Šta je novo?

Predstavljen novi Mac Mini 2014 - Vesti, poredjenje, predlozi

Vukmon

Cenjen
Učlanjen(a)
28.10.2012
Poruke
412
Poena
170
Pocinjemo sa temom posvecenom novom Mac Mini modelu za 2014/2015 godinu.

Ovde mozete videti raspolozive modele: http://store.apple.com/us/buy-mac/mac-mini

Kratka vest sa Benchmark sajta:
Tokom današnje prezentacije, Apple je predstavio novi minijaturni Mac. Iako Mac mini nije nadograđivan čitave dve godine, današnja verzija predstavlja značajno poboljšanje specifikacija i performansi ovog modela. Novi Mac mini ima četvrtu generaciju Intel Core procesora, dva Thunderbolt 2 porta i opcije između Intel Iris i HD Graphics 5000 grafičke podrške. Apple je istakao da je novi Mac mini energetski najštedljiviji desktop računar.Apple će novi Mac mini računar isporučivati u tri standardna modela. Tu je model sa 1.4GHz dual-core Intel i5 procesorom, 4GB RAM-a, 500GB HDD-om i Intel HD grafikom, sa cenom od 499 dolara. Druga opcija je dual-core i5 procesor do 2.6GHz, 8GB RAM-a, Intel Iris grafika i 1TB HDD po ceni od 699 dolara. Na kraju, finalna standardna konfiguracija se sastoji od 2.8GHz dual-core i5 procesora, 8GB RAM-a, Intel Iris grafike i 1GB Fusion Drive-a, a sve po ceni od 999 dolara. Sve konfiguracije je moguće nadograditi na 3.0GHz dual-core i7 procesor, do 16GB memorije, kao i do 1TB flash skladišnog prostora. Isporuka najnovijeg Mac mini računara počinje od danas.
 
1. Mnogo ljudi se buni što svi miniji u osnovnoj ponudi imaju dual core. Znam da je procesor sa četiri jezgra jači ali koliko u prkasi to znači? Da li programi koji dolaze uz OS X kao i ostali programi mogu da iskoriste u svom radu četiri jezgra kao i da li će OS raditi bolje/brže ako ima četiri u odnosu na dva jezgra?

2. Super je [to su stavili dva tanderbolt porta samo je pitanje kako ih najbolje iskoristiti, Apple Cinema Display je preskup za naše tržište, isto tako mnogo su skupi hard disk rack-ovi koji imaju tanderbolt 1 ili tanderbolt 2 portove?

3. 60 herca i ultra HD TV, kako spojiti sa Mac minijem?

4. Kada se spuste cene ultra HD monitora šta bi od ponuđenih minija za 2014. godinu moglo da izgura da radi sistem bez problema (ne pričam o igrama, renderovanju i sl.)? Da li je potrebna neintegrisana grafika da bi 4k normalno funkcionisao?

5. Primerio sam da je prošli mini dolazio sa nekim malim zvučnikom u samom uređaju a ovaj ne (po meni je ovo prednost za novi mini), grešim li?

6. Da li je unutrašnjost ista kao na miniju iz 2012 (osim zvučnika), tj. da li se može zameniti memorija i hard disk (za ssd)?

7. Mnogi smatraju da je loš procesor koji se ugrađuje u najjeftiniji Mac mini, iMac, MBA - 1.4GHz dual-core Intel Core i5 (Turbo Boost up to 2.7GHz) with 3MB on-chip shared L3 cache. Šta Vi mislite o tome? Čitao sam na Mac Rumors-u da ljudi koji su hteli da kupe iMac sa ovim procesorom da su ih mnogi odvraćali ili da kupe korišćen iMac ili da kupe skuplji, da je ovaj namenjen ustanovama poput škola gde bi trebalo normalno da funkcioniše Mail, Safari, Kalendar, iWork i to je to. Da li na ovom procesoru mogu normalno da rade 1080p filmovi s obzirom da mini nema neintegrisanu grafiku pa cela težina pada na procesor i da li ako je ovo slab procesor isto tako znači da će vent biti glasniji i da će se češće oglašavati?
 
1. Programi na OSX su u mogucnosti da koriste vise jezgara.
2. Sam si odgovorio
3. Nikako. Integrisana grafika u novom Mac Miniju isporucuje 3200 x 2000 px
4. Iz trenutne Mac Mini ponude nista nece moci pogurati 4K monitor da radi kako treba
5. Nemam info o tome
6. Svi se nadaju da Apple nije pribjegao tako radikalnoj mjeri kao kod Mac Pro linije
7. Preslabo
 
Da li neko u procentima može napisati koliko je novi osnovni model macminija slabiji od prethodnika ?
 
