Šta je novo?

Smartfonova sve vise, neta u paketima sve manje, sta uzeti?!

ssijak

Slavan
Učlanjen(a)
04.09.2008
Poruke
63
Poena
309
Elem, istekao mi je ugovor kod MTS-a (oni stari mix net dobri paketi u to vreme kada su se pojavili neuporedivo bolji od bilo cega drugog, jos 50% popust). I gledam sad mts ponudu kad ono.. novi paketi i likovi ladno smanjili net u paketima :wall: Elem, vidim ima tema o tome pa da ne ponavljam. Iznerviram se ja odem gledam telenor pakete, isto nema nista sto maksimizuje net pre minuta i pogotovo sms-ova, mada ovi play paketi nisu losi jer se dobija deezer a ja imam play music tako da eto tu neke ustede. Vip paketi su mi stvarno ocaj, mislim izjednacavas 1sms=1mb?!!
Elem, stvarno mi nije jasna trenutna ponuda, 90% telefona i u ponudi operatera su smartfonovi ili tableti, a smartfon bez neta je manje vise glupost, radije bih onda nosio neku najjeftiniju nokiju bar baterija drzi.. I u takvoj situaciji, sta ce ikom ko ima preko 25+god u paketu 200-300 pa ide i do 4000 i vise sms-ova?! a u isto vreme 200-500mb. Razgovori ok, nekom treba puno nekom ne.
Kako je moguce da ne postoje neki paketi sa tipa ~200min razgovora, do 30sms-ova i sto veci net, 5+ giga minimum? Gledam telenor i mts mobilni internet pakete, znaci sa tim karticama je moguce obavljati razgovore, ali je u paket ukljuceno 0 minuta i nemoguce je dokupiti tarifni dodatak tipa 100min=Xdin. Da li je moguce da nas kojima treba ovako nesto smo u tolikoj manjini ili sta? Ili ja propustam da skapiram neki paket koji ima ovo sto mi treba. Ne razumem da naprimer u mobilnom net paketu kod telekoma za 1500din uz ugovor dobijes 50 giga a ovamo na obicnim paketima da doplatis extra net 500mb je tipa 300din, a prepaid je fazon 50 000din giga. Nigde logike, kao da je neko random nalupao cifre.
Kako ja sad da uzmem paket koji mi treba a da ne bude sa dual sim telefonom?
 
To se puno njih pita, pa i ja. Isto mi treba dovoljno interneta, poruka jako malo a razgovora takođe ne mnogo. Imam MTS broj, kad sam video nove pakete razočarao sam se, nisam zbog određenih tehničkih stvari imao vremena da potpišem ugovor na stari paket i sad se razmišljam šta da radim (i dalje sam na nekom paketu preko supruginog poslovnog broja). MTS sa 50% popusta i dalje ispada najjeftiniji ali odnosu na stare pakete neuporedivo skuplje (kad se uzme u obzir poskupljenje paketa i smanjenje interneta u paketu).
Možda da nam neko ko se razume u materiju objsni zbog čega operateri škrtare na internetu. Da li im to poskupljuje paket ili jednostavno teraju korisnike koji imaju potrebu za više megabajta da uzmu skuplji paket i da im propadaju poruke i minute?
 
Mislim da je ovo drugo, teraju te da uzmes nesto sto ti ne treba zarad malo vise MB, sto je jadno. Mislim pogledaj razliku izmedju SUPER paketa http://www.mts.telekom.rs/index.php/tarife.1446.html . Znaci obican super je dogurao do 3giga i kosta 5600 a super plus za 50% vecu cenu daje CETRDESET giga. Ok daje i vise minuta ali minuti rastu nekim normalnim odnosima kako uzimas skuplji paket. Isto tako ako uzimas mobilni net 40-50 giga dobijes za 1500din. A ako placas kroz prepaid, za 40giga bi morao kola da prodas da platis to. Cista kradja.
Mislim ne razumem, neko da uvede takve pakete, kapiram da bi u roku od mesec dana zgrnuo brdo korisnika koji bi presli iz drugih mreza zbog takvog paketa.

Edit : A jos smesnije/jadnije mi je sto se trkaju da se reklamiraju kao ultra brze mreze 3g/4g trt mrt a ovamo ti daju 300-500mb u paketu. Cemu brzina kad ne smes da je koristis za neki download/stream jer ces da sprzis net iz paketa za 5min.
 
Poslednja izmena:
Cim je Telenor menjao pakete, to je radio da bi povecao zaradu. I uvek ste mogli da vidite po tome sta koriste korisnici - ono sto uskrate, tj. bas ono sto se manje daje u novim paketima.
Prvo su to bili minuti (3x, a povecavani MB, uveden neogranicen net...), a zadnji put, vidi cuda, povecani minuti, a smanjeni MB i ukinut neogranicen net, a uvedeni FB i WA dodaci :)

Odgovor je prost - ne uvode ovakve pakete, kakve pominjete, jer vecini korisnika trebaju, i tu nalaze nacin da puno zarade. A ne zato sto ste u manjini (nisam medju takvim korisnicima, mogu da izdrzim i sa 100MB mobilnog neta).

Posto su Telenor korisnici prihvatali sve vreme promene na stetu korinsika, krastavac. Sada svi ispastamo.


Po pitanju sta uzeti - bez dual SIM telefona nista ispod 1000RSD, a da ima stvarno ozbiljnog neta. Jedino ko moze da izboxuje 50% popusta na Play+ pakete, pa ne ispadaju losi paketi za takve potrebe (ali uz najnizi paket ili Deezer nemate, ili samo 500MB neta, uz srednji vec moze i Deezer i 2GB neta).
Odlican tajming da se ulozi u kvalitetan Dual SIM telefon.
 
Ali ja necu dual sim telefon :( Koristim nexus 5 i ne planiram da ga menjam skoro, eventualno za neki sledeci nexus, mozda nexus 7 (ne tablet :D ). A iovako od dual sim telefona u srbiji ima fazon m8. A i ne svidja mi se ideja da moram da se dovijam bas toliko jer su oni lopovi toliki.
E sad vidim ti se uhvati Telenora, ali vip je jos gori, a i Telekom krenuo njihovim stopama. Juce sam pitao u Telenoru sto su ukinuli to da imas 64kbps nakon potrosenih megabajta, kaze lik da su ukinuli jer su imali tonu prituzbi da od korisnika da sporo radi net a to je bilo jer su spiskali megabajte iz paketa ali ne mozes im objasniti, a ovamo se kao reklamiraju kao najbrza mreza u Srbiji. E sad to mogu da progutam, jer dok sam cekao u redu, naslusao sam se svakakvih *****luka za pultom, npr. jedna zena se svadja da su joj dali pokvaren telefon jer se ekran sam gasi od sebe i da to nista ne valja a ispostavi se da se gasi kad prinosi licu kad prica....
Jedna varijanta bez dual sima je ova promocija kod telekoma obican paket + net paket + mifi uredjaj uz neke popuste pa da za sobom teglim i fon i to cudo, ali me to isto jako smara sama pomisao na to.
Ovakve stvari : http://www.magic-sim.com/ ne omogucavaju da na nexusu recimo sa jednim sim-om imam net a drugim pozive u isto vreme?
 
Uzmete najmanji paket u Mtsu i dodajete GB dodatke, poenta je da mora da se plati 15eur.

Isto kao sto Sbb trazi 1000 pretplatu plus net 1600 - hoce mesecnih bar 10eur i preko.

Edit: ladno ne daju data dodatke ili ne vidim?
Edit2: sad vidim, 3gb za 1000arku, nije lose
 
Poslednja izmena:
Zbog ovakvih stvari ja ne planiram da skorije menjam moj paket koji sam uzeo pre nekoliko godina a koji više nemaju u ponudi - Telenor ~1800rsd ~300 minuta ~300 poruka 3GB full brzine neta i kad se potroši beskonačno usporenog neta. Plus se sve prenosi u sledeći mesec ako se ne potroši.
 
Zbog ovakvih stvari ja ne planiram da skorije menjam moj paket koji sam uzeo pre nekoliko godina a koji više nemaju u ponudi - Telenor ~1800rsd ~300 minuta ~300 poruka 3GB full brzine neta i kad se potroši beskonačno usporenog neta. Plus se sve prenosi u sledeći mesec ako se ne potroši.

cek znaci i telenor je ultra skresao megabajte u paketima jer sad za 1800 mozes da dobijes 1-1.5gb max. nisam pratio druge provajdere dok god sam imao onaj stari super Telekomov vec godinama. stvarno su slepci svi redom..
 
Mnogi su se smejali tada da je Telenor neizbalansiran u korist data pa su smanjili data i povecali voice.

Inace, takav extreman paket za telefoniranje sa 20gb nigde ne kosta malo.
 
Pa ok i da su se smejali. Napravi vise tipova paketa, jedan orijentisan na pricu i sms a drugi orijentisan na data, mozes i trece orijentisano na sve po malo ili ostavis ova 2 ali omogucis normalnim dodacima da svako napravi sebi sta mu treba. Mislim da cu da uzmem neki play+ kod telenora bez ugovora da vidim kakvi su generalno, pa za mesec-dva cu videti sta cu, posto na 3 meseca moze da se menja operater.
 
Ali ja necu dual sim telefon :( A iovako od dual sim telefona u srbiji ima fazon m8.
Nije uopste los izbor u Srbiji, ali naravno mora u oglase.
Ima Lenovo P780, S860 (malo bolji P780 otprilike) i K910 dual SIM po oglasima za odlicne cifre, a bolje su radjeni od 99% "flagship" telefona. Kad uzmes neki Lenovo dual SIM, shvatis da je Dual SIM deo stvarno uradjen kako treba!
Sem toga, ima i S3 i S5 Duos (koji su stvarno odlicni telefoni!), kao i M8 koji si pomenuo.

To je ako hoces premium Dual SIM, a obicnih ima gomila, i to fenomenalnih (T3 Dual SIM, Desire 200, 500, 310, 816...)

A i ne svidja mi se ideja da moram da se dovijam bas toliko jer su oni lopovi toliki.
Ni meni :( Ali videh odavno da mi treba barem 2 kartice, ovde, i mada mi nije neophodan Dual SIM (trenutno jeste zbog mTel CG kartice!), treba mi cim idem van - jedan SIM moja kartica, drugi lokalna za net (i pozive ponekad).
Tako da Dual SIM smatram neophodnim, realno, a ne problemom koji su nasi operateri napravili.

Da sam obican korisnik, koji telefon koristi za caskanje i sitne dogovore, ne bi mi trebalo ni 1GB, kamoli 20GB neta, pa bi i sitni paketi zavrsili posao uvek. A ovako, moram da se uklopim u potrebe - sta je bitnije? Da telefon bude konkretan Nexus, ili da ne placam 20eur mesecno? Iskreno, ovo drugo za mene ;)

E sad vidim ti se uhvati Telenora, ali vip je jos gori, a i Telekom krenuo njihovim stopama.
VIP nije gori, oni nikad nisam imali dobar net u paketima. Dok je bilo net dodataka od 1/3/5GB (za 500/1000/1500, tj. za 250/500/750 uz telefon), nije bilo toliko lose, ali tebi bi opet bilo skupo kao i sada. A uz Standard pakete je oduvek mogao da se prekoraci net, sto je danas - NO NO.
Telenor je pokazao da korisnici cute... Telekom je odlucio da isprati, ali sada je kasno da se na njih zalimo, kad su ovi prvi (korisnici Telenora) dozvolili to.

Veruj mi, meni ne odgovaraju sadasnji paketi Telekoma puno. Ima cak sanse da se predje u Telenor na Play pakete za neki od ugovora (u firmi!), pa vidi sad ;)
Mozemo da se zalimo, ili da pokazemo MTSu da ne treba tako da rade, tako sto cemo otici kod konkurencije. I da je losa, tj. da nije nista bolja (a nije), barem se tako pokaze da korisnik razmislja glavom, a ne prihvata status quo i status BUTJ! :)

Juce sam pitao u Telenoru sto su ukinuli to da imas 64kbps nakon potrosenih megabajta, kaze lik da su ukinuli jer su imali tonu prituzbi da od korisnika da sporo radi net a to je bilo jer su spiskali megabajte iz paketa ali ne mozes im objasniti, a ovamo se kao reklamiraju kao najbrza mreza u Srbiji.
Ovo je jedina stvar u koju bi verovao - da je MTS izjavio. A ne Telenor (ne verujem da su njima takvi korisnici).

E sad to mogu da progutam, jer dok sam cekao u redu, naslusao sam se svakakvih *****luka za pultom, npr. jedna zena se svadja da su joj dali pokvaren telefon jer se ekran sam gasi od sebe i da to nista ne valja a ispostavi se da se gasi kad prinosi licu kad prica....
Nisi ti bio u MTSu za pultom :D

Jedna varijanta bez dual sima je ova promocija kod telekoma obican paket + net paket + mifi uredjaj uz neke popuste pa da za sobom teglim i fon i to cudo, ali me to isto jako smara sama pomisao na to.
Pa za to mozes da teglis 2 telefona, ili tablet+telefon (tablet pusti net preko BT-a/wifi-a), ili jos bolje - uzmes Dual SIM :D

Ovakve stvari : http://www.magic-sim.com/ ne omogucavaju da na nexusu recimo sa jednim sim-om imam net a drugim pozive u isto vreme?
Opet nosis 2 uredjaj u sustini!


Zbog ovakvih stvari ja ne planiram da skorije menjam moj paket koji sam uzeo pre nekoliko godina a koji više nemaju u ponudi - Telenor ~1800rsd ~300 minuta ~300 poruka 3GB full brzine neta i kad se potroši beskonačno usporenog neta. Plus se sve prenosi u sledeći mesec ako se ne potroši.
To samo zbog neta drzis? Jes da nijedan paket za tu cenu (i sa popustima) ne nudi toliko MB, ali ono.... razmisli i ti o Dual SIMu ;)


Mnogi su se smejali tada da je Telenor neizbalansiran u korist data pa su smanjili data i povecali voice.
Sigurno je to zbog korisnika.... not :)
Povecali su voice, a smanjili data nakon sto je smanjena cena interkonekcije, i taman pred ubacivanje FB/WA dodataka, koje ovako ne bi mogli da prodaju.
Ne pricaj da ti verujes da su oni to zbog korisnika uradili, a ne cisto zbog zarade, jer su videli da u suprotnom smeru od promene ide potreba korisnika :D

Pa ok i da su se smejali. Napravi vise tipova paketa, jedan orijentisan na pricu i sms a drugi orijentisan na data, mozes i trece orijentisano na sve po malo ili ostavis ova 2 ali omogucis normalnim dodacima da svako napravi sebi sta mu treba.
TO je ono sto kazem gore - ne zele oni da ti imas sve, vec da bas ne mozes da ukombinujes nikako da ti sve odgovara, vec da moras vise da uzmes zbog jedne sitnice. MTS je recimo poruke u nizim paketima davao malo ranije, mada ostalog nije manjkalo inace, Telenor minute, VIP zezao sa smartovima...
Uvek je fora da ne mozes naci nesto da ti skroz odgovara, i na kraju platis vise, jer imas vise stvari.

MTS Data kartice koliko se secam nisu imali mogucnost voice poziva do ove zadnje promene?
 
To samo zbog neta drzis? Jes da nijedan paket za tu cenu (i sa popustima) ne nudi toliko MB, ali ono.... razmisli i ti o Dual SIMu ;)

Poruke gotovo i da ne koristim, minuti razgovora mi gotovo uvek preteknu (imam trenutno oko 850 minuta u rezervi), a net-a ima taman dovoljno da ne razmišljam (Wi-Fi kući i na poslu). Za sad razmišljam da je vreme da menjam telefon - još koristim S2 koji gazi 4-tu godinu i dalje radi savršeno (sa Saletovim NEAT romom 4.4.4).
Od ovih dual sim telefona mislim da je dual sim Moto G (2. generacija) bestbuy, nisam samo siguran dal se pojavila kod nas u ponudi.
 
Sta reci nego tuga ja imam skoro sam podpisao na 2 GOD zao mi je sto nisam mogao na tri,
Paket onaj sa 50 % posto popusta 990 dinara koji je super za mene posle prelaska sa SRDONJE Vip-a i jos smrdljivijeg paketa 1100 smartova progledao sam i prodisao... Ranije skoro svih 1100 smartova mi ode na poruke i pricu,internet samo sam koristio ako je hitno do zla boga... Ovo im nije trebalo,ali i sa ovim paketima nije lose i dalje ima onaj od 600 min 1500 sms i sada manje od 1GB za opet 990 moze da se prihvati kada nema bolje,ali ovo posle tog paketa je katastrofa. Ja najvise koristim minute i internet poruka mozda posaljem oko 200 mesecno.
 
Poslednja izmena:
Dimco, pa cekaj, koliko neta potrosis, koliko ga imas trenutno?:)
Ja sa wifi kuci i na poslu ne potrosim ni 100MB, a i toliko je puno :) Mialim, potrosim ja na Mtel kartici i po nekoliko GB, ali to je bas ono... igram se, pustim YT klip u Viralu da bi slusao usput :) Sem toga, ni na toj kartici nema 100MB potrosnje tokom oktobra ;)
 
Sta reci nego tuga ja imam skoro sam podpisao na 2 GOD zao mi je sto nisam mogao na tri,
TO sam i ja rekao za svaki ugovor ove godine :)

Ovo im nije trebalo,ali i sao vim paketima nisu lose i dalje ima onaj od 600 min 1500 sms i sada manje od 1GB za opet 990 moze da se prihvati kada nema bolje ali ovo posle tog paketa je katastrofa..
Nije 1500, vec 500 SMS :)
 
Poslednja izmena:
A, da... pomerio sam kolonu, bela pozadina, fotosenzitivan vid, krastavac :D
Phew, nije to toliko lose onda ;)
 
Ako korisnik ima puno interneta onda on koristi Viber, Whats up, Skype i onda ne trosi minute i ne salje sms pa operateri gube zaradu. E ovo je genijalni potez uzimanja vise novca od korisnika... A roming kod srpskih operatera...
 
Nije uopste los izbor u Srbiji, ali naravno mora u oglase.
Ima Lenovo P780, S860 (malo bolji P780 otprilike) i K910 dual SIM po oglasima za odlicne cifre, a bolje su radjeni od 99% "flagship" telefona. Kad uzmes neki Lenovo dual SIM, shvatis da je Dual SIM deo stvarno uradjen kako treba!
Sem toga, ima i S3 i S5 Duos (koji su stvarno odlicni telefoni!), kao i M8 koji si pomenuo.

To je ako hoces premium Dual SIM, a obicnih ima gomila, i to fenomenalnih (T3 Dual SIM, Desire 200, 500, 310, 816...)

Lenovo mi se uopste ne svidja. U sustini bih nexus najradije jer mi treba povremeno za Android programiranje i necu da se bakcem sa rom-ovima. I nexus 5 mi zavrsava sve i radi kao zmaj ne menja mi se jos neko vreme pogotovo za neke telefone natrpane softverskim djubretom od proizvodjaca sto je pocelo uzasno da me smara da stalno brisem kad uzmem fon, menjam rom na stock, radim triangle away i sl.

Dimco, pa cekaj, koliko neta potrosis, koliko ga imas trenutno?:)
Ja sa wifi kuci i na poslu ne potrosim ni 100MB, a i toliko je puno :) Mialim, potrosim ja na Mtel kartici i po nekoliko GB, ali to je bas ono... igram se, pustim YT klip u Viralu da bi slusao usput :) Sem toga, ni na toj kartici nema 100MB potrosnje tokom oktobra ;)

Ja recimo koristim net na fonu za sve sto koristim i na kompu. Stream muzike (google play music), gledanje klipova ako mi nesto zatreba u trenutku, resavanja problema kad gore neki serveri (vpn+ssh pa udri na malom ekranu), automatski backup fotografija i razno raznih stvari, manje vise sve aplikacije koje koristim se sinkuju sa necim negde, google mape, itd...
 
Pre ce se promeniti korisnik i poceti da koristi DualSim, ili se prilagoditi postojecim paketima nego sto ce operateri krojiti pakete prema licnim potrebama pojedinca.

Za cenu jedino 4.ti operater moze da pomogne, ali praxa je u EU da se 4ti operater ukida bas zbog niskih cena i lose zarade.

Tako da gledajte da se dovijate kako znate i umete - Indijci su objasnili kako je Dual sim najnormalnija stvar ;)
 
Problem je sto su se svi provajderi u svetu suocili sa problemom zvanim viber,skype,wa.. Trazi se jos uvek resenje za taj problem,a prva borba protiv toga je znatno poskupljenje mb u paketima. Sta ce buducnost doneti,to mozemo samo da nagadjamo
 
Sta je sa onima koji jednostavno ne pricaju mnogo ni preko obicne mreze ni preko skype/viber/whatever cuda, nego jednostavno hocu normalan net. Izgleda da sam ja bas neki specijalac :D
 
Zar nemas wifi kuci i na posli za velike protoke a telnet samo za sync bitan?
 
Sta je sa onima koji jednostavno ne pricaju mnogo ni preko obicne mreze ni preko skype/viber/whatever cuda, nego jednostavno hocu normalan net. Izgleda da sam ja bas neki specijalac :D

Pa i meni ne treba za skype/viber nego baš za internet, ali takvih bi nas bilo malo, a njih interesuju ovi ostali
 
Imam ali napisao sam gore za sta mi treba : "Ja recimo koristim net na fonu za sve sto koristim i na kompu. Stream muzike (google play music), gledanje klipova ako mi nesto zatreba u trenutku, resavanja problema kad gore neki serveri (vpn+ssh pa udri na malom ekranu), automatski backup fotografija i razno raznih stvari, manje vise sve aplikacije koje koristim se sinkuju sa necim negde, google mape, itd...". A da dodam i kad mi prsne net u stanu iz ko zna kog razloga, ili odem na selo pa tamo ne radi net, hocu da imam backup varijantu da mogu da zavrsim posao.

Jos jedan primer koliki su lopovi. Recimo idem prevozom na selo a hocu da gledam derbi na fonu, e sad mts ima klik sport aplikaciju i tamo ima i ta tekma da se gleda. Platis 50din i gledas tekmu bez problema na fonu a ne skida ti megabajte sa paketa nego je sve u tih 50din. E sad dok ti odgledas 2h tekme on ti istrimuje ko zna koliko stotina megabajta i to ti naplati 50din (a u tih 50din je i cena prava na tekme i odrzavanja tog kliksporta kao dodatne usluge). A kad bi placao te megabajte kroz pakete osurili bi te neuporedivo vise. Stvarno *****no.
 
Dimco, pa cekaj, koliko neta potrosis, koliko ga imas trenutno?:)
Ja sa wifi kuci i na poslu ne potrosim ni 100MB, a i toliko je puno :) Mialim, potrosim ja na Mtel kartici i po nekoliko GB, ali to je bas ono... igram se, pustim YT klip u Viralu da bi slusao usput :) Sem toga, ni na toj kartici nema 100MB potrosnje tokom oktobra ;)

Iskreno, nema pravila, nekad samo proverim mail, a nekad ćera pola dana gleda crtaće na YT dok negde putujemo. Na poslu imam 100/100 Mbit up/down tako da to arčim maksimalno. :) (odlično za sinhronizaciju dropbox-a i slika sa telefona)
Trenutno stanje mogu da vidim samo za minute i poruke, valjda pošto su ograničeni, a preostali protok za net ne prikazuje zato što nema ograničenje (osim u brzini posle potrošena 3GB).
 
Poslednja izmena:
Multicast streaming tekme nije isto sto i koriscenje random sadrzaja na internetu.

Anyway, osim da svi prekinu da koriste mobilni (haa haaa! ?:D), nema sanse da se ista pomeri u pozitivnom smeru za korisnike. (ko pomene 4G, dobice po njonji :))
A trenutni izbor, osim Dual SIM-a nije ispod 1000 (a i to se ne moze naci sa barem 2GB)
 
Hm posto sam isao u telenor da prebacim broj a zahtev odbacen zbog neizmirenih obaveza, ulogujem se ja na mts online i vidim da imam 2 dinara neizmireno :D Verovatno pogresno ukucao brojku kad sam placao. I vidim ima tu kontakt neki i prizalim im se sto nisam mogao da promenim broj i zato sto su novi paketi bzvz i malo pre me zovu iz telekoma i ponudi mi prvo neke kombinacije postojecih paketa, ja joj lepo objasnim da sam sve vec dobro pregledao i da idem kod drugog provajdera kao neki vid protesta jer me teraju novim paketima da placam stvari koje mi ne trebaju. I objasnim joj da bi mi najvise odgovaralo da placam paket iz ponude mobilnog interneta ali da mi omoguce postpaid dopune za minute, sms nebitan i rece cura videce sta moze da uradi pa ce mi javiti.
Pa eto, nadam se najboljem, a i ako ne bude bar je pokusala sto je za pohvalu :)
 
Nazad
Vrh Dno