Šta je novo?

Potreban jak wifi ruter - savet ?

pashutin

Cenjen
Učlanjen(a)
27.12.2012
Poruke
69
Poena
160
Pozdrav drugari,
da se posavetujem sa Vama, potrebno je da setujem jedan wifi uredjaj da pokriva ceo jedan sprat koji ima 6 manjih stanova znaci oko 120-130 kvm ima blok zidova ali ima i dosta gipsa.....
Imao sam u planu jedan Apple airport posto sam sa jacinom i dometom prezadovoljan ali trenutno ne mogu da nadjem polovan a nov je preskup pa gledam nesto sto moze da posluzi a da je neko vec radio slicnu stvar..
 
U obzir sam uzeo:
Dlink dir645 - nesto kao novi apple airport extreme samo crni - 85€
Tplink wr2543nd - 85€
Tplink wdr4300 - 90€
Ili jeftinija varijanta tplink wr1043nd za 65€ ?
 
A neki mirkotik?
 
Negde sam procitao da od tplinka wr1043nd treba bezati ko djavo od krsta!! Ja imam 843 i skroz sam zadovoljan istim!
 
Ček, 6 manjih stanova?
Koliko će uređaja prosečno u svakom trenutku biti prikačeno na ruter?
Nisam stručnjak ali rekao bih da je jedan ruter loše rešenje za tvoje potrebe, i što se tiče pokrivenosti i što se tiče ostalog.
Sačekaj iskusnije, kolega bandzo na primer.
 
Taj ruter bi bio u sredini otprilike i kacili bi se na njega uglavnom laptop + telefon po prostoriji dakle ukupno 12 uredjaja... A za mikrotik sam slucajno naleteo ali ne znam kako bih ga povezao u hodniku i mislim da cena prevazilazi mogucnosti ali ne sumnjam u kvalitet..
Moze da se desi, da bih uzeo jedan obican tplink 941 i jedan access point
 
Predlozen mi je tplink wr 841HP koji je namenjen da probija i pravi maximalni domet.. Samo sto ga trenutno nigde nema na stanju
 
Evo ovako. Posto zelis da pokrije poprilicnu povrsinu moja preporuka je da ne ides samo sa jednim uredjajem. Zaobidji AC iz vise razloga (Preskup, retko koji uredjaj da ga podrzava + za te brzine su potrebne malo kompleksnije modulacije za koje je potrebna dosta veca snaga signala sto ce ti biti problem i posle jedne fizicke prepreke). Moj predlog je da ides sa minimum 2 AP-a osrednje snage ali sa malo jacim omnicama. Sve zavisi za koje potrebe ce se koristiti taj wireless ap. Moras dati malo detaljniju sliku sta zelis. Koliko korisnika, koji protoci itd... i naravno za kraj ide budzet?

Prva varijanta malo skuplja:
Ako zelis neku univerzalu, jeftinu a da dobro radi ti idi sa 2 kom (rasporedjena tako da pokrivaju po pola terena) UniFi AP-a. Njihova cena se krece ~80e po komadu. Ako zelis dodatnu kontrolu mreze itd onda ih upari sa mikroikom nekim, zavisi koji protoci ti trebaju ali rb750 ce ti resiti problem, mada mozes uzeti i rb951 koji ima i wifi pa tako pokriti dodatnih 30-40 kvadrata. Znaci cela suma investicije je nekih 200e manje vise. Ako su ti UniFi preskupi ti idi sa 2 kom tp link 841 ili uzmi neku tendu N300 npr koja je jeftina skroz i lepo radi. Ako zelis sto jaci signal mozes uzeti tendu 309r+, stvarno przi... Ako su u pitanju wifi ruteri mozes ih lako namestiti da rade kao AP (imas gomilu tutova na forumu kako to da odradis, poprilicno je jednostavno).

Druga jeftinija varijanta je da ides sa dva jeftina uredjaja tipa tenda N3. Ultra je jeftina, 2 kom ce te kostati max 25e a bacaju signal lepo. Njih na switch ili direkt na ruter pa ih namesti da rade kao obican AP i pokrio si ceo sprat za 3k dinara, al opet napominjem, moras znati koliki ce biti broj nakacenih korisnika, koji protoci itd jer ubices i tendu i tplinka brzo ako na njih nakacis po +10 korisnika. Svi oni lepo rade dok se ne poveze vise od 3-4 aktivna korisnika jos ako se nadje neki sto jedva hvata signal ubio si Ap do kraja...
 
Negde sam procitao da od tplinka wr1043nd treba bezati ko djavo od krsta!! Ja imam 843 i skroz sam zadovoljan istim!

1043ND je jedan od retkih tp linkova koji su me impresionirali radom i performansama. Koristio sam ga duze vreme kao sporedni ruter i mogu ti reci da je to jedna od boljih serija tp linka. Ako cemo porediti sa autima 1043ND mu dodje kao Golf dvojka :). Imao sam priliku da testiram brdo wireles rutera ali 1043nd je ostavio jak utisak skroz. Jedan od retkih wifi rutera N standarda kroz ciji wifi sam uspeo da teram 21mb (megabajt) povlaceci sa wifi-a kroz gigabitni port. Ne kazem da nema takvih, ali cena....
 
Pojma nemam; i mene zacudilo kako 1043nd moze da bude los kad meni 843 radi posao sasvim lepo, no svasta ljudi pisu po internetu ko kanda!...ili je mozda coveku uleto neki falican
 
Kazu ljudi da je losa v2, dok v1 dizu u zvezde.
 
@bandzo,
Pa realno racunam moze biti max 10 uredjaja povezano i to samo predvece...
Budzet ide do 100e, jer racunao sam ili jedan jak ruter, ili ruter i AP pa sta bude...
S tim sto bi jedan ruter isao na modem preko kabla naravno, a drugi kao AP preko u drugom delu sprata u repeater modu se kacio bezicno i pojacavao cisto da pokrije i ostale prostorije... Probao bih sa tim jeftinim ruterima , bitno mi je da mogu da rade bezicno kao AP ( tj. Jedan od njih ) , jer mislim da moze da pokrije s obzirom na pregradne zidove..
 
Poslednja izmena:
@bandzo,
Pa realno racunam moze biti max 10 uredjaja povezano i to samo predvece...
Budzet ide do 100e, jer racunao sam ili jedan jak ruter, ili ruter i AP pa sta bude...
S tim sto bi jedan ruter isao na modem preko kabla naravno, a drugi kao AP preko u drugom delu sprata u repeater modu se kacio bezicno i pojacavao cisto da pokrije i ostale prostorije... Probao bih sa tim jeftinim ruterima , bitno mi je da mogu da rade bezicno kao AP ( tj. Jedan od njih ) , jer mislim da moze da pokrije s obzirom na pregradne zidove..

Moja preporuka je da ides sa 2x tenda n3 i kao centralni ruter uzmes mikrotik rb951 koji takodje ima wifi ali nije nesto jak. Moze pokriti tu prostoriju i susedne (max jedan zid). A tend n3 postavi, odnosno rasporedi ih tako da pokriju po pola terena i stavi da rade kao obican ap. Ugasis dhcp, stavis mu neku adresu iz opsega koji odaberes i dovedes mu kabl na lan port (ne na wan). Ako ti je problem sto n3 ima samo jedan lan port ti uzmi n150 koji ima 3 lan porta a kosta nekih 100 din vise.

Sve to ukupno izadje:
RB951 = 6000 din
Tenda n3 x2 = 3000 din
Za kablove ti onda ostaje 2500 din sto mislim da je i vise nego dovoljno.
 
^^
Slozio bih se da je bolje ici na Wireless router + Access Point. Moze i MT751 on ima 1W karticu + neki AP (UniFi) vezan POE kablom.

Treba obratiti paznju da ako stavis zverski ruter od sa 1W karticom i on baci do najudaljenije tacke, ne mora da znaci da ce internet da radi :)
Niko ne razmislja kakvi su klijenti... Kakav je TX na mobilnom telefonu 100mW?! Da li on moze da dobaci kroz 6 zidova... Dodjemo do toga, da radi Download... a sta je sa Uploadom?!

^^ Takodje jedan takav moblini telefon sa signalom na ivici rada moze da narusi preformanse svih uredjaja nakacenih na isti AP.
 
Poslednja izmena:
Koja je poenta AC wifi-a osim ako ce klijenti biti u istoj prostoriji gde i ruter ili bas jako blizu uz minimalne prepreke? Za QAM256 koja je potrebna da bi radio ac punom parom uz kanal od 40/80mhz ti je potreban zverski dobar signal izolovan od suma. Svaka prepreka (zid, drvo, metal itd...) drasticno narusava AC performanse sto na kraju rezultuje tome da krajnji korisnik ne moze da izvuce vise nego na obicnom G standardu a da ne pricamo o podrsci korisnika, odnostno koliko trenutnih uredjaja poseduje AC. Daj boze 10%...

Ja sam uvek za to da se koristi vise wifi uredjaja nego ici sa jednim jacim. Jer kao sto Milos rece, AP ce da dobaci signal da korisnika a sta je sa korisnikom? Vecina wifi adaptera u telefonima je jedva iznad 50mW uz antene ~1dB sto je smesno.

Tenda N3 se pokazala kao fino pouzdan uredjaj a da je naravno pri tome jeftina. RB951 koji sam preporucio ima izlaznu snagu od 100mW i antene od 2.5dB tako da sa njim mozes pokriti manju povrsinu a pri tome imati i mikrotik sa svim svojim prednostima da ga koristis kao glavni ruter.
 
Glafni fazon u svemu je da je to sprat sa 6 stanova, i tesko da mogu sad nesto busiti i provlaciti kablove... Dobra strana sto je hodnik u sredini i stanovi levo i desno od njega ..
Nesto slicno sam radio pre par godina, postavio jedan tp link i jos dva bezicnoa AP na dva mesta i radilo je, ali nisam bas bio zadovoljan kako jer je bilo dosta ispadanja iz mreze...
 
Bas nigde nisam nasao tp link wr841Hp za koji tvrde da je vrhunski za domet, pa cu morati neku drugu alternativu sa jacim ili usmerenim antenama ako ne bude sam pokrivao sve
 
Pa vuci hodnikom kablove, nije ti to nesto veliki posao, jer kad radis radi na pocetku kako treba. Mozda ces sutra za nesto drugo iskoristiti te lan kablove. Takodje provuci pored jednog kabla jos dodatnih, nikad se ne zna.

A ako bas ne zelis da razvlacis kablove ostaje ti kao opcija da uzmes par power line adaptera i dovedes LAN do dodatnog AP-a. Imas tendu 309r+ koja ima stvarno odlicnu snagu i garantujem da ce pokriti ceo sprat sa svih 6 stanova, samo je problem u tome sto ce korisnici koji imaju slabije uredjaje biti ubijeni. Jer kao sto kolega Milos gore rece, dzaba ti snaga tvog AP-a kad je kod klijenta jako mala. Dobacices ti do njega al nece on do tebe sto ce rezultovati jako losim uploadom (a kad nema uploada nema ni downloada).
 
Vidim samo 309r u ponudi, a inace imam par onih POE adaptera sto mi ostalo od TP linka, valjda bi pasovalo ?!
Ne bi bilo lose da provucem Lan i pustim jos jedan kao AP, nego, da li uopste moze ova tenda da radi kao AP i koliko bi uredjaja uopste izdrzao ovaj ruter.. bice tu oko 8-10 u isto vreme..
 
Smisljam varijantu da razvucem 2 x 841nd , i pustim onaj drugi preko POE i s tim sto bi isli ispod gipsa u plafonu na istom rastojanju da jedan pokriva levu polovinu a drugi desnu... To je mozda najbolje i sasvim solidno tj povoljno resenje...
 
Ako imaš dovoljan protok, uzmi 2 tp linka, može taj 841 nd, jedan stavi u ap mod, drugi u ripiter mod. Na prvom bi imao pun protok, na drugom oko polovine. Imao bi dve wifi mreže, jedna punog, jedna sa polovinom protoka i ne bi morao da vučeš kabl. Ako bi uspeo da namestiš WDS (wireless distribution station)-komplikovano, bila bi jedna mreža. Morao bi da ide dd wrt da bi ruter mogao da radi kao ripiter.
Ja imam upravo 841nd kao ripiter ruter i to radi jako stabilno primajući svega 25% signala od prvog rutera i pokriva celu kuću bez problema, čak i kroz tri zida.
 
Aj ja da obrnem pitanje - meni treba WIFI ruter za 60 kvadrata ali za 10 klijenata sa poprilicnim brojem konekcija. Trenutno imam TL-WR1042ND ali se desava da se zabaguje usled veceg opterecenja. I jos ako ima dobru podrsku za DDWRT, bio bih presrecan :)
 
Mikrotik RB951G-2hnd. Kod mene u officu radi sa 40ak klijenata na WiFi, uostalom RouterOS je bolji nego DD-WRT. Isto tako, ima gigabitne portove i 1W wifi karticu.
 
Mikrotik RB951G-2hnd je dobar ruter ali me interesuje, posto sam vest sa lemilicom, da li je izvodljivo da napravim izlaz za eksternu antenu posto ima samo internu? Time bi dobio jos jaci signal.
 
Za to nisam siguran, al' onda možda bolje da pogledaš da li možeš negde da nađeš http://routerboard.com/RB751G-2HnD (ja imam njega), on ima izlaz za eksternu antenu, a isto ima gigabitne portove i 1W internu wifi karticu.
 
Ja na kraju postavio 941Nd i preko lan i poe stavio u tavanu iznad onih daljih stanova 743Nd.. Jedino sto sam kasno primetio da 743 nema AP mod rada a zurio sam previse pa je ostao kao klasicni ruter... Dok ne vidim kako ce raditi tako
 
Nazad
Vrh Dno