Šta je novo?

Opšte znanje u Srba - danas

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

blue

Čuven
Učlanjen(a)
12.03.2002
Poruke
2,872
Poena
785
Moja oprema  
Laptop
HP 250 G7
Tablet
Realme Pad
Mobilni telefon
Huawei P30 Pro 6/128
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pošto držim igraonicu susrećem se sa raznim likovima u toku radnog vremena. Ali ono što me iznenađuje, kako dolaze sve mlađe generacije to im je opšte znanje sve tanje.

Danas sam saznao za jednog lika koji je okinuo par puta sedmi razred OŠ da je na jednom od popravnih tokom leta iz istorije na pitanje Ko su bili Vandali odgovorio da su to fudbalski navijači. Danas (pošto je nedelja) odlučih da proverim opšte znanje naše mladeži. Kako je ko ušao u igraonicu pitao sam ga da li zna ko su Vadali. Šatro igram neki kviz.
Odgovori su bili raznoliki, mahom netačni, a najviše su me oduševili sledeći
1) To su bre fudbalski navijači (drugi iz ekipe dodaje da je to tačno ali se odnosi samo na navijače Partizana)
2) "Oni" što razbijau spomenike
3) "Vandali, oni beše imaju neke veze sa renesansom"

Tek pred kraj smene upada ekipa koji ko iz topa rekoše da je to Germansko pleme. Dalje reference nisu znali.

Drugi lik je na popravnom iz Geografije rekao da se Srbija graniči samo sa Hrvatskom, Bosnom i Rumunijom (ove zadnje gledamo preko Dunava).

Treći lik, igrom prilika, dopisivao se sa ribom iz Katara (koja mu je čak iz tri puta poslala ukupno oko 1000+ dolara Western Unionom) sve do trenutka kad njen otac nije otkrio s kim se dopisuje (odnosno da je Srbin) i udario zabranu. Lik sav iznenađen pita mene šta Kinezi imaju protiv nas Srba. Ja kažem kakvi Kinezi, znaš Katar, to su ti Arapi. Jedino što su i oni iz Azije ko Kinezi. A ovaj mi odgovori da njemu dođe sve to isti k****c ako su iz Azije. Ja mu kažem da je rekao da je iz Bosne i da je obrezan kao oni, da mi imao bolji tretman i da bi kinta samo pljuštala. A on kako misliš obrezan. Ja mu pojasnim par stavri oko muslimana a on će meni - Nemoj da ke**š da to ljudi stvarno rade. Pa jesu li oni normalni.

Četvrti je za Linkolna rekao da je američki automobil (što je tačno) ali mu ni napamet nije pao jedan od najpoznatijih američkih predsednika.

Čak sam bio svedok da je jedan lik u slagalici preko Fejsa imao negativan skor.

Ludilo. Niko više od klinaca ne kupuje politikin zabavnik, retko gledaju diskaveri i sl. kanale (ja se trujem njima) a većini je odgovor da sve to imaju na netu. Na žalost, retko ko poseti vikipediju ili neki sl. sajt. Krećem primerom od mog malog pa nadalje. Ne znam šta ih uče i u školi ali ovo ne valja.
 
Svugde je tako, trendovi su već decenijama da ljudi budu što neobrazovaniji i podložniji sugestijama.
Postoje strukture koje imaju jasne koristi od toga i dovoljno uticaja da se i sprovede u delo.
A i narod se ne buni (generalno pričam), lepo je i bezbrižno biti ovca bez znanja, pameti i briga.
Problem je što se ovce uzgajaju za nož, u najboljem slučaju da budu kućni ljubimci.
 
Informaciono doba je samo sebi trn u oku, jer ne dolazi do selekcije inofrmacija odnosno nema ko da regulise tok informacija.

Pre neki dan pricam sa mamom na koju sam i nasledio malo "jaci mozak", i zena koja je skoro pocela da koristi internet, vidim je kako place pre neki dan, al ono, polu-suze radosnice. Ja pitao sta je, kaze mama "sine, gledam kako predivnih hobija ima, cime se sve ljudi bave a da je lepo, nije umetnost u punom smislu, vec je jednostavno licno zadovoljstvo, hobi u pravom smislu te reci i ja sam odusevljena! Da je ovo ovako bilo dostupno u moje vreme ja bih bila skroz drugacija osoba danas"

Ona je naucena pravim vrednostima. Ljudi danas iskljucivo preko medija imaju losu sliku o socijalizmu i komunizmu ali radi se o tome da ti pokreti u ideji nemaju nijednu jedinu manu kao sistemi uredjenja drzave. I ti pokreti su, koliko god to nekom zvucalo "sasavo" jer je naucen modernim "vrednostima" da to ne valja, su zapravo pokreti koji su zblizavali ljude. Ja sam imao prilike da procitam tekst, dnevnik (iliti danas "blog") jednog mladica na radnoj akciji 1970 i neke i insntant pozeleo da sam tamo. A upravo ta socijalizacija je bila definisuci faktor u prezentovanju opsteg znanja i obrazovanja. Konstantno si sa ljudima, nema milijardu gluposti da ti uzimaju fokus (veliki brat, starlete, ovaj onaj skandal, crne hronike kolko oces, itd), novine su bile stampane na 8 strana, ljudi su se druzili a socijalne teme su bile uzrokovane visim obrazovanjem

Toga danas nema. Demokratija konvertovana u demokratski kapitalizam sa subliminalnim totalitaristickim vladama (ne srbija, vec ceo svet, pogledati Francusku i Tursku za primer) je sistem koji "svima garantuje prava" dok god nisi smetnja nekom u sistemu te vladavine. U uskoj vezi sa povecanjem toka informacija i tehnoloskim napretkom dosli smo do toga da (opet, ne samo u srbiji) mladi streme ka ciljevima koji nisu usko povezani, odnosno nemaju nikakve veze sa obrazovanjem. Sada su ideali postavljeni tako da osobe poput Stanije kod nas, ili Kim Kardasian u USA, apsolutno ne rade nista u zivotu i za to su debelo placene. U takvom sistemu gde je i novinar toliko degradiran da za 720 dana objacvi 316 vesti o Staniji (tacan podatak, izracunao neko sa tarzanije), kakvu ideju o obrazovanju mladi uopste da imaju ?
 
Vandali nisu germani već lužički srbi, aka wenden.

Od 11 veka su silom pokatoličeni, i germanizovani.

Možeš da pogledaš poznati film "Limeni doboš" koji govori o sudbini Venda u nemačkoj, a i da ih čuješ kako govore na srbskom.
 
A inace po igraonicama, kladionicama, pabovima... visi intelektualna elita ove zemlje pa si tamo nasao da ih propitujes o opstoj obrazovanosti :D
 
A Discovery je inače bastion objektivne informisanosti i napredne misli.
 
@BLUE

Jedan predlog, a šta misliš da uvedeš i neke nagrade, besplatnih sati ili šta god za ekipe koje budu znale zadovoljavajući broj odgovora na tim tvojim kvizovima?
Ako ti treba pomoć za sastavljanje testova, vrlo rado ću ti se odazvati, nešto primereno za njih.
Bićeš jedina igraonica sa tom forom, ne bi me iznenadilo da izadješ i na televozoru!
1. Ko je Josip Pančić.....fudbaler Vardara/ bloger/ biolog-ekolog
2. Tara je...................planina i reka/ indijsko žensko ime/ reperka iz zemuna
i sve tako...klincima ćeš napraviti opasan zezov, a i štreberima će malo porasti cena, nek svaka ekipa da po 2-3 igrača za kviz.
Nek ti sloga bude:
"igram kanter, al nisam idijot!"
...
i da, nisu ta deca ništa jadna kriva, treba im pomoći.
 
Poslednja izmena:
ma bre samo okačiš "zabranjen ulaz glupacima" iznad ulaznih vrata

pa da vidiš kako će da navali raja.
 
Zašto bi neko znao ko su bili Vandali? Ili da nabroji Mocartove kompozicije, pesme Crnjanskog, vrtače i pećine i sve ono što se forsira po našim kvizovima i testovima "opšteg obrazovanja"? U suštini pitam da li je opšte prihvaćena definicija opšteg obrazovanja kod nas dobra? I pošto se moje mišljenje, nadam se, naslućuje, samo da dodam: u našoj kulturi se ne neguje razmišljanje, diskusija, razumevanje, svest o sebi i dugima kao individuama itd. Veštine mnogo bitnije za društvo od poznavanja loze Nemanjića do osmog kolena.
 
@lepi kokan
http://en.wikipedia.org/wiki/Vandals
U istoriji smo učili da su Vandali jedno od Germanskih plemena koje je probilo Rimske Granice iz proputovalo celo Zapadno Rismko carstvo da bi se naselili u Severnoj Americi. Poznati su ostali u istoriji po tome što su spalili Rim 455. godine. Tako je i ostao pojam u narodu kad se kaže za nekog da je Vandal. Odakle si samo povukao paralelu između Vend ai Vandala.

@dicma
Discovery/National Geography/Hiytory Channel i sl. kanali možda nisu bastion napredne misli/objektivnosti i sl. ali su daleko bolji za gledanje od Pinka/Prve i sl. kanala.

@okmijun
Slažem se da nisu samo deca kriva. Krivo je društvo u totalu.
Prvo imamo dosta loš obrazovni sistem. Ja sam jedva dočekao da klinac krene u 5. razred kako bi se rešili njegove učiteljice. Pa polovini odeljenja sastave iz Srpskog su pisali roditelji. A učiteljica je nagrađivale sastave koje očigledno nisu mogla da napišu deca koja su 4. razred. Krenuo je u 5. a da nije znao šta su strane sveta (odvojena cela polovina časa za to). Non stop smo pravili neke gluposti kod kuće koje su im tražene, kao bi učiteljice skupljale poene za sebe a decu su samo natovarile obavezama. Pa meni nikad moji nisu pomagali kad sam bio klinac a žena svako veče odvaja vreme za klinca kako bi mu pomogla (samo smernice i vežba zadataka) I to sva sreća što je bistrije dete. Gro roditelja plaća dodatne časove. Nešto što je u moje vreme bilo nezamislivo. Prvi privatni čas uzeo sam na faksu iz matiša pred ispit.

Danas imamo decu koja iz škole izlaze funkcionalno nepismena. Znaju oni da čitaju, pišu, računaju i sl. - ali ne znaju to da primene u realnom životu.

@bahati
Ne moraš znati koje su Mocartove kompozicije niti loze Nemanjića. Ali sam izraz Vandal treba da nagne na razmišljanje. Reći ćeš za nekog da je Vandal a ne imati ikakvo predznanje o pojmu je malo smešno.

Pa i Triger iz Mućki zna za Mocartove kompozicije:

https://www.youtube.com/watch?v=HDg9q0Af6zw&list=RDHDg9q0Af6zw#t=59
 
Poslednja izmena:
^
Evo, upravo pokušavamo zapodenuti razgovor na tu temu...
 
Zašto bi neko znao ko su bili Vandali? Ili da nabroji Mocartove kompozicije, pesme Crnjanskog, vrtače i pećine i sve ono što se forsira po našim kvizovima i testovima "opšteg obrazovanja"? U suštini pitam da li je opšte prihvaćena definicija opšteg obrazovanja kod nas dobra? I pošto se moje mišljenje, nadam se, naslućuje, samo da dodam: u našoj kulturi se ne neguje razmišljanje, diskusija, razumevanje, svest o sebi i dugima kao individuama itd. Veštine mnogo bitnije za društvo od poznavanja loze Nemanjića do osmog kolena.
To sam i ja mislio ranije (sta ce nam sve ove gluposti...). Medjutim, kako se malo prodje svetom, shvatis da takve stvari povezuju ljude. Nebitno je da znamo toliko lozu Nemanjica, medjutim neke osnovne opste poznate stvair u svetu znace, inace se sve svede na vrlo los razgovor, sto cak i poslove satire u korenu.
Najveci poslovi se naprave oko zajednicnog interesa, a ne oko prave vrednosti necega.

