Šta je novo?

Zaključana memorijska kartica

paradizo

Slavan
Učlanjen(a)
13.12.2009
Poruke
2,054
Poena
275
Nekako sam uspeo da zaključam karticu iz fotoaparata,da li neko zna kako da je otključam?Ubacim je u aparat i izbaci mi upozorenje error i da je kartica zaključana,reč je o Kingston 4giga kartici koja je normalno radila u aparatu.Ubacio sam je u komp i pokušao da prebacim neke slike sa kompa na karticu,nije mi pošlo za rukom ali mi je zato "uspelo" da je zaključam:sceptic:
 
Povezi aparat sa karticom u njemu na komp i radice 99% Meni se desavalo vise puta da kad ubacim karticu u laptop citac prijavi ili zakljucanu karticu ili trazi format dok u aparatu radi normalno. Proveri da kartica nema slucajno lock prekidac sa bocne strane.
 
Meni ne radi u foto aparatu
 
Kada je ubacim u komp radi normalno,otvaram fotografije kao i uvek.
 
To ne znači da jeste ispravna, veruj mi na reč.
Ako se direktno priključena na računar ne može formatirati, ili se ne mogu transferovati fajlovi sa ili na nju problem je sa karticom.
Pokušaj formatiranje sa upisivanjem nula iz nekog live linuxa i pokušaj isto to sa nekog drugog računara.
I ako se ne otključa posle toga možeš je samo baciti ili teklamirati ako imaš garanciju.
 
Ако ти садржај није битан, пробај да је форматираш оним HP алатом, мени се повремено нека флешка пријави као закључана али пар алата и покушаја и проради. Како год, ето ти прилике да је замениш неком картицом од 16 или више. ;)
 
Stavi Drugi karticu u aparat da otklonis sumnju na hardversku neispravnost citaca kartice u njemu. Ako drugu karticu aparat vidi onda probaj da problematicnu, posle backups fajlova, formatiras alatom koji ti je predlozio calexx - HP USB format tool. Ako ni posle svega toga aparat ne bude video karticu onda je poolmaker verovatno u pravu da je crkla.
 
Stavi Drugi karticu u aparat da otklonis sumnju na hardversku neispravnost citaca kartice u njemu.

Nebitno, kartica je spajana i na računar, pročitao si to?


probaj da problematicnu, posle backups fajlova, formatiras alatom koji ti je predlozio calexx - HP USB format tool.

GParted je bolji izbor iz očiglednih razloga.

Ako ni posle svega toga aparat ne bude video karticu onda je poolmaker verovatno u pravu da je crkla.

I ovde nisi čitao ili si trčao pred rudu.
Lepo sam napisao kako može saznati da li mu je kartica pokvarena.
 
Не, gparted ради класично форматирање и неће да одради проблематичне картице док ће HP алат да извади из мртвих и неке које gparted оупште и не види.
 
Не знам шта ради, препоручивали су га па сам једном пробао са отписаном флешком и оправио је. Можда сређује неке флегове који се помешају а иначе их обичан формат не дира. Баш малопре сам донео флешку која је брљала, из пар покушаја је коначно прошао HP алат, прво брзо, после пуно форматирање и сада ради као нова.
Мени се флешка повремено побуни, неки програми пријаве да је закључана, неки да не може да буде бутабилна, пар клика на НР алатку и опет све ради.

Наравно, прво се провери на линуху а онда отвара Пенџер и оправља. Нисам успео да убедим овај алат да види УСБ на линуху.
 
On u njegovih 90 kilobajta koliko mi je poznato samo ima opcije i mogućnosti koje su i prikazane u radnom mu prozoru.
Možda i grešim, ne da mi se istraživati po netu, na telefonu sam trenutno.

Ne kažem da ne radi posao, koristio sam ga i sam kod par pobrljavelih fleški i kartica.

Ono što od početka hoću da kažem je da ako je ispravna kartica ali trenutno "zbunjena" to će rešiti bilo koji alat kojim će se "nulovati" memorija.

A boot/linux bazirani alati imaju tu prednost da eventualna korupcija memorije sa windows gamadi ne utiče na njihov rad.
 
Није ми толико потребно али сигурно постоји сличан линух алат ... а што да га и не потражим, мало ћу касније да погледам нешто такво, ем сам ионако стално на линуху ем ми је сигурније. Ако неко већ зна, могао би да помогне.

Сама величина не мора да значи много, упореди само ImgBurn и његових 3,4МВ са осталим сличним програмима ... било који други омањи неће да има више од пар основних функција а ако је мало богатији, онда је претежак. А ImgBurn има више важних подешавања од свих осталих заједно. У 3,4МВ.
 
Parted Magic je dobar.

Edit:
ImgBurn za razliku od HP usb poseduje gomilu opcija i mogućnosti.
Nema mi smisla da HPUT poseduje još neke opcije i mogućnosti a da korisniku nisu date na uvid i njihovo uključivanje i/ili isključivanje.
Već da je to to, što je u izlogu to je i u prodavnici.
 
Poslednja izmena:
Meni ne radi u foto aparatu



Kada je ubacim u komp radi normalno,otvaram fotografije kao i uvek.



Nebitno, kartica je spajana i na računar, pročitao si to?

Pa sta? Pazljivije citaj ...eno boldovao Sam ti u citatu gore sta kaze paradizo I onda ti je valjda jasno da treba itkloniti sumnju I na cutac kartice na samom aparatu.

GParted je bolji izbor iz očiglednih razloga.

Meni tu nista nije ocigledno, super je gparted madam bi min izbor bio minitool partition wizard a coveku Sam potvrdio calexxov saver jer je odlican - em najmanja od svih pomenutih em win app koja skoro identicno izgleda kao svima poznati win format tool a em je prva aplikacija koja je bila sposobna da firmatira fles diskove I kartice.


I ovde nisi čitao ili si trčao pred rudu.
Lepo sam napisao kako može saznati da li mu je kartica pokvarena.

Naravno da nisam trcao pred rudu Ali ti mozda jesi - jos uvek nisi ustanovio da je ispravan citac na aparatu a vec tvrdis da je kartica za bacanje?

Ne znam kako od tebe zasluzih ovo Sa trcanjem pred rudu, postujem tvoj angazman I trudim se da budem fer prema tebi I Drugima koji izdvoje vreme da pomazu pa Sam mislio da mogu da ocekujem reciprocitet.
 
Pročitaj ponovo prvi komentar teme. Sadržaj kartice kada je spojena direktno na računar je "read-only".

Čoveku rekao da baci karticu?
Pročitaj ponovo komentar #6.
Objasnio situaciju, izložio šta mu je činiti i rekao da baci karticu ako ne prođe test formatiranja sa računara..
 
Procitao Sam sve postove a vrlo Sam pazljiv citalac ...ni u jednom trenutku nisam osporio tvoje savete vec Sam samo ukazao da je pre svih radnji potrebno ustanoviti ispravnist samog citaca na aparatu. I ja imam vise iskustva koje ti opisujes Ali imam I ovo Sa neispravnim citacem. Takodje paradizo nije decidno napisao da je kartica read only, vec da misli da ju je verovatno tokom tog zadnjeg pisanja zakljucao mada napocetku posta stoji da se Sa greskom prvi put suocava na samom aparatu.

Mislim da na kraju mozemo da se slozimo da ipak nema razloga da se ne proveri citac na aparatu pre ostalih poteza.
 
Čovek ima problem sa karticom, u kompjuteru je read-only, pokušao je prebacivati fajlove na nju bezuspešno.
Ne radi mu u fotoaparatu.. ne piše kako ne radi, uopšte je ne prepoznaje fotoaparat ili ne može snimati sa fotoaparatom na nju slike što je normalno budući da je sada read-only.
Da li je uzrok problema sa karticom neispravan fotoaparat koji korumpira kartice prilikom korišćenja?
Ne bih znao, pokretač teme ne nalazi za shodno da učestvuje.
 
Није ми толико потребно али сигурно постоји сличан линух алат ... а што да га и не потражим, мало ћу касније да погледам нешто такво, ем сам ионако стално на линуху ем ми је сигурније. Ако неко већ зна, могао би да помогне.

Nema tu puno mudrosti što se tiče formatiranja, jedina fora je u tome da klasično formatiranje preskače prvi sektor iliti prvih 512 bajta kartice ako postoji iole valjana particija i samo će formatirati particiju. Još ako je "brzo" formatiranje onda će preskočiti i "nuliranje" podataka na toj particiji i samo će je "označiti" kao praznu. Srećom, Windows i Linux već u sebi imaju programe koji lako mogu da "iznuliraju" celu karticu tako da nije potreban nijedan program "sa strane. U Windowsu to preko cmd-a to ide ovako:

1) Prvo kucaš "diskpart" i kada startuje program ukucaš "list disk" da ti izlista sve fizičke diskove povezane na računar.
2) Sa liste pročitaš pod kojim je brojem kartica registrovana (prvi hard disk je"disk 0", drugi "disk 1" itd... kod mene je kartica registrovana kao "disk 2") i onda kucaš "select disk 2(ili koji god već)".
3) E sad postoje dve opcije "clean" i "clean all" u zavisnosti od toga kome šta treba, prva "iznulira" samo prvi sektor kartice dok druga "iznulira" čitavu karticu, posle prve opcije se kartica klasično formatira bilo kojim programom za formatiranje (može i diskpart-om ko ume :) i to bi bio ekvivalent HP-ovom alatu za formatiranje a ako treba baš "full" format onda se koristi druga opcija.

U Linuxu preko terminala ide ovako:

1) Nađeš najpre pod kojim je slovom registrovana kartica pomoću "lsblk" ili "fdisk" ili "df" ili koju god komandu koristiš (kod Linuxa je prvi fizički disk registrovan kao "sda", drugi kao "sdb" itd... u mom slučaju kartica je "sdc").

2) Ekvivalent Windows-ovoj "clean" komandi u Linux-u bi bila komanda "dd count=1 bs=512 if=/dev/zero of=/dev/sdc" a ekvivalent komandi "clean all" bi bila "dd if=/dev/zero of=/dev/sdc". Jedna napomena, komandu dd moraš da pokreneš kao "root".

3) Ista priča kao i za Windows, karticu treba posle toga formatirati u gparted-u ili sa mkfs-om ili koji god program koristiš za standardno formatiranje i kartica bi trebala biti kao nova tj. ako i posle ovoga ne radi kako treba onda joj definitivno nema spasa.

Možda deluje malo komplikovano ali kada odradiš par puta i savladaš diskpart i dd programe, zaboravićeš na ostale.

Još samo da napomenem da dobro proveriš pod kojim brojem (slovom) ti se u sistemu vodi kartica jer ako program iznulira pogrešan disk pa makar i na jednu sekundu, možeš da se oprostiš sa podacima na njemu.
 
Poslednja izmena:
Čovek ima problem sa karticom, u kompjuteru je read-only, pokušao je prebacivati fajlove na nju bezuspešno.
Ne radi mu u fotoaparatu.. ne piše kako ne radi, uopšte je ne prepoznaje fotoaparat ili ne može snimati sa fotoaparatom na nju slike što je normalno budući da je sada read-only.
Da li je uzrok problema sa karticom neispravan fotoaparat koji korumpira kartice prilikom korišćenja?
Ne bih znao, pokretač teme ne nalazi za shodno da učestvuje.
Izvinjavam se imao sam burnih par dana iza sebe,te sad stigoh do teme.Aparat radi sa drugom karticom,kada staru karticu ubacim u aparat nece da fotografise i izbaci upozorenje da je kartica zakljucana.Znaci samo do te kartice je,aparat na srecu radi.Hvala svima na pomoci i izvinjavam se zbog neucestvovanja na temi,dobio sam unuka i znate kako to vec ide:bottle:
 
Hvala,inace zove se Stefan i star je par dana.A ja se polako vracam u normalu,isprobacu veceras vase predloge
 
SD kartice nikada ne treba formatirati klasičnim alatima za format. SD interfejs ne pruža low level pristup fizičkim memorijskim blokovima na samom čipu. To znači da će oni primenjivati samo standardni set komandi za blokovski pristup memoriji. SD interfejs, a samim tim i SD kartica i kontroler u njoj, podržava znatno širi skup komandi koje obični formateri ne poznaju. Jedna od tih komandi može da "zaključa" karticu i pretvori je u read only. To je na mnogo nižem nivou od samog fajl sistema, pa standardni format tu ne može ništa. Trebalo bi koristiti https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/ Nažalost, postoji i komanda za prebacivanje u read-only mod koja nema "kontra" komandu.

Commands to disable writes

The host device can command the SD card to become read-only (to reject subsequent commands to write information to it). There are both reversible and irreversible host commands that achieve this.

Risks of reformatting

Reformatting an SD card with a different file system, or even with the same one, may make the card slower, or shorten its lifespan. Some cards use wear leveling, in which frequently modified blocks are mapped to different portions of memory at different times, and some wear-leveling algorithms are designed for the access patterns typical of FAT12, FAT16 or FAT32.[78] In addition, the preformatted file system may use a cluster size that matches the erase region of the physical memory on the card; reformatting may change the cluster size and make writes less efficient.
SD/SDHC/SDXC memory cards have a "Protected Area" on the card for the SD standard's security function; a standard formatter may erase it, causing problems if security is used. The SD Association provides freely-downloadable SD Formatter software to overcome these problems for Windows and Mac OS X.[79] The SD Formatter does not format the "Protected Area", and the Association recommends the use of appropriate application software or SD-compatible device that provides SD security function to format the "Protected Area" in the memory card.

http://en.wikipedia.org/wiki/Secure_Digital
 
Probao sam sa HP USB format tool,piše da je kartica protected,probao i sa diskpart isto:The card is protected.Znači nema spasa?
 
Кад код мене буде проблем (мада не баш толики) идем на неколико покушаја обичног формата па онда HP алата па обичан па HP и увек проради. Ако код тебе неће ни то, вероватно је испустила бели дим. ;)
 
Neverujem da ce pomoci ali probaj da nadjes nrki symbian telefon, tipa N8 i da je formatiras :)
 
Windows je vidi,mogu da otvorim fotografije,pokušam format i onda počne priča o protected.Da li sam je ja nekako zaštitio,ustvari nije važno,sve slike sam prebacio na komp,nabavio drugu karticu.Interesovalo me je da li sam ja nešto izmajmunisao,da se ne zeznem opet.Hvala svima:)
 
Nazad
Vrh Dno