Šta je novo?

suska se da nam uskoro dolazi ssd u pci-e formatu sa mnogo vecom brzinom

dowlamen

Cenjen
Učlanjen(a)
16.12.2012
Poruke
379
Poena
169
kao sto u naslovu pise ,suska se suska....ssd u pci-e slotu!!!! pa to je full!!! ako je neko vec malo guglao i vise se razume od mene neka posveti malo vremena i napise nesto korisno o ovoj temi!!! naime ubada se u pci-e slot, te je brzi,dooosta brziii ,a mene zanima posto imam plocu koja poseduje sata 2 konekciju (dakle nemam sata 3) pa ne zelim da kupujem ssd sata 3 jer necu iskoristiti pun potencijal kupljenog artikla ,mogu da sacekam jos malo da ovom padne cena pa ubacim taj ssd u svoj pci-e slot i dobijem brzinu u svakdnevnom radu bez brige!!! da li sam u pravu? kakva su vasa misljenja o tome????
 
dobro,,otkud ja znam,,prvi put vidim takav ssd,,,nego koliko kosta to cudo ???
 
meni ne treba velik neki,,,otprilike tak od 128 gb bi legao savrseno....
 
Ako ide u PCI-E x1 i to
prve verzije ne mogu se ostvariti ni sata2 brzine.
 
veruj mi osetices razliku i na sata 2,maksimalne brzine za windows nisu toliko bitne vec sekvencijalne i tu ne igra toliku ulogu jel' sata 2 ili 3,i mozes komotno da uzmes najjeftiniji ssd od 120gb-a.jos ako nisi zakovan da mora novo kod nas u sopu,mozes jos da ustedis ako uzmes kod likova koji dovlace iz madjarske,kod njih su cene za 120gb ssd-ove u par evra pa onda odlucuje koji dolazi sa priborom za montazu,propratnim softverom itd,i onda ne postoji ikakav razlog za davanje dolikog novca na pci-e ssd.
 
covek hoce da kupi ssd za ciju cenu moze da uzme i nov komp i sata ssd :D
 
ja ne bi trosio pci-e slot na to, pogotovo sto takav disk posle ne mozes u laptop, ps3 ili slicno.
 
Kod sadašnjih SSD-ova, granica brzine je uslovljena brzinom memorijskih modula, više nego SATA3 konekcijom. Neće se mnogo dobiti korišćenjem PCI konekcije umesto SATA.
 
Kod sadašnjih SSD-ova, granica brzine je uslovljena brzinom memorijskih modula, više nego SATA3 konekcijom. Neće se mnogo dobiti korišćenjem PCI konekcije umesto SATA.

Hoće, dobiće se dosta. SATA3 je odavno ograničenje za SSD-ove.

Dovoljan dokaz su trenutni M.2 koji koriste slične kontrolere i isti NAND kao njihovi SATA parnjaci.
Npr. Plextor M6 Pro (SATA3) i Plextor M6e koriste isti Toshiba 19nm toggle nand.
M6 Pro je zbog SATA ograničen na 545/490 MB/s, dok M6e koji nije ograničen SATA protokolom ide 770/625 MB/s.

Ili još bolji primer Samsung 840 PRO i njegov M.2 parnjak Samsung XP941 koji koriste Samsung 64Gbit MLC NAND.
840 PRO 512GB daje sekvencijalno 540/520 MB/s, a XP941 1170/950 MB/s.

Samsungovi PCIe diskovi se koriste u Mac/Macbook Pro računarima, u njima je sekvencijalni read/write preko 1GB/s.

Pritom M6e i XP941 nisu ni nova generacija pcie ssd-ova, koriste AHCI. Novi drajvovi koji će biti PCIe/NVMe imaće daleko veće brzine.

Po najavama, novi Sandforce 37xx bazirani SSD-ovi koji bi krajem godine konačno trebali da se pojave bi trebalo da idu 1800/1400 MB/s i da donesu daleko veće IOPS-e od postojećih SSD-ova.

Od postojećih NVMe diskova Intel DC P3700 ide 2800/1900 MB/s (480/160K IOPS), a Samsung SM1715 ide 3000/2200 MB/s (750/130K IOPS), ali to su enterprise SSD-ovi za servere, a SF37xx će biti za consumer segment.

Doduše, to nije neka uteha dowlamen-u, novi NVMe diskovi nisu podržani na njegovoj ploči, a pitanje da li bi i PCIe/AHCI diskovi radili tj. da li bi mogao da se računar boot-uje sa istih.

Takođe i cena istih će u početku biti vrlo nepovoljna, a realni dobitak u performansama (koji se može primetiti) u primeni u desktop računaru prosečnog korisnika neće opravdavati razliku u odnosu na standardni SATA SSD. Ali za godinu-dve ...

Ja bih se više radovao nekom novom 850 EVO sa 3D TLC NAND-om, da bude jedno 1TB za ~150-200€ :)
 
Poslednja izmena:
Dodati na to da u PCI-e kartici se moze smestiti mnogo vise cipova, pa i mnogo vise kanala :) Nije isto da li je 32x64Gbit NAND naspram 64x32Gbit NAND. Ovaj drugi, uz dobar kontroler naravno, ce biti brzi.
 
Lepo deluju one najave za SF37xx.

Samsung XP941 kao jedan od najnaprednijih SSD-ova trenutno, za bidirekcioni workload - 80% read i 20% write daje ~250MB/s, dok je najava za SF3700 oko 1400 MB/s :zgran:.

Ala ima da lete VM na njemu ako ovo bude tačno, moći ću 10ak VM da vučem istovremeno sa istog SSD-a, neću morati da ih raspoređujem po diskovima :)
 
Izmislice sata4, ovo sa pcie je neprakticno da bi se rasirilo kod kupaca... Bar ja tako mislim :-D
 
Nije SATA 4, već je SATA 3.2, a M.2 slotove sada već imaš na mnogim pločama.

SATA express je sada deo SATA standarda (v3.2), tako da je to budućnost i ono na šta se ide.

A prelazak na PCIe ne rešava samo pitanje sekvencijalnih brzina, latencije su mnogo manje, možeš da provučeš više IOPS-a, zaobilaziš SATA kontroler u komunikaciji procesor-disk ...
 
Poslednja izmena:
Tamam kada sam izmenjao nekoliko ssd-a i napokon pomislio da sam na crucialu miran duzi periood ...............pazi 2000mb /s nije sala.
 

Meh, glupost. Četiri SF 2281 diska od 120GB gurnuti u RAID 0. Skupo, potencijalno problematično i vrlo brzo će biti zastarelo. Plus ogromna šansa za otkaz, 4 ssd kontrolera, 4 nezavisna diska u raid 0 + sam raid kontroler. 5 kontrolera i gomila NAND-a, sve bez zaštite u običnom stripe-u, samo čekaš šta že prvo da otkaže.

Treba sačekati native PCIe/NVMe diskove za tako nešto, a ne ove raid budževine. Jedan SSD kontroler, direktna komunikacija sa CPU, mnogo više IOPS-a i mnogo manje latencije. Pritom sve daleko jednostavnije, manje komponenti koje mogu da otkažu i daleko jeftinije za proizvodnju.
 
Znaci definitivno je zavrseno sa pokretnim delovima u HDD?Grejanjem,bukom?Nikad se vise nece vracati na mehanicke delove?
 
Sto bi se vracali i "Samo da rata u Koreji ne bude"...
 
Znaci definitivno je zavrseno sa pokretnim delovima u HDD?Grejanjem,bukom?Nikad se vise nece vracati na mehanicke delove?

Pa, u dogledno vreme, opstajaće za storage. SSD-ovi su još daleko od više terabajtnih rešenja za normalne novce.
U daljoj budućnosti, verovatno.
 
Znaci definitivno je zavrseno sa pokretnim delovima u HDD?Grejanjem,bukom?Nikad se vise nece vracati na mehanicke delove?

U narednih par godina ne, HDD već imaš od 10TB.

U prodaji kod nas imaš od 6TB i njihova cena je kao bolji 500GB SSD-ovi. Kapacitet je još uvek na strani HDD-a, za storage, NAS-ove i sl. hdd je i dalje jedini izbor.
 
Jedini pametan i normalan izbor... sta znas moze neko pozeleti one ssd-ove od 1Tb da koristi... :)
 
Jedini pametan i normalan izbor... sta znas moze neko pozeleti one ssd-ove od 1Tb da koristi... :)

Pih... ja sam SSDove od 1Tb preskocio jos pre 4-5 godina! Sada cekam od 1-2TB, a te smizle od 1Tb.... odavno im je proslo vreme :)
 
Nazad
Vrh Dno