Šta je novo?

Da li se očekuje neko pojeftinjenje diskova od 6 TB?

NAS

Slavan
Učlanjen(a)
01.06.2009
Poruke
4,955
Poena
355
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600
Matična ploča
ASRock B450M Pro4 R2.0
RAM
Kingston FURY KF432C16BBK2/16
GPU
ASUS DUAL-RX580-O4G
Storage
Crucial P1 1TB i LEGEND 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 Solid State Drive
PSU
RM650x 80 PLUS Gold Fully Modular ATX Power Supply
Kućište
ASUS Prime AP201 MicroATX Case
Monitor
27UL550P-W 27" 4K UHD IPS
Miš & tastatura
Logitech MK235
Mobilni telefon
Menjam ih ko čarape :)
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav!

Ima li neke šanse da pojeftine diskovi velikog kapaciteta u skorije vreme (pre svega mislim na hardove od 6 TB koji su preko 200 evra)?
 
Ima, kad dođu 8 i 10TB kod nas :)

HDD-ovi već duže vreme drže cenu, pre godinu i po dana sam nabavljao više komada 3TB WD Red-ova za NAS, koštali su me isto koliko i sada koštaju u radnji.

Jedina je razlika što je taba bio 8% PDV, a sada 20%, ali meni kao kupcu to ne čini razliku.
 
Hvala na odgovoru!

Ja gledam neku kombinaciju da uzmem hdd rack sa dva mesta za diskove pa u RAID1, prvo da vidim šta ću da uradim sa kupovinom Mac uređaja a za ostatak sam mislio da uzmem za početak jedan od 6 TB a drugi da malo sačeka ali ne verujem da se cene ne spuštaju (bilo preko oglasa bilo u prodavnicama). Isto tako nikada do sada nisam dao toliko para i nekako imam i psihičku barijeru da izdvojim za hard preko 200 evra ma koliko na benču to glupo zvučalo pošto ovde ljudi daju i 500 evra za grafičke.
 
Poslednja izmena:
Trenutni odnos €/TB (uzete su najniže zvanične cene najjeftinijih modela):

1. WD Caviar 6TB WD60EZRX - 42€/TB
2. WD Caviar 5TB WD50EZRX - 42€/TB
3. Seagate 4TB ST4000DM000 - 34€/TB
4. Seagate 3TB ST3000DM001 - 32€/TB
5. Toshiba 2TB DT01ACA200 - 35€/TB

Kao što se vidi, trenutno najpovoljnija kupovina je uzeti 3TB Seagate, ali ni ovaj od 4TB nije nešto posebno skuplji.
Za 6TB WD je još uvek potrebno dati realno 60€ više po disku, ali se zato dobija veći komfor, pa ko voli... Za iste pare 1x6TB ili 2x3TB+1x2TB...komfor vs. kapacitet.

Ako gledamo analogiju, 6TB diskovi će najbolju cenu imati onda kada budu postojali 8TB i 10TB, po najavama negde u ovo doba naredne godine ili početkom 2016.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Za običnu raju sam i mislio...
 
To je preterano skupo,ali realno kome jos treba toliki kapacitet a da nije neki posao u pitanju itd...

Mozda za 5-10 godina 1 TB i ne bude nesto neobicno velika kolicina kao danas a dotle mozemo ocekivati i petabajtne diskove :)

U svakom slucaju za sada jedan sasvim solidan HDD od 3TB je dovoljan za sve potrebe od gaminga do ostalih radova.
 
Nemam pojma, ja imam 11TB u NAS-u i skoro je sve popunjeno - sindrom hrčka :)
 
Brži pad cena hardova bi bila jako lepa vest. Sećam se kada sam pre 3 i po godine kupio 1TB kako mi je to onda izgledalo nešto preveliko, mislio sam "ma ovo neću nikada popuniti", ali ko što reče mighty78 "sindrom hrčka" uvek čuči u nama, i kad-tad i 1TB postane premalo. :)
 
word.prvi put kad sam spakovao 4tb u rek,mislio sam da sam preterao i da za zivota necu popuniti.trebalo mi je fazon 2 meseca. :)
 
Prođe skoro pola godine od mog pokretanja teme i situacija je još gora :)

Gledam jutros nešto oglase i vidim da su i oni primetili podizanje cena u prodavnicama pa su se setili da podignu cene.

Primer za to je što sam kupio WD Red od 3 TB pre ovih poskupljenja od čoveka iz Novog Sada za 100 evra pre oko tri-četiri meseca a sada je cena 110 evra kod istog prodavca.
 
Ja sam se za malo presao. Pre dva, tri meseca za hard Seagate 3Tb cena je bila 84 evra, ja ne uzmem i prekjuce pogledam kod istog prodavca sada kosta 94 evra. Sad gledam da uzmem ssd i hdd pa da malo snizim cenu :)
 
Nazad
Vrh Dno