Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Reših i ja da pređem na 10ku ali ne znam koju verziju, pretpostavljam da je PRO najpopularnija i najbolja opcija?
 
Otprilike. Koju verziju Windows-a sad koristiš? Jer da bi radio upgrade i imao trajnu aktivaciju treba ti ista edicija.
 
je l postoji mogucnost da se napravi legalna 10ka ko ima uefi bios? preko piratske sedmice? probao sam nesto mi ne ide..
ako zna neko neka se javi na pp
 
Moze, ali mora da se moduje BIOS, da se ubaci SLIC 2.0 tabela. Bar sam ja tako kod sebe svojevremeno namestio.
 
Ako sad okrenemo priču u legalne tokove, to je za (brendirane) mašine sa Vistom, ponajpre. Dakle, ko je kupio, vrlo verovatno brendirani, računar sa Vistom, može da iskoristi navedeni SLIC.
 
Ja sam ovu verziju 1511 skinuo pre par nedelja sa MS-a.
Na prijateljovom racunaru sam uspeo da deinstaliram centar za insajdere al mi sad na mom ne polazi za rukom.
 
Drago mi je da je u maju 2016(sadasnjem mesecu) Windows 10 u Srbiji prestigao Windows XP:

Windows 10 serbia may 2016.PNG

Ovo je odlican rezultak s obzirom da nije jos ni godinu dana star operativni sistem.
 
Što toliko ljudi pati od problema novog OS? Šta je tačno problem?
 
Ti čobani liberalni... :D

P.S. Bolje je da si ugasio tablet i console OS.
 
U Finskoj nema sedmica svetlu buducnost

finland.PNG

2017 ce je desetka presisati sigurno.
 
Ja sam pre par meseci rekao kako veoma lako može da se povuče paralela sa liberalnijim i bogatijim društvima sa nivoom prihvaćenosti novog OS.
 
^Pre će biti agresivna politika update-a, gde neiskustan korisnik skoro da ne može da izbegne upgrade, uz skoro pa besplatan Win10 na novim mašinama. To nema mnogo veze sa liberalnim i bogatim društvima već mnogo više sa informatički nepismenim korisnicima i jeftinom proizvodu.

Nisu mi mnogo zanimljivi ni ovi što pljuju stalno Win10, iako mislim da je isti i dalje poprilično nedovršen i bagovit sistem, ali vi što ga dižete u nebesa kao da je neko božanstvo, a ne samo još jedna verzija Windows-a u nizu, još povezuješ sa socijalnim i kulturnim prilikama, mi tek niste jasni...
 
Znači, Danci i Finci informatički nepismeni korisnici a mi Srbi svetski genijalci. :D Ono što se takođe provlači iz tvog zaključka je upravo ono zbog čega u ovakvim raspravama Windows 10 korisnici reaguju a to je da smo mi, Windows 10 korisnici informatički nepismeni dok vi "informatički pismeni" kao znate šta valja pa koristite neku drugu verziju Windows-a.

A mislim da treba malo da obnovite svoje iskustvo sa Windows-om 10 ako ćete da nastavite da ga komentarišete. Odavno su ispravljeni bagovi u samom OS-u. Probleme koji imaju korisnici danas mogu da se pripišu lošim ili neadekvatnim drajverima, najčešće onim za starim hardverom, previše starom softveru ili prčkanju po sistemu da bi se zaštitili od kobajagi nekog špijuniranja.

Uostalom, ako pogledaš ono što se komentariše ovih dana o Windows-u 10 primetićeš da se sve svodi na:
- pojačano nuđenje Windows-a 10 ljudima koji koriste Windows 7, što nema nikakve veze sa radom i stabilnošću samog Windows-a 10
- tzv. špijuniranjem koje niko nije dokazao u smislu da kaže koje to podatke ili fajlove prikuplja Windows 10 već samo se komentariše koliko puta je OS kontaktirao svoje servere.

Ne vidim baš da se ljudi učestalo žale da im Windows 10 ne radi, puca, koči i slično. Odnosno, ne vidim da se žale nešto više u odnosu na one koji se žale da im Windows 7/8.1 ne radi kako treba.

Nego, da se opet vratim na ovo "špijuniranje". Kako to često kontaktiranje servera ima veze sa špijuniranjem? Ovo je bio jedan od glavnih dokaza za isto, pored opisa funkcija samog OS-a koji su mnogi tumačili onako kako njima odgovara ili prenosili kao papagaji bez da malo porazmisle i vide šta to u stvari znači. Često kontaktiranje servera može da ima veze sa sinhronizacijom naloga, Skype-a, imejla, proverom zakrpa, dopunom definicija, telemetrijom o radu sistema i programa i načinu kako se koriste. Ako telemetriju postavite na Basic ona se svodi na malo napredniji Error reporting koji postoji bar 20 godina na Windows-u jer onda javlja samo o tome kako funkcioniše OS i aplikacije, bez načina njihovog korišćenja.

Kao što već rekoh, niko još uvek nije obajvio šta to Windows 10 šalje svojim serverima. Koji su to podaci koje je OS "ukrao" od korisnika i poslao? Sumnjive fajlove koje je Windows Defender poslao na analizu? Pa to radi svi antivirus programi. Avast, Avira, Kaspersky, Eset, Norton, Bitdefender, Comodo. Da ne nabrajam dalje. A Windows Defender jeste antivirus iako ga mnogi nazivaju drugačijim imenima. I šta sad, u redu je kad to rade Avast, Kaspersky i Eset ali nije u redu kad to radi Windows Defender? Čisto licemerje (da upotrebim ovaj blagi termin) "informatički pismenih" ljudi.

Nažalost, ova tema opet i dalje ide gde ne treba. Umesto da se ovde razgovara o samom OS-u, njegovim funcijama, problemima korisnika istog i dalje se zamlaćujemo teorijama zavere, suptilnim međusobnim vređanjem i nikome nismo od pomoći.

P.S. Ako pod nedovršenošu podrazumevate i dva kontrolna panela, stari i novi, preporučio bih i vama i novim korisnicima da iskoritite ovo kao prednost kako biste se navikli na novi kontrol panel a da ne forsirate sebe previše. Kad imate vremena i volju da učite koristite novi, kad žurite da nešto obavite koristite stari. Proces privikavanja je daleko lakši na ovaj način. A da biste brzo došli do starog kontrolnog panela kliknite desnim klikom na Start. Ovde imate dosta korisnih prečica.
 
Ne može za svaku stvar s kojom se ne slažeš da se prozivaš da je neko plaćenik i izdajnik, ili blažu varijantu bot.

+1 ilidan
 
^Pre će biti agresivna politika update-a, gde neiskustan korisnik skoro da ne može da izbegne upgrade, uz skoro pa besplatan Win10 na novim mašinama. To nema mnogo veze sa liberalnim i bogatim društvima već mnogo više sa informatički nepismenim korisnicima i jeftinom proizvodu.

Nisu mi mnogo zanimljivi ni ovi što pljuju stalno Win10, iako mislim da je isti i dalje poprilično nedovršen i bagovit sistem, ali vi što ga dižete u nebesa kao da je neko božanstvo, a ne samo još jedna verzija Windows-a u nizu, još povezuješ sa socijalnim i kulturnim prilikama, mi tek niste jasni...
Socijalne (čitaj finansiske) prilike imaju veze itekako. U bogatijim zemljama se kupuju kompjuteri, specilalno mobilne, prenosive vrste, svakih nekoliko godina sa novim OS-om i veliku većinu čak i ne zanima koji je OS.
 
Ja na posao koristim windows 7 enterprase jer boxove ijtag za telefone ne rade na windows 10 jer sam sad nepismen ?

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Redstone je izgleda dostigao feature lock, odnosno na dalje je samo bugfixing i stabilizacija.
 
Ma samo telemetriju da ukinu za ne insajdere i nema frke ;-) samo im to zameram, nista drugo.
 
Znači, Danci i Finci informatički nepismeni korisnici a mi Srbi svetski genijalci. :D Ono što se takođe provlači iz tvog zaključka je upravo ono zbog čega u ovakvim raspravama Windows 10 korisnici reaguju a to je da smo mi, Windows 10 korisnici informatički nepismeni dok vi "informatički pismeni" kao znate šta valja pa koristite neku drugu verziju Windows-a.

A po čemu tome je prosečan Danac ili Finac informatički pismeniji od prosečnog Srbina? Pošto živim od računara računam sebe u vrlo informatički pismene, a dobar deo onih koji koriste Win10 i ne znaju da koriste njega.

Socijalne (čitaj finansiske) prilike imaju veze itekako. U bogatijim zemljama se kupuju kompjuteri, specilalno mobilne, prenosive vrste, svakih nekoliko godina sa novim OS-om i veliku većinu čak i ne zanima koji je OS.

To sam i rekao, ali to nema mnogo veze sa informatičkom pismenošću i bogatijom kultorom kako to neki ovde napominju.

Ispada da neko ko još neće da pređe na jbni Win10 nepismeni siromah.
 
Poslednja izmena:
Koji im je vrag da zapocinju upgrade na w10 bez pitanja? U firmi imamo 15-ak racunara, svi na w7, koriste neki in-house software za obradu podataka, radimo visemilionski projekat i nemamo vremena niti zelje da prelazimo na w10 u sred posla (a mozda ni posle). Juce je na 3 racunara zapoceo upgrade, ljudi se jedva snasli da nekako zaustave taj proces. Ovo je nedopustivo ponasanje.
 
Koji im je vrag da zapocinju upgrade na w10 bez pitanja? U firmi imamo 15-ak racunara, svi na w7, koriste neki in-house software za obradu podataka, radimo visemilionski projekat i nemamo vremena niti zelje da prelazimo na w10 u sred posla (a mozda ni posle). Juce je na 3 racunara zapoceo upgrade, ljudi se jedva snasli da nekako zaustave taj proces. Ovo je nedopustivo ponasanje.

Apsolutno. Mi imamo situaciju da na desktop računarima blokiramo updatove pošto su nam na domenu... međutim laptopovi nisu i korisnici ih koriste i kući i svakako, mnogi kao primarne mašine, i naravno laptopovi su počeli da se updatuju i problema je puno. Od drajevera preko ESETa čiji upgrade ne prođe, legacy softvera i čega sve ne. Inače, dugo sam jedan od onih koji guraju Win 10 i relativno su zadovoljni, međutim ti upgradovi su bili kontrolisani u trenutku kada se imalo vremena za rešavanje problema i tranziciju, a ne ovako neplanirano.
 
Žali mi se kolega da mu je na kućnoj mašini došao update na 10-ku,prilično star komp,i sada ne može da pristupi drugoj (D) partticiji na hard disku.Prilično dugo se petljam sa računarima ali ovo prvi put vidim,ima li neko rešenje za ovaj problem?
 
Koji im je vrag da zapocinju upgrade na w10 bez pitanja? U firmi imamo 15-ak racunara, svi na w7, koriste neki in-house software za obradu podataka, radimo visemilionski projekat i nemamo vremena niti zelje da prelazimo na w10 u sred posla (a mozda ni posle). Juce je na 3 racunara zapoceo upgrade, ljudi se jedva snasli da nekako zaustave taj proces. Ovo je nedopustivo ponasanje.
Nedopustivo je da vi radite na visemilionskim projektima, a nemate krstenog administratora.
 
Scena od sinoc..gledam film na kompu na kojem je win 7..kompjuter se sam restartuje bez ikakvog nagovestaja i krece upgrade na win 10.
 
Nedopustivo je ponašanje, koje jedino može da se okarakteriše kao malware.
 
Nazad
Vrh Dno