Šta je novo?

Kaveri, A10 7850k

nemanjabgd84

Slavan
Učlanjen(a)
12.12.2007
Poruke
2,755
Poena
425
Dakle, evo sta sam za sada uradio. Svaka pomoc ili ideja sta i kako dalje je dobrodosla.

Za pocetak, hardware:
Gigabyte A88X-G1 Sniper ploca, A10 7850k APU hladjen sa Thermaltake Contact 21 140w, 2x4 GB Geil Evo Two 2666 mhz, Seagate Baraccuda 1TB hdd, a sve u NZXT Lexa S kucistu sa 4 venta (prednji,bocni, zadnji i gordnji, blizi napajanju)

Sta sam radio:
1. Krenuo od optimized defaults
2. Pogasio Core Performance Boost, Cool and Quiet, SVM, C6, AMP
3. Procesor za sada ostavio na 3,7 ghz, cisto da ne dizem temperaturu dodatno
4. Memoriju stavio na 2133 mhz, sa latencijama 10,11,11,28. Ona ucita XMP profil na 2666, koji spusta na 2400, ali nece win da se podigne tako. Napon na 1,65v. Pokusao sam i 2400mhz, sa latencijama sa kutije, za 2666, a koje su 11,13,13,30. Opet ne dize win
5. NB podigao sa 1800 na 1900 mhz. Preko toga, u Prime 95 izbacuje neki error.
6. iGPU podigao sa 720 mhz na 960 mhz uz dizanje napona za 0,072, prolazi Valley i Heaven
7. CPU i NB LLC stavio na Extreme, oba

Nervira me sto NB nikako ne mogu da dignem na 2000 mhz, posto vidim da to masovno uspeva ljudima i sto u AIDA stress testu vidim da procesor ide na 3000mhz. Ne znam da li je to bug, ili throtluje, posto je tako i na default sett.
 
4. Memoriju stavio na 2133 mhz, sa latencijama 10,11,11,28. Ona ucita XMP profil na 2666, koji spusta na 2400, ali nece win da se podigne tako. Napon na 1,65v. Pokusao sam i 2400mhz, sa latencijama sa kutije, za 2666, a koje su 11,13,13,30. Opet ne dize win
Nece da digne zato sto xmp profile tesko saradjuje sa amd-om.

5. NB podigao sa 1800 na 1900 mhz. Preko toga, u Prime 95 izbacuje neki error.
Nema potrebe

6. iGPU podigao sa 720 mhz na 960 mhz uz dizanje napona za 0,072, prolazi Valley i Heaven
Jesu li velike razlike ?

Ja imam a8 6600k,najvise sto sam ga klokovao stabilno je 4.4 ghz,ali samo dizanje mnozioca,nista napon nista ostalo.Iskljucivao sam core performance i CAQ ali ovo ostalo kao ti nisam,ima li potrebe iskljucivati SVM, C6, AMP ?
Kod mene NB radio jedno vreme na 2000 ali ne vidim razlog zasto tu dizati sa 1800 na 2000 ?
IGPU mi radi na 840 ja mislim,nisam je dizao nisam znao da moze da se dobije poboljsanje klokovanjem 100-200 mhz ?
 
CPU sam iz zezanjua digao na 4,1 bez dizanja napona, za sve preko toga mora voltaza gore.
SVM,C6,AMP su na disabled u svakom guiedu, opisu...
Dizanjem NB se malcice otpusava grafa
iGPU sa 720 na 960 je 33% vise, nije malo.

Na ovom mi Dota 2 radi na high, pre toga nije.

Gledam kako da dignem ram na 2400 i NB na 2000.
Igpu cu verovatno dici na 1020 danas, da vidim kako se ponasa
 
Ok.Ajde i ja cu malo kasnije da odradim isto,i cisto da vidim koje su razlike u testovima.Pa cemo da vidimo ima li poboljsanja.
 
Digao sam procesor na 4.3,NB na 2100mhz i grafiku sa 844mhz na 1017.FSB mi je na 100 samo sam mnozilac digao na 43 i to je to,nista napon ne diram,ja ni nemam podesavanje napona u biosu,ne znam zasto,mogu samo preko amd overdrive da podesim ali je program nepouzdan i onda ni ne diram,inace bi spustio napon.I da sa ovim overclockom podigao sam temp procesora za 3 stepena.Sacu da probam lol,pa da vidim ima li razlike u fps.

EDIT : U lolu se diga fps za 10 a recimo u performance test vrednosti su se povecale.
 
Poslednja izmena:
CPU sam iz zezanjua digao na 4,1 bez dizanja napona, za sve preko toga mora voltaza gore.
SVM,C6,AMP su na disabled u svakom guiedu, opisu...
Dizanjem NB se malcice otpusava grafa
iGPU sa 720 na 960 je 33% vise, nije malo.

Na ovom mi Dota 2 radi na high, pre toga nije.

Gledam kako da dignem ram na 2400 i NB na 2000.
Igpu cu verovatno dici na 1020 danas, da vidim kako se ponasa

Promeni cpu cooler,taj thermaltake je previse slab za bilo kakav overclock,i ako mzoes slikaj bios taj deo overlock da vidim mogu li ti pomoci...

Jesi uspeo da podignes nb i ram ?
 
Promeni cpu cooler,taj thermaltake je previse slab za bilo kakav overclock,i ako mzoes slikaj bios taj deo overlock da vidim mogu li ti pomoci...

Jesi uspeo da podignes nb i ram ?

Zasto mislis da je slab? To je klasa CM Evo...
Slikacu kuci bios.

Ram sam na 2133 sa nizim latencijama stavio. Pokusacu da olabavim latencije za 2400 i eventualno napopon na 1,67 da stavim...
NB na 1900 radi stabilno, preko toga nece. Napon +0.072 llc extreme
 
Zato sto ne moze da se meri sa Lc Power cc120 a kamo'l i sa 212 evo !
Latencije stavi 10-11-10 28,napon 1.65v.
 
Ni priblizan nije lc a tek 212 evo...Daj mi taj review gde je priblizan ?? Izvini jeste u klasi ali sa cm tx3 evo.Proveri temperature u idle i u igrama i odradi aida64 system stability test.
 
Preko cega proveravas temp? Nesto mi se cini da AIDA zeza? Inace, stability test prolazi lagano
 
Preko aida64,zato sto na mojoj ploci postoji msi command centar koji pokazuje isto kao i aida i to mi je jedini pouzdan program sve ostalo mi je smece.Stability stress treba da ti traje najmanje 10min,to nije kao 3dmark.Koje su temperature ? Jesi clockovao procesor ?
 
Na Aidi je 49 stepeni kad pustim Prime 95. Kazu da nije tacna AIDA i da je najbolje AMD Overdrive...Tu imam jos 30ak stepeni do margine
 
Tacna je,skini easy tune pa uporedi,a to koliko imas do margine znaci da kada margina bude bila nula procesor ce da se gusi i da smanjuje takt ! Dve razlicita stvari.
 
Na easy tune isto 49,50 posle 10ak min Prime 95.
Da, znam za marginu. Poena je da kazu da je tacnije preko nje meriti
 
Pozdrav ljudi , odlicna tema, a i cini mi se da imas imas sasvim solidnu m. plocu. Pogasio si dosta toga ,e sada jer gresis ili ne pitanje je , zavisi sa koje se strane tumaci . Sta bi ja uradio , da je moja masina
1. NB ne bi dirao uopste i neka radi na fabrickom podesavanju -makar za sada ,
2. latencije bi probao 11 , 13 , 13 , i mozda sada hoce da rade jer NB nismo dirali nistra , ako nece probaj sa 12, 13 , 13 . a nebi dirao nista oko voltaze ram .
Kod mene je trenutno sa mojim memorijama cl 10,11,11, A8760 . i to radi sasvim ok.
 
Pozdrav.
Mozes li vise oko toga da li je sve ono trebalo gasiti ili ne?
Sto se tice NB, mora napon gore zbog klokovanja igpua. Usput sam mu samo digao frekvenciju na 1900.
Ni bez dizanja nb, nije hteo na 2000.
Fabricke latencije za 2666 su 11,13,13,32. Po logici stvari to treba da radi I na 2400.
 
Najveci dobici kod A serije su sa podesenim memorijama i sa vecim radnim taktom procesorskog dela APU-a. Duze vreme u ranijem periodu sam koristio 5800k i 5600k , pa sam dosao do takvog zakljucka i to najvise zbog velikoh dobitaka u igrama. Jer preko brze memorije kod APU serije poboljsava se kompletna graficki deo cipa ,dok sa prevelikim NB moze dici po nestabilnosti u radu .Mislim da nema mnogo prostora za neki zajednicki veliki overklok CPU-a , veliko podizanje NB-a i rad memorije na 2400MHz. Glavno je postaviti ram da radi na 2400 Mhz stabilno jer kontroler to dozvoljava. Onda bi trebalo da se vidi koliko moze da se poveca radni takt recimo na 4.3 ili 4.5 GHz.

Kod triniti serije i to kod dobrih primeraka , moglo je da se podesi cpu na 4.5-5,0Ghz, a graficki deo cipa sa 844 na 1100-1200Mhz. Ako uspes da ram podesih na 2400Mhz, i cpu na 4.5 Ghz , IGPU na 950-1000MHz onda si na vrhu . A to sa gasenjima nekih funkcija ja sam izbegavao , jer je dolazilo do nestabilnosti sistema . Meni je glupo da APU radi na max. podesavanjima kada je sam na netu ili nesto citam na pc-u ,a kada mi zatreba snage on ce sam otici 4.50 Ghz. Ajde da vidimo savet jos nekog ko ima iskustva sa apu serijom.

Upostu #5 lepo je receno sve , i ja slicno radim, ali richland i kaveri se dosta razliku p oarhitekturi .
 
Poslednja izmena:
Pa ti kada overclockujes apu on non stop radi na max,ja ne znam kako i sta da uradim da kada radim na netu bude oko 2ghz a kad igram nesto da ide do 4.3 4.4...Ja sam danas digao sa 3.9 na 4.3 i NB na 2000mhz i IGPU sa 844 na 1100,osetna je razlika ali imam problem sa ram-om,a to je sto geil ne saradjuje sa amd-om kako treba pa ne mogu da ucitam xmp profile.Treba mi druga ram memorija i minimum 8gbda bih nesto postigao,a 7840 i g1 sniper su overkill,ja da imam takve komponente izvukao bih maximum iz toga.
 
Mozes u power options da podesis na balance , pa ce da obara takt.
 
Ram je najbolje da se rucno podesi .GA ploca ima podesavanje u biosu i koliko se secam ima opcija podesavanja xmp ,amd na enable, pa rucno podesim takt na 2400MHz, pa naredna strana ide podesavanje ne na auto nego zadnju, trecu opciju , pa onda ide rucno podesavanje latencija .

Moze i drugacije i magistrala se dize sa 100 na 120-130 zavisi od ploce , ram se rucno obara na 1333- 1600 , e onda graficki deo ide koliko moze .
 
Poslednja izmena:
Pokusao sam sada na 2400 ram, uz fabricke latencije za 2666. Nece. okusao i napon da podignem, opet nista.
Onda sam vratio na 2133, uz latencije 10,11,10,24. Tendencija je da to spustim koliko god moze.
Kako da znam da je stabilno?
 
nosfetato ,

my computer , open control panel, control panel , system and security, power opcions, i tu podesis verovatno je na High performance .
 
izvini,ne znam koji windows koristis ali kod mene system and security ne postoji..

nasao sam ali tu mi je balance i nema nikakve veze sa frekvencijama i procesorom
 
Poslednja izmena:
Pokusao sam sada na 2400 ram, uz fabricke latencije za 2666. Nece. okusao i napon da podignem, opet nista.
Onda sam vratio na 2133, uz latencije 10,11,10,24. Tendencija je da to spustim koliko god moze.
Kako da znam da je stabilno?

Pusti BF4 on ...........jede i ram i cpu .......
 
Nemam tu igru.
Imam AIDA 64, AMD Overdrive, Prime 95 i par onih gpu stress testera.
Znaci, deprimira me sto nb nece preko 1900 i memorija na 2400.
 
Ako je u control panelu na balance podeseno , onda si najverovatnije u biosu podesio neku opciju koja ne de dozvoljava da ti obori takt sa max.
 
Nazad
Vrh Dno