Šta je novo?

pitanje u vezi ssd diskova

louderick

Slavan
Učlanjen(a)
10.04.2008
Poruke
210
Poena
320
uradio sam ovo podesavanje za sistemski SSD http://pcpractic.rs/strana/ssd-podesavanje. posto imam i drugi isti SSD za rad, imam jedno glupo pitanje: da li slicnu proceduru treba da uradim i za drugi SSD? zelja mi je da oba budu isetovana i brza.... naravno, kapiram da na ovom drugom ne moram iskljucivati pagefile, jer ga tu i nema, ali koju od procedura iz linka da primenim na ovaj drugi, radni SSD?
 
Ako si na 7mici SP1 ili 8mici skoro sva ta podešavanja na tom sajtu su daleko matora, skoro ništa se ne odnosi na novije SSD. Samo da bude AHCI i da si siguran da Trim radi. Ostali tipovi su najviše za smanjivanje zauzeća i ne odnose se na data disk. Neki od tih "saveta" u stvari usporavaju system (Indeksiranje, Prefetch i Superfetch). Hibernacija omogućava brže dizanje systema na 8mici a takođe se ne beleže eventualni BSOD bez toga. Isključivanje Page file može da napravi probleme kad ima malo RAM-a. System restore po volji, najbolje ostaviti malo mesta za jedno -dva restore pointa. Jedino još isključivanje gašenja diska može malo da pomogne jerbo troše malo struje ali se i pale skoro instant.
 
Poslednja izmena:
imam win 7.... 16 GB RAM-a..... moze jos neki savet za setovanje? sta, gasenje indeksiranja, prefetcha i superfetcha u stvari usporavaju sistem?
 
Poslednja izmena:
imam win 7.... 16 GB RAM-a..... moze jos neki savet za setovanje? sta, gasenje indeksiranja, prefetcha i superfetcha u stvari usporavaju sistem?
Pa da, tu su za ubrzavanje, specijalno drugo i dalje startovanje programa. Sa starijim i sporijim diskovima je isključivanje malo usporavalo prvi start winowsa i programa pa su ljudi gasili ali sada se radi samo o zauzeću prostora na disku. Brže pronalaženje fajlova i tako to. Nema više ni potrebe za nekom "štednjom" SSDa, mnogo su uznapredovali od kada su takvi saveti bili aktuelni. Win8 računa na hyberfil da ubrza startovanje systema pa ako ne upotrebljavaš "Hybrid shutdown" ili ti je komputer upaljen duže vreme onda ti nije baš naročito potreban ali ako ti nije problem sa slobodnim kapacitetom na SSDu onda ni to nije problem da ostane.
 
Poslednja izmena:
cek, ako sam dobro skapirao, znaci da vratim indeksiranje, prefetch i superfetch? a drugi, radni SSD, da li i tu trebam nesto podesiti kao na sistemskom?
 
cek, ako sam dobro skapirao, znaci da vratim indeksiranje, prefetch i superfetch? a drugi, radni SSD, da li i tu trebam nesto podesiti kao na sistemskom?
Vrati ih slobodno, bolje je tako mada na relativno dobrom systemu razlike nisu mnogo primetne. Za drugi izuzev AHCI moda koji je sigurno uključen, ako su oba na istom kontroleru, stvarno ne treba ništa drugo pošto su oni "saveti" samo za OS, tj. Windows. Ako nisi potpuno siguran u nameštanja, samo instaliraj windows nanovo i ostavi sve na default-u.
BTW, koliki su ti SSD i koliko mesta ti treba na OS disku ?
 
oba SSD su ista, SAMSUNG SSD 128GB, 2.5", SATA III, 840 Pro Series... instalirao sam najbitnije stvari, 80-90% programa- popunio 1/3 sistemskog... :)
 
Prodaj oba pa uzmi jedan veci... mada mozda to i nije nesto isplativo... polovno mnogo jeftinije... hmmm kako bi tu jurio pro od 256...
 
Cek, imas dva ssd-a, a nisu u Raid 0 ?
 
Pa što onda nisi kupio jedan od 256GB?
 
U radnjama oko 200, na KP sa garancijom iz Mađarske 145 evra...

Edit:
Pero brži koju sekundu ;)
 
nije bilo kad sam ja narucivao komp.... opet mi je sigurnije da imam dva, nego sve na jednom. :) pitanje za strucnjake, da li je brze drzati sistem i raditi sa velim fajlovima sa jednog SSD-a ili sa dva, sistem na jednom a materijal na drugom? :)
 
brze je (nisam strucnjak, zdrav razum kaze tako).
 
Da na to sam mislio... mada nema problema ni da je sistem i materijal na jednom a po potrebi da se materijal vuce i sa drugog...
 
drago mi je ljudi da ste potvrdili moju odluku kao ispravnu... :)
 
onda mu pukni raid 0,cisto jer ti se moze. :)
 
samo nek nije za potpalu ...
 
Nazad
Vrh Dno