Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Nije mi jasno, zasto su ubili Aero ?
 
znace se koji je "bitan" update i jednostavno nakon rtm-a ce da se skine ili auto ili rucno..
a svaki insider kad bih skidao, pre bih xp vratio...
 
Da vrlo verovatno ce bit GDR model update-a.


Sta kaze W10 el ce moci update da se gasi? ili bar da bude onaj fazon da me obavesti samo a da ga skinem i instaliram kad hocu.

I jedno bonus pitanje:

Zasto je firewall degradiran u odnosu na prosle verzije sistema? Zasto ne pita po defaultu koji program moze da koristi internet??

predlažem ti da, kao i ja instaliraš
kao privremeno rešenje(bar zasad ako ne i trajno), mogu da preporučim programče windows firewall control http://www.binisoft.org/wfc.php nije potpuno free, ali se lako može naći full verzija....rešava mi probleme uz defender, dok ne izađe eset smart security 9 stable
zauzima oko 1MB samo, a sasvim je dobar, znači dozvoli Majkrosoftovim servisima konekciju ostalim aplikacijama po potrebi kako hoćeš
 
Мени је сасвим нормално да у инсајдер варијантама апдејт увек буде укључен и да не може да се искључи док сам сигуран да ће то касније да буде дозвољено. Каква корист од неког инсајдера ако искључи апдејт и користи прву верзију без каснијих промена? А када крену редовне верзије, нема сврхе да постоји у подешавањима а да не може да се промени.

Ја ћу вероватно на неком компу да оставим инсајдер док ће ентерпрајз и даље да ми буде редовна верзија, навикао сам на то, ем легално ем не тестирам ништа. ;)
 
predlažem ti da, kao i ja instaliraš zauzima oko 1MB samo, a sasvim je dobar, znači dozvoli Majkrosoftovim servisima konekciju ostalim aplikacijama po potrebi kako hoćeš




E super, hvala. Nadam se da ce firewall da poprave tj da ga radi kao na W7 /W8.



@calexx ne smeta meni kada izadje update, ja gotivim kada se ispravlaju greske i dodaju nove stvari ,svaki sam redovno i na W7 i 8.1 instalirao. Nego malo vise kontrole oko instalacije istog, znaci kada ja hocu a ne tamo neki tajmer pa da odbrojava...
Nema neki tweak da se vrati WU u CP, to su trajno portovali u Metro interfejs?
 
Poslednja izmena:
Insider forever...sta nas briga sve najnovije bagove dobijamo prvi.:D
 
@calexx ne smeta meni kada izadje update, ja gotivim kada se ispravlaju greske i dodaju nove stvari ,svaki sam redovno i na W7 i 8.1 instalirao. Nego malo vise kontrole oko instalacije istog, znaci kada ja hocu a ne tamo neki tajmer pa da odbrojava...
Наравно, када крене редовна верзија вероватно ће да врате могућност да се бира када и да ли да ради апдејт али за време инсајдер тестирања је сасвим ОК да свима одмах стигне нешто ново. Иначе нема сврхе цела прича.
 
Super onda cu ostaviti insajdera na particiji hdd-a a upgrade radim na ssdu :) gazim 8.1, opustencija.
 
Poslednja izmena:
Наравно, када крене редовна верзија вероватно ће да врате могућност да се бира када и да ли да ради апдејт али за време инсајдер тестирања је сасвим ОК да свима одмах стигне нешто ново. Иначе нема сврхе цела прича.
U 9926 buildu iz Januara je uklonjena mogućnost da isključiš Windows Update. Postoji opcija da update bude odložen, i čini mi se da to neće menjati u smislu "Windows as a Service".
 
Da vrlo verovatno ce bit GDR model update-a.


Sta kaze W10 el ce moci update da se gasi? ili bar da bude onaj fazon da me obavesti samo a da ga skinem i instaliram kad hocu.

I jedno bonus pitanje:

Zasto je firewall degradiran u odnosu na prosle verzije sistema? Zasto ne pita po defaultu koji program moze da koristi internet??
Kako misliš degradiran? Windows firewall nikad nije imao gui da dozvoli ili zabrani konekciju za program, jedino kad bi se program pokušao ponašati kao server (otvori port za komunikaciju na kom čeka) dobijao si obaveštenje.
Usput, evo jedna sličica koja lepo pokazuje trenutno jadno stanje u Win10 po pitanju grafičkog interfejsa:
WILliZb.png

Da ne govorim o različitim kontekstnim menijima za desktop aplikacije i za sam desktop i moderne aplikacije, ikonice sa različitim stilovima...
 
Poslednja izmena:
Pa na to sam mislio, bilo bi pametno da za svaki program te obavesti sta i kako moze ili ne moze , ovako moram postovacu listu uvece iz Fire.. ima tu svega i svacega i to neke cudne skripte..
Slazem se ima tu cak i Android hamburgera, ima svacega mixuju sve zivo, nesto mora i zbog WP i to su tako umiksovali pa kome se kako dopadne i ako se dopadne. Za sada mi ne smeta dokle god je Core stabilniji od proslih sistema.
 
Poslednja izmena:
Pošto Windows ima politiku software as service, sumnjam da ćeš moći ugasiti Windows update. Pro verzija ima opciju da odložiš upgrade i to će biti to. A što se tiče bootovanja, uz sav trud i sve ostalo, koliko ja vidim nisi konkretno izmerio da li, šta i koliko dobijaš.
Moci ce i da se skroz ugasi i da se odlozi i da se bira koji hoces da instaliras a koji neces, bar u Pro verziji.
Ni meni nije jasno sto se svi hvataju za RTM,rekli su vec da su win zamislili kao servis,koji se stalno nadogradjuje i sa RTM verzijom nece biti gotov.

Nikakav problem sa insider verzijama u buducnosti,ne moras odmah instalirati novi build a svejedno ce i ovi koji nisu insideri ubrzo dobiti novi. Takodje posle 29 jula nece ni biti mnogo novih builda,ako ih i bude bice veoma stabilni ,kao i u zadnjih mesec dana.

Takodje ne gubis nikako status insidera,dovoljno je da skines iso sa ms sajta i prijavis se mailom koji je povezan sa insider nalogom.
Zato sto posle RTM verzije neces dobijati nove buildove vec obicne updateove (100MB mesecno ili tako nesto) a insideri ce dobijati kao i do sada posto se nastavlja razvoj za Redstone itd.
Da vrlo verovatno ce bit GDR model update-a.
Zasto je firewall degradiran u odnosu na prosle verzije sistema? Zasto ne pita po defaultu koji program moze da koristi internet??
Windows nikad nije pitao koji program moze da koristi internet.
Nije mi jasno, zasto su ubili Aero ?
Zato sto su goveda!

Pojavio se i 10192 https://twitter.com/MSvNext/status/618367326740738048
 
Poslednja izmena:
Ljudi jel zna neko kakva je procedura prelaska na Windows 10 za poslovne korisnike?
Ja u firmi imam računare sa legalnim Windows 8.1 with Bing pa me zanima da li i za njih važi besplatan upgrade? Izašlo mi je ono obaveštenje da rezervišem.
Na netu sam našao da besplatno ne važi jedino za win 7 i 8 Enterprise verziju, pa me zanima da li je to jedino ograničenje ili za firme nikako ne može besplatno kao za privatne korisnike?
 
Cudo kako do sada nije neki Linux user pitao:
Kako da odradim upgrade sa Ubuntu na W10, koji repo da ubacim za upgrade :D
 
Pa ako imas legalnu 8icu i ako ti je izaslo da rezervises onda vazi i za tebe.
 
Kad si već pomenuo :)
Ocu sam pravio particiju za dual boot ubuntu/W7 zbog nekih problema sa drajverima i sad bih tu particiju iskoristio da probam kako bi W10 radio uopšte s' obzirom da je stari notebook sa centrino procesorom u pitanju, samo kada bih znao kako da formatiram ubuntu particiju koju win nikako ne vidi
 
@antena hvala na odgovoru, odlično ako je tako :D
 
Videce je instalacija 10ke, a verovatno se vidi i iz Disk managementa.
 
Moci ce i da se skroz ugasi i da se odlozi i da se bira koji hoces da instaliras a koji neces, bar u Pro verziji.

Zato sto posle RTM verzije neces dobijati nove buildove vec obicne updateove (100MB mesecno ili tako nesto) a insideri ce dobijati kao i do sada posto se nastavlja razvoj za Redstone itd.

Windows nikad nije pitao koji program moze da koristi internet.

Zato sto su goveda!

Pojavio se i 10192 https://twitter.com/MSvNext/status/618367326740738048
Nisam našao nigde ovakvu informaciju za update, odakle ti to?

Aero je ubijen zbog zahtevnosti na mobilnim uređajima i koliko god ima onih kojima se sviđa, toliko ima i onih koji imaju suprotno mišljenje.
 
Svaki treci cetvrti post je kada ce rtm? Pa bice kada izadje!

Smarate vise sa time kada ce rtm pa kada ce rtm!
 
Pošto Windows ima politiku software as service, sumnjam da ćeš moći ugasiti Windows update. Pro verzija ima opciju da odložiš upgrade i to će biti to. A što se tiče bootovanja, uz sav trud i sve ostalo, koliko ja vidim nisi konkretno izmerio da li, šta i koliko dobijaš.
Vidjet ćemo za taj auto update, ako ništa onda će 99% postojati neki tweak ili hack kojim će se to moći ugasiti.
Što se tiče boot-a niti neću mjeriti, dovoljno mi je da sam prezadovoljan brzinom i da ju procjenjujem na 10 sekundi. Ali zato defaultni W10 kojeg još nisam podesio ni instalirao ikakave dodatne programe treba 30 sekundi za boot, ali i nakon toga još rovari po disku za razliku od podešenog W7.

Ja mislim da je forsiranje update-a teska glupost! iako je meni licno update sistema ukljucen

Tacno je da povecava sigurnost ali nemali broj puta sam vidjao da srusi sistem i naparvi problem, naravno ne meni ali ima jedan broj korisnika koji kad vidi da update ide samo lupi reset ili nasilno ugasi komp, a ima i kad update zezne sistem
Točno.
Ja oduvijek gasim Windows Update, nikad nikakvih problema ili da mi nešto nije radilo...kad eventualno dođe neki jako bitan upgrade u stilu bivšeg service packa (sitni upgrade-i koji se skupe kroz period od recimo godinu dvije dana) , onda ću si operativni sistem nanovo intalirati i bok, kao i uvijek do sada.

Moci ce i da se skroz ugasi i da se odlozi i da se bira koji hoces da instaliras a koji neces, bar u Pro verziji.
Ja sam također naletio na tekstove gdje kažu da za Home verziju neće biti mogućnosti izbjegavanja auto update-a windowsa. Pro verzija nadamo se da će sa RTM-om izaći uz mogućnost gašenja.....

Umobolno je nametati ljudima update bez ikakve mogućnosti njegovog gašenja, jer i tako će 90% windows korisnika pustiti defaultno uključen windows update. Nitko ga neće ići greškom gasiti već zato jer to želi namjerno zbog X stvari.
Taj ''windows as service'' je samo želja windowsa da kontrolira i nadzire korisnike do krajnih mogućnosti, tome u prilog govori i masa ''spyware'' aplikacija i servisa koje su natrpali u W10...sve ću im ja to pogasiti, bit će W10 meni miran kao i W7
 
Poslednja izmena:
Ne vidi se u disk managmentu a nisam pokretao instalaciju, probaću. Hvala

ako ne uspeš, pomoću npr. ovog( easeus partition master) programa možeš rešiti. obriši linux particiju i napravi ntfs. meni je upravo taj program rešio sličnu situaciju
 
Vidjet ćemo za taj auto update, ako ništa onda će 99% postojati neki tweak ili hack kojim će se to moći ugasiti.
Što se tiče boot-a niti neću mjeriti, dovoljno mi je da sam prezadovoljan brzinom i da ju procjenjujem na 10 sekundi. Ali zato defaultni W10 kojeg još nisam podesio ni instalirao ikakave dodatne programe treba 30 sekundi za boot, ali i nakon toga još rovari po disku za razliku od podešenog W7.


Točno.
Ja oduvijek gasim Windows Update, nikad nikakvih problema ili da mi nešto nije radilo...kad eventualno dođe neki jako bitan upgrade u stilu bivšeg service packa (sitni upgrade-i koji se skupe kroz period od recimo godinu dvije dana) , onda ću si operativni sistem nanovo intalirati i bok, kao i uvijek do sada.

Ja sam također naletio na tekstove gdje kažu da za Home verziju neće biti mogućnosti izbjegavanja auto update-a windowsa. Pro verzija nadamo se da će sa RTM-om izaći uz mogućnost gašenja.....

Umobolno je nametati ljudima update bez ikakve mogućnosti njegovog gašenja, jer i tako će 90% windows korisnika pustiti defaultno uključen windows update. Nitko ga neće ići greškom gasiti već zato jer to želi namjerno zbog X stvari.
Taj ''windows as service'' je samo želja windowsa da kontrolira i nadzire korisnike do krajnih mogućnosti, tome u prilog govori i masa ''spyware'' aplikacija i servisa koje su natrpali u W10...sve ću im ja to pogasiti, bit će W10 meni miran kao i W7
Windows as service je težnja da se ujedini i što bolje podrži platforma, kao i da se što više izbegne razuđenost sistema koje treba podržavati. Ako imaš konkretne argumente za spyware, navedi ih - ukoliko misliš na Cortanu, ona je opcija i može se isključiti.
A isključivanje Windows update-a je po meni pogrešna ideja i čudi me da je toliko ukorenjena ovde. Kao i ideja da kontrolišeš šta Windows radi... kontrolišeš, ali u određenoj meri i do određene granice.
 
Insajder je da budes eksperiment na MS
A kao sa "normalnim" windowsima nisi ? Ljudi se podvrgavaju medicinskim experimentima a po neki eventualni BSOD neće ubiti ni mene ni kompjuter. Prilično sam radoznao a osim toga sam penzioner pa nemam bog zna šta da izgibim. Jedan Reflect backup ponekad i nikakav problem.
 
Insider mozda nece biti u RTM ali ce moci da se instalira kao aplikacija kao i windows feedback , najverovatnije , inace do 10192 se stiglo tako da izgleda nije 10176 RTM kao sto su neki mislili!
 
Nazad
Vrh Dno