Šta je novo?

jel gasite kompjuter nocu?

louderick

Slavan
Učlanjen(a)
10.04.2008
Poruke
210
Poena
320
pitanje je malo opstije: jel gasite kompjuter nocu? neko mi rece da je mnogo bolje i zdravije ostaviti kompjuter da radi, da je svako paljenje i gasenje i reset, neka vrsta stresa za kompjuter, i da ga treba ostaviti da radi... to naravno ne vazi ako odlazite na par i vise dana iz grada... zanima me strucnija misljenja forumasa po ovom pitanju...
 
stres je kad rokces 100 puta dnevno restart dugme...

a to da radi stalno i da je to zdravo... pa razmisli malo...
ako radi stalno, trosi se napajanje, trosi se hard, trosi se bukvalno sve... kondenzatori imaju radni vek....
 
Poslednja izmena:
Мањи је проблем харду и осталом да ради 24 сата него да га двапут палиш/гасиш за то време. Ипак, они су предвиђени да раде и овако и онако па у принципу скоро и да није битно, осим што не ваља да се много пута у току дана пали или гаси. Ја сам некада држао два компа стално упаљена, мислим да су 5-7 година били угашени једино кад нестане струја, а таман сам тада имао потребу да нешто раде на интернету. Сада немам толико те потребе а и завео сам тврду штедњу па и на струји штедим и онда их најчешће све успавам ноћу. За паузе од пар сати не гасим али ако знам да нећу да користим комп 5 или више сати, онда успављујем.
 
Imam komp od pre hrista, aka star 10+ godiana. I on je paljen i hasen bar po 4-5 puta dnevno i obavezno je gasen tokom noci. Nestajalo je struje najmanje 200-300 puta dok se nesto radilo na njemu. On jos uvek radi dobro kao prvog dana kada je kupljen. Hard naravno da se cuje kao dizel motor, alu sljaka lepo, stariji Maxtor od 40GB. Od ne tako dugovecnog materijala zamenjen je vent na hladnjaku i mis, ostalo sve radi super. Cak i napajanje neko RexPower od 250W. Komp je preziveo i pozar u kuci, samo mu je prednja strana bila istopljena, pa je sada u drugom kucistu nego tada. Monitor je neki Samsung CRT od 17" i podrzava rez od 1600x1200 :D Tako da ako je nesto trebalo da rikne od paljenja i gasenja, to se trebalo dogoditi do sada. Ja sve moje kompove gasim tokom noci, osim kada torentujem, inace preko dana ili radi ceo dan ili ga stavim u sleep ako me nece biti na njemu par sati. :D
 
Mnogo mu je veci stres ako ga stalno drzis upaljenog nego da ga nocu ugasis, moze da se desi da imas virus ili malver koji stalno koristi procesor sak i kad mislis da nije tako, a to opet povecava i potrosnju struje. A kao i sve tako i komponente imaju vek trajanja. Evo da cu ti banlan primer ako hard ima vek trajanja 10 sati oces ti tih deset sati brze potrositi ako ti je stalno upaljen ili kad ga ugasis pa opet upalis i tako redom. Naravno nikako nije dobro stalno gasti ali ja komp upalim jednom do dva puta dnevno i ugasim jednom do dva puta dnevno. Tj nocu je ugasen a danju upaljen.A kad idem u skolu bacim ga na sleep ili hibernaciju.
 
Poslednja izmena:
@louderick
Brini se za sebe, smanji brigu o ovakvim dilemama i živećeš mnogo manje stresno :)
Za računar se ne brini, upali ga kada ti treba a ugasi ga kada ti više nije potreban.

hehehe, ja zivim i zaradjujem od kompjutera, pa je to malo i povezano kod mene.... nov je komp pa sam prvih dana veoma pazljiv.... ta paznja ce brzo nestati... :)
 
Ja sam navikao da ga šaljem u sleep ako znam da ga neću koristiti 2-8 sati, u hibernaciju za 8-24 sati, a gasim ga ako ga neću koristiti bar 1 dan :)

Kućni PC - uveče u sleep, kad krenem na posao PC ide u hibernaciju, kad idem negde za vikend, gasim ga
Poslovni PC - kad krenem kući šaljem ga u hibernaciju, a gasim ga u petak popodne :)
 
Poslednja izmena:
Зашто га не успаваш и ако нећеш да користиш 8-24 часовника?
 
Zbog uštede energije - U sleep modu ipak troši malo struje jer je memorija pod naponom, pa to koristim samo za kraće intervale. Nije to mnogo, ali na svetu postoji milijardu ili više računara i kad bi svi uštedeli po nekoliko vati, planeta bi bila zelenija :D
 
Па ваљда је плоча ионако увек под напоном чим је упаљена диода а и мишко светли али како год, вероватно је уштеда у свету толика да би била иста да бар двојица који не гасе комп то ураде. ;) Колика је та уштеда?
 
Gasi se zbog elektricnog luka. Komp jeste zasticen od istog, ali utice na napajanje. I to sa resetom nema veze s vezom. Reset ti prespaja 2 pina na cpu-u i ne gubi se napon. Znaci da nema elektricnog luka. To je ono kad palite na prekidacu pa vidite da svetli. Zapravo je to zbog cega sijalica eksplodira.
 
:trust:
Električni luk se javlja prilikom gašenja, tj prekida kola.
Drugo, čak i kad je računar isključen trošiće neku minimalnu količinu struje tako da nigde nema prekida gde bi mogao da nastane luk.
Jedino ako ugasiš računar na prekidaču na napajanju, pod opterećenjem, ili da iščupaš kabl(iz napajanja, matične, grafičke...)

Meni se dešavalo da ne gasim računar po mesec-dva i nikad nisam imao nikakvih problema...
 
Javlja se i prilikom paljenja. Drugo svaki prekidac kad pritisnes stvara ga jer se kontakti dodiruju i ono sto se stvori dok se razdvajaju je ekektricni luk (jer iako su fizizki razdvojeni, za struju je mala razdaljina i zato prelazi). Zato je moja preporuka u keramickim kucistima za prekidace za svetlo :)
 
Gasi preko noci, ako nema potrebe da odradjuje nesto dok ti spavas.
Drzi ga da radi preko dana, nebitno sto mozda par sati neces biti kuci.
 
Komp iz potpisa znači OC Thuban X6 1ghz OC od def.a jednom u cugu nije gašen 6 meseci nikad ni blokirao ma ništa, bilo vreme kopanja CPU malo i GPU doduše bile su druge grafe nakačene na komp.
A pošto komp imam nakačen na LCD tv u drugoj sobi u većini slučajeva ga nikada negasim nego ga samo bacim na stand by u toku noći.

Mada moram da priznam uzeo sam SSD pre neki mesec i sad i imam običaj da ga ugasim noću samo zašto mi je lepo da gledam brzo učitavanje Windowsa :p ali generalno komp bacam na Stand by.
 
Gasim racunar cim idem negde od kuce, kad sam kod kuce, ako mi ne treba, stoji ugasen. Nekad ga palim-gasim i tri ili vise puta na dan. Greje previse... :d
 
Računar upališ kada ti treba a ugasiš ili pošalješ u sleep kada ti više nije potreban.
Hoćeš li ga ili nećeš držati u sleepu preko dana i/ili noći ne utiče na "zdravlje" i dugovečnost računara.
Samo štediš nešto vremena (budjenja iz sleepa umesto paljenja) ako ti je sistem na hdd-u, a ako je na ssd-u uštediš još manje vremena od prethodnog.
 
vidim da uopšte niste envajormentali frendli ... :)
 
Ja lično računar gasim (osim u situacijama kada znam da će mi zatrebati baš uskoro), sa sleepom ne dobijam neku uštedu vremena, sistem mi je na ssd disku.
E sad, ekološki vid situacije je nešto drugo, čoveka je interesovalo da li je po pitanju dugovečnosti računara preporučljivije gašenje noću ili sleep.
Sa te strane mu je može se reći slobodno svejedno, gašenje ili sleep ne vrše razliku
 
Meni oba računara rade neprekidno već barem 5 godina. Gašeni su samo kada idem negde na više dana ili kada nestane struje.
 
Ako ti je komp u istoj sobi gde spavas, a nocu ti ne treba bas nizasta ugasi ga. lepse ces se naspavati u potpunoj tisini, vodi vise racuna o sebi a manje o kompu. ipak je to samo gomila metala i plastike.
 
Ja obično namestim sleep na tv kartici, samo to nije pravo gašenje, jer se pali i kad samo pomerim miša. Gasim kad nisam kod kuće.
Kad smo već na temi, kad ga potpuno iskopčam iz struje, resetuje mi se datum i vreme, jel to baterija biosa otišla i treba li da se menja?
 
Mislim da je jedini razlog gasenja EM zracenje koje svaki el. uredjaj emituje, posebno ako se u toj sobi i spava. Dakle ako gasis, gasi zbog sebe, mada je upitno da li pored sve izlozenosti svemu i svacemu ovo icemu doprinosi.

Za sam komp. pa valjda on toliko zastari svakako da je nebitno sta ce biti za 15 godina ako nesto crkne. Cuvene ABIT ploce nisu crkavale od broja radnih sati vec od krs kondenzatora koji ni u jednom scenariju nisu mogli da sastave 3 godine... danasnje ploce sa solid-ima, trajace duze nego sto zelis da koristis komp.
 
Ja skoro nikad ne gasim komp osim ako ne izlazim iz kuće a kako nekog naječšće bude u kući tako se i komp ne gasi.

Vezano za mogućnost kvarova, ja bih rekao da sam sam stotinu puta do sad vidio kako mi sijalica crkne kad je upalim ali evo do sad još nisam vidio da mi je crkla prilikom rada.

Tim se rukovodim i kod kompa.
 
Ja skoro nikad ne gasim komp osim ako ne izlazim iz kuće a kako nekog naječšće bude u kući tako se i komp ne gasi.

Vezano za mogućnost kvarova, ja bih rekao da sam sam stotinu puta do sad vidio kako mi sijalica crkne kad je upalim ali evo do sad još nisam vidio da mi je crkla prilikom rada.

Tim se rukovodim i kod kompa.

+1:)
 
neko mi je pricao da je problem u kondenzatorima ako se komp stalno pali i gasi, za zivot kondenzatora je bolje da komp duze radi bez gasenja..... svaki reset ili gasenje a zatim paljenje, predstavlja veliki stres za kondenzatore... inace, ne spavam u istoj prostoriji gde je komp.
 
Nazad
Vrh Dno