Šta je novo?

Win 7, swap memorije na disk i kad nema potrebe?

canejr

Slavan
Učlanjen(a)
27.09.2005
Poruke
922
Poena
320
Windows 7 x64 Ultimate, 4 GB memorije.
Dosta radim video montažu koja jako optereti mašinu, naročito tokom rendera filma. Ali, tokom celog procesa ipak mogu prilično normalno da radim. E sad. Obično render pustim preko noći, jer traje jako dugo, pa za mašinu sednem par sati posle završenog posla. Tokom tih par sati, mašina bude u nekom idle režimu, eventualno ima neki download. Tada se obavezno desi da posle login ekrana čekam barem minut da uopšte dobijem kontrolu nad programom koji je u fokusu (obično video montaža), a hard disk (interni) drlja i drlja do iznemoglosti. Ista stvar se desi i kad se prebacim na običan browser koji je ostao pokrenut. Dakle, kao da je, u tom idle periodu, kompletna memorija prebačena u swap fajl. Ne nervira me ni sporost, ni buka, nego činjenica da se to dešava. Naravno, nisam siguran da li je do Windows-a ili video programa, ali dok radim montažu nisam primetio neko curenje memorije, niti gušenje drugih programa.

Ako neko ima ideju šta bi moglo da bude... Inače, indeksiranje diskova je isključeno, a od rezidentnih programa nemam ništa neobično - antivirus, grafička, poweriso...
 
Windows 7 x64 Ultimate, 4 GB memorije.
Dosta radim video montažu koja jako optereti mašinu, naročito tokom rendera filma. Ali, tokom celog procesa ipak mogu prilično normalno da radim. E sad. Obično render pustim preko noći, jer traje jako dugo, pa za mašinu sednem par sati posle završenog posla. Tokom tih par sati, mašina bude u nekom idle režimu, eventualno ima neki download. Tada se obavezno desi da posle login ekrana čekam barem minut da uopšte dobijem kontrolu nad programom koji je u fokusu (obično video montaža), a hard disk (interni) drlja i drlja do iznemoglosti. Ista stvar se desi i kad se prebacim na običan browser koji je ostao pokrenut. Dakle, kao da je, u tom idle periodu, kompletna memorija prebačena u swap fajl. Ne nervira me ni sporost, ni buka, nego činjenica da se to dešava. Naravno, nisam siguran da li je do Windows-a ili video programa, ali dok radim montažu nisam primetio neko curenje memorije, niti gušenje drugih programa.

Ako neko ima ideju šta bi moglo da bude... Inače, indeksiranje diskova je isključeno, a od rezidentnih programa nemam ništa neobično - antivirus, grafička, poweriso...
Što se memorije tiče, fizičke ili virtuelne, samo dodavanje RAM-a može da pomogne. To "drljanje" po disku verovatmo dolazi od Maintenace systema, taj program verovatno stalno nešto piše po disku (uključujući VM) pa system to onda "sređuje".
 
Da li sumnjaš na neki konkretan deo Maintenance sistema i imaš li ideju kako bih mogao da proverim? Da li bi Resource Monitor mogao da mi otkrije nešto pametno? Nažalost, dodavanje memorije nije opcija. DDR2 ploča, memoriju sam pre 2 godine proširio sa 2 na 4 GB i taj modul (Kingston HyperX, kakav sam već imao) koštao me 45 evra, što trenutno mogu samo da sanjam.

Program piše po disku tokom renderovanja, ali posle toga ne radi ama baš ništa. Više puta sam ostavljao program pokrenut posle rendera, dok radim dosta drugih stvari, nisam primetio probleme. Zato zaključujem da program, posle rendera, zaista ne radi ništa. Sve Windows automatske opcije i taskove sam isključio posle instalacije, uključujući i indeksiranje. Na swap sam sumnjao zato što drljanje počne tek kada se ulogujem i tokom tog drljanja mašina praktično ne radi, dakle kao da pokrenuti programi zaista nisu više u memoriji. Event Viewer ne pokazuje ništa pametno, kao da se ništa nije dešavalo u tom idle periodu.

Hm, evo jedne mogućnosti. Kada ostavim mašinu da renderuje film, obično u fokusu ostavim upravo program za montažu. Recimo da Windows, posle par sati neaktivnosti tog programa, odluči da ga prebaci u swap fajl. Kada "probudim" mašinu, pošto je taj program u fokusu, Windows automatski počne da ga ubacuje nazad u memoriju, istovremeno izbacujući druge programe (e-mail, browser, itd). Pa kad probam da se prebacim na neki od tih programa, on opet njih mora da dovuče u memoriju? Zvuči mi kao moguće, ali pod jednim velikim uslovom - da Windows izbaci program za montažu iz memorije čak i ako mu ta memorija nije potrebna ni za šta drugo, samo zato što je puno memorije zauzeto. Da li Windows to radi? Mada je teško reći koliko zaista memorije ostane slobodno i da li mu ona zafali za bilo kakvu glupost koju Windows može a pokrene. Sad odgovaram samom sebi, ali imam utisak da će to biti skoro nemoguće utvrditi, osim nekim log programom koji bi otkrivao svaki swap iz memorije na disk i upisivao koliko je memorije bilo i koji program je to izazvao. Ah...
 
A da namestiš Page File na neku stalnu vrednost ? možda pokušava da je smanjuje ili povećava u međuvremenu.
 
Nije problem probati da zakucam swap na ~2 GB (uvek je 4), ali to bi moglo da se dešava samo ako Windows zaista izbacuje programe iz memorije posle dužeg vremena neaktivnosti (koliko?) bez obzira na to da li mu je memorija potrebna za nešto drugo. Onda džaba i zakucavanje veličine swap fajla, jer će neki deo memorije uvek da izbaci na disk. Ja bih radije sprečio takvo ponašanje sistema.
 
Za XP je bilio ono "allways unload DLLs" što je moralo ručno da se naredi a Vista i dalje to radi automatski, možda je u tome štos. Ja često ostavim naki program za video konverziju da se "krčka" preko noći ali mi se ne dešava nikakvo usporenje kada završi. Pošto ne volim automatike po kompjuteru, ja uve ugasim sve maintenance opcije, pa radim ručno kada zatreba.
 
@CountMike U tome i jeste poenta - komp je uključen non-stop već 7-8 godina, šta god radio/ostavio ne ponaša se tako ili bar nisam primetio. Ali, posle rendera obavezno i to samo ako ostane idle još neko vreme. Ako render zaviši dok radim sa kompom, malo se smrzne (kanta) na desetak sekundi dok završava fajl i briše neki keš, šta li, ali onda odmah mogu da radim. Ako nisam bio za kompom još neko vreme, onda sledi veliko drljanje i čekanje.

Probao noćas sa fiksnim swap fajlom. Možda je za nijansu bolje, ali verovatno su te razlike postojale i ranije samo nisam obraćao toliku pažnju. Probaću drugom prilikom još neku vrednost za fiksni swap, ali očigledno osnova problema leži u nečem drugom. Ostaje pitanje da li je glavni krivac Windows, program za montažu ili kombinacija.
 
Ma da nije slučajno do gašenja diskova ? Da probaš da u Power options > Advanced, staviš da se nikada ne gase. Kod mene je tako oduvek a kompjuter je 24/7 uvek upaljen, bez hibernacije i tako to.
 
Prvu poruku sam prekrajao nekoliko puta, pa je taj detalj ispao - postavljeno je od prvog dana da ne gasi diskove nikad, iako deluje baš kao da ih ipak gasi. A opet, čak i da ih ugasi, zašto bi drljao toliko? Čekao bi samo da se zavrti disk? Dakle, on definitivno počne da prebacuje velike količine podataka sa/na disk, što bih rekao da nema veze sa njegovim gašenjem. Razmišljam naglas. :) Da li Windows pre gašenja diska uradi neki hibernate?
 
Prvu poruku sam prekrajao nekoliko puta, pa je taj detalj ispao - postavljeno je od prvog dana da ne gasi diskove nikad, iako deluje baš kao da ih ipak gasi. A opet, čak i da ih ugasi, zašto bi drljao toliko? Čekao bi samo da se zavrti disk? Dakle, on definitivno počne da prebacuje velike količine podataka sa/na disk, što bih rekao da nema veze sa njegovim gašenjem. Razmišljam naglas. :) Da li Windows pre gašenja diska uradi neki hibernate?
Pa nije baš da samo zavrti disk, prvo uradi inicijalizaciju pa svoj POST pa windows moraju ponovo da učitaju sve delove itd, baš kao da se prvi put pali. Hibernacija šalje diskove u "la la land" ne obrnuto, čisto sumljam da je do toga, specijalno ako je namešteno na "Never".
Neznam št više da ti kažem, ja ima 3 HDD i jedan SSD i nisam primetio toliko zakašnjenje nikad. Jedino da mi kažeš koji je to program pa da probam kod mene.
 
pa windows moraju ponovo da učitaju sve delove

Da li to znači da Windows, pre gašenja diskova, uradi dump memorije u swap fajl (ili neki drugi)? Jeste mi podešeno da ne gasi diskove (proverio opet), ali kad si već pomenuo.
U pitanju je Premiere CS5. Malopre sam radio render kratkog filma (tri i po minuta), što je trajalo oko pola sata. Vratih se za komp možda 15 minuta posle toga i sve je i dalje radilo normalno. Ali sinoć je radio render filma od sat vremena (obično render traje 7 puta duže od filma) i za komp sam seo nekih 2 sata kasnije i bilo je opet dosta drljanja. Svejedno, teško ćeš tek tako da probaš render filma u Premijeru, jer bi morao prvo da ga montiraš. :)

Shvatio bih da se zaglupi samo Premijer, jer su originalni fajlovi na USB diskovima koji se definitivno stopiraju. Međutim, to ne objašnjava sporost i ostalih programa (npr, Opere), a još manje drljanje internog diska.
Ko zna, možda je u pitanju i neka čudna kombinacija drugog softvera i drajvera. Mene nervira, jer me više zanima upravo šta se dešava, samo usporenje mi nije neka bitna stavka.
 
Radio sam na CS6 i imam ga još uvek ali nije instalirano sada. Montirao sam neke filmove digitalizovane sa 8mm filma još odavno urađeno. Trebalo bi da imam segmente pripremljene za montažu negde. Ne sećam se sada za Premiere CS6 ali Adobe voli da pravi "scratch" fajlove i svoj neki privremeni cache, pa se možda to prazni ponekad.
 
Možda, a možda je i do bagovitog CS5, mada ne vidim kako bi to usporilo i druge pokrenute programe koji i nemaju ništa sa diskovima. Pokrenuti i stoje. Nema logike. A i zašto bi praznio keš tek kada se ponovo ulogujem i to posle više sati neaktivnosti? Baš čudno. A možda Windows ima i neke dodatne uslove kad se isključi gašenje diskova. Tipa "never" znači da se ne isključuju, osim ako...
 
osim ako... je u punom Hibernate modu koji bi bio nemoguć da išta sem memorije i bar dela CPU-a radi.
 
Nešto sigurno uvek radi. Ako ništa drugo, proverava e-mail.
 
Nešto sigurno uvek radi. Ako ništa drugo, proverava e-mail.
I to se da proveriti ostavi performance > network ili nešto kao DuMetar ili NetTrafic da radi pa češ videti šta se dešava sa tim.
 
Nazad
Vrh Dno