Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Ako neko slučajno u firmi ili kući ima štampače spojene preko LPT porta, ima neki problem sa win10 od v 10567 pa na dalje, (problem - instaliran štampač radi do restarta/shut down-a, posle neće da štampa).
Rešenje: kod ulaska u Windows u device manager/LPT port promeniti bilo šta i proradi, ili kupiti LPT na USB kabl, onda radi ok. Eto izgubih juče ceo dan, pa da i drugi ne izgube.
 
ok. win se vezuje za hardware id/matičnu, ali aktivirao sam i office 2016 takođe telefonskom/skype metodom? da li će ostati aktivirano i jedno i drugo pri sledećoj reinstalaciji sistem/clean(format c:)...mislim za windows sam siguran jer iako je mi je tražio product id išao sam na skip i ostao je aktiviran trajno. samo me za ofis interesuje, inače verzija ofisa je retail a ne vl? da li mora bekap aktivacije ili? hvala
 
Ako neko slučajno u firmi ili kući ima štampače spojene preko LPT porta, ima neki problem sa win10 od v 10567 pa na dalje, (problem - instaliran štampač radi do restarta/shut down-a, posle neće da štampa).
Rešenje: kod ulaska u Windows u device manager/LPT port promeniti bilo šta i proradi, ili kupiti LPT na USB kabl, onda radi ok. Eto izgubih juče ceo dan, pa da i drugi ne izgube.
Promenili su u 10586 da uvek nudi poslednji upotrebljeni štampač a ne default. Kada se instalira ta verzija ona prebaci default printer na onaj njihov, Microsoft XPS document writer.
 
Primetio sam i to, uvek stavi kvačicu na poslednje korišteni štampač (kao da je on default, samo treba gledati gde šaljemo štampu), ali ovo o čemu sam ja pričao je nešto drugo. Neki bag ili namera oko konfigurisanja printer portova, sve je u redu do restarta, posle restarta mora se ići u konfiguraciju porta (LPT1, 2 ili 3) i bilo koju od 3-4 opcije promeniti i onda opet radi. Odnosno, rešava se sa kablom koji sam naveo.
 
Primetio sam i to, uvek stavi kvačicu na poslednje korišteni štampač (kao da je on default, samo treba gledati gde šaljemo štampu), ali ovo o čemu sam ja pričao je nešto drugo. Neki bag ili namera oko konfigurisanja printer portova, sve je u redu do restarta, posle restarta mora se ići u konfiguraciju porta (LPT1, 2 ili 3) i bilo koju od 3-4 opcije promeniti i onda opet radi. Odnosno, rešava se sa kablom koji sam naveo.
Desilo se to i meni ali sam ja samo pobio ostale štampače pa je proradilo i na Parallel portu, zato sam i mislio da je zbog default-a.
 
Večeras nešto čačkam laptop, vidim Windows mi nudi apdejt. I sad znam da se ovih dana očekuje dal Fall Update, November Update, Threshold Update ili Threshold 2 Update, nisam siguran tačno koji. I nakon obaveznog restarta vidim ja da se on to naveliko apdejtuje, kako kad sam radio Windows 10 apgrejd a ne neki sitni apdejt. Čini mi se da je duže trajao večerašnji Threshold (2?) nego kad sam ga apgrejdovao sa Windows 8.1.

Elem nakon toga, pola stvari nisu kako sam ih ostavio. Za početak ovo je verzija koju sam dobio.

WINVER_zpsf7bkgtlr.jpg


Sad više ni ne znam da li je ovo insider preview ili nije, ali znam da sam se isključio iz Windows Insider programa, odnosno u settingsima sam "napisao" da ne želim te apdejte.

However, Update history je resetovan na nulu - ne postoji više, kao da dosad nijedan nisam instalirao. Windows mi je sam deinstalirao progam CPU-Z jer kaže da nije kompatibilan sa ovom verzijom Windowsa (!?) Čekaj, mislim se, znam da u Windows 10, Mikrosoft može da mi samoinicijativno deinstalira aplikacije, ali mislio sam da se to odnosi samo na one povučene iz Windows Store (Prodavnice), ne i na aplikacije koje sam ja svesno instalirao otišavši na 3rd party sajt koji veze nema sa Mikrosoftom. U krajnjem slučaju šta je sa Compatibility Mode? Zar je CPU-Z toliko kritična aplikacija da je Mikrosoft pod obavezno deinstalira zbog nekompatibilnosti? To mi se nimalo ne sviđa. Šta ako mi sutra nastrada Photoshop koji sam krvavo instalirao pomoću Adobe Tool v3.7 koji u početku nije uopšte hteo da radi pod Win 10 (module error 7 - štagod to značilo), da bi nakon par meseci magično proradio?

Ne budem ti ja lenj pa kliknem na "More Information" da vidim šta je tačno CPU-Z zgrešio da bi otišao Bogu na istinu, kad tamo dočeka me resetovan default browser (bio Firefox, vratio se Edge), sa sledećom porukom.

Microsoft%20Bans%20itself_zpswy4dze55.jpg


Pa da li je moguće da Mikrosoft pokušava da me "fool"-uje i da me savetuje da brže bolje napustim njegov sopstveni sajt?!? Nešto mi tu nije logično...

Plus što su me dočekali ofarbani Windows Title Bars, koje nisam hteo da farbam u tu boju, a ne mogu da vratim na belu ili neku drugu a da se ne promeni i Taskbar (super, mislim se). U ranijim Windowsima si mogao da biraš debljinu Title Bara, veličinu i izbor fonta, čak i veličinu Windows Buttons, nema od toga ništa više. Ali, ako ništa drugo, bar nisu svi isti. Neki su lila u skladu sa temom, neki su sivi (Settings Broker) u skladu sa...ni sa čim, neki su skroz tamni (Photoshop CS6), i tako... Veseli GUI.

Ako ništa drugo, bar su kontekst meniji vezani za Taskbar konzistentniji nego pre. Dosad su unutar Taskbara (i na pinned ikonama na Taskbaru) bili crni "Metro" kontekst meniji sa nekim čudnim fontom, a van Start Menija je bio stari dobri "Windows 7" sivi kontekst meni. Sad su crni i unutra i spolja a i font je isti.

taskbar_zpsu3rvxy0z.jpg


Ali, bez brige, tu nije kraj za Windows 7 u Taskbaru jer samo malo dalje udesno, u Notification Area opet počinje žurka. Pa je jedan kontekst meni ovakav, drugi onakav, premda su obe ikonice 1st party - znači "prave Mikrosoftove" a ne od nekog kung-fu softvera koji nema pojma koja je trenutna Windows šema i tema. Pa je tako Power Options kontekst meni sivi, a Action Center crni. Možda zato što je baterija kineska?

taskbar2_zpsef8sfhhv.jpg
taskbar3_zpsaablogqx.jpg


Ali dobro, šta sad. Previše bi bilo očekivati od jednog jedinog kumulativnog apdejta, čija instalacija doduše traje kao da se radi ceo OS, i da otkrije i deinstalira potencijalno kritičnu CPU-Z aplikaciju, i da do kraja reši nedoslednosti kontekst menija u Taskbaru - bar onih koji su vezani za Mikrosoftove sistemske ikone.

No, ko zna šta ću još otkriti sutra kad se probudim i u narednim danima. Možda Windows 1511 Build 10586.14 krije iznenađenja prema kojima su ova prvo uočena obično zznj.
 
Poslednja izmena:
Nema da nećeš update, samo možeš da odložiš. Sve to se događalo i pre, pri svakom većem updejtu. Neke programe neobjašnjivo proglašavaju nepoželjnim a kada ih ponovo instaliraš, oni rade.
Ti veliku updejti i traju duže nego nova instalacija jerbo se promeni skoro ceo system i još odozgo mora da sačuva sve podatke pa ima puno piskaranja po disku. Meni se toliko promena nije dogodilo, tema je ostala ista, ostali su i default-i i jedini program koji je ugašen je bio CPU-Z.
Velike updejte, pa i male ne možeš izbeći, sve je po principu "Love it or leave it" bez obzira da li si insider ili Outsider, samo Insiders dobijaju sve malo pre, jedina razlika.
Od 10240 insajderi su dobili 5-6 verzija dok se nije stiglo do 10586.14 i prolazili kroz sve to skoro svaki put. Ne menja se sve to za male updejte, čak ni svaki put kada izađe kumulativni. MS je malo zabrljao sa 10586, pustili ga malo prerano pa sada popravljaju. Čak su i ISO povukli na kratko da poprave. Ako nisi više insider (proveri opet) bićeš miran bar nekoliko meseci jer se ne planiraju velike promene za to vreme.
 
ok. win se vezuje za hardware id/matičnu, ali aktivirao sam i office 2016 takođe telefonskom/skype metodom? da li će ostati aktivirano i jedno i drugo pri sledećoj reinstalaciji sistem/clean(format c:)...mislim za windows sam siguran jer iako je mi je tražio product id išao sam na skip i ostao je aktiviran trajno. samo me za ofis interesuje, inače verzija ofisa je retail a ne vl? da li mora bekap aktivacije ili? hvala

neko da odgovori? bilo ko?
 
Sta se desilo sa onim media creation tool-om za instalaciju Win-a?

Treba mi da napravim butabilni usb za par licnih racunara, svi imaju win 10 kao upgrade instaliran zbog licence. Kako najlakse da to uradim?
 
Ja sam pre 15-ak dana, kada je to uradila većina, nadogradio 10240 na 10586 preko WU na dva laptopa. Nisu brisani old fajlovi. I na oba je bio haos nakon nadogradnje ... nestala sva podešavanja, nestale neke aplikacije i vraćeno sve ono što sam isključio. Izgiboh dok sam sve opet vratio na stanje kakvo hoću, tj, kakvo je moguće napraviti po svojoj želji.
Međutim, kada sam juče uključio svoj laptop nakon par nedelja mirovanja, ništa se ne dešava. Par nekih manjih update-ova i jedan kumulativni. Obrišem old fajlove koje Windows nije obrisao ni nakon mesec ipo dana, i tek onda krene 10586. Drljao je on to poprilično dugo i kad je konačno bilo gotovo, prilično sam se iznenadio. Sve je ostalo onako kako sam podesio, ništa menjano i pobrkano. Ima nekih dodatnih gluposti koliko sam primetio, a koje mi apsolutno ne trebaju pa ću videti kako da ih se oslobodim, ali generalno, deluje mi OK.
 
Mozes preko media creation tool sada vec skida najnovu verziju

Krale,
nisam u toku vec neko vreme, i posto sam preskocio sigurno jedno 150 strana, dopunsko pitanje na tvoj odgovor. Znam za taje media creation tool, ali taj ISO, ili butabilni USB sto moze da se napravi, da li on ukljucuje sve najnovije updateove? Ovaj veliki novembarski update, plus te neke dopune ispravke, sta god da je u pitanju?
 
Krale,
nisam u toku vec neko vreme, i posto sam preskocio sigurno jedno 150 strana, dopunsko pitanje na tvoj odgovor. Znam za taje media creation tool, ali taj ISO, ili butabilni USB sto moze da se napravi, da li on ukljucuje sve najnovije updateove? Ovaj veliki novembarski update, plus te neke dopune ispravke, sta god da je u pitanju?
To je ISO sa novembarskim update-om, da li sadrži kumulativne koji su izašli posle toga nije preterano bitno, pošto su oni prilično mali...
 
To je ISO sa novembarskim update-om, da li sadrži kumulativne koji su izašli posle toga nije preterano bitno, pošto su oni prilično mali...

Ok hvala na odgovoru.
U medjuvremenu sam se setio jos jedne stvari sto sam negde procitao. Jel zaista da od novembarskog update, moze da se instalira odgovarajuca verzija Win 10 direktno i ukuca serijski broj? Konkretno, zbog neke rekonfiguracije, izgleda cu morati da reistanliram sistem, pa se pitam da li moram prvo da instaliram moj Win 8.1 PRO pa upgrade na 10 PRO, ili mogu odmah Win 10 PRO koristeci kljuc od 8.1?
 
Da li neko zna kako da namestim da mi se num lock ukljucuje prilikom logovanja u W10? Kada u reigistry " InitialKeyboardIndicators " stavim 2, to radi prilikom restartovanja, ali nakon prvog gasenja sistema vise ne radi.
 
Je l' imao ko problem sa ovim:
Ispravka za verziju 1511 operativnog sistema Windows 10 za sisteme zasnovane na x64 procesorima (KB3106246) - Error 0x80070643

Ludim nikako da je resim.
 
Ha! Ladno nisam skrolovao do kraja stranice a nekoliko puta me je google pretraga odvela na nju.

Hvala svakako :)
 
Drug mi ima Toshiba Satellite C75D-B na 10240 build-u. Žali mi se da kada igra Leagues of Legends (LOL) laptop krene da usporava,da bi se u jednom trenutku kompletno zamrzao.
Večeras mu je čak izbacio BSOD sa ovom porukom:
12297839_1673209389586247_99152124_o[1].jpg
Gde je problem??

EDIT: Moje mišljenje je da je laptop jednostavno preslab za tu igicu, i da dolazi do ovih grešaka.
 
Poslednja izmena:
To moze da bude izazvano na vise nacina, directx, drajveri, AV...
Neka okaci minidump fajl.
 
To je ISO sa novembarskim update-om, da li sadrži kumulativne koji su izašli posle toga nije preterano bitno, pošto su oni prilično mali...

Skinuo sam danas onim media tool-om i instalirao Win 10 Pro. Taman sam namestio sve kako treba, i proverim kad ono pise 10240 verzija. Zar nije to trebalo da se promeni vec od Jula meseca sa nekoliko poslednjih updejtova? Jesam li nesto propustio ili zeznuo?
 
Drug mi ima Toshiba Satellite C75D-B na 10240 build-u. Žali mi se da kada igra Leagues of Legends (LOL) laptop krene da usporava,da bi se u jednom trenutku kompletno zamrzao.
Večeras mu je čak izbacio BSOD sa ovom porukom:
Pogledajte prilog 185705
Gde je problem??

EDIT: Moje mišljenje je da je laptop jednostavno preslab za tu igicu, i da dolazi do ovih grešaka.
Probaj Windows 10 build 10586 , i na compitability stavi 8.1 ili Windows 7.
 
Skinuo sam danas onim media tool-om i instalirao Win 10 Pro. Taman sam namestio sve kako treba, i proverim kad ono pise 10240 verzija. Zar nije to trebalo da se promeni vec od Jula meseca sa nekoliko poslednjih updejtova? Jesam li nesto propustio ili zeznuo?

Ako si koristio sveže skinut MCT, build bi morao da bude 10586. Jesi 100% siguran da je 10240?
 
Probaj Windows 10 build 10586 , i na compitability stavi 8.1 ili Windows 7.


Recicu mu da proba, jedino mi je neverovatno glupo sto covek sa integrisanom grafickom, pokusava da igra igrice,a posle se zali..
 
Nazad
Vrh Dno