Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

pa treba sa F12 da ti izadje dve opcije USB : ime i USB (uefi) ime... ako ti izadje ime bez UEFI onda radis normalnu instalaciju MBR-om i to NIJE uefi boot

vec sam rekao da uefi boot dopusta boot samo odredjenim programima
Da eto tako pa zasto mi nije jasno onda da se konvertira usb u GPT za da se instalira windows kako uefi ?
 
Da eto tako pa zasto mi nije jasno onda da se konvertira usb u GPT za da se instalira windows kako uefi ?

zato sto kad je u ploci cekiran UEFI secure boot on odbija da instalira Windwos 7, windows 8 itd sa MBR-a jednostavno ne vidi flash, takodje ako je HDD GPT formatiran, win 7/8 ce odbiti instalaciju dok ga ne konvertujes ili izbrises GPT strukturu
 
zato sto kad je u ploci cekiran UEFI secure boot on odbija da instalira Windwos 7, windows 8 itd sa MBR-a jednostavno ne vidi flash, takodje ako je HDD GPT formatiran, win 7/8 ce odbiti instalaciju dok ga ne konvertujes ili izbrises GPT strukturu

A ako nije cekiran uefi secure boot?, malo mi nije jasno ovo inace kod mene ssd je na uefi GPT, a hdd mi je mbrza podatoce
 
Gigabyte GA Z77M-D3H ti je ploca? Izvadi bateriju sa ploce na pet minuta pa vrati!

Izvadio sam je na pet minuta i vratio je (bem ti ko je stavio bateriju ispod graficke pa moram sve da skidam) i dalje nema nista - sada se sve unutra (svi ventilatori) ukljuci na jedno desetak sekundi onda se iskljuci i ponovo ukljuci i nastavi da radi ali niti imam slike na monitoru niti periferije imaju bilo kakav input tj. ne reaguju...
 
A ako nije cekiran uefi secure boot?, malo mi nije jasno ovo inace kod mene ssd je na uefi GPT, a hdd mi je mbrza podatoce

pa kad nije uefi boot ukljucen onda ide klasicna instalacija na MBR disk i windows odbija da se instalira na GPT particiji tada, kontam namerno jer je aktivator za windows i GPT kasnio a loader za win7 neradi na istom
 
pa kad nije uefi boot ukljucen onda ide klasicna instalacija na MBR disk i windows odbija da se instalira na GPT particiji tada, kontam namerno jer je aktivator za windows i GPT kasnio a loader za win7 neradi na istom
Da daz ne radi na GPT ja svakako ne koristim 7, ali mislim da ima nacin da se aktivira win 7 na gpt particiju citao sam na my digital life forum da ima neki drugi aktivator za to
 
Da daz ne radi na GPT ja svakako ne koristim 7, ali mislim da ima nacin da se aktivira win 7 na gpt particiju citao sam na my digital life forum da ima neki drugi aktivator za to

moguce, verovatno moze ubacivanjem slic u bios ili neka druga aktivacija jer se nikakav loader sa uefi-em ne moze koristiti zato se i zove uefi secure boot (samo legalne aplikacije se mogu boot-vat)
 
Pa odrzavan na stotine sistema... oni koji placaju njima sistem traje u proseku ~2 godine, svi ostali koji instaliraji sve zivo rade to mnogo cesce, takodje ko menja HW, maticne, hard, itd takodje reintstaliraju

I da vidim jos neki spominju kljuc i mogucnost reinstalacije, to Microsoft nigde NIJE naznacio sto znaci da kljuc NIKO nece dobiti prilikom upgrade-a! pa pogledajte upgrade T.P. verzije nema tu kljuca sve ide automatcki preko WU tako ce biti i za win 7,8 korisnike u to sam 100% siguran
Jasno pise kome je windows genuine sto WU proverava imat ce opciju upgrade-a na win10 ko ima 3 grama mozga moze da zakljuci da ce isti ici preko WU

Vec sam rekao da dobijamo kljuceve, kinezi, srbi, rusi bi odma razvili biznis, skupili na 10000 kljuceva i kasnije isti prodavali na ebay-u za 10$! (sad vec mozete kupiti iste za win8... ebay dopusta to sto nakon godinu dana vise ne radi to je vas problem)
Tada niko ne bi kupovao legalan Windows 10 u prodavnici vec bi kupovali legalne kljuceve od onih sto su upgradovali! (znaci posto je win10 ZADNJI windows oni bi sebe POKOPALI???)
Radiće isto tako kao što je uvek moguć legalan upgrade sa Windows 8 na Windows 8.1. Na isti način će funkcionisati desetka. I ako licenca nije OEM, nećeš imati nikakvih problema čak ni kod promene delova - moraćeš raditi telefonsku aktivaciju ako ih menjaš u nekom kratkom roku. Ako uradiš upgrade u roku od godinu dana - taj ključ će uvek moći aktivirati desetku. Neće moći instalacija, ali će moći aktivacija.
 
@HighONE
Znaci da krenemo da upgardujemo jedno 50000 kompova i posle zivimo ko lordovi od prodaja kljuceva za win10 ... inace da znate MSDN kljucevi sa win8 su isli ko alva na ebay-u, cene mislim da je bila oko 10$... znaci penzionisanje :)

Zar ovde jos neko veruje da je M$ lud? :)
 
moguce, verovatno moze ubacivanjem slic u bios ili neka druga aktivacija jer se nikakav loader sa uefi-em ne moze koristiti zato se i zove uefi secure boot (samo legalne aplikacije se mogu boot-vat)
UEFI boot ne mora biti secure. To je stavljeno kao opcija vendorima za desetku, za osmicu je bilo obavezno. Secure boot znači da boot loader mora imati validan kriptografski potpis, i kasnije kernel i user space mogu da zaustave pokretanje bilo čega što nema validan kriptografski potpis. Dakle, DAZ koji koristi varijantu GRUBa nikako ne može da prođe secure boot.
 
@HighONE
Znaci da krenemo da upgardujemo jedno 50000 kompova i posle zivimo ko lordovi od prodaja kljuceva za win10 ... inace da znate MSDN kljucevi sa win8 su isli ko alva na ebay-u, cene mislim da je bila oko 10$... znaci penzionisanje :)

Zar ovde jos neko veruje da je M$ lud? :)
Naravno. Svaki validan ključ koji Microsoft priznaje sada i daje legalan upgrade u prvih godinu dana, dozvoliće upgrade i uvek legalnu aktivaciju desetke, ukoliko nije OEM.
 
Poslednja izmena:
Naravno. Svaki validan ključ koji Microsoft priznaje sada i daje legalan upgrade u prvih godinu dana, dozvoliće upgrade i uvek legalnu aktivaciju desetke, ukoliko nije OEM.

Pa onda ispada da ces moci odraditi clean install , a ja se kladim da M$ to nece dozvilit sa kljucem od win7/8, takodje cvrsto verujem da nikakva redistribucija kljuceve kod upgrade nece biti jer ce isti ici preko widnwos update-a

Gabriel Aul ‏@GabeAul 16m16 minutes ago
Hey #WindowsInsiders - PC build 10130 now available for the Fast ring! http://blogs.windows.com/bloggingwi...ndows-10-insider-preview-build-10130-for-pcs/
 
Poslednja izmena:
Ne čitaš ono što sam napisao. Ne možeš nikad raditi clean install sa upgrade ključem.
Ako hoćeš clean install, radiš instalaciju sa generičkim ključem, a aktivaciju radiš sa svojim ključem. Ključem od osmice ne možeš uraditi clean install 8.1, ali će aktivacija proći.
 
Poslednja izmena:
Ne čitaš ono što sam napisao. Ne možeš nikad raditi clean install sa upgrade ključem.
Ako hoćeš clean install, radiš instalaciju sa generičkim ključem, a aktivaciju radiš sa svojim ključem. Ključem od osmice ne možeš uraditi clean install 8.1, ali će aktivacija proći.

znam sta si mislio, opet nema logike jer ce svi onda ubaciti genericki kljuc pa onda aktivirat sa novim... sto znaci da bi se taj kljuc na ebay-u glatko prodao za 10-20$ glat, jos kad se zna da je Windows 10 zadnji windows njegova vrednost IDE gore
Sta mislis da je to tako pa kinezi i srbsitanci + rusi ima da nastanciju milijardu tih kljuceva, vec postoji biznis oko prodaje kljuceva ovo bi im bila kasika u med
 
Poslednja izmena:
Ako je ključ validan i legalan, ne vidim gde je problem.

problem, pa niko vise ne bi kupovao windows 10 po punoj ceni, svi bi kupovali te kljuceve od upgrade-a, sa win10 vec je svaki update T.P. isao preko WU, zato i kazem tako ce biti i za win7/8 i nikakav nov kljuc se nece distribuirati aktivacija ce sigurno biti automatcka vec u nekom obliku

Evo bas jedan primer sta je DAZ odgovorio po pitanju aktivacije win10 jer su se ljudi navukli da ce sve ici glat vak i da microsoft tool kit aktivira T.P.

DAZ:
"As things are right now it won't work. I won't go into details as to why it won't work until the OS is released though.

Things like MS Toolkit will probably stop working just before Windows 10 goes RTM. That's normally when Microsoft updates the protocol and things stop working."

Znaci tek kad izadje RTM znacemo koje su izmene u pogledu aktivacije i na koji sistem radi
 
Poslednja izmena:
Ja opet ne vidim nikakvu logiku u tome što pričaš. Hoćeš da kažeš da će Microsoft ukinuti ko zna koliko broj validnih ključeva tek tako? Ne vidim zašto bi to uradili. Ako je ključ validan i nije OEM, ako steknem pravo na upgrade, uvek ću ga imati. Nije mi se desilo da ne mogu da uradim upgrade sa osmice na osam jedan, i da mi ključ ne radi. Ako Microsoft ima problem, problem su validni ključevi koji se mogu kupiti za bednu svotu. Ako ključ prolazi aktivaciju, znači da je izdat od strane Microsofta. A što se tiče toolkita, on radi VL aktivaciju preko KMSa. To je potpuno druga stvar.
 
Poslednja izmena:
dzabe objasnjavas,ocigledno nece da razume.

martin:

rasklopi sve,iscekiraj memoriju,probaj da dobijes sliku na integrusi,ako treba izvadi plocu iz kucista i probaj da je startujes na nekoj nekonduktivnoj ravnoj povrsini.kazem,kod tebe su neki ozbiljniji problemi od toga koja je particiona tabla na flesu (koja ne igra ulogu ako sistem stavljamo od nule tj na raw disk).
 
Ja opet ne vidim nikakvu logiku u tome što pričaš. Hoćeš da kažeš da će Microsoft ukinuti ko zna koliko broj validnih ključeva tek tako? Ne vidim zašto bi to uradili. Ako je ključ validan i nije OEM, ako steknem pravo na upgrade, uvek ću ga imati. Nije mi se desilo da ne mogu da uradim upgrade sa osmice na osam jedan, i da mi ključ ne radi. Ako Microsoft ima problem, problem su validni ključevi koji se mogu kupiti za bednu svotu. Ako ključ prolazi aktivaciju, znači da je izdat od strane Microsofta. A što se tiče toolkita, on radi VL aktivaciju preko KMSa. To je potpuno druga stvar.

Pa nece ali imas vremensko ogranicenje za upgrade godinu dana, nakon toga taj kljuc od win 7/8 vise neces moci da koristis za aktivacuju novog windows-a a neces moci vise ni da upgradujes win7/8 jer je promocija istekla
Naravno dok ti 10-ka funkcioni ona ce biti aktivna, e sad da li ce moci beckup aktivacije mozda pa posle da stavis cist win 10 na istom HW pa uguras staru aktivaciju koji su iscupao ali to necemo znati dok neko ne odradi
 
Ako uradiš upgrade na 10 u roku od godinu dana, taj ključ će uvek moći aktivirati desetku. To se već zna. Nećeš morati ništa čupati. Ako uradiš reinstalaciju nakon nekoliko meseci, aktivacija će proći. Isto kao i do sada. To su jasno i glasno rekli.
 
Poslednja izmena:
Ako uradiš upgrade na 10 u roku od godinu dana, taj ključ će uvek moći aktivirati desetku. To se već zna. Nećeš morati ništa čupati.

Kako mislis da se zna?
RTM nije izasao, M$ tek po izlasku RTM izbacuje novu shemu aktivacije (nacin na koja ona radi u pozadini), to je i DAZ svojim postom potvrdio da sve price padaju u vodu dok ne ziadje RTM

eto ja licno ne bi delio nikakve kljuceve za upgrade, prilikom upgrade-a u win10 bi prosledio vid aktivacionog token-a koji bi bio vezan za SW i HW i to je to, nakon godinu dana jednostavno upgrade bi disablovao... kljuceve od 7 i 8-cenaravno vise ne bi prihvatao u nikakvom obliku u win10

sad ako neko provali semu aktivacije i iscupa taj token i svu zastitu oko njega i to ubaci u nov sistem, OK to bi vec radilo
 
Poslednja izmena:
Zna se. Rekli su to u najavi za desetku. Pogledaj još jednom video. Ponavljam - to što DAZ priča o aktivaciji i toolkitu se odnosi na Volume Licensing aktivaciju, koja nema veze sa aktivacijom putem ključa o kojoj pričaš. Imaš i poseban VL ISO, koji sad svi koriste da bi aktivirali osmicu, da si ga nekad instalirao znao bi da on ne zahteva ključ, treba mu samo validan KMS server, što toolkit obezbeđuje. Naravno da će KMS protokol biti upgradeovan, kako i koliko ne znamo, ali to na moj ključ neće uticati.
 
Rekli su lepo da imas godinu dana vremena da sa win 7/8 odradis upgrade na 10-ku... nista vise ni manje, a da li ces posle moci da isti reinstaliras ili menjas HW o tome nisu pricali
inace po meni nimalo logike nema da se desi isti pristup kao sa 8 na 8.1 ili slican pristup sa Media centar kljucem, ako su nesto zakljucili sa time a to je da ce ljudi iskoristiti svaku rupu da profitiraju
 
Poslednja izmena:
This is more than a one-time upgrade: once a Windows device is upgraded to Windows 10, we will continue to keep it current for the supported lifetime of the device – at no additional charge.
Pogledaj video još jednom. Naravno, ovo se ne odnosi na VL licence.
 
Pogledaj video još jednom. Naravno, ovo se ne odnosi na VL licence.

Da ali po ovome:
*Windows Offer Details

It is our intent that most of these devices will qualify, but some hardware/software requirements apply and feature availability may vary by device. The availability of the Windows Phone upgrade may vary by OEM, mobile operator, or carrier. Devices must be connected to the internet and have Windows Update enabled. ISP fees may apply. Windows 7 SP1 and Windows 8.1 Update required. Some editions are excluded: Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise, and Windows RT/RT 8.1. Active Software Assurance customers in volume licensing have the benefit to upgrade to Windows 10 enterprise offerings outside of this offer. We will be sharing more information and additional offer and support terms in coming months.

1. zasigurno ide preko windows updata
2. moce na vecini uredjaja
3. VL za win 10 enterprise ne vazi ova ponuda...
4. dodatne informacije ce kasnije objaviti

Zasto sam skeptican, zvaka zloupotreba ovog upgrade-a i izjednacavanje sa kupljenim kljucem bi bila 100% pogubna za M$, ljudi ce izgenerisat sa win7 slic/bios-ima na milione kljuceva
 
Poslednja izmena:
Da ali po ovome:
*Windows Offer Details

It is our intent that most of these devices will qualify, but some hardware/software requirements apply and feature availability may vary by device. The availability of the Windows Phone upgrade may vary by OEM, mobile operator, or carrier. Devices must be connected to the internet and have Windows Update enabled. ISP fees may apply. Windows 7 SP1 and Windows 8.1 Update required. Some editions are excluded: Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise, and Windows RT/RT 8.1. Active Software Assurance customers in volume licensing have the benefit to upgrade to Windows 10 enterprise offerings outside of this offer. We will be sharing more information and additional offer and support terms in coming months.

1. zasigurno ide preko windows updata
2. moce na vecini uredjaja
3. VL za win 10 enterprise ne vazi ova ponuda...
4. dodatne informacije ce kasnije objaviti

Zasto sam skeptican, zvaka zloupotreba ovog upgrade-a i izjednacavanje sa kupljenim kljucem bi bila 100% pogubna za M$, ljudi ce izgenerisat sa win7 slic/bios-ima na milione kljuceva
Generisan ključ ne može izvršiti aktivaciju, čak i da ga možeš generisati. SLIC aktivacija za Windows 7 se zasniva na istom ključu za sve uređaje od jednog vendora, s tim da BIOS ima SLIC i da je učitan odgovarajući sertifikat. Na tom principu radi i DAZov loader, s tim da on radi prekrivanje određenog dela BIOSa tako da izgleda da ovaj ima SLIC. Šta će biti sa ovim uređajima, ne znam, ali to je opet poseban slučaj i ne odnosi na individualne validne ključeve.
 
Pa po svemu sudeci ko ima OEM win7 sa slic-om moce da upgraduje na win10, bios mod se nemoze detektovat (da li je original tu ili umetnut) cak i detekcija DAZ bi bila veoma komplikovana za realizaciju, pogotovo sto ce provera ici preko WU genuine check-a
 
Skidam 10130 , umarte znam sta tebe zbunjuje na Rufusu: MBR partition scheme for BIOS or UEFI computers to samo tako pise to nije UEFI samo GPT partition scheme for BIOS or UEFI computers moze na UEFI , Rufus je samo naglasio da moze na UEFI biosima , mana Rufusa je sto ne naglasava da je samo GPT partition scheme for BIOS or UEFI computers za UEFI , na ISO2Disk je to lakse pise Legacy / CSM MBR i UEFI GPT prilikom odabila , ova najnovija verzija ISO2Disk mi se svidja brza je od prethodne , kao sto vec rekoh GPT UEFI particiona sema ne treba nikom za sada posto retko ko koristi 4TB hard disk kao recimo jedan zasebni hard disk , ali svakako recimo 2030 ce to biti standard primer dajem , MBR Legacy / CSM jos na nekim sajtovima nazivaju 32bit posto ne moze da pokaze hard diskove vece od 3TB! A GPT UEFI 64bit naravno da to nema veze sa zivotom nego eto samo tako se kaze zbog ogranicenja MBR Legacy /CSM-a za hard diskove!
 
Ovaj build mi je vratio bug koji sam imao ranije i koji je bio u 10122 ispravljen a to je error prilikom restarta sistema...
 
Nazad
Vrh Dno