Treba biti sto vise obrazovan, tj. sto sire obrazovan.

@dicma
Discovery/National Geography/Hiytory Channel i sl. kanali možda nisu bastion napredne misli/objektivnosti i sl. ali su daleko bolji za gledanje od Pinka/Prve i sl. kanala.
"Bolji sam od najgoreg" ti uopste nije dobra odbrana :D
 
Нису се населили у Америци, капирам да је лапсус. Ма школство је лоше, ево ја као релативно млад видим како несвесно деградирам опште знање. Сигуран сам да сам био образованији на крају гимназије него сад као четврта година факса. Набију обавезе, ретко налазим времена за себе, а ово што учимо 90% су небулозе, нека набрајања- дефиниције које су преузете и од тога склепане књиге. Научиш за испит, после заборавиш јер таква је материја и такав је темпо.
 
Sorry, Africi - brzina.
 
Discovery/National Geography/Hiytory Channel

i ovi kanali su odavno postali senzacionalisticki..pre desetak godina si jedva cekao prve snimke iz drugog svetskog rata u boji, dokumentarce o svemu i svacemu, emisije o drevnom Japanu, prve mitbasterse, emisije o plemenima Amazonije, Afrike, o zivotinjama...ovo sad sve neke rijaliti forme, prezivljavanja, drame, sta bi bilo kad bi se potukle veverica i mladunce tiranosaurusa, senzacije o Isusu, vanzemaljci..
 
To sam i ja mislio ranije (sta ce nam sve ove gluposti...). Medjutim, kako se malo prodje svetom, shvatis da takve stvari povezuju ljude.
To apsolutno razumem. Neki referentni sistem je neophodan da bi se ljudi u njemu snašli i našli. Samo mislim da je onaj koji se kod nas forsira loše postavljen, a na kraju krajeva očigledno se ni ne koristi u praksi. Neću da ulazim u to kakav se sistem prodaje kroz medije, jer mislim da 1) to je više dokaz da je ljudima potreban sistem, nego da je baš taj onaj koji im odgovara i 2) država ima svoje mlade građane, u formativnom uzrastu, na raspolaganju najmanje osam godina, po oko šest sati dnevno. Da se to koristi kako valja, teško da bi nešto na TV-u tako lako zabrljalo stvari.
 
To ti je opšte znanje u - igraonici, ne - u Srba.
Dakle, uzorak nije reprezentativan.
Ako je za utehu...
 
@Broz

Ma da. Kod mene dolaze apsolutno svi (muški naravno). Pokrivam od I OŠ do IV gimnazije.Dolaze i odlikaši i ono koji nisu. Kada sam otvorio igraonicu 2007. deca koja su tada dolazila bila su dve svetlosne godine ispred današnjih klinaca. Ali krastavac, tada je tek došao prvi net kod nas u mestu (WiFi 256Kbs) sećam se. Tek su počeli da koriste MS Messenger, fejs nije bio ni na pomolu (postaće hit dve godine kasnije) a kablovska je imala tek nešto više od 20 kanala (sada preko 100). Kad se setim da su tad glavne igre na konzolama bile Guitar Hero i Rock Band franšize a ne PES/Mortal Kombat kao danas. Pa igrale su se potezne strategije poput Heroes of M&M III igre koje danas ne bi ni omirisala pored DotA/Lol/WoT i sl instant online igara. Da se ne vraćam dalje u prošlost kad so u starim igraonicama pored CS pržili Magic The Gathering što je tek nezamislivo za današnju mladež.
 
Sve smo gluplji i gluplji,ali to nije problem samo sa nasom drzavom. Ljudi ne razmisljaju uopste nego prebace mozak na pasu i onda bleje i gledaju grand,pink,prvu itd itd. Mediji i siromasna drzava su dva najveca faktora u zaglupljivanju ljudi
 
Poslednja izmena:
@Broz

Ma da. Kod mene dolaze apsolutno svi (muški naravno). Pokrivam od I OŠ do IV gimnazije.Dolaze i odlikaši i ono koji nisu. Kada sam otvorio igraonicu 2007. deca koja su tada dolazila bila su dve svetlosne godine ispred današnjih klinaca. Ali krastavac, tada je tek došao prvi net kod nas u mestu (WiFi 256Kbs) sećam se. Tek su počeli da koriste MS Messenger, fejs nije bio ni na pomolu (postaće hit dve godine kasnije) a kablovska je imala tek nešto više od 20 kanala (sada preko 100). Kad se setim da su tad glavne igre na konzolama bile Guitar Hero i Rock Band franšize a ne PES/Mortal Kombat kao danas. Pa igrale su se potezne strategije poput Heroes of M&M III igre koje danas ne bi ni omirisala pored DotA/Lol/WoT i sl instant online igara. Da se ne vraćam dalje u prošlost kad so u starim igraonicama pored CS pržili Magic The Gathering što je tek nezamislivo za današnju mladež.
podrzavam nostalgiju, a cinjenicu da su se interesne sfere za fazon 5-6 godine nezamislivo promenile sto se tice dece svestan sam jos od kad.

pre nego sto neko oplete po meni, mislim da je krivac internet i always-on kultura, e sad, sta mislim pod tim.
instant-gratification, otvoris app, vidis sta ima, vidis da ima nesto novo, interagujes, neko interaguje nazad sa tobom i to je to.
attention-span (kako god preveo na srpski) je kod svih, narocito u razvijenim zemljama propao kod dece do 15 godina, znaci deca koja su rodjena posle 2000te najvise, upravo zbog toga sto kada imas toliko informacija na dohvat ruke (kakve ruke, klik misem, ili jos bolje jedan tap na telefonu/tabletu), i sam sto nisam dete primecujem da mi je lakse da sam sebe zabavim tako sto cu da odgledam 15min nekog youtube smrada nego da gledam film od 2h, a mislim da DOBRA ali DOBRA vecina dece bi takodje gledala 20min seriju neku ili 5min (kakvih 5 minuta, i jedan minut je ponekad mnogo) youtube klip neki smesan nego knjiga koja nije interaktivna uopste. igre su druga stvar, ne bih nipodastavao dota/lol/wot, jer su upravo to sto je su. udjes 20min izigras se, padne surrender ako je lol u pitanju, ako ne ide dalje, sve ti je poznato, reakcija na svaku tvoju akciju i to je to, MTG nije nista drugaciji po tom pitanju, samo sto je potreban spil, da se procitaju pravila, da neko to donese u skolu, da se imaju originalni, i da zna neko da sve to na engleskom procita, MTG je aktivan isto, samo izgleda izuzetno sporo i kada se igra na igri a da ne pricam uzivo u odnosu na PES/LoL/bilo koje fightere.

zbog konstantne potrebe za interakcijom sve sto se smatra pasivnim (citanje necega sto je duze od chatloga, cak i RPGovi gde ima 'gomila' teksta i turn-based su ne prolaze kod dece, pisanje necega sto je duze od chat-a, slusanje albuma nasuprot samo slusanje novog singla na youtubeu, itd) izumire jer jednostavno ain't nobody got time fo' dat.


prijateljev prijatelj koji u UK radi kao assistant teacher kaze da je upravo zbog tih distrakcija i cinjenice da je svakome dostupna informacija tipa povrsina srbije u m2, broj stanovnika australije samo kada ukljuci 3G (koji je ionako, jelte, stalno ukljucen jer nemaju data-capove kao mi) i ode u wikipedia app, niko nije lud da 40min slusa nekog kako cita wikipedia article koji je naucio pre 20godina napamet na fakultetu, i da kada god se iznose BILO KAKVE informacije ucenicima, mora se biti koncizan, direktan, i da im se stalno skrece paznja.

mi vidimo efekte toga tek sada, zbog toga sto su nama sada smartfonovi dostupni za po 20-30e, svi imaju wifi, ako nemaju wifi svi paketi imaju 3g koliko toliko da se otvori fejs i vidi sta sve ima novo, to pre nije moglo na telefonima i od 250e-300e u 2007., mahom zbog toga sto sistem je bio los, pokrivenost mrezom losa, i sam kazes, adsl je tek dosao kod vas bio, a i drugde nije bio mnogo razvijeniji, i jednostavno bilo je PRESKUPO i NEPRISTUPACNO.

a sada cinjenica da svako dete ima smartphone (ovo je nesto cemu se recimo u americi dosta paznje posvecivalo pre jedno 4-5 godina, a kod nas retko i sada, osim neki clanak u B92 koji naravno posle par sati ima 200-300 komentara jer svako ko se seca kako je bilo pre 4-5 godina, kako se do skole 2008. islo 10km po snegu i po sumama, i to u jednom pravcu :D ima misljenje o necemu) dovodi do toga da biva preoptereceno informacijama, i dolazi do filtracije po duzini sadrzaja, i po zanimljivosti. a svima je zanimljivo ono sto ne zahteva previse paznje, takva je priroda coveka.

ovo je nesto lose, ali je meni zanimljivo jer je to nesto cemu i stariji ljudi koji imaju dosta kontakta sa internetom se tesko mogu odupreti, i zanimljivo je da vidimo u kom pravcu kada stariji ljudi pocnu lagano odumirati kroz 30-40 godina ce se svet razvijati.
 
Poslednja izmena:
Nije sve ni u tom znanju ja mislim da je najvaznije razmiljati i razumeti stvari a upravo nas u skoli ne uce o tome nego samo bubanje bubanje i bubanje. Kada bi klinci(spadam i ja) danas vise razmisljali a ne samo ocekivali da im se sve da servirano bila bi drugacija situacija. Pa realno 70% njih ne bi znalo da sastave malo komplikovaniju lego igracku, a kamoli da odigraju partiju saha.
 
Zasto padne surennder ako je lol u pitanju

o_O
 
Poslednja izmena:
Zasto pande surennder ako je lol u pitanju

o_O

pa na 20min obicno pada, il je game 20 il je sat vremena, a u doti 2 nema surrendera koliko ja znam, barem nije bilo, ne znam za WoT.
to je recimo razlog zasto je meni bolja igra, jer kako god obrnem ima 50% sansa da dobijem, 50% sansa da izgubim, a 100% sansa da spiskam barem 20min na igru.
 
I kakve veze ima lol sa zaglupljivanjem dece ? Pa imao si istant zabavu i pre 15+god udjes u Quake 2 izigras se 20 min i ?
 
I kakve veze ima lol sa zaglupljivanjem dece ? Pa imao si istant zabavu i pre 15+god udjes u Quake 2 izigras se 20 min i ?
Jeste, samo sto Quake nije imao ranked play da ceo dan igras jedno te isto da bi umesto bronze III bio bronze II posle nedelju dana mukotrpnog igranja (grindovanja), nije bio online pa da je tvoj drug iz NS-a mogao da igra sa tobom, nisi mogao alt+tab da otvoris fani yt video kad ne igras, nisi imao Skype da pricas sa istim tim drugom iz NS-a dok picite Quake, nije mogao drugar iz australije da upadne da igra sa vama Quake, nisi mogao da visis na fejsu dok cekas da pronadje matchmaking u Quake-u, nisi morao da igras ceo dan i da se zaglupljes da bi otkljucao novog champa na Quake-u, itd.
Deca su incentivizovana da igraju sve vise i vise, a i kako ne bi kada im je sve pristupacno, zbog toga ima situacija gde deca koja mozda i ne spadaju u to problematicno godiste (2000+) razbijaju monitore tastature, stolove i touchpadove kada im neko u kuci skida nesto a ping u sred teamfighta otisao na 400ms.
 
Deca rade ono sto im roditelji dozvoljavaju. Roditelji, sa druge strane, nemaju kompas niti pojma kako da objasne svojoj deci sta je dobro ili lose kroz prizmu danasnjih tehnologija i Interneta koji je svuda dostupan. Kako ce neko ko ima 50-60 godina, i ko u zivotu mail nije poslao da objasni svom detetu da telefon koji ima u ruci moze biti opasan po njega i njegovo zdravlje, ali i da moze biti izuzetno koristan za njegovo obrazovanje? Nema teorije.

Meni moja keva nije davala da idem u igraonicu jer je to bilo nesto sto ona nije mogla da shvati (sta koji djavo nas 10 radi u nekoj sobi ispred 10 monitora, i kakav je to sadisticki Kvejk?!), iako je imala sve moguce generacije racunara ispred sebe od 1990. do 1999. godine. Sta onda ocekujete od totalno suprotne strane medalje?

A sto se tice opsteg obrazovanja i poznavanja nekih osnovnih stvari, pa vecina nas ovde ne bi znala da resi jednostavni polinom, malo komplikovanije razlomke ili da izvede neki koren broja, a cesto smo imali prilike da vidimo (u nekim starijim temama) da neki ne znaju ni koja matematicka operacija ima prednost nad kojom. Pa kad mi, matori konji, ne znamo neke osnovne stvari, kako ce klinci koji su mahom prepusteni sami sebi i brzom nacinu zivota da znaju ista?
 
Poslednja izmena:
Psiholozi počinju da upozoravaju da veliki deo današnje populacije nije sposoban da održi koncentraciju na tekstu dužem od jedne A4 stranice. Primećeno je prvo kod srednješkolaca, a onda i kod studenata.

Jedan citat:
Već nekoliko godina obuzima me nelagodan osećaj da mi neko ili nešto prčka po mozgu, prekraja nervne sklopove i reprogramira pamćenje. Nije da baš gubim razum – koliko mi je poznato – ali um mi se menja. Više ne razmišljam kao pre. Najjasnije to osećam dok čitam. Nekad mi je bilo lako da uronim u knjigu ili dug članak. Um bi mi pratio nit pripovedanja ili manevre zaključivanja i proveo bih sate i sate provlačeći se kroz duge stranice teksta. To se danas događa veoma retko. Sad koncentracija počne da mi vrluda nakon dve-tri stranice. Postajem nemiran, gubim nit, tražim šta bih drugo mogao da radim. Čini mi se kao da stalno moram da vraćam odbegli mozak natrag na tekst. Dubinsko čitanje nekad mi je bilo sasvim prirodno, a sad mi je bilo kakvo čitanje postalo napor.

Ovo je iz uvoda knjige "Plitko" od Nikolas Kara. Nađite detaljnije, ne bih da reklamiram izdavača....

Ne mogu poreći da sam se prepoznao u mnogim delovima ove knjige. U njoj autor ukazuje da internet ovakav kakav je, drastično menja intelekt savremene populacije, bar onih kojima je on postao svakodnevnica. Kao što su prvo pismo, zatim (tada retke) knjige, (kasnije) masovno izdavaštvo, pa novine te elektronski mediji bili određene prekretnice u životima ljudi, sada je tu internet kao najdrastičniji primer medija. Da li će na kraju to ispasti dobro ili ne, videćemo.

Ljudski mozak ima ograničenu mogućnost apsorpcije informacija. To se nije menjalo hiljadama godina. A sada imamo medij koji nam servira neograničemu količinu nekontrolisanih informacija. Imamo hardware star desetinama hiljada godina (naš mozak), a obrađujemo infromacije 21. veka. I to milione informacija. Obična populacija nije sposobna da u tome pliva, da filtrira bitno od nebitnog, tačno od netačnog. Zbog čega milioni njih "vide" i "znaju" da postoji perpetumobil, kreacionisti su jači od obrazovnog sistema celih država, chemtrails-i su "činjenica", "niko nije bio" na Mesecu, o tome nas "lažu" i Rusi, Cern "pravi" crnu rupu, roditelji ne daju da se deca vakcinišu i da ne nabrajam dalje ******štine od kojih ne znam kako da sačuvam čak ni sopstveno dete.

I da spomenem (i da ne idemo dalje u tu raspravu) da ne verujem da je sve ovo namerni proces da se "zaglupi" populacija, već spontani, kao posledica određenog napretka koji možda nismo u stanju da pratimo. Nismo prvi u istoriji koji nisu uspeli da podnesu sopstveni progres. Videćemo kako će nam ići dalje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno