Šta je novo?

solarne celije, osvetljenje u kuci

nesic1

Čuven
Učlanjen(a)
07.08.2008
Poruke
7,210
Poena
570
Dakle za pocetak bih hteo da napajam recimo 10W smd led diodu, voltaza moze da se krece od 9-18V, struja okvirno 500-900mA (toliko trosi jedna smd led 10W dioda),

da li mogu da koristim ovo, vidim da su celije u prvom linku jace 40W

http://www.ebay.com/itm/DIY-40Watt-...=100011&prg=11184&rk=1&rkt=10&sd=351203167800


http://www.ebay.com/itm/40-2-6-sola...093?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4abd286545


ovo su uradi sam, pa bih morao da pravim panel sam,
pitanje 1) da li mogu da lemim obicnim kalajem i zicom, i spojim solarni panel od komponenata sa gornja dva linka, zicu i kalaj imam?

napravim ram za panel od stakla i spojim celije ako moze obicnim kalajem i zicom, spakujem sve, onda bih stavio neki akumulator koji ce solarni panel da puni i sve to povezano na "LED Solar Panel Battery Regulator Charge Controller 12V 24V Auto Switch SP" i posle odatle na diodu

pitanje 2) da li ovo moze ovako da funkcionise?

imam smd led diode
3528,
5050,
5630/5730,
10W smd led (9-12V, 600-900mA, 10W)
pa mogu da kombinujem za voltazu i struju koja mi treba

za pocetak ne bih mnogo ulagao cisto da vidim kako sve ovo funkcionise

Hvala unapred na odgovorima
 
Poslednja izmena:
Nije svejedno da li sve ovo koristiš na jedrilici kojom krstariš Mediteranom, ili u vikendici u nekoj mračnoj šumi.

Imaj u vidu da kada se deklariše snaga solarnog panela, misli se na maksimalnu moguću snagu koju on može da isporuči. A to je letnji dan u podne, čist vazduh, Sunčevi zraci padaju pod uglom od 90% na panel. Ovo mnogi zaboravljau kada pričaju o solarnim panelima. Dakle, od deklarisanih 40W, ti ćeš efektivno u 24h imati neki x broj Wh, mnoooogo manji od 40x12 (40W x 12h dnevnog svetla).

Potrošač od 10W koji svetli recimo 10h će za to vreme potrošiti 100Wh. Kroz akumulator i puni-prazni ciklus, gubiš još nešto energije. Za to ne znam koliko, ali nešto se sećam, gubiš oko 40% (ovo treba proveriti...).

Dakle, ako je kod akumulatora 60% (opet kažem, ne znam za akumulatore), da bi ti ta lampa od 10W radila 10h treba joj 100Wh, iz panela moraš izvući 166Wh, što je malo više od 4h po sunčanom vremenu uz predpostavku da panelom pratiš kretanje Sunca (što naravno nećeš raditi)...

Sve u svemu, ovaj panel ti je sigurno dovoljan za tu jednu lampu ako ti neće svetleti celu noć. Ali može se desiti da ne bude dosta recimo zimi, kratak dan, i dan za danom teška oblačnost.
 
Poslednja izmena:
Nađoh ovo za akumulatore. Kod olovnih, 0.67-0.75. Kod NiCd je našto manji.

Ne znam za NiMh i LiIon. I ovo jedva nađoh.
 
Napiši kako planiraš da koristiš svetiljke, koliko sati dnevno, koliko je bitno da svaki dan rade, pa ću ti izračunati šta ti treba. Meni ovo ne liči da valja, jer je kršten panel (doduše kompletan) oko 0.5$/W, ali kad kupuješ pun kontejner.
 
hvala na odgovorima,
koristio bih kuci, ovo za akumulatore nisam znao, uzeo bih neki od automobila ili motorcikla, e sad ne mora da isporucuje 10W striktno, neki opseg koriscenja bi bio 10 min - max 7 sati dnevno koriscenja, i to ne maksimalnih 10W, nego recimo 2W danas 30 min, sutra 4W 1h, prekosutra 8W 7h, pa narednih 10 dana 2W po 1h, itd, ne mora da bude striktna jacina svetla i ne moraju da rade svaki dan

uzeo bih ovaj jeftin sa ebay-a 40W za 20$, napravio kuci i povezao neki sistem, da ispadne sto jeftinije jer bih iz znatizelje to uradio, da isprobam kako sve to radi i da vidim gde mogu da ih koristim

primer,
na krovu uradim panel, nema nista da mu ogranicava svetlost (drvo, zgrade, itd)
ugradim diodu u spajzu, garazi ili sobi
da kazemo srednju vrednost da svetle 4h dnevno i da budu opterecene sa ~4W (~0.55A, ~12V)
nije bitno da svaki dan rade

ako mi je 12V akumulator onda bi napon trebao da mi bude bar 18V ako sam dobro razumeo

ovde nadjoh o suncanim danima http://www.gaisma.com/en/location/kragujevac.html


Nađoh ovo za akumulatore. Kod olovnih, 0.67-0.75. Kod NiCd je našto manji.

Ne znam za NiMh i LiIon. I ovo jedva nađoh.

naleteh na ovo:
Best case using a Lithium battery of some sort, over 90% efficiency may be achievable. Lower or much lower efficiency is often achieved in practice.

a nadjoh i ovo
Watt hours available = (Panel Watts rated) x 75% x Sunshine hours.
Watt hours wanted = Load_Watts x 24.

Rearranging the above -
Panel Watts needed = Load Watts x 24 / (0.75 x Sunshine hours )
= Load_Watts x 32 / Sunshine_Hours

So eg 10 Watt load in winter with 2 hours/day sunshine hours /day (= equivalent full sunshine).
Panel Watts needed = 10 x 32 / 2 = 160 Watts !!!

10 Watt load in Summer with 6 sunshine hours/day.
Panel watts needed = 10 x 32 / 6 = 53 Watts.

In practice higher Watts will be needed.


I..........II..........III..........IV..........V..........VI..........VII..........VIII..........IX..........X..........XI..........XII
1.39.....2.20......3.26.......4.25.......5.39......5.97.......6.12.........5.47........3.86.......2.51......1.51........1.18 Insolation, kWh/m²/day

Panel Watts needed = Load_Watts x 32 / Sunshine_Hours

Za januar, 1.39 sunshine hours
Panel Watts needed = 4W x 32 / 1.39 = 93W panel minimum

za jul, 6.12 sunshine hours
Panel Watts needed = 4W x 32 / 6.12 = 21W panel minimum
 
Poslednja izmena:
Paneli koje si linkovao su bez ikakve zaštite od vremenskih uslova. Da bi ih koristito napolju, na krovu pogotovo, moraš ih zatvoriti u neko kućište. Fabrički solarni paneli po krovovima imaju ozbiljnu zaštitu od vremenskih uslova.

A ovo za akumulator i napon nisam skont'o?!? Akumulator od 12V, ako je olovni, ne smeš povezati na viši napon punjenja od 2.4V po ćelliji, što mu dođe 14.4V za 12V akumulator. Preko toga, počinja da kuva (gasira). Od kud' ti priča za 18V?
 
Poslednja izmena:
onda nisam lepo razumeo ovo sto sam procitao, ok znaci napon do 14.4V za punjenje akumulatora

panele bih stavio u kuciste koje uradim, znaci imali bi zastitu
 
Poslednja izmena:
Koliko sam shvatio, ovo ti radiš nešto iz zezanja, onda ima smisla sve ovo. Ovo ti je neki minimum od opreme što moraš da imaš, panel, kablovi, kontroler punjenja-pražnjenja baterije, baterija. Ovaj kontroler mislim da je oko 25e, imaš da biraš i izlazni napon, ne dozvoljava previsok napon i struju na ulazu u bateriju (mada struja nije problem) i ne dozvoljava da se baterija previše isprazni, ako opadne ispod 20% kapaciteta (zavisno od vrste) može nepovratno da se ošteti.

Ako ti nije bitno da sistem radi apsolutno sve vreme, uzmi bilo koji panel na koji naiđeš i najjeftiniju bateriju. Više nego dovoljna ti je 18 Ah (mislim da je to standardna veličina). Zimi verovatno neće moći svaki dan da radi sistem, ali ako imaš struju kući, uvek možeš da dopuniš bateriju i dobiješ par dana autonomije. Ako kupiš solarne ćelije računaj da ti treba ram, žice, lemilica, kalaj, i što kvalitetnije staklo za zaštitu (najbolje neko laminirano), jer su ćelije jako osetljive. Problem je i što ćeš ih vezivati na red, pa ako se jedna ošteti, ona ograničava struju svim ostalim ćelijama.
 
Kod nas ima da se kupe gotovi uramljeni solarni paneli za 0.6 e po W, pdv uračunat. Jedino je problem što je većina tih panela predviđena za punjenje 24V akumulatora, tj. Vmpp je oko 29V.

Što se se tiče izbora akumulatora, auto akumulator nije preporučljiv za cikličnu upotrebu. Auto akumulatori imaju više tanjih ploča po ćeliji i predviđeni su da daju ogromne struje u kratkim intervalim (anlasovanje motora), gde će ih ciklična upotreba (često duboko pražnjenje) vrlo brzo uništiti. Sa druge strane solarne (deep cycle) baterije imaju deblje elektrode i predviđene su za dubinu pražnjenja i do 60-70%.

Kod punjenja akumulatora takođe treba uzeti u obzir i temperaturu. Na nižim temperaturama akumulator treba puniti višim naponom, a na višim temperaturama obrnuto. Recimo za ovu OVU deep cycle bateriju temperaturni koeficijenti su -30mV/C za cikličnu upotrebu (oko 2.45V po ćeliji na 20C), odnosno -20mV/C za stand by upotrebu (oko 2.3V po ćeliji na 20C). Ako će akumulator stojati negde napolju, ovo definitivno treba uzeti u obzir.

Pri odabiru baterije takođe treba obratiti pažnju na projektovani kapacitet, odnosno na krivu dubina praženjenja vs broj ciklusa (pogledajte pdf od linkovane baterije iznad). Ukoliko se u projektovanom sistemu jedna baterija bude praznila do 40% preostalog kapaciteta (na krivoj je to 60% potrošenog kapaciteta), ista će moći da izdrži oko 1000 ciklusa prazni-puni. Ukoliko se doda još jedna baterija, broj ciklusa se podiže na 2400, dok će tri baterije dozvoliti 3800 ciklusa pre zamene (više od 10 godina upotrebe u solarnim sistemima).

Što se tiče punjača kod nas ima dve varijante, PWM (dumb) i MPPT (smart) punjači. Prvi imaju vrlo mali stepen iskorišćenja panela jer će realizovana snaga panela biti proporicionalna naponu prikačene baterije. Recimo solarni panel od 160W, Vmpp 28.8V, Impp 5.56A vezujemo na akumulator od 12V preko PWM punjača. Punjač će napon panela obarati na nivo napona akumulatora i struja punjenja će biti približno ~Impp, pa je iskorišćena snaga panela 12V*5.56A ~ 67W. MPPT punjači sa druge strane su konvertori snage, u sebi sadrže mikrokontroler koji nadzire struje i napone od solarnog panela i akumulatora, i na osnovu ovih podataka upravlja DC-DC konvertorom. Kada punjač nije u režimu konstantnog napona (režim maksimalne snage), struja punjenja akumulatora bi iznosila (160W * 0.9)/12V = 12A, tj. realizovana snaga panela bi bila 144W. Broj 0.9 u jednačini je neka prosečna efikasnost DC-DC konverzije MPPT punjača.
 
Poslednja izmena:
Kod nas ima da se kupe gotovi uramljeni solarni paneli za 0.6 e po W, pdv uračunat. Jedino je problem što je većina tih panela predviđena za punjenje 24V akumulatora, tj. Vmpp je oko 29V.

Što se se tiče izbora akumulatora, auto akumulator nije preporučljiv za cikličnu upotrebu. Auto akumulatori imaju više tanjih ploča po ćeliji i predviđeni su da daju ogromne struje u kratkim intervalim (anlasovanje motora), gde će ih ciklična upotreba (često duboko pražnjenje) vrlo brzo uništiti. Sa druge strane solarne (deep cycle) baterije imaju deblje elektrode i predviđene su za dubinu pražnjenja i do 60-70%.

Kod punjenja akumulatora takođe treba uzeti u obzir i temperaturu. Na nižim temperaturama akumulator treba puniti višim naponom, a na višim temperaturama obrnuto. Recimo za ovu OVU deep cycle bateriju temperaturni koeficijenti su -30mV/C za cikličnu upotrebu (oko 2.45V po ćeliji na 20C), odnosno -20mV/C za stand by upotrebu (oko 2.3V po ćeliji na 20C). Ako će akumulator stojati negde napolju, ovo definitivno treba uzeti u obzir.

Pri odabiru baterije takođe treba obratiti pažnju na projektovani kapacitet, odnosno na krivu dubina praženjenja vs broj ciklusa (pogledajte pdf od linkovane baterije iznad). Ukoliko se u projektovanom sistemu jedna baterija bude praznila do 40% preostalog kapaciteta (na krivoj je to 60% potrošenog kapaciteta), ista će moći da izdrži oko 1000 ciklusa prazni-puni. Ukoliko se doda još jedna baterija, broj ciklusa se podiže na 2400, dok će tri baterije dozvoliti 3800 ciklusa pre zamene (više od 10 godina upotrebe u solarnim sistemima).

Što se tiče punjača kod nas ima dve varijante, PWM (dumb) i MPPT (smart) punjači. Prvi imaju vrlo mali stepen iskorišćenja panela jer će realizovana snaga panela biti proporicionalna naponu prikačene baterije. Recimo solarni panel od 160W, Vmpp 28.8V, Impp 5.56A vezujemo na akumulator od 12V preko PWM punjača. Punjač će napon panela obarati na nivo napona akumulatora i struja punjenja će biti približno ~Impp, pa je iskorišćena snaga panela 12V*5.56A ~ 67W. MPPT punjači sa druge strane su konvertori snage, u sebi sadrže mikrokontroler koji nadzire struje i napone od solarnog panela i akumulatora, i na osnovu ovih podataka upravlja DC-DC konvertorom. Kada punjač nije u režimu konstantnog napona (režim maksimalne snage), struja punjenja akumulatora bi iznosila (160W * 0.9)/12V = 12A, tj. realizovana snaga panela bi bila 144W. Broj 0.9 u jednačini je neka prosečna efikasnost DC-DC konverzije MPPT punjača.

Bas lepo objasnjenje.

Zanimljiva tema, ono sto bih zamolio ljude sa vise znanja iz oblati koji postuju u ovoj temi je da izlaganja popune sa linkovima ka proizvodima, koliko sam upucen nije ih zabranjeno postovati forumu, a meni (verovarno i ostalima) ce ustedeti pretragu uz pomoc strucnih termina.

Hvala :)
 
Paneli koje si linkovao su bez ikakve zaštite od vremenskih uslova. Da bi ih koristito napolju, na krovu pogotovo, moraš ih zatvoriti u neko kućište. Fabrički solarni paneli po krovovima imaju ozbiljnu zaštitu od vremenskih uslova.
jel mogu da izdrze i grad (led)?
 
Naravno. E sad pitanje jedino do koje mere.

Od kada su moji matorci na selu, 10-tak godina unazad, bude grada vise puta godisnje. Uglavnom bez stete. Ali se isto tako desilo jednom prilikom da mu recimo vise desetina crepova na kuci porazbija, sajbnu na kolima na 5 mesta potpuno razvali, salonit ploce izbusi kao sito...
 
Nakon što sam ofrlje troškove solarnog izvora stavio na papir i dodao otprilike zimsku insolaciju zaključio sam da mi se ta priča ne isplati. Nemam ni odgovarajući prostor za montažu.
Cenim da treba mnogo veći i ozbiljniji sistem da bi to radilo.
Moje razmišljane se okrenulo prepravci sobnog bicikla u generator.
Mnogo jeftinije, zdravije i, cenim, više energije zimi nego od solarnih ćelija.
 
Nakon što sam ofrlje troškove solarnog izvora stavio na papir i dodao otprilike zimsku insolaciju zaključio sam da mi se ta priča ne isplati. Nemam ni odgovarajući prostor za montažu.
Cenim da treba mnogo veći i ozbiljniji sistem da bi to radilo.
Moje razmišljane se okrenulo prepravci sobnog bicikla u generator.
Mnogo jeftinije, zdravije i, cenim, više energije zimi nego od solarnih ćelija.
aj podeli sa nama imam i ja jedan koji stoji, mogao bih da ga uposlim
 
Na bicikl dodati alternator iz automobila. Naravno da je potreban "budžljiv" bicikl.
Nije najefikasniji primer generatora ali meni je prioritet održevanje kakve-takve kondicije.
Na alternatoru koji su stavljali u Zastavina vozila nalazi se i regler pa je samim tim i trošak prepravke sveden na minimum.
Trebalo bi nekim prenosom postići odgovarajući broj obrtaja alternatora.
Koliko sam čitao, netrenirane noge prosečnog čoveka mogu dati nešto preko 100W snage nekih sat-sat i po. To se brzo popravi treningom.
 
Na bicikl dodati alternator iz automobila. Naravno da je potreban "budžljiv" bicikl.
Nije najefikasniji primer generatora ali meni je prioritet održevanje kakve-takve kondicije.
Na alternatoru koji su stavljali u Zastavina vozila nalazi se i regler pa je samim tim i trošak prepravke sveden na minimum.
Trebalo bi nekim prenosom postići odgovarajući broj obrtaja alternatora.
Koliko sam čitao, netrenirane noge prosečnog čoveka mogu dati nešto preko 100W snage nekih sat-sat i po. To se brzo popravi treningom.

Samo postoji jedan "mali" problem a zove se broj obrtaja alternatora, ili u prevodu moraces da napravis veliki prenosni odnos jer je alternator predvidjen za min. 2000 o/min. :)
 
2000 jeste visoko ali nije nedostižno.
Ako se podigne pobudna struja alternator postaje upotrebiv i pri manjim obrtajima.
 
nego, hoce li me zahebavati carina ako narucim solarne celije, gledam do sad po netu nesto su zabranjivali da se narucuje iz kine da bi se smanjio njihov uticaj/monopol? tj samo da se uzima iz evrope
 
Nismo mi evropa :), a i to sitno te svakako ne bi cimali.
 
2000 jeste visoko ali nije nedostižno.
Ako se podigne pobudna struja alternator postaje upotrebiv i pri manjim obrtajima.

Multirplikatorom (obrnuto od reduktora) podizati rpm sa malog (pedale) na visok nivo (2000rpm), imaćeš velike gubitke, i dobro ćeš se namučiti da uopšte pokreneš celu skalameriju.
 
Nazad
Vrh Dno