2 sa 10cm izolacije zida i 20cm izolacije plafona (knap).
Kad saberes, ovih 8 klima me je ispalo 4000e, sto je sigurno duplo manje od tvoje toplotne pumpe i podnog grejanja za 240m2.

Evo jedan link za one koji velicaju norveske radijatore kao nesto specijalno:
https://www.youtube.com/watch?v=w0PzC3hxSt0

Norveski radijator ima obican grejac kao i rerna kojom pecete pile,kalorifer,uljna,termoakumulaciona i sl...

Ne postoji drugi nacin da se prebaci elektricna u toplotnu energiju, da li to bila cekas zica ili kvarcna sijalica, opet je stepen iskoriscenja veoma slican !

Klime (toplotne pumpe,frizideri,zamrzivaci) rade na komplet drugoj fizici oduzimanja energije principom sirenja i sabijanja gasova, njima je stepen iskoriscenja ide i preko 400% na manjim opterecenjima (citaj za 1kw ulozene energije daje kao obicna 4kw elektricna grejalica).

Nemojte da sirite lazi i dezinformacije u vezi norveskih radijatora, evo jednog linka koji poredi norveske radijatore sa tosterima (koji takodje u sebi sadrze obicnu cekas zicu):

http://www.electricheatingexpert.co.uk/ehe-radiators-v-electric-heating/

@ppredrag, nemoj se ljutiti ali jel ti znas sta znaci rec konvektorski , to nije ime za grejac nego ime za tip grejnog tela, tj obican grejac plus ventilator koji siri toplotu(za razliku od uljne i kvarcne koja nema strujanja vazduha).
Znaci identicno kao sto imas u kaloriferu ili termoakumulacionoj (jedino sto u termo imas samot da akumulira temperaturu kada je jeftina struja).

Konvekciona pecnica je pecnica sa ugradjenim ventilatorom, tj. da ti ne zagore pile samo sa jedne strane nego da ti toplota kruzi oko celog pileta !
 
Poslednja izmena:
@djuka
koliko te placaju Norvezani kad pokusavas da iskrivis fiziku i dokazes da je grejac sa "preciznijim" termostatom efikasniji od "obicnog" termostata i grejaca u uljnoj peci?
btw uljna pec takodje nema ventilator i ne siri prasinu i alergije i kosta 2000din.

@RasaNS
ja imam 8 invereter 12-ca na 200m2 i 11 clanova(plus pudlica ;) ) i mi imamo za prosli mesec oko 1900kw (ukljucujuci bojlere, 6 TV-a, 4kompa...).
To je otprilike slicno posto je spoljna temperatura bila oko 10c sto je i slicno temperaturi tvoje vode, ali kada spoljna temperatura bude padala do -10c tebi ce biti recimo oko 2500kw dok ce meni skociti na nekih 3500kw (tako je bilo prosle godine), plus sto mozes da svaki cosak grejes sa podnim grejanjem, dok ja zavisim od protoka vazduha, i ti imas jedan uredjaj, a ja 8 kom koji cekaju da pocnu da se kvare :(.

Pa po proracunima bice oko 2500 na minusu :) Da,vidis ja imam u hodnicima podno i u dve dnevne sobe fan coil-e, one sto leti i hlade pa se jako brzo ugreje sve i odrzava toplotu.Resili smo se tako i klima ujedno,letos su dva meseca radili coili i 24/7 temperatura na 23-24 namestena i racun je bio oko 6-7 hiljada.U potrkovlju ima radijator samo u kupatilu i malom hodniku,dok je ceo prostor otvoren i samo u zidu fan coili postavljeni.
 
Ja sam hteo da uzmem toplotnu pumpu jer ovde na klisi u NS plivamo u vodi (pogotovo podrumi), ali mi je bilo nezgodno da vec gotovu kucu preradjujem na podno grejanje, a postojeca instalacija sa radijatorima bi uveliko umanjila efikasnost toplotne pumpe jer bi morala da greje vodu na 60c umesto na 30c za podno grejanje.

BTW ovi fancoili su bezobrazno skupi, jedan kosta oko 200e, a obican je mini radijator(izmenjivac toplote), prakticno kosta ko obicna 12" klima a nema nista od elektronike i pokretnih delova (osim jednog obicnog ventilatora).
 
Ja sam hteo da uzmem toplotnu pumpu jer ovde na klisi u NS plivamo u vodi (pogotovo podrumi), ali mi je bilo nezgodno da vec gotovu kucu preradjujem na podno grejanje, a postojeca instalacija sa radijatorima bi uveliko umanjila efikasnost toplotne pumpe jer bi morala da greje vodu na 60c umesto na 30c za podno grejanje.

BTW ovi fancoili su bezobrazno skupi, jedan kosta oko 200e, a obican je mini radijator(izmenjivac toplote), prakticno kosta ko obicna 12" klima a nema nista od elektronike i pokretnih delova (osim jednog obicnog ventilatora).

Da,mora da se radi komplet instalacija nova inace nije efikasna toliko,kod mene je voda 37 stepeni za ceo sistem.Nemam pojma oni su mi super kad su na pumpu povezani,malo vise od klime kostaju ,barem su nas tako izasle,e sad mi smo hteli 4 klime da ugradjemo i sve ,jer je gore celo potkrovlje u staklu skoro,ali posto je sve pravljeno ispocetka,ugradjeni su taman coili. Bas smo zadovoljni i hladjenjem i grejanje,i sto je najbitnije nema onaj suv vazduh ko iz klime,ili duvanja u glavu ledja i slicno,jer njih ni ne osecas.Mojima to dosta znaci jer su stariji,pa samo zanovetaju. :)
 
Što se potrošnje tiče, norveški radijator je isti potrošač kao i bilo koja električna grejalica.

Možda je malo kvalitetnije izrade, možda je malo dugovečniji, možda lepše izgleda, tačno je da je bešuman i da ne diše prašinu (u poređenju sa kaloriferom ili TA pećkom), ali količina toplote isporučene po potrošenom Wh je ista i za norveški radijator, i za uljni radijator, i za termoakumlacionu peć, i za kalorifer.

Precizan termostat utiče na udobnost korišćenja i boravka u prostoriji, ali nema nikakav uticaj na potrošnju.
 
Poslednja izmena:
Jeste,mada je prosli mesec bilo toplije,ali kuca je izolovana i nova ,i temperatura ostaje u njoj bez obzira koliko je zima napolju,jer se bas o svemu vodilo racuna.Evo jos 5 dana do kraja ovog meseca i potrosnja im je 1450kw,a ovaj mesec je hladniji dosta.Najbolje od svega je sto su mama i sestra zimogrozljive, pa 24/7 u kuci 23 stepena,inace ima jos i termostat u najhladnijoj sobi ,pa moze i da se namesti da ne radi tokom noci dok temp ne padne ispod 18-19,sto bi takodje umanjilo potrosnju.U svakom slucaju,ko ima veliku kucu i dobru izolaciju,i moze da busi bunare preporuka maksimalna.Nismo ni mislili da ce biti ovako efikasno,bili smo skeptici pomalo,kao i za sve novo sto pokusa neko.Tri puta veca povrsina koja se zagreva,20 posto manji racun za grejanje ,nego povrsine od 80 kvadrata.

Kakvo je grijanje, na radijatore ili podno?, zDa li se mora dogrevati voda? mozda jos ne mora, ali kad bude hladnije. Moji su isto napravili novu kucu, sa toplotnom pumpom voda-voda, i podno grejanje. Tek treba da se usele :)

Inace cena za kucu od oko 150m2 plus potkrovlje 2800evra toplotna pumpa sve sa cevima za podno i ruke majstora
 
Poslednja izmena:
Imaju po hodnicima podno ,i u kuhinji,uglavnom gde su plocice,u spavacim sobama imaju radijatore i samo u potrkovlju i dnevnim coile.Mora se dogrevati voda,u zavisnosti od peci ,ali potrosnja je zaista mala i verujem da ce i tvoji biti zadovoljni.Za tolike kuce svaki drugi tip grejanja bi bio bas ubitacan,plin bi bio ok ali posto je malo selo nisu imali prikljucaka,a da vijaju nekoga da im prodaje i slicno im ne bi padalo na pamet.Ovako su lepo ulozili u startu i do sledece godine tj do januara 2017 im se isplati grejanje.
 
Ova racunica mi nesto mala,
150m2 podnog grejanja bi tebalo da bude oko 2000e ruke i materijal,
da nisi zaboravio da napises da idu plocice na to sto je jos 15e/m2(ruke i materijal) , sto je jos 2000e ?
Nesto mi pumpa sa bunarom izadje jako jeftino ?
 
Nema ventilatora kod konvektora, samo razmena vazduha.

Grejno telo u konvektorima ne prelazi 65 stepeni dok se samotni grejac usijava i nadam se da svi znaju kako je kalorifer uopsteno grozno resenje (nenormalan potrosac 2kW po grejacu, prasinu dize do zla boga, uzasno isusuje vazduh).

Konvektori zauzimaju minimum prostora, ne traze odrzavanje, brzo zagreju prostoriju, daleko manje suse vazduh i ne dizu prasinu. I ne potezite vise taj izlizani argument "obicna grejalica". To moze da se primeni na skoro svako konvencionalno grejno telo.
 
oko 650e za 80ak kvadrata

To je po NS stovaristima 15 metara drva. Po selima su drva još jeftinija, skoro možda i 20 metara može da se uzme za te pare. Da nije to malo strašno puno drva za tu kvadraturu??
 
Poslednja izmena:
Može, jer i jesu obične grejalice. Problem je što prodavci "norveških" radijatora potenciraju priču o nekakvoj uštedi i efikasnosti, a od toga nema ništa. Efikasni i ekonimični sistemi su npr. ono o čemu RasaNS piše.
 
To je po NS stovaristima 15 metara drva. Po selima su drva još jeftinija, skoro možda i 20 metara može da se uzme za te pare. Da nije to malo strašno puno drva za tu kvadraturu??
Nego šta je.Ja i ćale grejemo dve kuće 80+50 kvadrata sa 15 metara koje plaćamo 2700 u šumi,i dovozimo svojim kamionima pa ne plaćamo prevoz.
Mislim da od toga ne može jeftinije, jedino što mnoge mrzi ili nemaju uslove da lože.
 
Ova racunica mi nesto mala,
150m2 podnog grejanja bi tebalo da bude oko 2000e ruke i materijal,
da nisi zaboravio da napises da idu plocice na to sto je jos 15e/m2(ruke i materijal) , sto je jos 2000e ?
Nesto mi pumpa sa bunarom izadje jako jeftino ?
Plocice ne racunam, jer bi ih svakako stavili bez obzira na grejanje. Ja kod mene imam plocice a nemam podno grejanje.
 
Moja iskustva obicn,a kvarcna grejalica 1 stap 800w soba od 18kvadrata temeperaturu od 15c dize na 21 za 5 sati pri spoljnoj temperaturi od 2c,izolacija spolja 5cm stiropor tavan 5cm stiropor zidovi unutra knaud i 5cm mineralna vuna,prozor 160x160 rehau argon stakla,kad se iskljuci temperatura posle 8 sati padne na 15
 
To je po NS stovaristima 15 metara drva. Po selima su drva još jeftinija, skoro možda i 20 metara može da se uzme za te pare. Da nije to malo strašno puno drva za tu kvadraturu??

Nemam pojma,mozda i nije bas 650e bilo,ali znam da sad tri puta vecu povrsinu za 25 posto manje para greju 24/7.To im je dosta da vise ne misle na to.
 
Norveski radijator je isto sto i klasicna uljna ili termo pec, obican grejac sa nekom masom koja sluzi da upije toplotu, kod uljnih radijatora je ulje, kod termo je samotna cigla, kod norveskih je taj mermer.

Ovakve peci se nimalo ne razlikuju od klasicnih kalorifera, jedino sto kalorifer odmah izbaci svoju toplotu, dok ove peci "drze" toplotu ali se zato i sporije greju, sve u svemu ulozeni grejni kw je u svim takvim peckama isti.
Kad se neznalica pravi pametna,cuj mermer koji upija toplotu!!! Norveski radijator nije ni kao uljani ni termo pec koji manje (uljani) ili vise (TA) akumuliraju toplotu kao npr. i bojleri vec je kao grejalica/kalorifer (samo bez ventilatora posto vertikalno strujanje hladnog u topli vazduh obezbedjuje tu cirkulaciju)! Blago tebi kad ti je sve to isto! A precizni termostat je mnogo dobra stvar,ko ne veruje nek ugradi precizni elektronski u grejalicu, kvarcnu, uljani ili jeftinije konvektorske (one od po 2000-3000) pa ce da se uveru u razliku i u potrosnji i u komforu.
Jeste da su dosta skupi i ne mogu da se mere s inverterima i ostalim toplotnim pumpama ali su od ostalih grejalica daleko bolji. Bilo je ranije nekih turskih ili bugarskih koji su radili isto kao norveski (prilicno precizan termostat i manja temperatura radijatora) koji su bili dosta jeftiniji i oni su bili najbolja kupovina sto se tice grejalica ali ovi kineski sto su 2000 nisu nista bolji od grejalica, usijaju se a ni termostat ne valja!
Nego šta je.Ja i ćale grejemo dve kuće 80+50 kvadrata sa 15 metara koje plaćamo 2700 u šumi,i dovozimo svojim kamionima pa ne plaćamo prevoz.
Mislim da od toga ne može jeftinije, jedino što mnoge mrzi ili nemaju uslove da lože.
Od toga tesko ali od regularne cene drva sa dostavom moze,inverteri su zakon!
Moja iskustva obicn,a kvarcna grejalica 1 stap 800w soba od 18kvadrata temeperaturu od 15c dize na 21 za 5 sati pri spoljnoj temperaturi od 2c,izolacija spolja 5cm stiropor tavan 5cm stiropor zidovi unutra knaud i 5cm mineralna vuna,prozor 160x160 rehau argon stakla,kad se iskljuci temperatura posle 8 sati padne na 15
Klima bi trosila 2-3 puta manje i zagrejala bi za 5 minuta a ne bi ni bolela glava od kvarcne!
 
Poslednja izmena:
Kolko trosi obicna klima 12 pri temepaturi od 2c spolja?

Jesi siguran da bi za 5 minuta podigla od 15c-21c i to sve sa potrosnom od 270-400w

ja mesecno za grejanje potrosim 240-300kw struje dali je to moguce sa klimom 12
 
Na tu kvadraturu mozda 250-300W/h i to mozda cak i 9ka a ne 12ica! Ne obicna klima vec inverter!
 
Poslednja izmena:
znaci klima 12 trosi 250-300w na sat,to jos malo ko sijalica

koliko kosta inverter od 12 sa ugradnjom

ako trosim mesecno sa grejalicom 240-300kw znaci li to da cu sa klimom za grejanje potrositi tek nekih 100-200kw,racunam 10 sati u proseku aktivnog grejanja
 
Ja isto razmišljam za sledeću godinu da uvedem grejanje na toplotnu pumpu ili na pelet, pošto već imam kotao za cetralno grejanje pa bih samo nadogradio.

U firmi smo uveli grejanje na pelet.
Dobro je, jer ne treba da razmišljaš. Napuniš rezervoar i miran si par dana.
Jeste ogromna kvadratura u firmi, ali ta peć jede pelet samo tako.
Ne znam koliko bi mi se isplatilo kod kuće da ga uvedem.

Ove koje znam da se greju na toplotnu pumpu, kažu da im u proseku račun za struju bude veći za 7-8000 mesečno.
Kuće su izolovane i sve su preko 200m2.
Ja imam nešto manje, 180m2.

Nisam pametan...
 
Ja isto razmišljam za sledeću godinu da uvedem grejanje na toplotnu pumpu ili na pelet, pošto već imam kotao za cetralno grejanje pa bih samo nadogradio.

U firmi smo uveli grejanje na pelet.
Dobro je, jer ne treba da razmišljaš. Napuniš rezervoar i miran si par dana.
Jeste ogromna kvadratura u firmi, ali ta peć jede pelet samo tako.
Ne znam koliko bi mi se isplatilo kod kuće da ga uvedem.

Ove koje znam da se greju na toplotnu pumpu, kažu da im u proseku račun za struju bude veći za 7-8000 mesečno.
Kuće su izolovane i sve su preko 200m2.
Ja imam nešto manje, 180m2.

Nisam pametan...

Proveri samo obavezno da li mozes na postojece instalacije da ugradis toplotnu pumpu.Uglavnom bude problem,mada nadam se da nece.Kuca ti je dovoljno velika da mislim da bi trebalo da razmislis o tome,jer bi ti se isplatilo.To je to,uglavnom su decembar,januar,februar oko 7-8000 skuplji u odnosu na sam racun za struju.
 
Na postojeće radijatore i na podno grejanje mogu sistem toplotne pumpe, to sam proverio.
Tu bi kotao bio višak onda.

Kad sam rekao da bih nadogradio postojeći kotao, mislio sam na sistem za pelet.

7-8000 mesečno bi mi odgovaralo, čak šta više na godišnjem nivou bi me izašlo manje nego što sad potrošim.
Grejem se na drva i ugalj.
 
A jel te inverterske klime daju onaj isti osecaj u "vazduhu" kao kada se greje na obicnu klimu. Mene boli glava od tog duvanja klime kada greje. Neprijatan osecaj skroz, bar za mene.
 
Poslednja izmena:
Ja isto razmišljam za sledeću godinu da uvedem grejanje na toplotnu pumpu ili na pelet, pošto već imam kotao za cetralno grejanje pa bih samo nadogradio.

U firmi smo uveli grejanje na pelet.
Dobro je, jer ne treba da razmišljaš. Napuniš rezervoar i miran si par dana.
Jeste ogromna kvadratura u firmi, ali ta peć jede pelet samo tako.
Ne znam koliko bi mi se isplatilo kod kuće da ga uvedem.

Ove koje znam da se greju na toplotnu pumpu, kažu da im u proseku račun za struju bude veći za 7-8000 mesečno.
Kuće su izolovane i sve su preko 200m2.
Ja imam nešto manje, 180m2.


Nisam pametan...

Ne znam da li sam napisao da kod sebe imam grejanje na pelet, imam kotao termomont toby 12b, kuca je 100m2 izolovana od dole, od gore, sa strane. Ja za zimu potrosim oko 2,5tone peleta, s tim da grejanje radi stalno. Unutra je oko 24 stepena, ne ispod 23. Imam ugradjen trokraki ventil. Ja sam stvarno prezadovoljan sa grejanjem na pelet. Na svaka 3 dana ocistim gorionik od pepela, bude oko pola kg pepela. Ja sam mozda napravio gresku sto kad sam gradio kucu i postavio na pod plocice sto nisam stavio cevi za podno grejanje ( pre 5 godina toplotna pumpa je bila oko 10000evra ), no i ovako sam stvarno prezadovoljan
 
A jel te inverterske klime daju onaj isti osecaj u "vazduhu" kao kada se greje na obicnu klimu. Mene boli glava od tog duvanja klime kada greje. Neprijatan osecaj skroz, bar za mene.
Ne daju, umerenije su i leti i zimi (nema vruceg ili ledenog talasa) mada i kod obicnih to moze da se smanji tako sto se namesti da duva direktno u pod.
znaci klima 12 trosi 250-300w na sat,to jos malo ko sijalica

koliko kosta inverter od 12 sa ugradnjom

ako trosim mesecno sa grejalicom 240-300kw znaci li to da cu sa klimom za grejanje potrositi tek nekih 100-200kw,racunam 10 sati u proseku aktivnog grejanja
Cene ne znam al bez 500 evra nije a potrosnju racunaj,kakav si ti ucitelj ako ne znas mnozenje?!
 
Ne znam da li sam napisao da kod sebe imam grejanje na pelet, imam kotao termomont toby 12b, kuca je 100m2 izolovana od dole, od gore, sa strane. Ja za zimu potrosim oko 2,5tone peleta, s tim da grejanje radi stalno. Unutra je oko 24 stepena, ne ispod 23. Imam ugradjen trokraki ventil. Ja sam stvarno prezadovoljan sa grejanjem na pelet. Na svaka 3 dana ocistim gorionik od pepela, bude oko pola kg pepela. Ja sam mozda napravio gresku sto kad sam gradio kucu i postavio na pod plocice sto nisam stavio cevi za podno grejanje ( pre 5 godina toplotna pumpa je bila oko 10000evra ), no i ovako sam stvarno prezadovoljan
Drveni ili agro pelet?
Neki rođaci su ove godine uveli grejanje na pelet(drveni) pa ću sledeće godine taman da imam računicu i za toplotnu i za pelet.
 
znaci klima 12 trosi 250-300w na sat,to jos malo ko sijalica

koliko kosta inverter od 12 sa ugradnjom

ako trosim mesecno sa grejalicom 240-300kw znaci li to da cu sa klimom za grejanje potrositi tek nekih 100-200kw,racunam 10 sati u proseku aktivnog grejanja


Kada su minusi racunaj da duplo manje trose struje od obicnih grejalica(ukljucujuci i norveske radijatore :d), a kada je iznad nule onda oko 3x.
Ja da sam na tvom mestu ne bih uzimao klimu ako samo trosis oko 300kw struje sa regularnom grejalicom.
To ti dodje oko 1000kw godisnje ustede, sto je oko 8000din(65e), a najjeftinija inverter klima ti je oko 500e sa ugradnjom, znaci da bi ti trebalo 8god da je isplatis.
Ako hoces sa njom da grejes veci prostor onda se isplati.Mislim da ni 9-tka nije nesto mnogo jeftinija (tipa 50e), a zadovoljila bi ti uslove.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno