Šta je novo?

Coil whine

dare89a

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
23.02.2013
Poruke
43
Poena
54
Da li se zna koji brend grafickih nema coil whine? I koja marka? Hvala
 
To bi trebalo da zavisi od konkretnog primerka graficke, a ne od proizvodjaca.

Naravno, moguce je da su odredjeni modeli (odredjenih proizvodjaca) manje podlozni coil whine-u.
 
Poslednja izmena:
Zaobidji R9 280X, svaka ima. Ne znam za ostale. Ima i 290 kada je fps preko 1000 i kada se digne napon i power limit. Imala je 6950, 9600GT. Zavisi kako te ubode, ali ima skoro svaka. Nisam cuo ni jednu do sada koja nema bar u nekoj meri, jer iman vrlo osetljivo uvo na visoke frekvencije.
 
i ja isto,pa moje 280x nemaju,i to su powercolor. :)

ja sam licno taj problem imao samo na 6870x2 i to bas powercolor-ovoj (niko ih drugi nije ni pravio),dobio sam zamenu za drugu koja nije imala taj problem.
 
Hvala zato sto sam planirao da uzmem gtx980 medjutim kad sam poceo po forumima da citam o coil whineu prakticno sam odustao. Meni se to desilo na napajanju jednom i bilo je veoma iritantno. Ali bas je bilo glasno. Tako da se sada plasim da uzmem grafu od 50000 koja cvili. I zato i pitam. Pa sad koja ne bude imala tako nesto uzecu je. A svi kazu da amd karte bas imaju zbog toga i loseg hladjenja v rama. A ima i makswell. Tako da sam zbunjen i ne znam sta da radim :)
 
Pod jedan - ne uzimaj GTX980 (ako ne igras na 2K ili 4K monitoru) kada je daleko pametniji izbor GTX970, pre svega cenovno a uz overclock bude skoro kao GTX980.
Pod dva - niko ti ne garantuje da graficka nece imati coil whine.
Pod tri - mozes da je zamenis nakon kupovine.
 
Poslednja izmena:
Izbor izmedju 780-970 ili 290x? Prvenstveno po kvalitetu jer nenameravam da menjam bar 4 godine....
 
Ako uzimas novo - GTX970 je najbolji izbor i najbolja karta od te tri.
Plus sto je jeftinija od GTX780 i iste cene kao 290X. I jos najmanji potrosac.

Nema dileme.


290X i GTX780 jedino ako bi se uzimale polovne za 200-300 evra.
 
Poslednja izmena:
Asus na nekim svojim karticama u opisu ističe da nema "buzzing sound under full load" kao recimo kod ove kartice http://www.asus.com/rs/Graphics_Cards/GTX750TIPH2GD5/
Super Alloy Power
Enhanced durability and cooling

Exclusively-formulated alloy components boost performance by reducing power loss, enhancing durability, and achieving cooler operation. Choke concrete cores eliminate buzzing sound under full load while capacitors assure a 50,000-hour lifespan: equivalent to 2.5 times longer than traditional capacitors.
 
Ok onda cu uzeti 970gtx i nadam se da nece pistati. Hvala :D
 
Hoce, svaka malo "cvili", ali nista strasno.
 
Pa kazem da hoce svaka da cvili, samo zavisi koliko i kako te potrefi. Ova 290 ne da vristi kada fps u stalkeru od na 10K, osim ako FRAPS laze za DX9 igru :)
 
To sto se cuje jace kad je veci fps, tipa 2000-3000 je posledica toga sto covek najbolje cuje na 3000Hz, tj. subjektivno percipira zvuk kao najglasniji. Svaka karta koja ima "metal ferrite core chokes" mora da cvili (neka vise neka manje), samo oni koji su sa "cement core" ne cvile. Oni su nesto skuplji, ali tipa za celu karticu 2-3-4 EUR, zato i cudi kada proizvodjaci stede na karticama od 300-400eur. Sramota i bruka. Neretko se dogadja da coil whine bude GLASNIJI od coolera na grafickoj.
 
Au hvala na dragocenoj informaciji. Znaci betonski chokovi :)
 
To sto se cuje jace kad je veci fps, tipa 2000-3000 je posledica toga sto covek najbolje cuje na 3000Hz, tj. subjektivno percipira zvuk kao najglasniji. Svaka karta koja ima "metal ferrite core chokes" mora da cvili (neka vise neka manje), samo oni koji su sa "cement core" ne cvile. Oni su nesto skuplji, ali tipa za celu karticu 2-3-4 EUR, zato i cudi kada proizvodjaci stede na karticama od 300-400eur. Sramota i bruka. Neretko se dogadja da coil whine bude GLASNIJI od coolera na grafickoj.
Da, da sad povezah :) Sta ces kada je to referntni PCB, samo sa jacim hladnjakom. Ako bi mogao navesti kako neki proizvodjaci nazivaju te concrite choke-ove na svojim kartama, bio bih presrecan :) I to jeste tacno da se vise cuju od hladnjaka same karte u tim uslovima.
 
Video sam da msi gaming serija ima bas te chokove. E sad da li su tacno ti ili je marketing upitanju ne znam :/
 
MSI "cvili" jace i od GA i od ASUSA


http://forum.benchmark.rs/showthread.php?339115-Coil-whine&p=3940897#post3940897

"Super Ferrite Chokes

Super Ferrite Chokes use a Ferrite core that is Super-Permeable. This allows the Super Ferrite Chokes to run at a 35 degree Celsius lower temperature, have a 30% higher current capacity, a 20% improvement in power efficiency and better overclocking power stability."


To su dakle regularni feritni, nemaju "cement core"

Evo kako to recimo pise kad je sa cement core...

http://www.asus.com/us/Graphics_Cards/ROG_MATRIXGTX780TIP3GD5/

Acclaimed DIGI+ voltage-regulator module (VRM) technology delivers 14-phase power and digital voltage regulation, while Super Alloy Power's Japanese-made 10K black-metallic capacitors, concrete-core chokes and hardened MOSFETs all withstand much greater stress and heat. The result is an ultra-stable graphics card that's forged for extreme overclocking. You benefit from loads of headroom for experimental performance tuning without generating distracting whines and buzzes.
 
Poslednja izmena:
Super, za lsedecu kupovinu gledam da nabavim kartu sa zacementiranim zavojnicama :) Samo je problem sto to nude u kartama koje su meni bar uvek van dometa :wall:
 
Pod jedan - ne uzimaj GTX980 (ako ne igras na 2K ili 4K monitoru) kada je daleko pametniji izbor GTX970, pre svega cenovno a uz overclock bude skoro kao GTX980.
Pod dva - niko ti ne garantuje da graficka nece imati coil whine.
Pod tri - mozes da je zamenis nakon kupovine.

pod tri- mozes da je zamenis ako je neispravna. coil whine, osim u ekstremnim situacijama(a i tada je diskutabilan), ne spada u garanciju, i sa istim reklamacija zavisi od dobre volje prodavca/uvoznika.
 
Ja moju MSI gaming 970 vratio zbog istog problema. Ako planiras 970 , samo GB ili ASUS. A bas sad vidim pojavila se "na stanju" ponovo ista ta karta. Pitam se dal je ona moja bivsa :D
 
Imas dva izbora kod nas (sa moje tacke gledista) ASUS ili GIGABYTE vazno je da imaju ne referentni PCB samim tim i kuler i uzmes bilo koju kartu ;) msi iz mog iskustva je los koja god klasa proizvoda da je u pitanju, powercolor izbegavaj jer je OEM TUL koji je jednostavno los :)
 
TUL, PowerColor i VTX3D je isti djavo. Kod njih samo valja ultra high end kao Devil-13, ali to je klasa sama za sebe, i ponesto jos utrefe kako treba. MSI slicna prica, ali u glavnom kako te zapadne. ASUS ima kvalitet i Sapphire kod AMD-a, bar sa moje tacke gledista :)
 
pa nije da je asus bez greske,bas kod amd-a su isfuserisali sa dCu2 hladnjakom,kao sto je pisano bezbroj puta po forumu.TUL ponekad ubode,da ja licno znam uboli su sa 280x turboduo-m i sa 6870x2. :)

imao sam 8800gt i 650gtx gigabajt,i obe su crkle,650gtx posle mesec i po koriscenja u devojcinom kompu,na koji sam ja za to vreme dvaput upalio contract wars.a evo na sva vrata hvale njihovu 970gtx,tako da nema granitnih pravila,mora se za svaki model posebno istraziti pre kupovine.
 
Naravno, asus je skenjao R9 2xx seriju sa DCII hladjenjem, ali prethodnu 6950/6970 je bila bog i batina. Ovai Strix modeli u poslednje vreme lepo rade posao. Gugabyte je za R9 seriju poznat kao gigashit, dok su sapphire i xfx bili odlicno uradjeni. Msi ne spominjem. Ja imam MSI 9600GT koja je klokovana od kada je izasla i radi kao svajcarac, moze i BF3 na low :)
 
Pod tri - mozes da je zamenis nakon kupovine.

Ne mozes. Moj ase cula do susedne zgrade i nisu hteli da je zamene (Emi tj ALTI).

Moj savet, izbegavaj Sapphire po svaku cenu a uzimaj Asus.
 
Poslednja izmena:
TUL, PowerColor i VTX3D je isti djavo. Kod njih samo valja ultra high end kao Devil-13, ali to je klasa sama za sebe, i ponesto jos utrefe kako treba. MSI slicna prica, ali u glavnom kako te zapadne. ASUS ima kvalitet i Sapphire kod AMD-a, bar sa moje tacke gledista :)

TUL je ako se ne varam OEM i za Club3D koji je dosta popularan u zemljama Beneluksa sto je i logicno jer je sediste Club-a u Holandiji. Iako sam o tom brendu cuo samo pozitivne stvari opet sam prema njima rezervisan mada mora im se skinuti kapa jer za mene imaju najlepse R9 290X karte koje se i fino hlade :) Sa Sapphire-om sam imao odlicna iskustva iako ih svi oko mene poslednjih godina izbegavaju.

pa nije da je asus bez greske,bas kod amd-a su isfuserisali sa dCu2 hladnjakom,kao sto je pisano bezbroj puta po forumu.TUL ponekad ubode,da ja licno znam uboli su sa 280x turboduo-m i sa 6870x2. :) imao sam 8800gt i 650gtx gigabajt,i obe su crkle,650gtx posle mesec i po koriscenja u devojcinom kompu,na koji sam ja za to vreme dvaput upalio contract wars.a evo na sva vrata hvale njihovu 970gtx,tako da nema granitnih pravila,mora se za svaki model posebno istraziti pre kupovine.

Nisam rekao da su ASUS i GIGABYTE bezgresni ali kod nas su najsigurniji izbor garancija opste prisustvo i generalno su najveci svetski brendovi. Cesto ljudi krive karte a prvo treba obezbediti kvalitetno napajanje :)

Naravno, asus je skenjao R9 2xx seriju sa DCII hladjenjem, ali prethodnu 6950/6970 je bila bog i batina. Ovai Strix modeli u poslednje vreme lepo rade posao. Gugabyte je za R9 seriju poznat kao gigashit, dok su sapphire i xfx bili odlicno uradjeni. Msi ne spominjem. Ja imam MSI 9600GT koja je klokovana od kada je izasla i radi kao svajcarac, moze i BF3 na low :)

Jedino sto bi od XFX-a kupio je PSU jer je Sea Sonic nalepio XFX :d Ne znam kako msi posle svih ovih godina opstaje njihova lightning serija karti crke posle 2,3 dana ne znam dal oni uopste znaju sta je kontrola kvaliteta. Znam coveka koji je kupio lightning R9 290X i koja je pistala i sistala kao luda napajanje cooler master v1000 tj. Sea Sonic je OEM cak je stavio Antec HCP-1000 koje je napravila Delta jer se desi nekad da se PSU i GPU jednostavno ne vole medjutim bez uspeha, promenio i druga je opet pistala i na kraju vratio i uzeo ASUS DC II :) Licno sam imao iskustva sa DC II R7 serijom i nisam imao nikakvih problema...moguce da su R9 zeznuli.

