Šta je novo?

"Vip drzi 22% i 2 miliona korisnika"

xSeptimus

Znamenit
VIP član
Učlanjen(a)
07.05.2002
Poruke
10,732
Poena
1,045
Toliko o tome da je Vip na gubitku zbog 8%, vise je dobio nego izgubio ;)
Vip drži 22% i 2 miliona korisnika

Četvrtak 23.10.2014 | 10:27 | Izvor: BetaBeograd

Kompanija Vip mobajl je za prvih devet meseci 2014. u Srbiji ostvarila prihod od 18,6 milijardi dinara, četiri odsto više nego u istom periodu prošle godine.Foto: Beta, APKako se navodi u saopštenju, devetomesečna dobit pre kamate, amortizacije i poreza (EBITDA) na kraju septembra 2014. uvećana je za sedam odsto, na 5,8 milijardi dinara.Opereter mobilne telefonije Vip mobajl je na kraju septembra 2014. imao više od dva miliona korisnika, što je 4,5 odsto više nego u istom periodu prošle godine, dok je učešće kompanije na srpskom tržištu mobilne telefonije dostiglo 22 odsto."Vip je i dalje najveći grinfild investitor u Srbiji, jer smo od novembra 2006. do sada u poslovanje uložili skoro 827 miliona evra, uključujući i iznos za kupovinu licence (320 miliona evra)", rekao je finansijski direkto Vip mobajla Andreas Graf.Tokom prvih devet meseci ove godine Vip mobile je uložio više od 23 miliona evra u razvoj i modernizaciju mreže mobilne telefonije širom Srbije.Vip mobajl zapošljava više od 900 domaćih stručnjaka čija je prosečna starost 32 godine, a usluge su dostupne na 300 prodajnih mesta širom Srbije, uključujući 87 Vip centara.Kompanija Vip mobajl je članica Telekom Austrija grupe, koja je u prvih devet meseci ove godine ostvarila prihode od 2,99 milijardi evra. Grupa posluje u osam zemalja regiona, zapošljava oko 16.000 ljudi i ima skoro 23 miliona korisnika.
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2014&mm=10&dd=23&nav_id=914959
 
Poslednja izmena:
Za mene licno neobicno dobar izvestaj, uzimajuci u obzir i da je dinar oslabio prema evru, da su oterali neke korisnike zbog poskupljenja, pokvarili tarife uvodjenjem 90+60 itd.
Ipak, prosecan prihodd po korisniku im se smanjio, iako su povecali cene pretplate za 8%.

Nekako mi je neobicno da su vec prestavili izvestaj, jer obicno 2 nedelje kasne za Telenorom sa objavom izvestaja, a Telenor ce svoj objaviti 29. oktobra.

Ceo izvestaj Telekom Austria grupe mozete da pogledate ovde.
 
Meksikanci uvode nove poslovne prakse u TA grupu :).
 
Dosta ljudi koji koriaste prepaid su na vip-u.. ne znam, mozda i najvise.
Ovo je najbolja izjava:
Vip mobajl zapošljava više od 900 domaćih stručnjaka :):)
 
To sam bas hteo da boldujem:)
A koliko je imao maja korisnika? Ne mogu da otvorim vip sajt sa mobilnog;)
 
Svaki ciga svoga konja...
Ja bih ove cifre prihvatio sa velikom dozom rezerve...
 
U obe vesti stoji "preko 2miliona korisnika", ali ne konkretno:)
 
Možda fali jedna sitnica - AKTIVNIH korisnika...
 
Kada bi Mts davao kvartalne izvestaje onda bi se lako sve proverilo.

Ovako uvek postoji doza skepticizma.
 
Sto? Mislis da bi se videlo da su VIPovci otisli u MTS?:)


VIP je imao 22% trzista, toliko ima i sada. Ono sto je komicno je da se stalno menja sta pricaju u izvestajima (i Telenor i VIP) - ako odgovara u evrima, onda u evrima, ako odgovara u dinarima, onda u dinarima. Ako odgovara za tromesecje da se poredi sa proslom godinom, onda sa proslom, a ako sa prethodnim tromesecjem, onda tako... ili "prvih n meseci" trenutne godine, umesto zadnje tromesecje :)
Cim vidim da se menja sta se pominje u rezultatima, jasno je da ono prethodno ne izgleda dobro ;)

BTW:
http://ratel.rs/upload/documents/Pregled_trzista/Ratel Pregled trzista 2014.pdf
Jedna interesantna analiza na 73. strani. Do 2012. godine za MTS je koriscen ukupan broj prepaid korisnika, dok je od 2012. koriscen broj aktivnih prepaid korisnika (u zadnja 3 meseca), sto pravi veliku razliku, pa nije ni cudo da se smatra da je broj MTS korisnika opao, ako je tako.
 
Septi, please izbaci nase slovo ж iz naslova, nikao ne mogu da otvorim temu dok ne editujem link :)
 
Kada bi Mts davao kvartalne izvestaje onda bi se lako sve proverilo.

Ovako uvek postoji doza skepticizma.
Nisam bas siguran u mts-u ni da znaju koliko korisnika imaju niti koliki procenat tržišta imaju, niti način kako se to sve računa :)
Mogu uvek da "lupe" šta hoće i u završnom računu, njima sigurno nikada neće doći poreska inspekcija :)
Edit: Mislim, tek bi to bio izveštaj u koji bi najmanje ljudi verovalo... (ustvari, alfa bi možda bio i najveći vernik u takav izveštaj :) )
 
Poslednja izmena:
Sta se plasira u novinama je jedno, a sta pise u zvanicnim finansijskim izvestajima kompanija je ipak drugo. Da ne verujem u to kolika je dobit, ne verujem (mislim, tolika je "zvanicno", ali naravno da tu ima plus/minus sta je stvarno smelo da se otpise).
Ali sa druge strane, vidim da Telenor i VIP tacno gledaju sta smeju da stave u koji izvestaj - ne postji neki sablon po kome ce svaki izvestaj sve informacije davati, ili iste informacija. Za one koji su se nacitali istih, znaju da je to samo znak da prosli indikatori idu lose!

A MTSov izvestaj je prilicno dosadan... mislim da oni prilicno tacno prikazu sve brojke, jedino je pitanje da li su brojke medju operaterima direktno poredive (kao npr. ovo gore da je MTS ranije i neaktivne prepaid korisnike racunao)


Operateri su mnogo vise kontrolisani od bilo koga drugog u ovoj zemlji, ne verujem da i jedan operater moze slagati za broj korisnika vise.
 
Nema razloga za sumnju u Vipovih 22%, jer je to sve lako proverljivo i postoje podaci u Ratelu.

Ne bi se brukali ni Vip ni Telenor sa procentima, kazem, steta je sto Mts ne izadje sa konkretnim procentom koji bi morao da se uklopi sa Telenor i Vip u procentima udela u trzistu.
 
Poslednja izmena:
Ne mogu ni VIP ni Telenor da znaju koliki % trzista imaju ukoliko MTS ne da svoje brojke. VIP i Telenor onda mogu samo te brojke (korisnika) da preracunaju u procente.
Nece lagati, zato i kazem - ono sto im ne odgovara, precutace. Npr. Telenor menja evro/dinar kako im odgovara (i VIP ponekad), bas sam i dao primere kada im je pao prihod u EUR naspram prosle godine :) To ne znaci da lazu - ali okrenu vodu na drugu stranu.

Mene vise zanima koliko je to tacno "vise od" korisnika?
 
Broj korisnika i tržišno učešće ne govori mnogo. Koga interesuje neka ide na APR i pogleda bilanse za 2013-2012-2011.

Ono štop je "dobro" je da je:

1. neto gubitak smanjen sa 8,6 na 1 MILIJARDU RSD
2. finansijski rashodi sa 6,8 na milijardi na 890 miliona RSD

Ne znam koga su doveli, nekog sigurno jesu pošto se ovakav finansijski inženjering ne dešava sam od sebe.

Loše je, mnogo je loše. što vuku gubitak IZNAD visine kapitala od neverovatnih 47.769.386.000 RSD (povećan za 1 mlrd RSD u odnosu na 2012)
Za ovo neka im je sa srećom, trebaće im zaista neki finansijski alhemičar. Nisam ironičan, ovo je neverovatna suma u odnosu na druge bilansne pozicije.

U nekim zemljama postoji zakon koji kaže - 3 godine za redom negativna neto imavina - stečaj. Srećom po njih ovde ne postoji takav zakon.
 
Pricamo za VIP?
 
@Broz:
Da ne bude zabune, objasni plebsu zasto se to tako radi, u koju svrhu.
 
Mislim da je hteo reci da je dug veci od vrednosti kapitala!? Ili...
 
Pa to znaci da su doveli finanijskog strucnjaka i da koriste situaciju kako treba (po njih naravno) ;)
 
Pricamo za VIP?

Da, bar ja pričam o VIPu :)

2013/2012

2011/2010


Prost primer - kupis stan od 1.000.000 nečega, hipoteka, malo učešće, na 30 godina. Posle 5 godina stan vredi na tržištu 800.000. Tebi je mortgage na 1.000.000 plus u prvih nekoliko godina plaćaš samo kamatu, ne i glavnicu.
Suština je da nemaš supstance - duguješ više nego što imaš tj nego što možeš da prodaš. To ti je negativni kapital.

VIP više duguje nego što ima. Tržišno učešće je ok ali oni ne prave pare, to je problem. Privukli su gomilu ljudi na prepaid koji plaćaju 500din mesečno (karikiram malo ali to je to). Ta klijantela im ne pravi pare, samo troši resurse.
To im je valjda strategija da ih lagano uvuku u postpaid, da potpišu ugovore, kakve-takve samo da uđu u cas-flow forecast sa sledeće dve godine...
 
Ti mislis da su oni stvarno u tolikom minusu a ne samo na papiru? Nema sanse.
 
Ti mislis da su oni stvarno u tolikom minusu a ne samo na papiru? Nema sanse.

Ja ne mislim ništa. Samo gledam zvanične podatke/bilanse što i drugim zainteresovanim članovima preporučujem.

Vidiš, sličnu rečenicu su izgovarali nekoliko meseci pre pada Enrona ;)
 
Enron je ogromna svetska kompanija bez ikoga iza nje. Vip je srpska, najbitnije, kompanija sa TAG iza nje.
Niko im ne bi davao kredite bez pokrica:)

Ocu reci, mislim da je to samo za anuliranje poreza na dobit, ovde i van.
 
Tesko da je mahinacija jer takav bilans im poskupljuje (trebalo bi: onemogucuje) kredite.
Ali, opet, moze knjigovodstvena vrednost da bude jako niska (amortizovana skupa osnovna sredstva), a poslovni potencijal visok. Npr. zaduzio si se milion, kupio opremu, ona gubi vrednost u eksploataciji, tu si vec tu u minusu, onda operativni troskovi te vode dublje. Sve dok mozes svoje obaveze da izmirujes, dobar si. Tek posle xx godina i ko zna koliko ciklusa ulaganja se ide u plus. Otprilike tako...
 
Tesko da je mahinacija jer takav bilans im poskupljuje (trebalo bi: onemogucuje) kredite.
Ovde postoje dve mogucnosti:
- Dobijaju preko tece/ujke u Srbiji kredite
- Dobijaju preko TAGa, tj. oni im garantuju, a onda su prilicno niske kamatne stope

Drugo, jedno je sta kaze knjigovodstvena "vrednost" a drugo sta kaze dublja analiza. Knjige, sa toliko prometa, mogu da se prilicno nameste, a nece oni otici u Deutsche Bank recimo za kredit, uz takav bilans i odmah dobiti "nema sanse", nije to mali preduzetnik iz Beograda :)
 
Nazad
Vrh Dno