Šta je novo?

Antivirus na windowsu.. ne treba mi, jer ja sam pametan korisnik?

Dobra ideja, nešto kao "AV ? Yes, No, Maybe".
 
Tako je. Nijedan AV ne valja.... Bar je tako moglo da se zaključi iz one teme.
 
Windows ne valja, antivirus ne valja.
 
Moj Windows nije video virusa godinama (dok sam ga aktivnije koristio), ali je zato tudji popio virus u rekordnom roku uprkos antivirus softveru. Nema tog antivirusa koji ce spastiti onoga ko se ne razume u materiju. Ovo vazi i za mnoge druge stvari. Ili znas ili ne znas, ako ne znas, trebace ti neko da bdi nad tobom da ne bi napravio gresku. Ali tako se uci.
 
Potpuno tačno.
Ali nije validan argumenat u konačnom stanju stvari.

Mada i onaj koji se razume u materiju ima da nagrabusi ako se neko baš namerači na njega...... (ili ako se bavi kriptovalutama na windozi :p)
 
Poenta je u tome da homo sapiens još nije razvio čulo za maliciozni kompjuterski kod.

Takođe i da sigurnosti i inače nema a ako se ne koriste osnovna zaštitna sredstva tada još manje.

Ljudi koji odlaze na svega par "zvaničnih" lokacija na netu, instaliraju i downloaduju isključivo legalu, i čiji računari ne dolaze u "kontakt" sa cd/dvd/fleš diskovima ikoga sa strane?
Takođe ne obavljaju sa računara bilo šta osetljive prirode (na primer e-banking pa nadalje)?
Koliko znate takvih korisnika windowsa?
 
Jel se ova tema odnosi na mene? @poolmaker, jel si ti toliko isp***** da si morao da otvoris novu temu zato sto se neko ne slaze sa tvojim misljenjem?
Antivirus na Windowsu (8.1) - Ne treba mi ZATO STO JR(prema mom misljenju naravnpo) DOVOLJAN W DEFENDER :D :D
A ne zato sto sam ja (ili bilo ko drugi ko se slaze sa mnom) pametan korisnik.
Moderatori, nepotrebna tema, sigurno moze lock, necemo valjda sada za svaku temu gde nam se ne slazu misljenja da otvaramo nove teme?!? :)
Lock, please
 
Poslednja izmena:
Yooyo, to povlači da windows ne valja? :)
Sad ću morati i o tome da otvorim posebnu temu..
Apsolutno.. Windows OS je najveći krš, softverska sramota, primer kako ne treba dizajnirati OS.
Nažalost, imaju monopol i ljudi se teško oslobađaju navika.
To što oni prodaju u 2014. je sramota. Zbog toga imamo Dll hell, Com hell, dotnet hell, update hell, directx hell, windows folder koji može da naraste i popuni ogroman prostor na disku, korisnici moraju da reinstaliraju os bar 2x godišnje...

Idealan OS bi bio Android, sa desktop okruženjem. Read-only sistemska particija na koju niko ne može da upisuje, osim servisnih aplikacija za održavanje OS-a (npr. update drivera ili OS), zatim sandboxing, zaštita korisničkih podataka, dozvole za korišćenje pojedinih mogućnosti OS-a, virtulizacija starog OS dok svi ne pređu na novi (3-4 godine). Third party aplikacije ne bi smele da imaju mogućnost da brljaju po sistemu. AV programi takođe ne bi mogli da skeniraju sve i svašta.
 
Znaci, *nix rules.
Hvala.
 
Idealan OS u idealnom svetu koji čine ljudi bez pohlepe i ostalih mana bi bilo lako napraviti.

Ne živimo u idealnom svetu, M$ je uhvatio korenje odavno i njegova dominacija neće brzo biti gotova.

Čak i kada bude "smenjen" najkorišćeniji OS će opet biti vlasnički, pravila biznisa tako kažu, svet se obrće oko pohlepe/zarade i sloboda je samo mit.

Ako tema ode u pravcu windows vs. linux gde smo onda?
I bez toga će biti u njoj izobilje besplodne diskusije.
 
Мислим да су овде побркани лончићи. Ако неко каже да неће да инсталира AV на 8.1 то не значи да неће антивирус него да мисли да је БитДефендер, пре тога MSE, сасвим довољан за какву-такву заштиту. Ја сам некада користио KAV и мислим да је већина осталих AV благи ужас али никада нећу да кажем да неко ко инсталира (убацити по жељи) неће антивирус на компу јер неће KAV. Ето и ја мислим да је BD тј MSE сасвим довољан за неку основну заштиту ако умем да се пазим и не залазим где не морам.
Наравно, кад понекад реда ради отворим Пенџере али да не кренем у нежељеном правцу причом како је линух прави избор. ;)
 
Windows defender, i da, uglavnom je sasvim dovoljan. Ako mi nekada davno nije bio problem da koristim IE6 uz Windows firewall + neki besplatan antivirus kombinaciju, ne vidim što bi se sad opterećivao oko bezbednosti, sa daleko sigurnijim sistemom.
 
Je li koristiš windows media player kao defaultni player za muziku i filmove na windowsu?
Naravno da ne.

Zašto (onda za daleko ozbiljniju stvar nego puštanje filma) poveriti defenderu "obezbeđenje" windows računara kada je on po svim testovima najgori po tom pitanju i svaki "brendiran" AV je bolji od njega.

Sa druge strane ko želi nek izvoli.
 
Ni ja ne želim da ova tema skrene u os wars... Izneo sam činjenice zbog kojih je windows loš. Ne mogu da verujem da korisnici nemaju želju da koriste bezbedan os na kome virusi nemogu da postoje. U eri gde mobilni uređaji preuzimaju PC svet, Microsoft izbacuje OS kome treba AV da bi radio. A kad taj AV zvaće bajtove u pozadini, koliko će trajati baterija?
Ja se iskreno nadam da će se opametiti sa ovim novim Windowsom i da će značajnije poraditi na sigurnosti korisnika.
 
@poolmaker
Sasvim je dovoljan, barem za mene. Ne vidim potrebu da se mlatim sa dodatnim antivirusima, kad imam nešto što radi nečujno u pozadini i zadovoljava moje potrebe. WMP ipak mora da se gleda, defender - ne.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Ni ja ne želim da ova tema skrene u os wars... Izneo sam činjenice zbog kojih je windows loš. Ne mogu da verujem da korisnici nemaju želju da koriste bezbedan os na kome virusi nemogu da postoje. U eri gde mobilni uređaji preuzimaju PC svet, Microsoft izbacuje OS kome treba AV da bi radio. A kad taj AV zvaće bajtove u pozadini, koliko će trajati baterija?
Ja se iskreno nadam da će se opametiti sa ovim novim Windowsom i da će značajnije poraditi na sigurnosti korisnika.
Ma nije to poenta, kome treba OS za koga nema pravih programa i dovoljno programa. Čisto više sumljam da će ikada biti neki "idealan OS". Probao sam Android za PC i završio sa 24" mobilnim telefonom. Ako misliš da je W8 napravljene za "prstiće" probaj ovo.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam na Android OS sa desktop okruženjem, dakle normalni prozori. To još ne postoji, ali ako bi se pojavilo, mogli bi da preuzmu dobar deo tržišta.
OS X npr ima sandbox, ima ozbiljne aplikacije, ali nema viruse ni antiviruse. Zašto microsoft ne bi napravio takav os sa normalnim prozorima? Dakle nije nemoguće, nego ne postoji volja.
 
Вируси и антивируси су директно пропорционални са процентом корисника. Ако би OS X добио 50+ процената, још брже би добио и вирусе и антивирусе. Зашто неко да се мучи и прави вирусе за линух ако је то ем мало компликованије ем тај ОС користи ~1% ем и тај 1% углавном пази шта ради. Да је проценат већи, било би и више оних који имају знање до клика и онда би било више потенцијалних жртава.
 
@calexx:
Grešiš. Os x ima odličan sigurnosni sistemi koji onemogućava da aplikacija brlja po sistemu.
@poolmaker:
Apple je napravio takav rez prilikom tranzicije sa os 9 na os x. Os 9 si mogao da pokreneš kao virtuelnu mašinu u os x. Kada, je prošla tranzicija, taj os 9 je ukinut.

Sandbox u os x je došao kasnije, tj. pre par godina. Pri tome nisu drastično menjali kako os x funkcioniše iznutra.
 
Da, to bi bio najveći poduhvat u istoriji IT biznisa.
Mislim na kompletno ukidanje windowsa kakvog ga poznajemo i kreiranje novog na sasvim drugačijim osnovama.
Nije ga realno očekivati.
Ne možeš situaciju porediti sa Apple a calexx je u pravu, mizeran je broj virusa na macosu prvenstveno zbog njegovog % tržišnog učešća.
Da je on 5 puta veći ni 10 puta odličniji sigurnosni sistem od sadašnjeg ne bi obeshrabrio "pisce".

Windows, dobro je pitanje kako bi on bio sigurniji bez prevelikih "rezova"?
Pretpostavljam da ćeš reći nikako?
Ok, recimo i da je zaista tako.
Tada se ponovo vraćamo na temu ove teme.
 
Virus, kao i bilo koji drugi program, koristi API koji OS pruža da radi to što radi. Ako bi API bio bezbedan, onda virusi ne bi postojali. U windowsu danas možeš da zakačiš svoj potprogram za neku api funkciju os-a i efektivno kontrolišeš rad OS na niskom nivou... To je hook mehanizam koji koriste i virusi i antivirusni. Danas je to igra mačke i miša, ko će prvi uspeti da onesposobi onog drugog. Normalan os to ne bi dozvolio.
Siguran API garantuje da buffer overrun i slični napadi ostanu u sandboxu inficirane aplikacije bez mogućnosti da se inficira sistem.
Treba forsirati Microsoft da urade taj potez. U protivnom je svaka nova verzija windowsa samo šminka. A ispod šminke je sve starija i starija baba.
 
Siguran API garantuje da buffer overrun i slični napadi ostanu u sandboxu inficirane aplikacije bez mogućnosti da se inficira sistem.
Treba forsirati Microsoft da urade taj potez. U protivnom je svaka nova verzija windowsa samo šminka. A ispod šminke je sve starija i starija baba.
Kako?
 
Odbijes upgrade na novu verziju šminke ili promenis platformu. Fijasko sa win8 im je dao sasvim dovoljno vremena da naprave neophodne izmene u win 10. Videćemo šta su napravili.
 
Nazad
Vrh Dno