Da ne idem vise u of topik Jay je fino objasnio :)
 
Poslednja izmena:
Navodim primer za R9 280X, jedna je Sapphire R9 280X Vapor-X Tri-X, a druga je ASUS R9 280X DC II TOP, naponska se dosta slabije hladi, cipovi nikako, i samo 3 od 5 heatpiepa dodiruju usijano jezgro, dok Sapphire ima 5 u kontaktu sa vapor chamber, bolje hladjenje naponske i vise mesta na kojima je pricvrscen hladnjak za PCB, pa nema krivljena cak i bez back plate-a. Ja sam bio napravio custom podrsku za kartu (aka. LEgo stub ) da bi zaustavio vibracije koje su dolazijle od nje, dok je naponska uvek bila usijana, odlazila regulara na 90C u CoH 2, dok je throtlovala regularno u strestestovima, dok Sapphire nema ovih problema.
17.jpg25.jpg
 
Samo mala ispravka-sve ovo se odnosi na 290x a ne 280x, a inace je tacno to za Asus, vec vise puta pominjano na ovom i drugim forumuma, neverovatan propust.
Interesantno je da je slican problem sa hitpajpovima i nepravilnim naleganjem imala i EVGA sa 970GTX kartama nedavno, ali za razliku od Asusa, oni su problem ekspresno resili i odmah izbacili reviziju, sto takodje mnogo govori o razlici izmedju ove dve firme.
 
Nisu to "resili" zato sto je cela ta prica oko "dodiruju 3 a ne 5 HP" takav noob i takvo ne poznavanje materije da je njima besmisleno da izlaze "u susret" kritikama svagog malok samoproklamovanog strucnjaka.
EVGA kao tipicna USA firma je reagovala znajuci da to nije problem cisto zato sto su USA firma i sto za njih vazi "da je musterija uvek u pravu" cak i kad nije. Takodje znaju kakva sujeta vlada u njihovom drustvu i krugovima kupaca EVGA proizvoda, pa eto da ne bi trpila prodaja makar i 1%. Po meni EVGA nema NISTA posebno i nista epecijalno, pocev od prosecnog hladjenja, plastikaner coolera i da ne nabrajam dalje. Sve to su besmislice cak i njihova izjava da ce eto resiti to... cisti marketing. Mogu misliti kako su razapeli na krst onoga ko je projektovao to a on nije kriv ni duzan nizasta. Ako GPU ima sirinu lupam 30mm, a HP onaj najdeblji ima 12mm + dva tanaj od 10mm i 2 od 8mm onda nikako to nemoze biti u kontaktu sa svih 5. Takodje moglo ej da su stavili 5x 6mm HP, onda bi sve bilo u kontaktu ali je to losije sa stanovista sto ti HP nemaju taj kapacitet. Da su stavili plocicu koja ih prekriva i koja od "strucnjaka" sakriva celu situaciju onda bi indirektno imali kontakt na svih 5 ali po cenu dodatnog prelaza toplote sa GPU na plocicu i sa plocice na HP umesto direkt na HP. Taj "dodatni" prelaz obrni okreni donosi 5C ne znam kako dobro da su resili stvar. E da imaju jos i provodjenje toplote kroz recimo 3mm te "plocice" koju eto nisu stavili.

Problem ASUS DCII 280x nije hladjenje GPU, on je EXTRA dobro ohladjen i tvrdim da je bolje ohladjen od Sapphire Vapor-X (dual fan), amoguce i od 3 fan modela. Problem tog ASUS 280x DCII je memorija i brljanje iste, ali eto nisu jedini, MSI 280x "skace slika", GA 280x WF3 "skace slika", Sapphire 280x Vapor-X- plastikaner cooler, dno dna od izrade kao i firme. Imao 2 njihove 7950 Vapor-X obe crkle na isti nacin, otakzala elektronika fan-a, a eto nisam jedini, bilo je jos 2 slucaja tu an forumu, takodje 10+ slucajeva "bacanja poligona" na ASUS 280x. Moj savet svima, iskren, nepristrasan, bezite od 280x kartica, bolje kupite 7970.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno