Šta je novo?

Pomoć pri izboru zvučne kartice

milooskv

Poštovan
Učlanjen(a)
24.10.2014
Poruke
9
Poena
51
Kao što sam naslov kaže, potrebna mi je pomoć pri odabiru zvučne kartice.
Trenutno koristim integrisanu zvučnu, čijim zvukom nisam baš zadovoljan, i hteo bih da pazarim neku polovnu zvučnu karticu, koja bi mi služila isključivo za slušanje muzike. Od slušne opreme koristim prvenstveno slušalice AKG hsd171 (verzija K171 sa mikrofonom) i muzički stub Panasonic SA-AK300. Što se drajvera tiče, potrebna mi je zvučna koja će raditi na Windows 8.1 x64.

Gledajući ponudu iz oglasa, a shodno budžetu koji sam namenio za kupovinu (do 20€), izbor sam suzio na sledeće modele:

1. Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS (SB0350)
2. Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS Gold (SB0350)
3. Creative Sound Blaster Audigy 4 (SB0610)
4. Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Gamer (SB0730)
5. Creative Sound Blaster Xtreme fidelity (SB0790)
6. Creative Soundblaster Live! 24-Bit USB 5.1 External (SB0490)
7. ASUS Xonar DG

Prema specifikacijama mogu da zaključim koji je najoptimalniji izbor, ali me zanima kako su se ove kartice pokazale u praksi. Najviše bi mi značilo iskustvo nekoga ko je probao dva ili više od gore navedenih modela, pa da može da mi kaže koje su prednosti, a koje mane tih kartica. Ukoliko neko ima neki drugi predlog za kupovinu, a da je u ovom cenovnom rangu, može slobodno da ga iznese.
Napomenuo bih da mi je najbitnija stavka pri odabiru kvalitet zvuka na izlazu, eventualno snaga izlaza, pošto dosta koristim slušalice.

Pozdrav!
 
1. Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS Gold (SB0350)

Imam je vec vise od dve godine, ja sam prezadovoljan zvukom a na nju je povezan 5.1 sistem. Fantastican ekvilajzer i mogucnost podesavanja kristalno cistog zvuka. Pre ove sam imao Creative Sound Blaster Audigy SE PCI sb0570 ali zvuk ne moze da se uporedi. Razliku u odnosu na integrisanu ne bih ni da spominjem :D

Za ostale ne znam tako da ne bih da komentarisem ali mislim da sa ovom sigurno neces pogresiti.

Znam da postoje driveri za Win7 a za osmicu nisam siguran tj. nisam ni trazio ali kako vidim ima podrsku na sajtu microsofta http://www.microsoft.com/en-us/wind...sound+card&Type=Hardware&tempOsid=Windows 8.1
 
Poslednja izmena:
Mozes da pojuris i Extreme Music za 3000rsd. Bolja je od A2 ZS
 
Naravno, ako ima viska para sto da ne. Mada je izmedju ove dve kartice razlika 1000din a da li ce osetiti razliku slusanjem muzike na slusalicama i muzickom stubu nisam siguran. Ako cifra od 3000 nije problem uzmi nju bez razmisljanja.
 
Ako uzimas X-Fi uzmi one koje nisu low profile tj. nemoj Gamer, Audio i sl. Kao sto je vec receno Music je najbolji a moze dobro i da se moduje. Audigy u bilo kojoj varijanti je slabiji od Music.

Ako hoces nesto osetno bolje i samo stereo onda je sledeci korak M-Audio, Emu ili tako nesto od 50-tak evra.

Edit: Extreme Gamer nije low profile. Bilo je toliko razlicitih modela i oznaka da covek vise ne zna sta je sta :).
 
Poslednja izmena:
Hvala na brzim odgovorima :)
Za sada ću ipak ostati u ovom cenovnom rangu, zato što mi je ovo neko prelazno rešenje, kasnije ću ići na karticu od nekih 100tinak €, kako bih je upario sa ovim slušalicama. Ipak su ovo entry level modeli kartica u svetu zvuka.
Iskreno, od ovih kartica, najviše me privlači ovaj Audigy 4, prema onome što sam čitao o njoj, ili eventualno ovaj Live pošto je eksterni.
Najbitnija stavka pri izboru mi je kvalitet zvuka na izlazu, i to u stereo modu, bez ikakvih ekvilajzera i efekata, pošto muziku slušam flat, eventualno snaga izlaza zbog slušalica.
 
@Zare

Ovaj Extreme Gamer (SB0730) jeste low profile model. :) Čak mislim da je ova Creative Sound Blaster Xtreme fidelity (SB0790), bolja od nje, bar po karakteristikama. Svakako su novije (2005/2006), od Audigu 2 (2002/2003), pa rekoh možda imaju neke bolje čipove, ali to je samo predpostavka, ne smem da tvrdim. :)

@peja

imaš li neki poseban razlog za preporuku ova dva modela?
 
Kao sto rekoh bilo je dosta modela, verovatno su ih radili u obe varijante.
Ako ti je najbitniji kvalitet zvuka onda samo Xtreme Music.
Ja sam hteo ovako nesto da uzmem za sebe (mada su tada bile dosta skuplje) ali je onda bas povoljno naletela mnogo bolja i skuplja kartica pa sam promenio planove :):
http://www.kupujemprodajem.com/Crea...1-SB0460-PCI-16205057-oglas.htm?filter_id=604

Slusalice planiras da slusas direktno sa kartice ili preko zasebnog pojacala za slusalice?
 
Onda uzmi u oglasima Xonar DGX sa garancijom i resio si problem na neko vreme. Moram da te upozorim na musicavost i apsolutni bloatware Creative drajvera.

@bokins83 Imao obe pa pisem to iz licnog dozivljaja
 
Poslednja izmena:
@Zare

Slušam direktno iz kartice, one su 55oma/94db, integrisana ih gura sasvim solidno, tako da ne verujem da će biti problema što se snage tiče.
A što se kinte tiče, ostajem pri ovome, i to je mnogo obzirom da je ovo prelazno rešenje dok ne izleti nešto ozbiljnije. Svojevremeno su se na Limundu prodavale TC externe kartice od 250€ za nekih 5000din, a bilo je i par Native Instruments kartica koje su odlazile za neke smešne pare, tako bolje da sačekam neku takvu varijantu pošto mi nije hitno, a do tad ću koristiti neki SB. :)

Ovaj Audigy4 baš hvale po forumima zbog EMU čipa, kažu da je savremenija verzija Audigy2 modela, tako da mi je on baš zapao za oko... :)
 
Poslednja izmena:
Ne znam koliko će ti ovo pomoći ali evo moje iskustvo.

Audigy 2 ZS sam još davno kupio na poklon. Kasnije sam je probavao na jednoj mašini, čak i duže koristio za net i ne mogu da kažem ništa lepo o njoj. Loše zvuči a i šušti. Toga se sećam, za ostalo ne pitaj. Mislim da sam probao snimanje i da je i AD konverzija loša. Eno je sada u fioci.

X-fi sam i ispitivao tj. radio review i nisu se nešto pokazale.

Za 20 EUR a da valja, ne znam može li. Najbolje zvuči ono što se tebi sviđa i tačka. Pusti ti karakteristike na papiru, ništa to ne znači. Pogledaj poneki review ali od kompetentnih ljudi.
 
Postoji puno podeljenih mišljenja, neki se kunu u Audigy 2 ZS, neki u Xonar, na kraju ću morati da kupim neku po sopstvenom nahođenju, pa ako mi se ne svidi, stavljam je u oglase. :)
 
Mozes i tako a mozes odmah da kupis neku od 100 evra kao sto planiras :). Skoro sigurno neces da pogresis a postedeces sebe nekoliko puta muke oko instalacije, drajvera, slusanja, nerviranja sto svi kazu da svira "odlicno" a u stvari je kanta i svega slicnog :).
 
Ne znam odakle si, popuni to na profilu. Ako si iz Novog Sada ili okoline mozes doci do mene i sam se uveris kako radi A2 zs gold. Nemam nikakvih problema sa drajverima, sustanjem ili bilo cim drugim,. Jednostavno radi savrseno.

E sad, svako drugacije dozivljava kvalitet zvuka tako da to ne vredi komentarisati. Ako ti je kako kazes prelazno resenje i imas ogranicen budzet onda ne vidim razlog zasto bi se toliko zamarao oko izbora. Ja da sad kupujem opet bih uzeo ovu koju imam ili najverovatnije ovu koju je Zare naveo iz oglasa. Ne kupujes graficku od 500e pa da se toliko zamaras i premisljas.

A sto se misljenja tice naravno da ce biti razlicita, to je i svrha tvog pitanja zar ne?

Ili se strpi, skupi dovoljno para i kupi nesto ekstra kvalitetno i uzivaj ;)
 
Ja sam hteo ovako nesto da uzmem za sebe (mada su tada bile dosta skuplje) ali je onda bas povoljno naletela mnogo bolja i skuplja kartica pa sam promenio planove :)
Ista stvar i kod mene, samo što je u prvom planu bio xonar ds :)
 
Ne kupuj nista sad vec kad skupis jos malo parica pazari Xonar DX ili D1 (ista samo pci izvedba) i zavrsio si pricu.
 
Za SPDIF mu treba eksterni DAC sto "malo" komplikuje pricu plus sto na obicnim karticama SPDIF je samo da ga imas, nema tu nekog kvaliteta u zvuku.

Za 60-tak evra koliko kosta nov Xonar DX ima da kupi polovan poluprofesionalni M-audio Audiophile 24/96, Emu 0404 ili nesto slicno sto je neuporedivo bolje za slusanje muzike. Coveku ne trebaju 5.1 i ostale gluposti koje nicemu ne sluze sa klasican stereo.
 
xonar dx nije pci .

xonar d1 je bolji i od audiofila 24/96 i od emu 0404.

od esi julie i emu 1212 nije .
 
Za SPDIF mu treba eksterni DAC sto "malo" komplikuje pricu plus sto na obicnim karticama SPDIF je samo da ga imas, nema tu nekog kvaliteta u zvuku.

Za 60-tak evra koliko kosta nov Xonar DX ima da kupi polovan poluprofesionalni M-audio Audiophile 24/96, Emu 0404 ili nesto slicno sto je neuporedivo bolje za slusanje muzike. Coveku ne trebaju 5.1 i ostale gluposti koje nicemu ne sluze sa klasican stereo.

Razmisljao sam i da dodam još malo para, pa da kupim M-audio audiophile USB, ima da se nađe povoljno, samo ne znam kakva je sa drajverima za Windows 8.1, pošto je malo stariji model...
 
xonar dx nije pci .

xonar d1 je bolji i od audiofila 24/96 i od emu 0404.

od esi julie i emu 1212 nije .
Ko je napisao da je dx pci? Imao sam tu kartu dugo, valjda nisam toliko pomerio pamecu...:rolleyes:
Na kraju se sve opet svodi na polovan ili nov dx - d1 kao najsrecnije resenje.
 
samo d1 , o , jeretiče ! :p
 
Isplati li se uzimati Xonar Essence ST za varijantu kucni kompjuter + 2 zvucnika sa mini linije ? Mislim, da li treba da se pazari jos nesto uz nju da bi radila kako treba ili je ova kombinacija ok ?
 
Ne treba ništa dodatno.
Koja je mini linija? Na duže staze gledano, ako planiraš kasnije neki bolji audio sistem + neke dobre slušalice isplati se, u suprotnom je D1/DX verovatno pametnija investicija.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno