Šta je novo?

Popravka 1541 kompatibilnog drajva

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,745
Poena
695
Dokopao sam se prošle nedelje 1541 kompatibilnog drajva firme Oceanic Eletronics Group za 8bit Commodore mašine, koji izgleda ovako: OC-118N.

Kada sam ga probao, drajv je davao znake života, komandni kanal je radio, ali čitanje disketa nije išlo. Probao sam i da formatiram disketu, ali ništa... Marko je došao do mene u petak, pa smo ga zajedno pročačkali i našli da nedostaje deo (filc, neki deblji tekstil, šta li već) koji pritiska disketu na glavu za čitanje:
IMG_20141020_145947.jpg
Stavili smo malo vate između držača i diskete (Markova ideja :) ) i sve je proradilo. Sad, vata se posle nekog vremena raziđe i ne može biti trajno rešenje. Moje pitanje je šta da zalepim na držač, da je dovoljno mekano da ne grebe disketu, a opet dovoljno kompaktno da se ne raziđe posle nekog vremena?
 
Stavi filc. :)
Probaj sa onim podmetacima za noge od namestaja. To je neka vrsta presovanog filca. Samo treba da se isece na potrebnu dimenziju.
 
Mozda bi posao moglo zavrsiti i parce magicne krpe.
Nekako je potrebno nesto sto je fino da ne ostecuje disketu.
Inace nisam nesto zapazio na 1541 drajvu da ima necega da pritiska disketu ili ja nisam dovoljno pazljivo gledao...
 
Ima na svakom jednostranom drajvu neki "pritiskač". Ovde je filc, na 1571 je to druga glava.
Pada i meni na pamet taj filc za nameštaj, mislim da sam video gde to ima da se kupi pa ću ti poslati PP.
 
Ja sam sa tim filcem za noge od namestaja sredio jedan VC1541 (beli, prva verzija) i radi savrseno
 
OK, filc it is! Mislim da i ja imam kući onih samolepljivih za nameštaj. Sigurni ste da je taj materijal dovoljno fin da ne ošteti disketu koju pritiska? Ima li filca različite gruboće/finoće? @Dejan - možda i magična krpa, nalepljena na filc? Uf, treba isprobavati...
 
Luis popravio Oceanic-a

Oceanic je konačno popravljen :)
IMG_2590.JPG
Prvobitno, u rupu je stavljen okrugli filc debljine par milimetara (kakav sam imao) i lepo je nalegao na glavu diska. Međutim, drajv i dalje nije radio. Test sa vatom je pokazao da debljina nije dovoljna. Danas je Oceanic konačno opet došao na red (eto šta se desi kada se spoji puno obaveza na poslu sa dužim periodom razboljevanja).

Još prošle godine sam na buvljaku kupio 20-tak audio kaseta, mahom narodnjaka (njih mi nije žao da bacim), kako bih zamenio kutije od kompjuterskih kaseta koje su se polomile. Elem, jedna od kaseta, sa hitovima nadasve slavnog Luisa (hitovi poput "Oluja", "Siromah sam", "Ne kuni me, ne ruži me majko" i slični) je donirala svoj filc pre nego je otišla u kantu.
Luis.png
Filc je zalepljen preko postojećeg et voilà - Oceanic sada radi. Probao sam sa nekoliko disk ubrzivača, sve deluje OK. Usput sam izribao kućište i kablve, sad može i na izložbu :)
 
Poslednja izmena:
Nisu ti dovoljno dobri narodnjaci da ih slusas , a dobri su da ti popravljaju drajv za commodore?
Secam se svojevremeno slicne situacije na amigi mi jedna hdd particija bila puna mp3 muzike ,a disk poceo nesto da zz
Kazem ja drugaru zurim da sto pre narezem ova 4-5 cd-a s muzikom dok se ne desi nesto. Njegova reakcija je bila koja bre 4-5 cd-a kad ovde ima za najmanje 30 .
Pa necu da rezem narodnjake ,zalost praznih verbatim cd-a.

Da te drajv dugo sluzi
 
Nisu ti dovoljno dobri narodnjaci da ih slusas , a dobri su da ti popravljaju drajv za commodore?
Pa, ovaj, da... OK, ne bih nikoga da uvredim, ukusi su svakako različiti, no to jednostavno nije muzika koju slušam, to je sve.

Nego, da ne otvaram novi thread... Nedavno se pojavio program SDBrowser, varijanta commander-like programa za C64 gde se podaci prikazuju u dva panela, a koristi visoku rezoluciju i sitniji font, pa više teksta stane na ekran:
136173.gif

Features (sa CSDB sajta):
- work on two independent panels (path, device, d64 image mode),
- four different copy routines for devices and combinations with D64 images (internal/external), and internal SD2IEC
- supports sector access of SD cards from C64 side, with FAT (FAT16/FAT32) a structure handling
- supports FAT long file names, not limited to sixteen chars!
- D64/D71/D81/M2I support,
- disks/images direct sector access using U1/U2,
- subdirectory support (based on absolute path),
- supports the JiffyDOS fast serial bus protocol (c64 no needs ROM) with micro kernel software system,
- fast creating disk from a D64 format (based on Jad/Phantasy tool, with fast hack'em routines).
- fast creating D64 images form a disks (based on Jad/Phantasy tool like above)
- simple viewer for text files (asm, nfo)
- simple viewer for most popular graphic format (koala, art studio)
- the program graphic interface based on bitmap with 6x8 font size - bigger rows, more info on the screen
- support simple DOS command services like - copy, delete, rename, make dir, with handling the errors channel

Koristio sam ga za testiranje Oceanic-a, prebacio Uncensored demo iz D64 na floppy i sve je proradilo iz prve. Zasad radi samo sa 1541 i kompatibilnim drajvovima (ne radi sa 1571 i pretpostavljam sa drajvom unutar C128D, nisam još probao). Jako fina stvar za transfer D64<->floppy.
 
Svaka čast za popravku!

Btw, evo šta autor programa kaže:
I also found a solution to the problem of transfer the image D64 to 1571.
Ja samo dodajem: jedva čekam! [emoji2]
 
Bravo za popravku :happy:
Ja imam kuci jedan neispravan 1541, cim uhvatim malo vremena moracu da ga rastavim...
Inace SDbrowser izgleda interesantno i verujem da je brzi od kombinacije: (DOS) Star Commander->xe1541 kabl->1541/1541II...
 
Ja u kolekciji imam jedan prastari 1541 koji ima jedan problem. Ucitava igre kako treba, medjutim ne mogu da snimim nista niti moze da formatizuje disketu.

Primer kada hocu da snimim neki manji program u komandom Save "Naziv programa ",8 , samo zavrti disketu i stane. Crvena lampica samo svetluca. Takodje ne radi ni u bilo kom programu za snimanje disketa. Sta bi moglo da bude ?
 
Poslednja izmena:
Možeš probati da preko diskete zalepiš onaj prorez po strani za zabranu snimanja i vidiš kako se drajv ponaša. Ako su simptomi isti onda može biti do fototranzistora ili le diode koja je obično sa gornje strane i spojena je sa dve žičice.
 
Možeš probati da preko diskete zalepiš onaj prorez po strani za zabranu snimanja i vidiš kako se drajv ponaša. Ako su simptomi isti onda može biti do fototranzistora ili le diode koja je obično sa gornje strane i spojena je sa dve žičice.

Isprobacu sve mogucnosti. Da li postoje neke oznake kroz šeme za pomenuti fototranzistor ?
 
Na šemi nešto i ne vidim gde se senzor vezuje, moguće da je spojen na pcb od regulacije brzine motora. Popravljao sam jedan pre par godina pa je malo 'izlapelo'...

Ovako izgleda blok dijagram drajva a mesto senzora je označeno sa 'write protect sensor' :
 

Prilozi

  • 2.gif
    2.gif
    46.6 KB · Pregleda: 50
  • c1541.jpg
    c1541.jpg
    91.1 KB · Pregleda: 56
Da li problem moze da resi neki univerzalni fototranzistor kao zamena ? da li je na ovaj fazon?

Phototransistor.jpg
 
Mislim da je mala verovatnoća da je fototranzistor neispravan, pre će biti da je zaprljan ili je IR dioda oslabila ili ima prekid u napajanju. Fototranzistor se može očistiti čačkalicom za uši spolja ili odozgo kada se skile dioda.
Bilo bi dobro da ispoštuješ proceduru sa lepljenjem 'prozorčeta' na disketi da bi znali da li je greška u tom delu drajva.
 
Nazad
Vrh Dno