Šta je novo?

Ugradjivanje SSD-a u komp

nikola1970

Slavan
Učlanjen(a)
16.07.2009
Poruke
1,636
Poena
210
Pozdrav, zanima me koji su postupci u ubacivanje SSD-a iz ove situacije:

Imam jedan WD od 500GB u kompu koji mi sluzi kao OS i kao storage, a sada sam kupio i SSD MX100 256 koji ce mi biti OS a ovaj od 500 ide za storage.

Šta bih trebao da uradim? Da iščupam kablove iz HDD-a i da ubacim u SSD, prebacim u BIOS-u SATA na AHCI, i kako onda povežem HDDi kada? Nakon što instaliram windows na SSD ili da ga uporedo prikljucim dodatnim sata kablom kada prikljucim i SSD? I kako posle da obrišem C particiju sa ovog HDD-a od 500gb koja mi je sluzila za OS?

Hvala :)
 
Imao danas istu situaciju, samo drugi SSD :D
Ugasi komp, poveži SSD, dakle ne diraš hard, ubaci USB, uradi format C particije i instaliraj Windows na SSD, to ti je sve.
 
Pa da, bootable usb ili cd - tvoj izbor :)
I onda dok nameštaš u biosu da boot device, odmah staviš ahci i instaliraš sistem.
 
Poslednja izmena:
Povezes ssd, u bios-u stavi ahci i za primarni hard stavis ssd. Onda instaliraj windows, a kasnije mozes da formatiras stari hard.
 
Pa uvek imas opciju da migriras sa starog harda win. na Ssd , verovatno si i dobio programcic za to, uz Ssd.

Ukoliko ne zelis to da radis procedura kao i da ubacujes HDD.Gore su vec ljudi naveli da upalis Ahci mod. Ali ako to ne uradis nije problem mozes naknadno. Snimis win i to je to. Hard je sada na D: brisi formatiraj sta god.
 
S tim da bi bilo dobro da ssd ukacis na prvi sata konektor, obicno kao sata 0 ili sata 1 oznaceni, a hdd da zakacis na neki drugi.
Ako radis cist instal, onda sebe radi (smanjujes mogucnost problemcica u slucaju da se zeznes u necemu...) neka je sam ssd zakacen (preporuka z aneveste), kad se sve instalira kako treba naknadno prikopcaj i hdd, , posle mozes iz wina da formatiras hdd i starog OS-a kao da nije nikad ni bilo.
 
Ok, znači mogu posle da formatiram C particiju najnormalnije na ovom hardu gde mi je sada windows i da je koristim kao storage? :)
 
da
 
pozdrav svima,imam pitanje:
imam 2 ssd kingston hyper x 3k ,koja su potpuno ista a nisam bas neki poznavalac racunara,pa me zanima da li mogu da se stave u raid varijantu,i da li cu ja nesto dobiti sa time u brzini rada? hvala
 
Mogu, dobices na brzini naravno ali za sta mislis da iskoristis tu brzinu kod ionako brzog uredjaja...
 
pozdrav svima,imam pitanje:
imam 2 ssd kingston hyper x 3k ,koja su potpuno ista a nisam bas neki poznavalac racunara,pa me zanima da li mogu da se stave u raid varijantu,i da li cu ja nesto dobiti sa time u brzini rada? hvala
Ako nisi kako kažeš "bas neki poznavalac racunara" nemoj ni da se zezaš sa RAID-m, specijalno sa RAID 0, brzinu nećeš primetiti a problemi mogu biti svakojaki. Od toga da ako jedan disk ode, izgubićeš sve podatke, pa mogućnost korupcije RAID-a itd. Jedino možda RAID 1 ako ti nije žao da baciš pola kapaciteta oba diska a podatci su veoma važni jer u toj konfigraciji podatci na oba diska su identični. I za to, barem za kućnu i ličnu upotrebu ima jeftinijih (po GB) rešenja koja mogu da budu i delotvornija.
 
Poslednja izmena:
Da li napraviti posebnu particiju na SSDu za page file?
 
XAXAXA cime se vi zamajavate...
 
Ljudi kad kupe ssd, kao da su uzeli nuklearni reaktor... Brate, ubacis u komp, stavis drajver i vozis... Izmisljanje tople vode na sve strane, silne teme o ssd-ovima, kao da je to nauka za sebe
 
Jes vala, kad vidiš ovoliko pisanije, pomisliš svašta...


XAXAXA cime se vi zamajavate...
Zato što sam na nekoj temi pročitao da se page file stavi na drugi hard, a kako su svi dosta sporiji, veliki za storage, reko bolje na samom SSDu da napravim, a ssećam se priča od pre par godina, da se page file napravi na drugom hard, pa na početku, pa da bude fiksne veličine da se ne bi fragmentisao....
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, imam jedno pitanje, ista situacija imam hard disk od 500gb na kojem je sistem i ubacujem ssd Samsung 840 EVO, da li prvo da uradim update ssd-a pa tek onda da instaliram sistem na njemu, ili mogu da instaliram sistem na ssd pa onda da odradim update firmware-a?
 
Jes vala, kad vidiš ovoliko pisanije, pomisliš svašta...



Zato što sam na nekoj temi pročitao da se page file stavi na drugi hard, a kako su svi dosta sporiji, veliki za storage, reko bolje na samom SSDu da napravim, a ssećam se priča od pre par godina, da se page file napravi na drugom hard, pa na početku, pa da bude fiksne veličine da se ne bi fragmentisao....

To je "vazilo" onomad kad su ssd-ovi bili mali, malecni, od po 25GB pa i 60GB.
Ljudi to radili da bi sto vise ustedeli porstora, ovo raditi na 120Gb i vecim ssd-ovima je nepotrebno, pf moze samo da se smanji na 2GB ili da se ne dira uopste.

Pozdrav, imam jedno pitanje, ista situacija imam hard disk od 500gb na kojem je sistem i ubacujem ssd Samsung 840 EVO, da li prvo da uradim update ssd-a pa tek onda da instaliram sistem na njemu, ili mogu da instaliram sistem na ssd pa onda da odradim update firmware-a?

Vec receno, za sada se moze samo iz Wina da uradi update, a dos verzije ce se pojaviti krajem meseca. Dok ne dodje kraj meseca prvo mora sistem pa onda update, a kad izbace i dos alat moci ce i pre os-a.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, imam jedno pitanje, ista situacija imam hard disk od 500gb na kojem je sistem i ubacujem ssd Samsung 840 EVO, da li prvo da uradim update ssd-a pa tek onda da instaliram sistem na njemu, ili mogu da instaliram sistem na ssd pa onda da odradim update firmware-a?
Pa dali si siguran da updejt uopšte treba, ako je nov novcat šanse su da već ima najnoviji FW.
 
@petar26 slična situacija kod mene pre neki dan. Ja sam klonirao sistem na EVO a zatim uradio apdejt direktno iz win-a...
 
Po onom endurance SSD testu vidi se da je, ugrubo, safe zona do nekih 500tb, a da tek na 1pb nije bas sigurno. Glede toga, zasto bi neko hteo da maltretira svoj sistem i sa SSD-a prebacivao/iskljucivao/gasio pagefile, indexing, itd., itd., itd., ...

Upali cristaldiskinfo (npr.) informisi se i vozi.
 
Pozdrav, imam jedno pitanje, ista situacija imam hard disk od 500gb na kojem je sistem i ubacujem ssd Samsung 840 EVO, da li prvo da uradim update ssd-a pa tek onda da instaliram sistem na njemu, ili mogu da instaliram sistem na ssd pa onda da odradim update firmware-a?

Vec receno, za sada se moze samo iz Wina da uradi update, a dos verzije ce se pojaviti krajem meseca. Dok ne dodje kraj meseca prvo mora sistem pa onda update, a kad izbace i dos alat moci ce i pre os-a.

Ok, cesljam ovde ssd postove, s'obzirom da imam u planu da uskoro uzmem ovaj Samsung EVO SSD. Nije mi jasan tvoj post P307 pa cu sada postaviti pitanje, a ti ako imas strpljenja probaj da odgovoris. :)

I ja imam, naravno, instaliran os (win 7) na 'obicnom' hardu. Razumem da se bug fix iliti firmware za Samsung EVO za sada moze instalirati jedino iz Windows-a. Ali evo sta mi nije jasno:

Da li ja mogu jednostavno da nakacim SSD i dignem sistem sa vec postojeceg SATA hard diska, i da onda iz windowsa pokrenem firmware update za ovaj SSD? Znaci, da li update MORAM da odradim iz windowsa koji cu instalirati na SSD-u, ili update firmware-a mogu da odradim iz bilo kog windowsa (nebitno na kom hard disku je isntaliran windows)?

Hvala!
 
Poslednja izmena:
Mozes, nebitno je gde je OS, jedino je bitno da je win i ntfs sistem na ssd.
 
pozdrav svim clanovima,imam jedno pitanje oko ssd pa mi treba mala pomoc oko toga.
stalno mi ljudi govore da treba da instaliram nekakav firmware na ssd,posto sam pre 15 dana kupio nov,a ja ne znam sta je to firmware,kao ni sta dobijam time sto cu ga ubaciti/instalirati,i da li ce to kasnije nesto stetiti radu? molio bih nekoga ko ima neki blizi kontakt sa time da mi onako prosto objasni o tome. hvala unapred:type:
 
pozdrav svim clanovima,imam jedno pitanje oko ssd pa mi treba mala pomoc oko toga.
stalno mi ljudi govore da treba da instaliram nekakav firmware na ssd,posto sam pre 15 dana kupio nov,a ja ne znam sta je to firmware,kao ni sta dobijam time sto cu ga ubaciti/instalirati,i da li ce to kasnije nesto stetiti radu? molio bih nekoga ko ima neki blizi kontakt sa time da mi onako prosto objasni o tome. hvala unapred:type:
Ono glavno nisi rekao a to je koji SSD is a kojim firmwareom ?
 
firmware ili FW (skraceno), laicki receno je neki softver koji je upisan negde u uredjaju i u njemu se nalaze instrukcije kako da radi taj uredjaj...

Povremeno proizvodjaci dorade i preprave taj softver i uglavnom njegovim instaliranjem dobijes poboljsanja u radu (mada je bilo i namernog usporavanja ssd-a od strane proizvodjaca radi usporenja jeftinijeg modela u odnosu na njihov skuplji model) a instalira se uglavnom veoma brzo i lako i najcesce ne pravi nikakav problem operativnom sistemu i podatcima na uredjaju na koji se FW instalira...
 
da,ukapirao sam,hvala puno na odgovoru,to je ono sto nisam znao,mada sam kupio nov kingston v300,pa ne znam ni da li ima taj firmware...
 
Nazad
Vrh Dno