Да ли неко користи програме за обраду фотографије/видео на Минију? И какве су перформансе?
 
ja sam mislio da uzmem novog minija,al pošto je izašlo nešto malo jače od trenutno onog što imam(i7 i 16gb 2012),uzimam ssd i razmišljam da pare koje sam planirao da dam za novog,dam za apple monitor.Ako naletim na polovan odlično,a ako ne naletim,sačekaću da izađe 5k i da uzmem prethodni model nov :)
 
Да ли неко користи програме за обраду фотографије/видео на Минију? И какве су перформансе?
Podnosljiva je obrada fotografija sa 2012 i7 quad core + 16 GB + ssd. Video, samo nesto krace, nikako ozb. stvari. Sa novim Minijem stvari su postale teze :(
 
Хвала. Због чега теже?
 
2012 = Intel HD Graphics 4000

2014 = Intel HD Graphics 5000 (slabiji model)

2014 = Intel Iris Graphics (jači model)

Kolika je procentualno jači Iris od 5000 odnosno 4000 (treba li se opterećivati)?
 
Pise da je 20% brza, mada u realnom radu razlika je manja. Da li neko moze da mi odgovori na gornje pitanje, razlika u jačini procesora novog osnovnog modela i starog
 
This type of resolution is supported on 4th generation Intel® Core™ processor family (Intel® Iris™ Pro Graphics 5200 / Intel® Iris™ Graphics 5100, Intel® HD Graphics 5000 / 4600 / 4400 / 4200)
See the following supported screen resolutions through DP 1.2
DisplayPort* 1.2 / eDP*
H-Processors: 3840 x 2160@60Hz
U-Processors: 3200 x 2000 @60 Hz, 3840x2160@30Hz

E sad' da li mini ima H ili U procesor? :/
 
Koja je cena zamene klasičnog harda za ssd?
 
pitao sam ovde mislim macolu i rekli su mi nešto oko 30e.

SSD možeš i sam da zameniš.Prosto je,samo kupiš kod kineza set malih šrafcigera za par stotina dinara,upališ yt i eto ti za manje od sat vremena...
 
Da li se gubi garancija ako sam menjam?
 
naravno da se gubi :)
 
http://www.macrumors.com/2014/10/17/mac-mini-soldered-ram/

Trebaju da zaleme sve komponente za matičnu pa matičnu sa svih strana za kućište pa kućište sa svih strana ali tako da ni motornom testerom ne može da se otvori.

Dobar komentar: I knew that $499 was too good to be true.

Ako već nešto leme onda se stavi u osnovnu ponudu minimum 8 GB rama kako ne bi bilo malo u budućnosti i stavi se SSD.

Ovo stvarno nema smisla, pa SSD od 120 GB 50 €.

J... ih više ta politika.

Osećam da će sredinom 2105 sa novim procesorima da izbace novi Mac mini sa neintegrisanom grafikom koja može da dohvati 4K i da će da zaleme hard od 500 GB koji se vrti na hiljadu obrtaja :mad::mad::mad::mad:
 
Poslednja izmena:
Cekaj sta to znaci da nemoze da se menja RAM i da je takav kakav je u ponudjenim modelima. Je*** mi sve oni nisu normalni. Na kraju ce stvarno ispasti da prave proizvode za bogate(znam da je moja konstatacija mozda preuvelicana ali sam iziritiran) kad ovako ove proizvode za sire narodne mase obogaljuju.
 
Poslednja izmena:
Stvarno umeju da iziritiraju korisnike svojim glupačkim idejama.

Znaju da je PC jeftin i da možeš za malo para da sklepaš dobru mašinu.

Onda kažu 500$ Mac mini.

Svi se obraduju.

Posle se ispostavi da su stavili procesor koji će 99% korisnika da zaobiđe.

Isto tako zbog zalemljene memorije od 4 GB 99% korisnika će zaobići osnovnu konfiguraciju.

Sledeća na redu je od 700$ koji opet nema SSD tako da je i tu dodatni trošak.

Trebaju da naprave konfiguraciju koja košta koliko košta i da kažu ljudi sve je zalemljeno.

Imate integrisanu plus neintegrisanu grafiku, ssd, 8 GB rama i to košta toliko i toliko.

Ovako se ništa ne razlikuju od kompanija pod nazivom ASUS, HP, Toshiba, Dell i ostalih.
 
Ne razlikuju se ali prodaju onaj znak jabuke. Kad bih kupovao Mac Mini to bi onda bio onaj u sredini model jedino bih mu dodao SSD. Ali kupovina iskljucivo u USA ili Canada.
 
Sledeći Mac mini će imati dva optička uređaja. Prvi će imati cd rezač, drugi dvd rom. Ako budete želili dvd rezač moći ćete da ga kupite preko BTO za neverovatnih 199$. 2020. godine izlazi bd rom, 2025. bd rezač.
 
30 leta, što?
 
Ne znam, nesto si mi mnogo isfrustriran i pises ko da imas 20 god...
Nisu ti familiju uvredili pa da se toliko brecas ... ;)
Pritom, aj da su bili ranije "darezljivi" pa i da razumem neku vrstu frustracije, ali posto nisu, zaista ne vidim poentu :)

:wave:
 
uzmes 2012 i uzivas.Prosto je.
 
Ne znam, nesto si mi mnogo isfrustriran i pises ko da imas 20 god...
Nisu ti familiju uvredili pa da se toliko brecas ... ;)
Pritom, aj da su bili ranije "darezljivi" pa i da razumem neku vrstu frustracije, ali posto nisu, zaista ne vidim poentu :)

:wave:

Znaš kako, imam ProBook i na njemu instaliran hackintosh koji radi bez problema skoro cele godine od kako sam ga instalirao, ali želim da se odvojim od hackintosha i instaliram punokrvni OS X bez da se igram sa kextovima, podešavanjima...

Isto tako imam Apple bežičnu tastaturu i trackpad.

Nisam hteo da kupujem mini iz 2012. godine pošto sam očekivao da će da izbace "nešto novo".

Pogledaj samo koliko su ljudi na Mac Rumors-u razočarani. Svaka tema o mini-ju sa gomilom postova.

U čemu je problem da naprave par verzija mini-ja on najjeftinijeg do najskupljeg a da se te verzije ne razlikuju samo po procesoru, memoriji i hardu već da bude jedan sa neintegrisanom grafikom, najjeftiniji može da bude dual-core već sledeći treba da ima četiri jezgra, zatim jedan mini za server itd?

Mogu da uzmem kredit i kupim MBP od 15" ali mi treba neki mini uređaj da mi stoji pored TV-a i sa njega da puštam filmove, slušam muziku, net, mail, torrent-ovanje... racionalnije je kupiti mini.

OS X radi propisno tj. onako kako bih ja želeo i ne bih da se više igram sa Windows-om kao ni Linux distribucijama.

Mogu da kupim na primer Asus VivoPC ili Intel NUC ali opet sledi igranje sa kext-ovima što ne dolazi u obzir.

:wave:
 
... sa njega da puštam filmove, slušam muziku, net, mail, torrent-ovanje...

To je ono za sta meni sluzi komp. U pravu si stvarno su mogli da naprave veci izbor. Ovo sa zalemnjenim RAM-om e svasta. Ali ocigledno je da rade po sistemu ako ti se dopada uzmi ako ne produzi dalje. Meni je zao samo sto trenutni moj komp nije sastavio ni godinu dana. Ja nisam neko ko menja tehniku tako cesto ali ako bih sad uzimao Mac Mini onda kao sto napisah u prethodnom postu ovaj iz srednje kolone ali iz USA ili mozda kao sto napisa @djukasrbin ako bi nasi spustili cene onda model 2012 gde bar mogu da menjam RAM.
 
Mogu da uzmem kredit i kupim MBP od 15" ali mi treba neki mini uređaj da mi stoji pored TV-a i sa njega da puštam filmove, slušam muziku, net, mail, torrent-ovanje... racionalnije je kupiti mini.
Za to što si naveo je sasvim dovoljna Mini konfiguracija, zašto bi nešto menjao, dograđivao?
 
Meni treba os x na 4k monitoru, nadao sam se da će mini nakon dve godine sa ovim novim modelom doneti bar to i ssd u osnovnoj ponudi, ali džaba sam čekao :/

Jedine druge dve opcije su mac pro - što mi je skroz nepotrebno, čak i da zanemarimo cenu,

ili mbp 15", što je opet glupo da stoji kao desktop 99% vremena na monitoru i punjaču. Ovaj manji 13" isto ne može 4k na 60Hz.
 
Nazad
Vrh Dno