Šta je novo?

GA-965P-DS4 rev 2.0

Miroslav89

Poštovan
Učlanjen(a)
13.02.2014
Poruke
31
Poena
54
Ok momci, ovako stoji situacija. Nemam bas para da kupujem i maticnu i ram i ostale stvarcice tako da hocu samo svoj CPU (Core2Duo E6600) da menjam i to u jednog od ovih sticker Xeon tipa E5450...
E sad...problem dolazi jer na sajtu Gigabyta pise da maticna podrzava FSB do 1066 MHz a procesor je na 1366...zanima me kako bi to radilo i da li bi radilo? Isto tako sam guglao i neki kazu da nema velike razlike izmedju rev 2.0 i rev 3.3 i moze da radi na 1366 MHz...
Bio bih zahvalan na svakom savetu :)
PS: ako neko prodaje ovakvog Xeona moze da mi se javi :)
 
Ta ploca odnosno chipset ne podrzava mod sa 771 Xeon E5xxx procesorima. Posto vidis da inace ne podrzava ni Q9xxx procesore.
 
Poslednja izmena:
Ta ploca odnosno chipset ne podrzava mod sa 771 Xeon E5xxx procesorima. Posto vidis da inace ne podrzava ni Q9xxx procesore.

Gigabyte 965P-DS4 (rev 1) P965 / ICH8R 1333 ≥ 130 Q9650, Q6700, QX6800 All
Worked: X5460 (E0), E5450 (E0)

Notes:
Only 1066 FSB is officially supported, but multiple people have run 1333 without any problems
Only 65nm quads are officially supported, but 45nm quads have been reported to work

http://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/3/#gigabyte
 
Moja greska, chipset podrzava mod a tvoja ploca mozda. Jer niko ti ne garantuje da ce raditi bez problema.

Ti probaj svakako, pa ako ne moze, prodas svoju i doplatis 1000din za neku proverenu plocu za mod.
 
Bilo bi divno kad bi ovde bio neko dobar da ima Xeona pa da je voljan da ili donesem ja svoj komp kod njega ili on procesor kod mene da vidimo hoce li da radi pa onda kupim :p
 
Mnogi koji nabavljaju ove Xeone, osim što dobiju veoma dobar proc, koriste ga i za malo jači o/c. U principu, 965 čipset je stvarno odličan i 400fsb uglavnom nije problem.
Ako već nisi napucavao svoj CPU, ili nisi zadovoljan performansama, bilo koji quad koji je radi na ~3GHz ili više, završiće ti posao, ne mora baš xeon. Zavisi šta radiš, možda ti i neki raspoloženi C2D bolje završi posao. Ako si se ipak rešio za lga771 mod, samo dobro odradi bios.
 
Mnogi koji nabavljaju ove Xeone, osim što dobiju veoma dobar proc, koriste ga i za malo jači o/c. U principu, 965 čipset je stvarno odličan i 400fsb uglavnom nije problem.
Ako već nisi napucavao svoj CPU, ili nisi zadovoljan performansama, bilo koji quad koji je radi na ~3GHz ili više, završiće ti posao, ne mora baš xeon. Zavisi šta radiš, možda ti i neki raspoloženi C2D bolje završi posao. Ako si se ipak rešio za lga771 mod, samo dobro odradi bios.

Jednom sam pokusao svoj sa 2.4 da dignem na 3GHz i radio super ali to je bilo pre jedno 3 godine i tad mi ta snaga iskreno nije ni trebala. Sad su dosle neke onako jace igrice pa bih voleo barem neki Quad na 3 normalnih GHz bez kloka. Sto se tice BIOS-a vec sam ga unapredjivao jer sam stavio R9 270x...znaci poslednji, tj F12, ali sad ne znam sta bi mi jos trebalo oko njega. Kao sto vec kontate moj procesor trenutno ne moze da isprati grafiku pa neke igrice seckaju i to ne zbog grafike. Nisam neki bas ludi gejmer da sve treba biti u ono ful fullova :D Samo da ide relativno glatko u 30+ fps :) A core 2 extreme i core 2 quad su skuplji od Xeona, realno da imam para menjao bih celu plocu ali ovo sa stikerom izgleda zanimljivo, jedino sto nikad to nisam radio :D Plus na maticnoj ima preko cele onaj Silent Pipe i relativno je hladna posto je bas pravljena za overklok koji nisam realno ni koristio :p
 
... Sto se tice BIOS-a vec sam ga unapredjivao jer sam stavio R9 270x...znaci poslednji, tj F12, ali sad ne znam sta bi mi jos trebalo oko njega...

Ne to. Nijedna LGA775 ploča, logično, zvanično ne podržava Xeon(771) procesore. Osim fizikalija oko soketa, moraš u BIOS da ubaciš informacije o njima, mikrokodove:

LGA 771 modovanje

Kolko vidim, tvoja ploča ima AWARD bios, pa tebe čeka nezgodniji postupak.
 
Poslednja izmena:
Hvala na informacijama Boki.
Evo uclanio sam se i na taj strani forum i postovao moj problem.
Vidim da ima bas dosta postova i ljudi su aktivni sto znaci da ce barem procitati i ako neko ima iskustva odgovoriti...
Malo mi nije jasno zasto jednostavno procesor ne bi legao ako soket ne odgovara, msm, sta ima veze FSB? Ne mora raditi u fulu, isto kao sto mi grafika ne radi s obzirom da je pravljena za 3.0 PCI-E a nalazi se u 1.0. Vazno da radi, dok ne nadjem neku bolju opciju :)
 
To za PCI-E 3.0 prakticno nema nikavog uticaja kada se koriste, laicki receno, graficke jeftinije od recimo 500 evra i monitori sa rezolucijama manjim od 4K. Tako da ne brini, nema uticaja na performanse u igrama to sto kod tebe nije 3.0.
 
Znam znam, zato se i ne brinem :)
Ali ne kontam sto tako i sa procesorima ne funkcionise :)
 
...Ali ne kontam sto tako i sa procesorima ne funkcionise :)

Ehhh. Trebao bi mnogo bolje da poznaješ strukturu međusobne komunikacije hardverskih komponenti, onda ne bi postavljao ovakvo pitanje :) Ajd ukratko i najprostije:
Svaki BIOS ploče ima informaciju o određenom procesoru, da može radi, prosto rečeno. Isto važi i za grafičke kartice. Ako mobo nema potreban info o komponenti, ili taj deo neće raditi, ili je u slučaju vitalnih delova rezultat crn ekran :)
Ako "ubadaš" procesor koji nije namenjen za to ležište, naravno neće da radi i možeš da spališ njega ili u retkim slučajevima ploču. Naravno, Intelu se ne isplati uvek (o, isplati im se itekako, ali to nema veze sa ovom pričom) da projektuju serverski procesor od nule, pa mu malo izmene soket, malo neke druge elemente i stave ga u funkciju. Negde su procurele informacije o tim relativno malim izmenama i kako može da se prilagode mnogo raširenijem soketu (i time dosta poboljšaju prodaju očigledno povećeg zaostalog lagera).
Naravno, ostaje da "kažeš" ploči šta je u njoj, i to se postiže ubacivanjem novog fabričkog BIOS-a sa ugrađenim nivim mikrokodovima, ili te mikrokodove ubacuješ sam (što je ovde, naravno, slučaj). Praktično ih insertuješ u BIOS.
Ako nisi spretan, nadaren ili zainteresovan za ovakve vrste sportova, bolje neka ti to odradi neko drugi.
 
Nisam nikad sam modifikovao BIOS :)
Radio sam svakakve lude stvari u svoje vreme ali mi programiranje kasnije postalo dosadno pa sam izabrao psihologiju kao polje kojim cu se baviti (moj otac programer nije bio srecan!) :D
Da, kontam sta hoces da kazes ali mene zanima da li ce ploca hardwerski da podrzi Xeona posto rev 3.3 nema neke znacajne razlike naspram moje 2.0...kao da je samo overklokovana...
Kao sto sam vec spomenuo probao sam dici svoj 2.4 na 3 i radilo ok ali mi ta snaga nije toliko u to vreme (pre 5 godina) nije trebala :)
Da li ce samo BIOS update sa mikrokodovima raditi kako treba? + na maticnoj je dual BIOS tako da...valjda necu sjebati oba :p
Na ploci su takodje oni heat sinkovi a ne oseti se nista cak i kad igram full igrice, ali je primetno da mi procesor radi na 100% a grafa jedva predje 50% opterecenja...sto je smesno :p
 
...Radio sam svakakve lude stvari u svoje vreme...
...posto rev 3.3 nema neke znacajne razlike naspram moje 2.0...

Definiši "lude" :D
Bio sam i ja mlad, ali, recimo, modovanje i prelemljivanje grafičkih kartica i procesora, ne smatram ludim.

Elem, malko ću te razočarati, ima bitnijih razlika između 2.0 i 3.3. Nekada je dovoljno samo jedno elektronsko kolo - čip da se razlikuje, pa da je nemoguće ubosti određeni proc. Nebitno da li naponska jedinica ne može da mu obezbedi dovoljno fino i stabilno napajanje, bilo da oscilator ne može da generiše željeni takt.
Rev.3.3 ma 6-fazno napajanje, dok mislim da 2-ka ima trofazno. Verovatno ima još krucijalnih razlika ispod haube. E sad, zanimljivo je da 2.0, bar zvanično, podržava samo nekoliko 1333fsb procesora, dok ih 3.3 podržava skoro sve.
E sad, ako već zvanično podržava Core™ 2 Extreme QX9650 C0 stepping (ali ne i C1!), opet su dobre šanse da može da se proba sa Xeonom.

Proguglaj malo, možda je neko već odradio.
Srećno sa pokušajima:)
 
Odlucio sam se da cu uzeti jedan, samo da nadjem :)
E, jos me zanima, da li bi mogao ti da mi prepravis BIOS? Kontam da imas vise iskustva sa time.
 
Tvoje pare tvoj rizik :)
Mogu, ako me ne bude mrzelo ;) Noproblem, dogovorićemo se.
Pozz
 
Bio bih ti skroz zahvalan :)
Ubacicu i neku kintu ako to bude radilo :)
 
Ma ... kinta...
Popićemo po pivo ako bude sve ok :d
 
Ma to :)
Iovako moram da cekam platu tako da nista dok ne dodje plata pa cu uzeti Xeona i onda se muciti sa njim :)
 
Pusti mi na PM emajl, ili ovde, pa da ti pošaljem bios. Možeš da ga preflešuješ i sada, ne moraš da čekaš CPU :)
 
Poslao :wave:
 
Nece da mi posalje PM, ne kontam nista :D
Uglavno, cime da fleshujem BIOS? Prvi put kad sam to radio koristio sam ovaj Gigabytov softer i iz Windowsa odradio...Sad isto njega?
Plus, gledao sam po ploci i ima samo jedan cip za bios a kad se dize POST, pise DualBios...ne kontam...
 
Isto programče, bez problema i najlakše. Inače, može i direktno iz biosa iz ugrađenog utility-ja, može i sa butabilnog, fat formatiranog usb fleša.
Ne brini, onaj radni BIOS je obično veći čip, dozvoljava upis, brisanje... Bekap bios je read-only, i može biti bilo gde, mada najčešće blizu "glavnog".
 
Nasao sam ga, oba su iste velicine ali su bili ispod graficke pa ga nisam primetio dok nisam knjizicu procitao :p
 
Ok, BIOS flashovan, Hvala Boki, valjda su sad svi mikrokodovi tu :)
Imao sam malo problema oko AHCI drivera tako da je Win morao biti reinstaliran ali za sad radi sve ok :)
Nisam testirao u igricama da li ima razlike u performansama i slicno.
 
Zašto problem sa AHCI-jem? Jedino ako ti nije promenio (enable/disable) status posle apdejta, tj. vratio default vrednosti. To se rešava bez problema, al sad nema veze.
Koliko sam video kada sam upoređivao rezultat modifikacije sa originalom, sve ostale stavke u biosu bile su tu, dobio sam šta je trebalo.
Ok, srećno sa platom, pa se pohvali posle :wave:
 
Pozdrav, evo mene, stigao E5450 SLANQ, radi procesor, **** me ocitavanje temp u windowsu, BIOS inace kaze 36 stepeni :p
Jedini problem na koji sam naisao jeste sto mi je memorija downclokovana sa 800 na 667 :(
Neko resenje?
PS: Poseban pozdrav za BokiPK za BIOS koji radi :D
 
PS: probao sam manualno da vratim memoriju na 800 ali onda se masina resetuje pre BIOS-a. I dok ne resetujem BIOS nece da se digne :(
 
Nazad
Vrh Dno