Šta je novo?

Grejanje ove zime

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Moja preporuka TA pec. uljani radijatori su mi losi, probao sam i njih ali jedino zasta su dobri po meni je da ti naprave veliki racun za struju.
 
Imam jednu TA pec koja ugreje sobu od 50 kvadrata lagano. Od 2000W je, ali radi posao brzo i efikasno.
 
TA pec
 
Dogrevanje?!? Nisi baš spomenuo, ali dojmim se da ti je struja jedina opcija. Jel?

Ako imaš dvotarifno brojilo, TA peć je jedino što ima smisla. Sa njom se može kalkulisati. Ako je imaš i koristiš pravilno, obrati pažnju da joj je izolacija neoštećena i kvalitetna (mislim na toplotnu izolaciju).

Klima uređaji su takođe dobra opcija, ali naravno, kada je napolju baš minus, onda ili ne rade uopšte (ovi jeftiniji), ili ne rade optimalno (ovi skuplji, invertorski). Cela priča o dobijenih 3x više toplote od potrošene energije vredi samo za (relativno) visoke spoljne temperature. Sa opadanjem spoljne temperature, opada i stepen iskorišćenja toplotne pumpe u split sistemima.

Ako ideš na uljne radijatore i druge varijante grejalica, znaj da tu nema mogućnosti uštede, šta god im PR pričao. Neki od njih će ugrejati brže, neki sporije, neki će držati duže toplotu neki kraće. Ali 1kWh struje će dati 3600kJ toplote, bez obzira dal' je kalorifer, kvarcna, panel ili uljni radijator. I ćao zdravo.

I uzgred, ako ideš na kvarcnu, kalorifer, panel, obrati pažnju da li će ti to grejno telo biti pod nadzorom ili ne. Ako ne, ne kupuj najjeftinija no name rešenja. Pre par godina smo imali ozbiljan požar na poslu zbog kineskog uljnog radijatora. Srećom, cela prostorija je anti požarno tretirana pa se nije proširilo.
 
Poslednja izmena:
Inverterska klima...mada moze i obicna ako se vec nema za invertersku
 
Smederevac ili jos bolje Smederevka... :-devil-:

360007182l.gif
 
Poslednja izmena:
Samo da braća ne zavrnu plin. Trenutno su nama u BiH smanjili dotok za 35% :(:D
 
Bas me zanima ovo za klime sto pominjete da su dobre... Nikada ih nesto nisam koristio,kuci imamo parno... Ali kada sam u stanu, ukljucim klimu, zagreje ona ok, ali cim se iskljuci, soba se ohladi za pola sata... Nije to to bez grejnog tela...
Na pocetku sezone,dok ne grejemo celu kucu,tj ne ukljucujemo parno, koristimo samo TA pec za jednu sobu... Ja ne znam da li nesto greje bolje nego to, jedino pec na drva :D Ukljuci se nocu kad je jeftina struja,i greje sutra ceo dan kao luda....
 
Peci na pelet. Bolje i od Smederevca.
 
Poslednja izmena:
Ja sam predlagao ċaletu da prebacimo kotao (trenutno na ugalj i drva) na pelet, ali on mi reče nešto da je ogroman taj neki dodatak koji se dogradjuje i onda bukvalno ne bi ni moglo da se udje u podrum. Zna li neko iz prve ruke da li je to tačno?
 
Pa velicina je kao jos jedan koto_Odnosno sanduk gde stoji pelet,imas od njega pumpu i crevo koja ubacuje pelet u koto.Proguglaj malo lako ces naci informacije.
 
Ja sam da svi koriste TA peci. Ovako, centar BG, a oseti se ugalj :)

Klime nisu lose za ovo doba, ali one stvarno moraju da odrzavaju stalno, jer ipak duvaju toplo, a nanize.
 
Pidzama - gornji i donji dio, carape obicne a onda vunene preko, debela pamucna trenerka, dzemper, djile, moze i neko cebence preko kada sedis za kompom... Od napitaka ti preporucujem topli caj, moze i prokuvana limunada ili vino, a boga mi i neka dobra domaca radza izjutra na sred srca.

To ti je najjeftinija varijanta, belive me. Ne trosis ni malo struje a toplo ti je. :D
 
Ja sam da svi koriste TA peci. Ovako, centar BG, a oseti se ugalj :)

Ove zime ni uglja neće biti dovoljno, bar ne iz "Kolubare", prioritet je TE "Nikola Tesla" u Obrenovcu zbog struje. Ja ga još nisam dobio(inače stigne tokom leta), a već mi 5 rata odbijeno od primanja. Juče sam razgovarao sa čovekom koji vrši organizovan prevoz uglja za radnike i kaže mi da se ne nadam da će mi stići do kraja godine. :d
 
TA peci trose najvise struje i guraju potrosnju ka crvenoj zoni...
 
Ja sam da svi koriste TA peci. Ovako, centar BG, a oseti se ugalj :)

Klime nisu lose za ovo doba, ali one stvarno moraju da odrzavaju stalno, jer ipak duvaju toplo, a nanize.
Kao energetičar, nadam se da niko neće koristiti TA peći, ali to je surova realnost. Grejanje na struju je generalno ******ština, i toga ima samo tamo gde je struja nerealno jeftina. Primera radi, veleprodajna cena struje je ove godine oko 4 evrocenta za kWh, na to se dodaju još mrežarina za visoki napon, mrežarina na distributivnom nivou i troškovi održavanja mreže. Vi mislite, toliko mi i plaćamo, oko 5 centi, ali nažalost nije takav slučaj. EPS od tih 5 centi dobije oko 2.8 centi za kWh. To znači da sve što se kupi energije za snabdevanje tarifnih kupaca je čist trošak. Potrošači na srednjem i visokom naponu su, od liberalizacije tržišta, dobili žestoko veće cene, tržišne. Cena prema tarifnim kupcima je i dalje nerentabilna. Od sledeće godine i preduzetnici i preduzeća na niskom naponu MORAJU da biraju svog snabdevača, i dobiće tržišnu cenu, jedino domaćinstva imaju pravo na tarifne cene, koje određuje Agencija za energetiku.

Elem, većina struje se kod nas proizvodi u termoelektranama, naročito zimi, a njihova efikasnost je oko 33%, odnosno samo trećinu toplotne energije pretvore u električnu. Kada se grejemo, 100% toplotne energije se iskoristi. Najkulturnije grejanje je na gas, ali cena je preterano visoka, složićemo se, posle toga daljinsko grejanje. Drva i ugalj smaraju da se loži, prljaju... Ostaju TA peći kao najrentabilnije.Međutim, odnos između noćne i dnevne tarife 1:4 je odavno previsok i treba da se smanji, a kada bi noćna tarifa poskupela duplo, TA peći ne bi bile toliko povoljne.

Najbolje što možete da uradite za sebe za grejanje zimi je izolacija, nije jeftino ali se za par godina vrati investicija.
 
Neka prica ko sta hoce,drva su zakon.
Ja otkad sam se iskljucio s gradskog uzivam.
Em se bolje ogrejem em duplo ustedim(500€ otprilike) na godisnjem nivou.
 
Izolacija je ok, ali nije zamena za grejanje :) Izolacijom se moze ustedeti na grejanju od 10-15%, ali ipak se mora koristiti neki vid grejanja.
 
Ja vec trecu godinu koristim gas, pre toga sam koristio drva i ugalj, parno grejanje u kuci. Gas je zakon sto se tice uzivanja, nema cepanja drva unosenja itd. Nikako ne mogu da istrebim zizak iz parketa, iz perioda dok sam koristio drva. E sad stvarno nije lepo sto su u oktobru poskupeli gas dva puta za 5%. Neko bi rekao, kao oni sto kazu, to je 10% ali nije. Nismo mi glupi znamo i mi matematiku. Za stan koji je ususkan sa nekoliko strana za razliku od kuce gas je najbolji, posle TA peci, jos ako se ima treca tarifa... Ali kao bilo realno je da ce struja morati da poskupi i bice nestasica. Posto zivimo u nenormalnoj zemlji ja imam u kuci i TA peci i kotao za naftu i za ugalj i kotao za gas. Podrum mi je pun gluposti za grejanje, a opet kad nema struje nemam grejanje posto pumpe rade na struju. Tako da su mi solarne ploce sledeca investicija, jos sam u razradi plana sa majstorom ali hteo bih totalno da ne zavisim od elektrodistirbucije. To ce kostati jedno 5000 evra tako da verovatno nece biti skoro :) Pre godinu dana jedna ploca solarnih kolektora je bila oko 100.000 dinara. Pre nekog vremena su se pojavili neki belgijski za oko 45.000 dinara. Cekam da vidim kako ce se pokazati ali bitno im je da ima svetlosti, ne mora ni Sunce da pece da bi akumulirali.
 
Pa ako je kotao u podrumu,onda imaš grejanje na čvrsto gorivo i bez struje.;)
 
Ja imam opciju i gas i drva/ugalj. Evo danas sam upalio gas jer me mrzi da lozim, ali to samo ponekad. Ne razumem se u te sisteme grejanja, ali imam kotao u podrumu, otvoren je sistem i radi grejanje i kada nema struje.
 
Poslednja izmena:
Mislim da mora struja, šta više idu baterije/akumulator zbog pumpe kad nestane struja.
 
Nemora pumpa, ako imate visinsku razliku, ali za to je uglavnom potrebna kuca "na sprat" i podrum + je precnik cevi veci od onoga koji standardno koristimo za povezivanje radijatora, tacnije kod proracuna se racuna i precnik cevi kako bi voda kruzila cisto usled temperaturne razlike. Problem je sto vecina niti ima potrebnu visinu niti ima potreban precnik cevi. Ovo druge je mnogo cesci razlog zasto to ne radi bez pumpe.
 
Nemora ako imas visinsku razliku,ko nema dikili kobtakti i pretvarac.
 
Pa da meni je na tavanu ta posuda sa vodom, a kotao je u podrumu, kuca je na sprat.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno