Šta je novo?

Pomoć pri izboru zvučne kartice

milooskv

Poštovan
Učlanjen(a)
24.10.2014
Poruke
9
Poena
51
Kao što sam naslov kaže, potrebna mi je pomoć pri odabiru zvučne kartice.
Trenutno koristim integrisanu zvučnu, čijim zvukom nisam baš zadovoljan, i hteo bih da pazarim neku polovnu zvučnu karticu, koja bi mi služila isključivo za slušanje muzike. Od slušne opreme koristim prvenstveno slušalice AKG hsd171 (verzija K171 sa mikrofonom) i muzički stub Panasonic SA-AK300. Što se drajvera tiče, potrebna mi je zvučna koja će raditi na Windows 8.1 x64.

Gledajući ponudu iz oglasa, a shodno budžetu koji sam namenio za kupovinu (do 20€), izbor sam suzio na sledeće modele:

1. Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS (SB0350)
2. Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS Gold (SB0350)
3. Creative Sound Blaster Audigy 4 (SB0610)
4. Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Gamer (SB0730)
5. Creative Sound Blaster Xtreme fidelity (SB0790)
6. Creative Soundblaster Live! 24-Bit USB 5.1 External (SB0490)
7. ASUS Xonar DG

Prema specifikacijama mogu da zaključim koji je najoptimalniji izbor, ali me zanima kako su se ove kartice pokazale u praksi. Najviše bi mi značilo iskustvo nekoga ko je probao dva ili više od gore navedenih modela, pa da može da mi kaže koje su prednosti, a koje mane tih kartica. Ukoliko neko ima neki drugi predlog za kupovinu, a da je u ovom cenovnom rangu, može slobodno da ga iznese.
Napomenuo bih da mi je najbitnija stavka pri odabiru kvalitet zvuka na izlazu, eventualno snaga izlaza, pošto dosta koristim slušalice.

Pozdrav!
 
Da ne ispada, da sad branim nesto doticnu firmu, ali nikakva fora nije bila u pitanju. Akcija za : Xonar DX zvucnu, je bila ceo Decembar 2014 - sve do 15 Januara 2015- u tom periodu sam je i pazario za sebe, nakon toga, hteo je i moj brat da kupi isto Xonar DX, zvali smo doticnu firmu, nisu vise imali na stanju DX, imali su Xonar D1, tako da smo uzeli nju. (koju sad ja koristim, jer brat nije imao slobodan PCI slot) tako da smo zamenili zvucne.

20150417_181019.jpg
 
fyi , sad je kraj aprila .
 
ma kapiram ... dal su neažurni ili šta, ali stalno imaju neke nezamislivo dobre ponude, i čim odradiš kupovinu , za dan dva ti javljaju "žao nam je, nema"

to se dešava veoma često , tako da je i statistički malo verovatno da je slučajno .
 
Mislim da i za takve stvari ima nesto u zakonu o zastiti potrosaca ali...
 
Razmišljam između DGX i DSX za HTPC... Znači potrebno mi je PCIex1 isključivo i low profile. Ima li šta bolje za te pare? HTPC je zakačen na Microlab 6C, na njemu je pored XBMC i moj cela muzička kolekcija koju puštam preko MPD.

Kriterijum mi je da bude sličnog kvaliteta zvuka kao Line 6 UX1 koji imam na PCu. :)
 
Poslednja izmena:
A ne mora ni da stedi, polovna DX karta kosta tu negde kao nove DGX/DSX a bolja je.
 
Poz svima,imam uzas problem sa mikrofonom na sluskama i integrisanom zvucnom kartom,koje god cudo i tutorijal probao nece da se pokrene..

Tako da sam resio da pazarim zvucnu kartu da probam tako da resim problem..

Ovako razmisljam se izmedju ove 2 posto je ista cena ASUS Xonar DG ili ASUS Xonar DGX..E sad moja maticna je ova http://img.directcanada.com/images/ASUS/M5A88-V_EVO/M5A88-V_EVO_1.jpg prva 2 slota su mi zauzeta u prvom mi je lan karta u drugom je graficka..

Ja bih pre uzeo DGX ali mislim da mi je 1 slot PCI Express x1(slabo se razumem)..E sad zanima me da li mogu tu zvucnu da ubacim u neki od preostalih slotova ili moram da uzmem Xonar DG?

Ako moze pomoc posto bih vec sutra da pazarim:d
 
Poslednja izmena:
Ja bih pre uzeo DGX ali mislim da mi je 1 slot PCI Express x1(slabo se razumem)..

Ispravan izbor za DGX, matičnih ploča sa PCI slotovima ima sve manje, tako da bi prilikom nekog sledećeg upgrejda morao prodavati DG, ako bi nju kupio.

Kupi DGX, i ubaci je u crni PCIe slot, pošto ti je običan PCIe x1 slot (mali, plavi) zauzet LAN kartom, ako sam dobro shvatio?
 
Cisto da iznesem iskustva o svojoj asus u7 kartici koju sam kupio u maju 2014 god i koatala je oko 7500 dinara, svira mi u sledecem sistemu: komp je izvor...foobar..pojacalo cambridge audio 340...zvucnici tannoy mercury v1i...razlika u odnosu na integrusu je ucvelicini stagea...cistiji zvuk....po dubini pozicioniras insrrumente....frekventno je detaljnija i tako dalje...u svakom slucaju mi se isplatila.
 
Koja je razlika izmedju https://www.asus.com/Sound-Cards/Xonar_DSX/overview/ i https://www.asus.com/us/Essence_HiFi_Audio/Xonar_DGX/overview/ ?

Vidim da DGX ima C-Media cip isko kao i moj commander od maticne ploce Biostar GAMING Z97X:

sbEhGje.jpg
 
Obe imaju čipove koji su namenjeni PCI interfejsu pa koriste PLX čip da izađu na PCIe magistralu.

Na brzinu, DSX je skuplja i bolja kartica. Ima veći sampling rate (192Khz), veći broj kanala (8 vs. 6), DTS Connect, OPamp socket...

Za gaming je dovoljan i DSG ali ako se ima neki AVR ili neki dodatni uređaj ili neko multisitemsko okruženje svakako bi bolje rešenje bio DSX.
 
A da li je DGX bolja od Biostar commandera sa slike koji u sebi isto ima C-Media codec ili cip ne znam tacno.

I da li je opticki zvuk bolji od 3.5 jack posto vidim da DGX ima opticki prikljucak.

I video sam na maticnoj ploci da imam prikljucak za digitalni zvuk (3pin)...kakva oprema treba za tako nesto tj digitalni zvuk?

Koji je bolji Digitalni ili Analogni 3.5 (jack) ili opticki zvuk? Hocu reci koji je kvalitetniji i da lu su mu specifikacije vece na digitalnom i optickom portu...

I da li je https://www.asus.com/Sound-Cards/Xonar_DX/overview/ mnogo bolja od DSX ?

Ili je mozda neki Creative bolji od Xonar DX i DSX kartica sto se ugradjuju u PCI Express ?

Izvinite sto sve to pitam ali hocu da dobijem odgovor od nekog iskusnog ja to nisam nikada kjoristio pa bi da kupim naj bolje,ali ipak nebih sto je van kucista racunara.
 
Poslednja izmena:
Nisu svi c-media dsp-ovi isti, imaš dvadesetine modela.

Zvučnu karticu čine : dsp (x-fi, via, c-media, ...), dac , opamp , elektroliti, arhitektura, emi zaštita.

Kad je sve to uklopljeno (+ subjektivni utisak) - imaš dobru zvučnu.

Ako te zanima kakva je tvoja zvučna,

Kupi 3.5mm na 3.5 mm audio kabl (što kraći, bolji i oklopljen) i izvrti Rightmark test
na 48khz / 24bit (veći sampling rate je besmislen).
 
Xonar DX me je iritirao zbog napajanja koje treba dovesti na karticu (koristi se konektor kao za floppy)

Ako imaš mogućnosti kupi Creative Sound Blaster Z, neće ti trebati bolja kartica.
 
Creative Sound Blaster Z
+1 :D
 
Provalice mi slusalice...sharkoon X-Tatic SP Plus one.ZxR ide do 124 dB ,a slusalice su mi: Sensitivity: 120 dB +/- 3 dB at 1 KHz.

Za Creative Saund Blaster Z sam veoma zaintersovan,hocu reci vec bi ih porucio.

Ali hocu da znam da li je zaista bolji zvuk i ako jeste sta to znaci bolji zvuk.

Evo na primer kod mene Realtek ALC898 bolje radi od one sto se nalazi U biostar Commanderu za koju kazu da ima C-media codec,ali zvuk je 16 bit 14800..znaci kao onaj u naj losijim USB zvucnim kartama...jednolican u odnosu na Realtek ALC898 na kojim sam cuo efekte "odzvanjanja" kada sam testirao u Battlefield 3.E sad gledao sam ovaj video:



Ne znam da li je to zaista tako ili je montaza u tom klipu ,ali vidim da ove asusove imaju nekako "topliji zvuk".

Isto tako te zvucne karte kao sto su Creative Saund Blaster Z ne ubrajaju se u HI-FI zvuncne karta?
 
Poslednja izmena:
o cemu pricamo z je vrhunska karta, zx je isto to sa onim prakticnim prednjin dokom a zxr je nesto sasvim premium...kome ne treba control panel dok, z je najbolji izbor.
 
ALC898 je odlična integruša ali su diskretne zvučne još bolje rešenje. Creative Sound Blaster Z prevazilazi sve tvoje potrebe i ako u međuvremenu nešto naučiš o zvuku lako ćeš potražiti bolje rešenje.

Taj podatak od 124dB se odnosi na dinamiku koju je kartica sposobna da reprodukuje, a to što su tvoji izlazni uređaji sa manjom dinamikom (naveo si slušalice) ne znači da će im zvučna nauditi već samo da će izlazni uređaj ograničiti mogućnost zvučne karte ali to ne treba da te brine. Kačićeš na njen izlaz i druge slušalice i druge zvučnike tako da od viška kvaliteta glava ne boli.
 
Poslednja izmena:
Rekao meni jednom prodavac u "kompjuteraškoj" radnji, sasvim ozbiljno: "Zar postoji bolja zvučna kartica od Sound Blastera?"
 
Sad nama reci koja je to radnja i NIKAD vise nemoj ici u tu radnju da kupujes jer te u oci gleda i laze ili je de bil.

Zaista nema smisla za igre davati vise nego sto kosta SB Z i to po Nemackim cenama, ko bas ima para moze uzeti ST ili STX (iste samo je slot za prikljucivanje drugaciji).
 
Poslednja izmena:
Ako sam dobro razumeo Creative Saund Blaster Z daje bolji zvuk u odnosu na bilo koju Asusovu Xonar zvucnu kartu?
U igrama da. Sto se muzike tice DX vec za nijansu daje topliji zvuk.
 
Jedino je cmss-3d algoritam za virtuelni suraund bolji od asusovog (i realtekovog, i razer, itd...)

Što se tiče kvaliteta dsp-a , daca, i elektrolita xonar dx (d1) je neuporedivo bolji po svemu od bilo koje creative kartice,
O st i stx seriji ne treba ni reči da trošimo.
 
Jedino je cmss-3d algoritam za virtuelni suraund bolji od asusovog (i realtekovog, i razer, itd...)

Što se tiče kvaliteta dsp-a , daca, i elektrolita xonar dx (d1) je neuporedivo bolji po svemu od bilo koje creative kartice,
O st i stx seriji ne treba ni reči da trošimo.

Polako, moram da reagujem,

ST, STX i SB ZxR na stranu, ovde se bavimo poređenjem Xonar DX i SB Z(Zx).

Karte su apsolutno uporedive, a koristeći tvoju analizu iznosim sledeće:

Koriste isti DAC, Cirrus Logic CS4398 [120dB], Xonar koristi Cirrus Logic CS4398 [120dB] (front) i Cirrus Logic CS4362A [114dB] (center, rear, side).

SB Z ima poseban izlaz za slušalice sa manjom izlaznom impedansom [22­ohm] gde koristi MAX97220A, ostali izlazi koriste JRC 2114 op-amp za front, MAX97220A za center/sub i JRC4556a op-amp za rear/side.

Za poređenje treba uzeti u obzir i subjektivni kvalitet zvuka gde Xonar odlično prolazi ali je slabije podržan sa drajverima i ima(o) je više problema od SB Z koji lično posedujem i ne znam da postoji kada je o drajverima reč.

Pošto aktivno koristim slušalice naravno da prednost dajem SB Z koji ima poseban izlaz za slušalice.

Dodatno napajanje na Xonar DX je pain in the ass kao što sam već pomenuo.

Imam SB Z pa je jasno kojoj bih dao prednost ali Xonar DX zaslužuje sve pohvale što se tiče kvaliteta izrade i zvuka.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno