Šta je novo?

Wiko Highway

mironiko

Slavan
Učlanjen(a)
18.01.2011
Poruke
3,488
Poena
270
Telefon je vec preko 6mes prisutan na svajcarskom, francuskom i slicnim trzistima, ali tek sad cujem za ovu marku uopste. Ima li neko nekih iskustava?

Konkretno, specifikacije se mogu videti ovde: http://www.gsmarena.com/wiko_highway-6465.php

A evo i jedne slike:

2-2-specs-wiko-highway.jpg
 
Ako je 350e onda je preskup za te pare bolje dodaj malo i uzmi meizu mx4 koji ima noviji (mnogo brzi) procesor i mnogo bolju kameru.
 
Mislim (nisam siguran) da je jednom prilikom pisano o Wiko telefonima na bench sajtu.
Vidim da može da se nađe u Austriji i Nemačkoj za 290~300Eur. Wiko Highway je Dual SIM i ako treba garancija lakše je ostvariti npr. u Austriji, nego u slučaju Meizu slati u Kinu.
Mada,ne znam, npr. htc m7 dual se može kod nas naći za ~360eur. Kao polovan se može mnogo lakše i bolje prodati.
 
Mislim (nisam siguran) da je jednom prilikom pisano o Wiko telefonima na bench sajtu.
Vidim da može da se nađe u Austriji i Nemačkoj za 290~300Eur. Wiko Highway je Dual SIM i ako treba garancija lakše je ostvariti npr. u Austriji, nego u slučaju Meizu slati u Kinu.
Mada,ne znam, npr. htc m7 dual se može kod nas naći za ~360eur. Kao polovan se može mnogo lakše i bolje prodati.

Ta cena je verovatno pocetna, kad se tek pojavio - ima u Svajcarskoj za 299 franaka, sto je 245€. To je vec nize od svih ostalih dual sim-ova koji imaju FHD ekran, i specifikacije u toj klasi. Jedina nepoznanica mi je MediaTek chipset, znam da je stedljiv, a klokovan na 2GHz, valjda radi ne presporo. Jedina ozbiljna mana mu je sto nema sdcard slot.

Zacudio sam se da u Fr Wiko stoji na drugom mestu po prodaji smartfonova - samo je Samsung ispred! Dodje mu kao neka Alcatel varijanta - njihova marka, sklapa se u Kini, i pokriva sve klase, gde Highway spada u najvisu, iako naravno nije bas za poredjenje sa flagshipovima najpoznatijih proizvodjaca.

HTC One dual sim me zabrinjava jer je bez ikakve garancije kod nas, kosta posteno preko 300€, a znamo kako se tesko popravlja ako nesto bude... A Wiko moze da mi kupi drug iz Ciriha koji dolazi u NS dvaput mesecno u proseku, i isto tako ga i u slucaju potrebe odnese na reklamaciju.

Gledam malo po francuskim forumima (ziveo Google translate), ne bih li video misljenja o pouzdanosti, performansama, bla bla...
 
Ako ti nije hitno sačekaj kraj godine da mtk6595 pošteno izađe, cene ostalih modela će pasti a imaćeš i nove modele u rangu ~300$ koji su mnogo brži.

Ps: meizu će moći da se kupi i kod nas tad.
 
@mironiko
U pravu si za htc; nisam se setio da to što prodaju je bez garancije. U tom slučaju 245eur je ok cena. Ne bih ja čekao dalje ništa.
Meizu, između ostalog, nije dual-sim.
 
Poslednja izmena:
@lopusina
Kao sto desp rece, problem sa Meizu-om, Xiaomi-em i slicnim markama je sto nemaju (meni odgovarajuce) dual-sim telefone.

A review-ovi ovog telefona nisu losi, za kameru kazu da je solidna, mada ne prati ocekivan kvalitet o kom se misli kad se kaze 16 MP, zvuk u slusalicama kritikuju (verovatno su smece ogavno), a autonomiju opisuju prosecnom, uporedjujuci je najpre sa N5, posebno posto imaju isti ekran i maltene isti kapacitet baterije.

A nije mi hitno, polako gledam, tako sam i naleteo na Wiko uopste... :)
 
Znao sam da sam ga negde već video, vidim da taj model postoji i kao Micromax canvas knight i kao Myphone infinity ko je od koga rebrendirao nemam pojma.

http://www.gizchina.com/2014/09/10/rebranded-chinese-phones/

Odake bi kupovao telefon? Na to isto moraš da računaš, zato što je moguće da bi iz FR imao dodatne troškove.

Edit: Proizvođač je Tino a model Energon ostali ga prodaju kao svog.
 
Poslednja izmena:
Kupovao bih ga iz Svajcarske, drug koji zivi u Cirihu bi mi ga doneo.

Koliko kosta Tino Energon kad se poruci iz Kine, jesi bacio oko?
 
Našao sam samo na sajtu prodavca, nema ga nigde u prodaji. Koliko sam skontao da ga oni samo proizvode i daju na rebrendiranje a ne prodaju u maloprodaji. Našao sam neku cenu u rupijima za micromax.

Kontam da ti je za kupovnu to dobro rešenje jer nećeš plaćati carinu.
 
Jedna od mana eliminisana - nedostatak sd kartice donekle neutralisan USB OTG-om.

Mislim da cu uzeti ovaj fon. Nikada nisam tako eksperimentisao sa nekim nepoznatim markama, ali u dual sim vodama izbor je uzi, a varijanta koju imam je stvarno sigurna, tako da sam blizu da prelomim, ako nesto bas brutalno ne iskoci narednih dana...
 
^sta bi sa onom S5-icom kao nagradu za review, nisi je valjda utopio?
 
Jesam. Nije dual sim... Dok god imam dve kartice, ne vracam se na dva fona ni u snu.

Sto kazes tako "..nisi valjda.."..? Nije da sam ubio nekoga... :D
 
Od sutra u mojim rukama.
 
Hocu. Ako je dobar, zadrzacu ga neko vreme. Ako nije, svakako nema problema, jer oko Ng treba da dobijem novi telefon od firme, pa ce Highway otici devojci, cime bih je obezbedio sto se mobilnog tice za jedno narednih 5god... xD

Okacicu i koju sliku.
 
Malopre sam ga pokupio, a imao sam tezak dan, pa pre nekih vecih utisaka, samo jedan komentar: izrada je u rangu Apple-a. Ne preterujem, ali ni milimetar. Fe-no-me-nal-na.

Vise detalje od sutra.
 
Ima, u neku ruku... Imao sam smrtni slucaj, pa je i prelazak na Wiko morao da saceka...

Cim u potpunosti pocnem da ga koristim, prenecu utiske.
 
Dakle, preksinoc prebacih kartice u Wiko, i juce je bio prvi dan da sam ga koristio u potpunosti.

Idemo redom...

Unpack - sve je vrlo high-level. Kutija je aluminijumska sa precizno uklopljenim plasticnim poluprovidnim poklopcem iza koga se nazire telefon. Sadrzaj kutije je standardan, uz jedan odlican dodatak: usb-kabel, adapter za struju, in-ear slusalice, user manual i - plasticni back-cover. Kako je od samog proizvodjaca, naleze perfektno, i super je na dodir, nije onako peskirana povrsina, ali ni glatka, tako da ne klizi iz ruke. Mislim da ce pri prvom (ne daj Boze - pu pu) padu da pukne, u cilju spasavanja telefona, ali zacudo ili ne, ima na ebay-u opreme za Highway, pa cu naruciti jos koji cover.

Premium feeling prenosi se sa kutije na sam telefon. Ponavljam sto rekoh pre par postova - izrada je fe-no-me-nal-na. Telefon mu dodje neka kombinacija Xperie Z i nekog od prethodnih iPhone modela. Napred je Gorilla glass 2, nazad neko nekategorisano staklo (nisam nasao da li je zasticeno, pa verujem da nije), a sa strana je cvrst aluminijumski ram. U njega su skladno uklopljeni dugmici (power, volume up&down) i to svi desno, leva strana je cista, gore je samo 3.5" ulaz a dole micro-usb i zvucnik, i to stereo. Navbar dugmici su kapacitivni. Telefon je naravno unibody, nista ne krcka, dugmici sa desne strane su cvrsti i kratkog hoda - sve je kako treba. Uz Motorolu Razr HD ovo je najbolje izradjen telefon koji sam ikad imao. I na sve to, prelep je, bar po mom, subjektivnom misljenju.

Originalno, telefon je dolazio sa 4.2.2 Androidom, ali i pre ubacivanja kartica u njega, odradio sam update na 4.4.2, takodje fabricki. 4.2.2 se rutuje rutinski, Framaroot-om, a kako je na 4.4.2 posao jos uvek nemoguc tako, flashovao sam prerooted ROM, bez ikakvih modifikacija osim root-a i SuperSu-a. I po samom paljenju, obradovao sam se jako - pa ovo je cisti AOSP! Ali bukvalno! Samo su ubacili svoje Wallpaper-e, sve ostalo je cisto, ukljucujuci i ikonice. Znaci, pesma. Sto se samog rada tice, prilikom skrolovanja mogu se s vremena na vreme sresti micro-glitches, ali generalno je telefon odlicno optimizovan, ne bas u rangu Nexusa, naravno, ali vidno brzi od S4 mini, kog sam do prekjuce koristio. To se konkretno ogleda u radnjama gde pretpostavljam da veliki broj jezgara dolazi do izrazaja - instalacija aplikacija, browsing tj. rendering stranica i slicno. Antutu nisam radio, na netu videh da je na 4.2.2 imao 30k+ poena, ako je to nekome bitno.

Zvuk sa zvucnika je prilicno jak, iako ne bas najcistiji koji sam ikad cuo, i pored toga sto je stereo. Ipak, sumnjam da cu ikad propustiti zvono ili notifikaciju. Slusalice su njesra... Cinjenica je da mnogo manje slusam muziku no pre recimo 3 godine, kada nisam vadio bubice iz usiju, ali videcemo - ako ne budem mogao da predjem preko ovoga, moracu svoje Sony slusalice da trazim nazad od sestre...

Za kameru bih rekao da je negde u rangu kvaliteta sa ovom koju imah do neki dan na S4 mini - uprkos 16 MPix, kolicina detalja nije izrazito veca, mada nema ni suma mnogo, a za moje potrebe je to sasvim ok. Jedino je lose sto su slike vece dosta. Jos cemo, u stvari, i videti - tek par slika sam opalio s njom, nijednu u uslovima slabije osvetljenosti; okacicu jednu u temi "slike sa vasih telefona". Ipak, i na testovima nisu kameru proglasili za poslednje cudo tehnike, pa i ne ocekujem fenomenalne rezultate. Video jos nisam snimao, kao ni koristio prednju kameru, koja upravlja sa citavih 8 MPix!

Glavna zvezda ovog telefona, uz sjajnu izradu, je ekran. 5" FHD, i sto je najvaznije, sjajno kalibrisan. Nisam to naravno merio nekim uredjajima, ali pregledajuci razne materijale (slike, web stranice, videe), uvideh lako da su boje realne, balans uravnotezen, cak je i crna odlicna i tesko se uocava prelaz s nje na obod ekrana. U svakom slucaju, najbolji ekran na telefonu koji sam ikad imao, u rangu i sa onim sa S5.

Baterija nije sa 2350 MAh ni mogla biti neka zverska, ali posto je AOSP cedi, ne moze biti ni losa. I posle prvog dana cistog njakanja (vracanje aplikacija, otvaranje naloga, kopiranje s kompa i ostalo) ovakva je situacija:

ed2f9cd226e9336c95bc4af492d3d2bd.jpg


9e4c5c4e1fb02998ee8bfe2c2bc9b34c.jpg


Posto je to tek prvi ciklus punjenja, pretpostavljam da ce ici do jedno 5h ekrana, sto ce biti u skladu s mojim potrebama, iako je dosta slabija od prethodne (na S4 mini sam isao i do 6h, doduse uz ogoljeni Lite ROM).

Na kraju, velicina... Zbog nje sam nekako bio najvise skeptican. Zapravo, S4 mini sam i odlucio da zamenim jer sam hteo da probam veci telefon (dual sim se podrazumevalo). Posle jednog dana, nisam ni razocaran, ni odusevljen. Veliki ekran prija, malo drugacije, teze rukovanje no pre naravno nije plus. Pa videcemo, mislim da je rano za zakljucke.

Eto, ako koga jos sta zanima, neka pita... Samo jos da napomenem, telefon je placen 299 svajcarskih franaka, sto je na dan kupovine bilo tacno 245€. Posle samo jednog dana - sumnjam da za te pare moze da se nadje bolji telefon. No, neka vreme jos malo pokaze svoj sud...
 
Nisam siguran da li to bas interesuje mnoge, ali evo malog update-a u vezi koriscenja Wiko-a...

Dakle, navikoh se na velicinu, "uvezbao" sam par pokreta koji ukljucuju dosezanje daljeg kraja ekrana, koji su mi isprva delovali akrobacije, a sad su mi rutinski...

Drugo, sredio sam bateriju. Imao je suvise awake vremena, pa sam bacio detaljniji pogled na BBS, i ustanovio da nlpwakecollector pravi probleme, pa sam ga ogranicio uz pomoc Unbounce-a. Imam jos par sitnijih wakelockova, ali nisu opasni. Nemam nijedan dobar SS, jer uglavnom i ne potrosim celu bateriju ovih dana, nego na ~17h upotrebe bude oko 3-3.5h ekrana, ali ostane 30ak % baterije. Racunam da bi za 16h upotrebe mogao dogurati do 5h, vise od toga tesko...

Inace, juce mi ispade telefon. Na beton. Na ekran. Srce mi stalo na tren. Ima jednu ogrebotinu od 1mm, i jedno maleno ostecenje cover-a, i to je to. Dobro sam prosao...

Pored toga, telefon radi odlicno. Mislim da je ovo prvi koji se ne zaglupi totalno kad se neke aplikacije update-uju, uspori naravno ali ostane upotrebljiv. U Tapatalku ima seckanja, u Fb takodje, ali recimo G+ i B92 rade ok. Jbm li ga, delom je do aplikacija, delom do telefona, pretpostavljam.

Dual sim je resen bolje nego na S4 Mini, a i Xposed se bolje slaze sa Wikom nego sa Samsungom i njegovim framework-om. :) Sve u svemu, a posebno imajuci to AOSP-oliko user experience u vidu, prezadovoljan sam.
 
Stigli danas hardcase-ovi, i posto poslednjih par dana nosam "go" telefon (ispao mi bio jos jednom, bez posledica, ali je case koji je dosao uz njega platio cenu), napokon ce biti adekvatnije zasticen. Ako ikoga bude zanimalo, okacicu koju sliku.

Sem toga, iskljucio sam auto osvetljenje jer mi je bilo presvetlo (posebno u potpunom ili skoro potpunom mraku) i prebacio ga na klizno podesavanja u status baru, i automatski se baterija jos malo popravila. Neki dan sam pogledao i imao 5h ekrana na nepunih 17h koristenja (s tim da je svega mozda sat bio na 3G, ostatak na 2G+WiFi), ali danas sam zabelezio drugacijeg tipa, ali dosta bolji rezultat:

ddfb82410607672bdc9ef26958cc641b.jpg


1a2d0f7aba795656163d0f2792a75c91.jpg


Kao sto vidite, ima jos 15% baterije, ali poenta je u tome sto je preko pola vremena na 3G (prakticno od momenta kad pocinje losiji signal) i sto je preko 2h SOT-a upravo na 3G i ne-bas-sjajnom signalu.

Dakle, razlika u potrosnji na 2G i 3G nije velika kao na nekim prethodnim telefonima koje sam imao (neko rekao LG..?) a i sama baterija, iako ne genijalna, je korektna.

P.S. Komentar za moderatore:
Ako zelite, mozete celu ovu temu kao skup postova prebaciti u "Dual sim Android telefoni" temu, jer je prikladno, posto je ovako retko posecena, da ne kazem One man show. Vi odlucite, naravno. :)
 
Planiram da kupim novi telefon od Wika, i dvoumim se izmedju Wiko Slide i Wiko Wax.Trenutno imam Wiko Cink Peax 2 i telefon je odlican, ali on ide mami, a za uzvrat ja mogu da dobijem novi do 150 evra.Zanimam me vase misljenje za ova dva telefona.Konkretno telefon mi treba za igrice tipa GTA, Modern Compat itd.Wiko Wax bi uzeo odam ali se dvoumim zbog toga sto vidim na interentu da mnogi kazu da telefon ima los fabricki rom, u smislu da zapucava, greje se, restartuje, gasi aplikacije nekada nece da se otvore i jos dosta bagova.Wiko Slide me je jedino privukao zbog velicine ekrana.Ako je neko imao iskustva sa ovim telefonima molio bih ga da napise nesto.Wiko Wax bi bez razmisljanja uzeo da nema navedene probleme, jer ne zelim da imam telefon koji zapucava i ne radi kako treba :)
 
Ima li neko iskustva sa Wiko Pulp 4G?
Tek se zahuhtavaju na našem tržištu, očekuj za mesec-dva ozbiljniji ponudu od trenutne, uključujući i operatere...
Što se samog modela tiče , ne znam po kojoj ceni ga imaš, ali, ja bi njega zaobišao, baterija ne obećava, kao ni kamera. Fever deluje interesantnije, za 220 eura. Ali, da sam na tvom mestu, jurio bi neki Xiaomi ili Meizu, dok se Wiko modeli ne dokažuna našem tržištu...
 
Sudeci po testovima sa francuskih i nemackih sajtova (Google Translate omoguci da se to korektno cita, jos bolje ako znate neki od tih jezika), Fever je sasvim korektan telefon. Ima sitnijih zamerki na izradu, kao ta plastika se malo uvija na jaci dodir, sta li, i kamera nije bas sjajna, cak i po jacem svetlu slike umeju da budu izbledele i deluju kao da nisu bas 13mp, nema mnogo detalja, ali nije da je katastrofalna, samo su vise ocekivali. Mada, ko zna, mozda je sve to softverski ispravljivo.

U svakom slucaju, stekao sam utisak da je telefon losiji od mog nekadasnjeg Wiko HighWay-a, ali da nije los, posebno za cenu koju su stavili. Jedino sto mene bas nervira je njihov UI - nekad su furali stock, a sad neko smecence...
 
Hvala na odgovpru. Htela sam da ga uzmem u Svajcarskoj za 150fr....a taj Fever nisam videla. Sad se dvoumim i imedju Honor 4x...
 
Nisam ga ni ja video. :D I nema na cemu, i mene zanima ta marka jer sam njihovim telefonom bio bas zadovoljan, mada mislim da ce ovi danasnji uredjaji biti nesto slabiji...

Treba sacekati da se pojave na oglasima.
 
Nazad
Vrh Dno