Šta je novo?

kompic do 800 evrica

Shukonja

Poštovan
Učlanjen(a)
24.09.2014
Poruke
32
Poena
54
Zdravo svima!

Kupujem badžet gejming desktop, da probam da poteram neki gejming preko 5fps-a, koliko mi daje mrtvi laptop, prvi put posle jedno 7 godina i potpuno sam ispao iz svakog hardverskog fazona. Proveo sam dva dana čitajući Toms Hardware i razne druge sajtove, pravio probne konfiguracije itd. Vrti mi se u glavi i treba mi reality check, jer koliko vidim sve što nađem na netu u USD kod nas je isto ali u EUR. Lepo bogami. Mislim da ću uspeti bar neke komponente da dovučem iz inostranstva, pa ću shodno tome menjati bužet (koji uključuje i monitor, iako ga još nisam birao).

dakle, nešto tipa
HTML:
http://pcpartpicker.com/p/MpngZL
me zanima. Mislim da sam procesor i HDD za sada zaključao. PSU, RAM, cooler, case i te stvari sam definisao samo okvirno, ne gledajući previše situaciju na domaćem tržištu.

Što se tiče GPU-a, prvo sam bio u fazonu R9 270X, ali čitah i ubediše me da je bolji GTX 760. Što se tiče Matične, manje-više sam u zima-zama-zum fazonu, tj sve su mi iste u tom nekom cenovnom opsegu, za koji mislim da mi je ok. Možda bih ipak pogledao nešto sa integrisanim WiFi-jem, jerbo me smara da vučem kabel po kući, a adapteri su po 50 EUR, koliko vidim. Dakle, sveje okvirno manje-više, a pikam uglavnom stvari tipa Civ V, Endless Legend, čekam Torment i slično (dakle, ne interesuju me FPS-ovi).

Šta mi preporučujete, kakva su mišljenja i vaše konfiguracije u ovom cenovnom rangu? Jel mi ovo puno, jel mi malo? Svesno nisam stavio monitor, jer me zanima samo 21'' sa poštenim odzivom da fura 1080p, ništa divlje. Pošto volim da prčkam po tehnici, sigurno bih voleo i da malo OCnem bar grafiku (CPU i ne mogu, koliko sam shvatio), pa me zanima da li mi je izbor ok? Ili da ipak uzmem Radeona? Ili da uzmem neki AMD FX, hvale ga da je dobar za OC pa da se igram? pitanja su beskonačna...

Biću zahvalan na blo kakvom elokventnom odgovoru, makar da prodiskutujem sa nekim, pošeo sam da se vrtim u krug...
 
Ako uzimas i5 koji nije K model (ne mozes ga overclockovati), onda bukvalno mozes da ga stavis na jeftinu plocu pa i od 40e, bez problema. Isplativije je da uzmes posebnu WiFi karticu za neki sitan novac, nego da dajes vecu sumu na "jaku" plocu koja poseduje sve i svasta (sto ti realno ne treba) medju cemu i WiFi. Pare je racionalnije preusmeriti na bolju graficku i/ili napajanje.

Sto se tice graficke, ocekuje se pad cena u narednih mesec dana. Pre nedelju dana su izasle GTX970 i GTX980, pa ce dodatno spustiti cene Radeon kartama koje su jace od 270X/GTX760.
Plus sto u oktobru izlazi GTX960.

Po nekoj racunici, ti bi mogao da sklopis masinu sa tim i5-4430 (4440, 4460, svejedno) i nekom R9 280X ili GTX770. Ionako kazes da ti nece trebati specijalan monitor, pa je i tu usteda.
 
Poslednja izmena:
fx 8320,cm hyper evo,asus m5a97 r2.0,asus strix 970 ili msi 970,2x4gb najjeftinijeg RAM-a sa cl9 na 1600 bar (ako ces da klokujes RAM,ako neces najjeftiniji 1x8gb ili sd uzmi 1x4gb pa posle dokupi jos 4gb) i najjeftinije kuciste+napajanje da ima bar 35a na +12v grani.ako imas neki komp iskoristi hard za podatke,a kupi ssd tj crucial mx100 od 128gb.sve to na tom sajtu ispadne cca 800 dolarjev,a sve kako treba ce da radi plus igranje sa klokovanjem dakle imas zenski imas sve.
 
Hvala momci, face ste. Gledao sam FX, u smislu toga da može da se OCne, al jeste vremešan... ne znam, u fazonu sam da naginjem Intelu zbog apgrejda nekad posle. Mada, budući da sam se skoro skućio i jedva dobio lajsens od žene da razmišljam o kompu, teško da ću kupovati bilo šta novo sledećih fazon 5 godina - tako da mi je bitno da mogu da uguravam komponente povremeno. I za ovo sve ću svakako da skupljam keš i uzmem tek za par meseci. Cene će pasti, sve će se promeniti do tad, plus moram i da vidim dal ima išta od rođaka izAmeriku, dal će da mi tapne neki CPU ili nešto za dž, što bi mi ujedno i olakšalo i definisalo put.

Kejs imam neki muzejski ATX primerak na tavanu, poslužiće, možda je i HDD validan, al to nemam ni gde da probam dal radi još uvek... Taj Crucial SSD mi je prva stvar koju bih dokupio. Ako padnu cene, il dobijem nešto za džabalesku, uzeću ga oma.

Hvala za savet za PSU, tu se razumem ko Marica u kriv k... i koristim samo kalkulatore sa neta.

Ćaskamo dalje, možda još nešto utvrdim i saznam. Hvala još jednom, društvo!
 
stvarno mi ne pada na pamet da opet pocinjem flejm,neka veruje ko u sta hoce,kome odgovara da ceni procesor na osnovu igre od pre 3 godine koja je slepa na jace od dva thread-a i na osnovu toga proglasava nesto jacim/slabijim ili vremesnim neka mu je sa srecom.ima i aniverzari pentium koji moze za sve 970gtx da se sklopi u kompletu i da pretekne,a na njemu pise intel,moze da se klokuje i radi na tim igrama manje vise isto kao i otkljucan i5.ono sto ja znam je da moj 8350 i na stocku drzi obe 280x na po 99 posto u svakoj ozbiljnijoj igri koja je izasla u zadnje dve godine i nemam problema sa frejmovima,naprotiv.a dal' ce u skajrimu da mi bude 250 ili 170fps me ali ni malo ne zanima.
 
Kako god okrenes, Intel je bolja opcija. Tako da o tome nema ni govora. :)

Ploca od 40-50e + i5 4xxx je odlicna kombinacija i nista jace od toga ti nece trebati u dogledno vreme.
 
@umart: ovde sam očigledno ja upao u neki turf war, koji je neizbežan kod ovakvih stvari... možda je najbolje da prekomponujem ovu temu na drugačiji način, jerbo svi znamo da može ovako zauvek.

Dakle, kako me učiše na faksu, treba poći od korisnika. Koje su mi želje? Šta, kako i koliko dugo treba da radi mašina koju hoću da sklopim? I naravno, kolko imam da dam novaca i kad mi sve to treba.

1) Oću da se igram, ali ne divljački. Imam 30 godina i ukus mi je 90% kao momcima koji pišu RPS (blog fini, kapiram da ga svi znate). Igram 4X, razne simulacije, pokoju strategiju probam i RPG-eve. Bez FPS-ova, raznih Krajzisa, Betlfilda i ostalih novotarija. Doduše izaćiće mi the Witcher 3 nekad i hteo bih da ga poteram solidno (ne mora ni to da pršti ko blesavo).

2) Oću da mi traje i da mogu da ga apgrejdujem kad uštekam neki kešić. Tipa dokupim SSD (ili HDD), još RAMa. Odavno nisam u desktop vode gazio, ali se sećam radosti prčkanja po kućištu i ne bojim se toga. Ako ima šta da se OCne malo u konfiguraciji, da dobijem koji procenat olako, spreman sam to da radim. Nisam u fazonu vodenog hlađenja, LED-ova i ostalih tripova, to sam prerastao.

3) Nije mi hitno i opredelio sam oko 800 evra za sve. To "sve" uključuje monitor do 200 evra, ne više, jer me interesuje samo 21.5", da doguram do 1080p sa finim odzivom. Miša i kboard imam.


Eto, to vam je to, momci... Ne znam, možda bi bolje bilo da se okrenemo ličnim konfiguracijama? Koliko košta tvoja mašina, @umart? Kako tera nešto što bi mi bilo referentno?

Dalje, gledam sad malo austrijske radnje, planiram da otpalim tamo oko božića... jel moguće da kod nas ovoliko deru sa cenama, bokte? GPU za po 50 evra skuplji ovde... havarija. Ne bi da širim temu, al ako kupim tamo neke komponente, neće me smaraju na granici za neke poreze i to, zar ne?

Hvala svima još jedared!
 
Ma kakav rat, odavno je zavrsen. :)

Taj FX-8xxx je bolji eventualno samo za rendering i/ili neku video obradu.
Za igre je i5 majka, dakle za tebe bolji izbor. Inace dosta manji potrosac i manje zagrevanje, a box cooler prilicno tih.

A ne treba ti ni monitor od 200 evra.
100-120 evra taman za tako neki 21-22 inca.
 
Poslednja izmena:
Pa eto, nisam ja ni alergičan na uštedu, samo da se zna! Drage volje ću da obradujem ženu i snizim očekivanu cenu... već sam shvatio da mi ne treba neki midrange MoBo, ako furam i5, jerbo nemam šta da mu OCnem. Onda tu uštedu mogu da prespem u kupovinu WiFi kartice, da ne smaram sa kablovima preko kuće, budući da ću komp da držim u ostavi pored frižidera... ne pitajte...
 
jos jednom,i gasim se iz ove price zanavek:

sve igre koje su svakako gpu bound (ove ozbiljnije u zadnje dve godine) rade u najgorem slucaju isto i na i5 i na fx-evima.ovo starije i/ili neoptimizovanije svakako radi toliko dobro da je svejedno na cemu ide.u perspektivi igre sigurno nece ici na manje thread-ova.amd je mnogo jeftinija jaca platforma za OC.

dakle ako je OC obavezan za te pare ili fx8320 ili aniverzri pentium ako hoces da ustedis.ako bi se lako odrekao OC-a onda non k i5 zadnje generacije.obavezno dovuci sa vana 970gtx pa po cenu da ti to i npr RAM koji je koliko vidim dosta jeftiniji nego kod nas budu jedine stvari koje bi dovukao.

a ako bi se odrekao toga da komponente budu nove,otvara se nesto sasvim drugo za tih 800e,cak i otkljucan i5 i 270x/280x CF i svasta nesto jos.dakle odredi prioritete (dal' mora OC,dal' mora novo) i rokaj.ja se povlacim iz dalje diskusije.
 
nemoj brate umarte, sta ti bi!? Ako ti nesto znači, razumem tvoju poentu potpuno, iako nisam dovoljno u toku da donesem svoj sud.

Ajmo ovako, polu-laički, možda ispadne relevantna tema i za druge: ukoliko se odlučim za AMD FX-8320 umesto i5-4xxxx, štedim cca 50 evra na CPU. Ali onda moram da uzmem ploču koja će mi omogućiti smislen OC, kojim bih dostigao i prestigao performanse Intela (a vi se meću sobom i sporite da li je to viable strategija uopšte), odgovarajući kuler i da se akam oko samog procesa.

Dakle, što se mene tiče, NE MORA OC - pominjao sam to čisto rekreativno, zato što volim da prčkam pomalo (nikako da mi je to preduslov da bi valjao konfig). Naravno, ukoliko mi pokažete da uz realan OC mogu da uštedim dosta para (tj ne da pare od CPUa treba da dam na 7 kulera, pa da zvoni sve ko da teram Tavriju na lož-ulje) - opredeliću se za to.

Stvarno me interesuju lična iskustva - sve teorije čitam i to je ok. Ukoliko me ispale sve inostrane kombinacije, definitivno ću se pozabaviti i polovnim komponentama.
 
FX-8320 + valjana OC ploca + cooler = obicni i5 + obicna H81/B85 ploca
Znaci cenovno to je jednako ili ovo sa i5 nesto jeftinije.

Ako debelo overclockujes FX (recimo 4,4GHz), u najboljem slucaju dobijas bolje performanse samo u ponekoj igri u odnosu na obicni i5.
Dakle nikako isplativo. Plus sto ne mozes predvideti koliki ce biti stabilan overclock.

Po meni, FX-8xxx je ok kombinacija samo kada bi se uzimao polovno u paketu sa plocom za nekih 120-160 evra.
 
Poslednja izmena:
Fala, bratac. Evo šta sam smislio sad:

Procesor Intel CPU LGA1150 Intel® Core™ i5-4430, 3.2GHz
MB LGA1150 H81 Gigabyte GA-H81M-D3H
Sapphire R9 280x
(2 x 4GB) DDR3-1600 Kingston HyperX Memory
SSD SATA3 128GB Crucial MX100 550/150MB/s
750W 80+ Bronze Certified ATX Power Supply
Monitor 21 inča do 120 evra

mislim da ne uzimam HDD, naći ću već neki za prvo vreme. Kućište imam, kao i druge periferije. I to je to! Osim... gledam druge teme gde ste prišali o GPUima, gledam oglase, prodaju se ove ATi kartice koje su izgleda rudarile, kako ti kažeš. Šta je opšte mesto tu? Oće li takva kartica da riknjava brzo? Zar nije uzaludno više rudariti sa običnim GPUima? Ajde još malo mudrosti, da ne nasednem na neku glupost. Da ipak ciljam novu grafiku?
 
Okvirno, to je to otprilike. Eto vidis, a kako ce biti za par meseci sto se tice grafickih, videcemo...
Nema veze ako su rudarile, samo je bitno da imaju garanciju preko godinu dana.
 
Jeste, tako je. Ovo je, reklo bi se, vrlo povoljan odnos cena-kvalitet - pogotovo ukoliko nabodem neki dobar polovni dil ili pošiljku iz inostranstva. A budući da imam vremena da čekam, dočekaću i sniženja GPU-a. Tako da je sad najzanimljivije odrediti dinamiku kupovanja komponenti, i loviti akcije i popuste kako se približavamo sezoni rasprodaja.
Kapiram nekako ovako, u koracima i zdravom zadrškom između njih, kako ne bih finansijski osetio:

1- napajanje i MoBo
2- CPU
3- SSD
4- monitor
5- RAM
6- GPU
7- ako treba još nešto

EDIT: izlazi oko 800 evra, laganica i manje.

Jel mi zdrava logika? Prvo stvari kojima nije izgledno značajno smanjenje cene, a zatim ovo što može da uleti neki dil i/ili da opadne za 10-15% u roku od dva meseca.


Mihailo, hvala za savet oko PSU, to moram da istražim koja mi je vataža dovoljna, a zatim i da nađem nešto od čega me neće boleti glava. Nisam uspeo sinoć tog Chieftec-a da nađem baš taj model, prilikom ovlaš pretrage.
 
Ipak je bolje uzeti napajanje i maticnu na kraju (kao i graficku) posto je tu duzina garancije najbitnija.
Glupo da sada uzmes plocu pa da ti 3 meseca prolazi garancija dok ne skupis ostale komponente. :)
 
Jesi bogami u pravu. Osim ukoliko ne kupim polovno... mada, i to je isti fazon. Ah, koji smor. Stvarno je bolje sakupiti keš i odmah kupiti da može da fercera, a ne ko džipsi king. Hvala ti za zdrav razum.
 
CPU Intel LGA1150 Intel® Core™ i5-4430, 3.2GHz
MB LGA1150 H81 Gigabyte GA-H81M-D3H (ili eventualno B85M, nešto oko 45 evra u sv.sl.)
GV-R928XOC-3GD-GA Radeon R9 280x
(2 x 4GB) DDR3-1600 CL 9 Kingston HyperX Memory
HDD --- neodlučan (neki manji SSD ili 1TB 7200. Po samoproceni, ne treba mi toliko prostora)
PSU --- neodlučan, 600W(? treba mi savet)
WiFi --- neki PCI adapter
Case, cooler --- ima vremena, gledam opcije
Monitor --- ima vremena, gledam opcije


Par pitanja za znalce:

1) Kakva je problematika sa time da mi je RAM na 1.65V, ako Intel za Haswell "preporučuje" 1.5V? Će da radi sporije? Mnogo sporije? Imajmo u vidu da ni ne planiram da renderujem ili igram BF4, Krajzis i te fore. Pogotovo ne na ultra.

2) Gledam kolko mi struje treba za ovo. Gigabajt i prodavac kažu da mi treba 600W dobrih. Jel to to? I ako jeste, valjao bi mi savet oko brendova. Kapiram da svaki pošten PSU ima priključke koji mi trebaju.

3) treba li da računam na neki dodatni kuler?

4) glupo pitanje, znam... ali mora li monitor da bude <5ms da ne bi bilo problema sa slikom? Kad god nađem neki 22'' koji to ispunjava, ispostavi se da mu je truba slika.

Hvala svima koji se uhvate u koštac sa mojim neznanjem i neodlučnošću!
 
1) Ram radi najnormalnije, i ja sam naručio stari HyperX pa sam tek posle video da je na 1,65V.
2) 600W ti je više nego dovoljno, vidim da je većina na forumu opterećena skupim brendovima za napajanja, ja sam ubeđen da nema potrebe da se baca puno para na to. Meni je i ovaj Cooler Master B500 overkil, a ti imaš samo nešto jaču grafiku.
3) Ne treba, radi fabrički sasvim dobro i tiho.
 
ne slusaj ih otidi u madjarsku i kupi konfiguraciju kao ja izacice te tacno toliko cak i manje sad. ja sam uzeo pocetkom godine i sad uzivam. kad fps pocne da se snizava za neku godinu samo uzmes jacu graficku.

nikakva je razlika to izmedju monitora il uzimaj 21 inch ili od 24 ! nema izmedju.

ova konfa kolje crysis kolko je dobra!

a evo i odgovarajuca muzicka podloga za naseg postavljaca
http://www.youtube.com/watch?v=XdKIY2JZSrI
 
Poslednja izmena od urednika:
Mitre, hvala na savetima!

Zeroni, ubi me ako sam shvatio čime sam zaslužio da me počastiš tom gadosti... al dobro.
Apropo mađarske, nisam u mogućnosti da to tek tako odradim, otpada ta opcija.

Ograničen sam fizički, što se tiče monitora, na 22'' i tražim adekvatno ali ne preskupo rešenje (100-150 evra max)
 
Valja li mi THERMALTAKE Smart SE 630W SPS-630M? Ili je overkill?

Edit: mislim da jeste. Prema nezavisnim i brandname kalkulatorima, meni bi potrošnja trebalo da bude cca 370W pod opterećenjem. 370W je cca 80% od cca 460W, odnosno 500W bi mi radilo posao. Mnogo bi mi značilo da neko ko ima sličan konfig još jednom potvrdi ovu matematiku... mitar mi je +1

evo dole linkova ka mojim proračunima, ako bi se neko iscimao na sekund. Hvala puno. Ako sam u pravu, ostaje još samo da odaberem brend... 1.png2.png
 
Poslednja izmena:
Ako gledaš u tom kvalitetu imaš isti taj THERMALTAKE Smart u varijanti 530W za nekih 6000 din, nekih 10 evra manje od 630W.

Edit: Znači još +1 za TT 530W.
 
Poslednja izmena:
Za HDD ti treba minimum 500GB i to je knap a za koji mesec uzmi ssd i stavi sistem na njega. Napajnje thermaltake 530w ti je dovoljno. Monitor ako nadjes neki ips za petnestak hiljada uzimaj msm da viewsonic ima par modela u tom rangu.
 
hvala momci. TT530W ce i da bude, koliko vidim, to sam i gledao kad sam shvatio da mi je puno 600w. HDD sam vec osacovao jednu Barakudu standardnu od 1TB, to mi je k'o kuca. SSD nekad dobavim, naravno. A monitor... mislio sam TN neki, da li Viewsonic il sta, nemam pojma... sto bih uzimao IPS?

evo ovaj npr ViewSonic VX2263SMHL-W IPS?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno