Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Ovi sto prodaju laptopove na kupujem prodajem ponekad uslikaju legalan kljuc Windows 7 , uz malo srece moze da se dobije legalan Windows 10 , nasao sam par takvih oglasa , nisam pokusavao da ih koristim , da li je moguce koristiti takve kljuceve ako prodavac laptopa ne koristi taj Windows i nije ga koristio za aktivaciju?

To može samo ako imaš istu brend mašinu kao oni (gde je uslikan win kod). Recimo HP ili Dell ....
 
Ja znam priču o tome. Do duše ne za 5€. Na kinguin.net imaš za 25€. Priča ide ovako. M$ proda nekoj velikoj firmi, na primer kod nas Poreskoj upravi, licence za win i office po ekstremno niskoj ceni. Za gajbu piva, ili kako ovde vole da kažu "za tepciju ribe". Njima je bitno da se državna uprava legalizuje, a naplatiće prave pare kroz par godina. Tada admin firme, ili neko pametniji :), počne da prodaje ključeve na sajtovima kao što su G2A, Kinguin i slično. U principu to je legalan win, ali baš i nije kao kad kupiš u ovlašćenoj prodavnci gde dobiješ markicu. E sada bila je jedna dobra fora, kako legalno doći do win 10. Jedno vreme si mogao da dobiješ win 8 legalno preko ....... nekaka mi pomegne neko, mislim preko nekog apdejta za multimediju ili slično (ne mogu da nađem temu), a zatim legalno preko apdejta na win 10.

Windows Media Center Pack ako se ne varam :)
 
Evo snimak problema sa ikonicama koje se refresh-uju u taskbar-u prilikom brisanja fajlova sa računara o kojem sam govorio (izgleda kao da koristim Windows XP iz 2004, a ne OS iz 2016.):
 
Ako moze (opet) mala pomoc... :(

Treba da stavim novi SSD u (relativno) staru masinu, i planiram da odradim clean install WIN10 pro. Ono sto mi je nedoumica je da li ce WIN10 automatski prepoznati i instalirati ahci (IRST) drajvere, ili moram naknadno, po instalaciji OS da ih sam instaliram?

Kod WIN7 je moralo ili naknadno, ili preko F6 tokom same instalacije Windowsa, i tada nije bilo problema jer je za plocu koju imam bilo lako naci IRST drajvere za njen chipset (u pitanju je Gigabite GA-EP45-DS3), ali koliko ja mogu da se snadjem lutanjem po netu sada za tu plocu nema WIN10 ahci drajvera, pa me to malo brine, a otud i pomenuta nedoumica.
 
Čak i da ne bude u samom Win 10 IRST drajver možeš instalirati verziju za 7/8/8.1.
 
Win 10 i dalje besplatan(za korisnike pomoćne tehnologije),samo sto nema vise iskacucih reklama za nadogradnju.

Windows-10-assistive-web-site.png

https://www.microsoft.com/en-us/accessibility/windows10upgrade

Šta se podrazumeva pod pomoćnim tehnologijama

Interesantno je što MS izbacio opciju da možeš da zaustaviš Cortanu,ako ti ne treba kao digitalni asistent.Takodje počeli su da smanjuju kontrole i za naprednije korisnike koji žele da šteluju windows preko "Group Policy editor-a".

Lista servisa za štelovanje widnows-a

Ova lista može za sada da se povrati,ali sa narednim probnim verzijama sigurno će da ih izbace.
 
Nemam nameru da pljujem Windows 10 (zadovoljan sam samim sistemom), ali nije u redu da se instalira bloatware od strane Microsoft-a. U pitanju su Asphalt8 i Farmville 2. Pomenute igrice su bez moje dozvole instalirane (prethodno ih nikada nisam instalirao).

win10_apps.JPG
 
Jesi siguran da nisu bile ponuđene u Start meniju kao preporučene aplikacije pa da si ti ili neko drugi kliknuo na njih? MS ne nudi Asphalt 8 uz Win 10. Do sad su uglavnom instalirali Candy Crush Saga i Soda Saga.
 
Pa imas bloatware i na mobilnim telefonima pa se tek sad malo ljudi bune.
Ovde se bar moze obrisati u dva klika a na telefonu moras da ga rutujes, osim najnovijih.

Inace, jel vam radi Cortana? Nisam je nikako koristio ugasio je pre neki mesec i sad kliknem iz cimanja i pise SORRY I'M NOT AVAILAIBLE IN YOUR REGION.
 
Bile su u Start meniju, ali sam ih bas danas unpin-ovao i slucajno videh da su instalirane. Sto je najgore, u notifikacionom centru nije bilo nikakvog obavestenja da su instalirane. Bas cudno. Racunar koristim samo ja.
 
Bile su u Start meniju, ali sam ih bas danas unpin-ovao i slucajno videh da su instalirane. Sto je najgore, u notifikacionom centru nije bilo nikakvog obavestenja da su instalirane. Bas cudno. Racunar koristim samo ja.

Bez obzira sto si otkacio te aplikacije,same ce da se instaliraju,jer nije iskljucena automatska nadogradnja za aplikacije iz prodavnice.

urn off Microsoft consumer experiences
Using this option, you could prevent Windows 10 from automatically downloading and installing promoted apps like Candy Crush Soda Saga, Flipper, Twitter, NetFlix, Pandora, MSN News and many other potentially unwanted apps and games. Now you can't prevent these apps from being automatically downloaded and installed if you are using Windows 10 Pro or Home editions. The policy setting (or Registry setting) has no effect in these editions.
 
Verovatno si prvo kliknuo na njih levim klikom ili je računar tako registrovao. Samim levim klikom na preporučene aplikacije automatski počinje instalacija, nema pitanje za korisnika da li želi.

Edit:

@Sasa012

Kao što rekoh, neke aplikacije, uglavnom gore navede Windows 10 sam instalira. Međutim, Asphalt 8 sigurno nije među njima. Sve su to male aplikacije i igre. Asphalt 8 je velika igra koja zauzima dosta prostora. Nikada je nisu instalirali samostalno i ne verujem da će ikada tako nešto ni uraditi.

Što se tiče aplikacija koje Windows sam instalira uvek ih možeš deinstalirati. Desni klik na igru/aplikaciju i Uninstall. Nije teško.

Možda je za nekog ovo iritirajuće ali ovo je i razumljiv potez MS-a. Univerzalne aplikacije su novina. Ljudi i ne znaju koje sve aplikacije postoje niti šta da očekuju. Na ovaj način dobijaju par aplikacija i igara koje im pružaju neku početnu sliku o tome šta mogu da očekuju u Windows Store.

Generalno:

Ono što ne mogu da razumem je što se toliko ljudi brane od univerzalnih aplikacija? Aplikacije su opcione i ne morate ih koristiti. Na desktop i laptop računarima Windows 10 radi isto kao i Windows 7 sa punim desktop okruženjem. Iste aplikacije možete ukloniti iz Start menija za 10-ak sekundi kako bi dobili Start meni kao i kod Win 7.

Većinu univerzanih aplikacija koje nisu sistemske se mogu deinstalirati jednim klikom (naveo gore kako) ako nekome baš treba taj 1GB prostora na HDD-u. Za razliku od klasičnih desktop apliakcija ne ostavljaju gomilu repova u registry bazi prilikom deinstalacije jer je većina stvari smeštena u njihovom appx kontejneru.

Sa druge strane ove aplikacije omogućavaju ono što nismo imali kod klasičnih desktop aplikacija a to su notifikacije, kao na telefonima. Šta je loše u tome da na Messenger-u na PC-u dobijemo notifikaciju o novoj poruci onog trenutka kad pristigne i direkno odgovorimo iako nismo pored telefona? Ne želite ovako nešto na računaru? Nemojte da koristite ove apliacije i računar će raditi i ponašati se isto kao i Windows 7.

Windows 10 nudi izbor kada je u pitanju obično korisničko iskustvo. Ali to niko ne pominje. Samo se kuka kao da je izbačena podrška za Win32 aplikacije, kao da Win10 ulazi u Tablet mod po default-u i kako je ukinut Group Policy jer sad napredni i "napredni" korisnici neće moći da se zezaju i čačkaju po polisama sistema i imali osećaj da su toliko dobri da imaju potpunu kontrolu nad svojim računarom. Čisto da pitam, koja je korist od čačkanja po Group Policy na kućnom računaru? Baš me zanima jer ja ne mogu da smislim nijedan koristan razlog.

Za poslovne korisnike tu je Enterprise verzija koja i dalje ima Group Policy jer je tamo zaista bitno pravilno konfigurisati računar i uvesti adekvatna ograničenja kako bi se obezbedila stabilnost, bezbednost i opimalno funkcionsanje umreženih urešaja. Obzirom da koriste računare da bi zarađivali mogu onda i da izdvoje sredstva za Enterprice verziju. I nemojmo sad one priče o tome kako su to velika izdvajanja jer nabavka jedne kopije OS-a, ako za njim postoji potreba izađe manje od jedne mesečne plate za tog radinika a koristiće se godinama.
 
Poslednja izmena:
Kod mene to nije bio slučaj, nikad sam nije nešto instalirao.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
 
@ilidan

Mislim da univerzalne aplikacije ni ne upisuju nista u Registry. :)
 
Dopunio sam Saši odgovor u prethodnoj poruci.

@Rock86

U pravu si. Sad sam skenirao Registry bazu i ne pokazuje nikakve ostatke deinstaliranih univerzalinih aplikacija. Eto još jedna korisna stvar vezana za UWP. Instalirajte, brišite i nikakvih problema po sistem.
 
Kad bi po nasem vremenu sutra trebao da stigne redstone update?
 
Jesam ja to dobro skontao da sad kad se zavrsio free period mi koji smo uzeli win 10, necemo moci da imamo buduce update?
 
Kako to mislis neces moci da imas buduce update-ove? Ako mislis na redovan update koji stize utorkom - naravno da ces ga imati, kao i redstone 1 i 2 i koliko god da ih bude. Time sto bi ti dao os za dz a onemogucio update ms bi sam sebi uskocio u stomak. Jer na sav glas furaju pricu o najsigurnijem OSu bla bla, a ne davanjem apdejtova bi ta prica pala u vodu. Jednostavno nema smisla.
 
Pozdrav svima! Htio bih na laptopu da pređem na Anniv. update, ne da mi se čekati sutra, a i vjerovatno neće biti sutra već tek za nekoliko dana pošto će update stizati u talasima. Pa sam kontao da preko insidera dobijem update, pa me interesuje koji ring da odaberem, Fast, Slow ili Release Preview, jel svi imaju isti build tj. taj isti koji će biti sutra?

Sent from mTalk on Nokia Lumia 925
 
Pozdrav svima! Htio bih na laptopu da pređem na Anniv. update, ne da mi se čekati sutra, a i vjerovatno neće biti sutra već tek za nekoliko dana pošto će update stizati u talasima. Pa sam kontao da preko insidera dobijem update, pa me interesuje koji ring da odaberem, Fast, Slow ili Release Preview, jel svi imaju isti build tj. taj isti koji će biti sutra?

Sent from mTalk on Nokia Lumia 925
Pa ako si insider vec ga imas...fast u svakom slucaju.
 
Hm, uključio sam insider i ne nudi mi slow, fast i release preview već th2_release_sec, rs1_release i RS1_PRERELEASE. Pod rs1_release ima slajder sa kojim biram fast/slow/release preview, a pod RS1_PRELEASE ima slajder sa kojim se može birati samo između slow/fast. Sad me je još više zbunilo, ne znam šta je šta, tj. šta da biram!?

Sent from mTalk on Nokia Lumia 925
 
Poslednja izmena:
rs1_release
 
Kad bi po nasem vremenu sutra trebao da stigne redstone update?
Oko 19h verovatno, ali su rekli da će biti u etapama. Neće svi da dobiju u isto vreme, jer verovatno serveri ne bi izdržali. Tako da može da dođe tebi i par dana kasnije, a može i odmah.
 
Ja sad pogledah, meni je stajalo na fast, sada stoje fast slow i release preview, i meni stoji release preview. Ima li poente menjati tu, koje su razlike?
 
Ja sad pogledah, meni je stajalo na fast, sada stoje fast slow i release preview, i meni stoji release preview. Ima li poente menjati tu, koje su razlike?
Release preview to je dobijanje kumulativnih update malo pre onog redovnog "utorka".
 
Oko 19h verovatno, ali su rekli da će biti u etapama. Neće svi da dobiju u isto vreme, jer verovatno serveri ne bi izdržali. Tako da može da dođe tebi i par dana kasnije, a može i odmah.

Wzor će da postavi esd imidže čim se pojavi. Tako da možeš da ih skuneš ako znaš gde da tražiš.
 
Nazad
Vrh Dno