Šta je novo?

GeForce GTX 970 Thread

To je tema za duge i beskrajne diskusije. Da je tako niko ne bi kupovao nove kompove i hardver, niti bi kupovao nove igre po 50/60e vec cekao godinu dana i jace za sale-ove po 50% i nizim cenama. Ko ima para kupice, srecom imao sam oktobra i uzeo za 42k, cena je otisla na gore od tad za ~8k verujem ? Tako da i to cekanje nije nekad pametno.

300e minimum za koji bi je dao i uglavnom se ljudi slazu sa cenom.

I 7970 je 300e+ pa je mozes naci za 100e+,treba biti strpljiv,licno ja ne dajem vise od 180e za grafu,i da ponovim,kome grafa zaradjuje novce nije skupa ni od 1000e(poso+zadovoljstvo):D
 
Jos je daleko GPGPU da bi mogao da zameni CPU. Jednostavno kodovi nisu dovoljno dobri kao oni pisani za CPU. Ali da ne idem previse u offtopic, slazem se da nema poente davati pare na komp koji ce sluziti samo za igranje, to sam vec rekao. Ali, opet, to ne menja cinjenicu da li neki hardver zaista vredi X u Y trenutku. Sve je pitanje aktuelnosti. 7970/280x vise nije aktuelna (sa izlaskom novih serija) pa stoga i cena ode dole (+ kopanje). GTX 970 je sad u punoj snazi, i tako ce ostati jos nekoliko meseci. Bitan faktor su i cene u domacim prodavnicama. Ja da prodajem svoju kartu stavicu realnu cenu, da kazem 320e. To sto ce mi doci neki Pera/Zika/Mika i reci "e pa ja to mogu da nabavim preko druga koji ima ortaka sto dovozi robu iz madjarske za 200e" - izvoli nabavi, sto mene cimas onda. Ti ljudi bi najvise voleli da im se sve da za dzabe i jos da im se plati za to. E sad, cinjenica je i da su domace cene prenaduvane a to opet ne daje pravo nekome da coveku koji je kartu platio, lupam 50k dinara, spusta cenu polovne sa npr. 350e na 250e zato sto "krastavac nova kosta 300 dolara na amazonu". Ima nas raznih :)
 
Retko ko ima petlju da uzme gpu sa KP od preprodavaca, a kupcima se upalila guza na domacu garanciju pa mesaju babe I zabe.... Tako da Pera/Zika/Mika mogu pravac na KP I neka kupe po povoljnoj ceni...


Jos je daleko GPGPU da bi mogao da zameni CPU. Jednostavno kodovi nisu dovoljno dobri kao oni pisani za CPU. Ali da ne idem previse u offtopic, slazem se da nema poente davati pare na komp koji ce sluziti samo za igranje, to sam vec rekao. Ali, opet, to ne menja cinjenicu da li neki hardver zaista vredi X u Y trenutku. Sve je pitanje aktuelnosti. 7970/280x vise nije aktuelna (sa izlaskom novih serija) pa stoga i cena ode dole (+ kopanje). GTX 970 je sad u punoj snazi, i tako ce ostati jos nekoliko meseci. Bitan faktor su i cene u domacim prodavnicama. Ja da prodajem svoju kartu stavicu realnu cenu, da kazem 320e. To sto ce mi doci neki Pera/Zika/Mika i reci "e pa ja to mogu da nabavim preko druga koji ima ortaka sto dovozi robu iz madjarske za 200e" - izvoli nabavi, sto mene cimas onda. Ti ljudi bi najvise voleli da im se sve da za dzabe i jos da im se plati za to. E sad, cinjenica je i da su domace cene prenaduvane a to opet ne daje pravo nekome da coveku koji je kartu platio, lupam 50k dinara, spusta cenu polovne sa npr. 350e na 250e zato sto "krastavac nova kosta 300 dolara na amazonu". Ima nas raznih :)
 
I 7970 je 300e+ pa je mozes naci za 100e+,treba biti strpljiv,licno ja ne dajem vise od 180e za grafu,i da ponovim,kome grafa zaradjuje novce nije skupa ni od 1000e(poso+zadovoljstvo):D

Ko je zaradio svoje pare, može da ih potroši kako mu volja. Kad odrasteš, shvatićeš. Nemaš te pare i normalno je da bacš hejt, razumem te. Tebi je glupo to, meni tvoji postovi i nevažno, idemo dalje. Tema je GTX 970.
 
^
Naravno da su pare samo papir kao sredstvo placanja i trosis ih kako ti drago:),a za odrastanje...vidis valda na niku koje sam god.:),Bas i pisemo o temi:)
A pare kod mene nisu nikakav problem jer ih zaradjujem i vise nego dovoljno:),a ako su ti glupi moji postovi ne mora da odgovaras na njih:)
 
Poslednja izmena:
I 7970 je 300e+ pa je mozes naci za 100e+,treba biti strpljiv,licno ja ne dajem vise od 180e za grafu,i da ponovim,kome grafa zaradjuje novce nije skupa ni od 1000e(poso+zadovoljstvo):D

Ko čeka, dočeka, što se tiče GTX970 nju u skorije vreme nećeš dočekati, barem ne po željenoj ceni od 200e. Tek za godinu dana, tj. po izlasku pascal-a cena polovnih pašće na nekih 220-240e, osim ako ne bude još nekog price cut-a u međuvremenu, a čisto sumnjam da će biti pošto su već cenovno koliko toliko dali odgovor na AMD rebrand seriju.

Isto tako nemoj očekivati da se ponovi situacija kao sa cenama polovnig 7970/280x i ostalih karti koje su obeležile jedan period, jer je to bila posledica usporavanja rudarenja, te je tržište postalo prepavljeno njima, osim ako rudarenje ne zaživi ponovo u tom obimu, tako nešto neće viđati.
 
Poslednja izmena:
E da, to zaboravih. Kako se uopšte spominje 280x u tom kontekstu, kad zbog prestanka rudarenja u svakom trenutku na tržištu postoji na desetine oglašenih 280x kartica. Jednostavan princip ponude i potražnje.
 
@Monarch

Nije hynx memorija vec samsung, zato sam odma i lupio na 8000.
Mozda moze i malo više al nekako mi ljepše kad su okrugli brojevi,tako da sam i gpu spustio na 1500.
 
Ko čeka, dočeka, što se tiče GTX970 nju u skorije vreme nećeš dočekati, barem ne po željenoj ceni od 200e. Tek za godinu dana, tj. po izlasku pascal-a cena polovnih pašće na nekih 220-240e, osim ako ne bude još nekog price cut-a u međuvremenu, a čisto sumnjam da će biti pošto su već cenovno koliko toliko dali odgovor na AMD rebrand seriju.

Isto tako nemoj očekivati da se ponovi situacija kao sa cenama polovnig 7970/280x i ostalih karti koje su obeležile jedan period, jer je to bila posledica usporavanja rudarenja, te je tržište postalo prepavljeno njima, osim ako rudarenje ne zaživi ponovo u tom obimu, tako nešto neće viđati.

Niste me dobro razumeli,odnosno nisam se dobro izrazio,nisam reko za 970-ticu da ne dajem vise od 180e,vec generalno za bilo koju kartu ne placam vise od 180e,a sto se tice padanja cena,uvek padnu kad malo prodje vreme,evo i 290/x se moze naci za tu cenu koliko sam spreman da dam tako da..ali to je druga tema....
 
Sve je to individualno i po potrebi, tako da ne vredi raspravljati o tome.

Ni ja ne bih dao vise od 180 evra za bilo koju graficku, kad vec ionako ne odigram vise od 4 igre godisnje. Nema potrebe da mi neka zverka bleji u kucistu.
Eventualno fazon, da se kupi zverka i odigra odredjena igra, pa odmah da ide na oglase. :d
 
Poslednja izmena:
Niste me dobro razumeli,odnosno nisam se dobro izrazio,nisam reko za 970-ticu da ne dajem vise od 180e,vec generalno za bilo koju kartu ne placam vise od 180e,a sto se tice padanja cena,uvek padnu kad malo prodje vreme,evo i 290/x se moze naci za tu cenu koliko sam spreman da dam tako da..ali to je druga tema....

Naravno, to je već sasvim razumljivo.
 
Onaj ko je kupio GTX970 prošle godine napravio je sebi odličnu investiciju. Bolji perf/$/watt u ovoj klasi i dalje ni jedna kartica nema niti verujem da će biti u skorije vreme.
Računam oba proizvođača. A to što i jedni i drugi cene svoje proizvodne papreno i to što ih mi plaćamo po ovim cenama je druga priča.
 
Posto se tice gtx970 kartice, da postavim ovde ovaj test, http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&ie=UTF8&rurl=translate.google.com&sl=pl&tl=en&u=http://pclab.pl/art63999.html&usg=ALkJrhhcyXjep9eW2EErZflNAMpK0wW7eg.
Vrlo zanimljiv test i po meni ovi poljaci postavljaju prava pitanja u vezi odnosa GPU-a, CPU-a i Windowsa i drajvera i drugih stvari i kako to sve utice na sam PC gaming.
Evo, recimo, ovde se vidi pomak kod 290X u Project Cars usled eliminacije tog nekog CPU ogranicenja u ovoj igrici koji se eliminise kroz taj Windows low level api.
wwwwww.png
 
Posto se tice gtx970 kartice, da postavim ovde ovaj test, http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&ie=UTF8&rurl=translate.google.com&sl=pl&tl=en&u=http://pclab.pl/art63999.html&usg=ALkJrhhcyXjep9eW2EErZflNAMpK0wW7eg.
Vrlo zanimljiv test i po meni ovi poljaci postavljaju prava pitanja u vezi odnosa GPU-a, CPU-a i Windowsa i drajvera i drugih stvari i kako to sve utice na sam PC gaming.
Evo, recimo, ovde se vidi pomak kod 290X u Project Cars usled eliminacije tog nekog CPU ogranicenja u ovoj igrici koji se eliminise kroz taj Windows low level api.
Pogledajte prilog 175299

stvarno dobra kartica 970gtx, nisam pogresio ni malo sto sam je uzeo i to odma za 46000rsd, sad je jos skuplja, srpska posla :D
 
Posto se tice gtx970 kartice, da postavim ovde ovaj test, http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&ie=UTF8&rurl=translate.google.com&sl=pl&tl=en&u=http://pclab.pl/art63999.html&usg=ALkJrhhcyXjep9eW2EErZflNAMpK0wW7eg.
Vrlo zanimljiv test i po meni ovi poljaci postavljaju prava pitanja u vezi odnosa GPU-a, CPU-a i Windowsa i drajvera i drugih stvari i kako to sve utice na sam PC gaming.
Evo, recimo, ovde se vidi pomak kod 290X u Project Cars usled eliminacije tog nekog CPU ogranicenja u ovoj igrici koji se eliminise kroz taj Windows low level api.
Pogledajte prilog 175299

Vidi se pomak jer je AMDov driver overhead bio znatno veci od Nvidijinog. To se lepo vidi na ovim testovima koje sam odradio:

290X, 15.4 beta:

HVVVfgH.png

290X, 15.7:

s7bpU6O.png

GTX 970:

r0CwkUB.png

Kao sto moze da se vidi, AMD je smanjio overhead sa 15.7 drajverom, ali jos uvek je veci u odnosu na Nvidiju. Smesno je sto su mnogi krivili GW, a u stvari GW nije imao nikakve veze sa problemom koji je AMD imao u Project CARS i drugim igrama. Inace ovo je jos uvek DX11, poboljsanje nije od low level API-a vec od smanjenja overhead-a sa postojecim DX11. E sad sta su uradili, ne znam, ali ocigledno da je W10 imao neke veze s tim.
 
Poslednja izmena:
Da, smanjen je taj neki overhead sa Win 10 i, da, pitanje je tacno sta je tu tacan uzrok, verovatno nije taj low level api.
I koliko znam bas je u Project Cars bio bas izrazen taj problem kod AMD kartica.
Inace, koliko sam ja to ispratio, taj neki problem sa tim overheadom kod AMD-a je uzrok u drajverima i mozda ce se sa Win 10 i to malo ispraviti i poboljsati.
 
Da, smanjen je taj neki overhead sa Win 10 i, da, pitanje je tacno sta je tu tacan uzrok, verovatno nije taj low level api.
I koliko znam bas je u Project Cars bio bas izrazen taj problem kod AMD kartica.
Inace, koliko sam ja to ispratio, taj neki problem sa tim overheadom kod AMD-a je uzrok u drajverima i mozda ce se sa Win 10 i to malo ispraviti i poboljsati.

Sta god da su uradili da smanje overhead implementirali su i u W8.1 drajver, tako da sada vise nema razlike izmedju W10 i W8.1. Prvo je to poboljsanje imao samo W10 drajver, onda su neki likovi sa Guru3D foruma modifikovali da radi na 8.1, i sad je konacno AMD zvanicno implementirao to u 15.7.
 
Poslednja izmena:
Je l' se to meni cini ili na win10 sa ovim zadnjim drajverom graficka moze jos malo da se nategne?
 
Jel izasao zvanicni BIOS update za Gigabyte 970 G1 gde se ventilatori gase u idle ili se i dalje mora rucno cackati BIOS?
 
Ne moras cackati bios, uzmes MSI Afterburner [ili neki slican app] i preko njega napravis svoj custom fan mapping koji nece paliti ventilator na niskim temperaturama.

npr
2KR2Y5p.jpg
 
Poslednja izmena:
^ Ne moze. G1 ima donji limit za ventove koji iznosi 35% Fan speed (ako se dobro secam). Ako zeli 0% brzinu ventova morace da se pozabavi editovanjem biosa.
 
Danke za info. Na TPU sam video nekoliko novih BIOSa pa sam pomislio da su omogucili tu opciju by default. Videcu oko editovanja BIOSa, ili cu se odluciti za MSI posto ima tu opciju. Bitnije mi je to nego (marginalno) bolje VRM hladjenje na G1. Da ne moram da se zezam oko flashovanja.
 
Da, na MSI karticama moze da se preko Afterburnera konrolisu ventovi, tj. da se postave da rade na oko 500-600 obrtaja.
I mislim da je bolje da se ova kriva postavi ovako, pod uglovima, logicno je, da bi se manje kartica "mucila":rupa: oko korekcije brzine ventova.
111.png
 
Ja sam ubacio F51 na moju i karta je necujna. Kad upalim krajzis i jos pod overklokom ma jedva da je cujem.
 
Nisam bio tu ~50ak dana, pc bio iskljucen iz struje. Vratio se sinoc, ukljucim pc, monitor nema sliku, i maticna ne prolazi post. Izvadim GTX 970, intel integrisana radi normalno. Ocistio slot, resetovao bios sve isto. Sta mislite u cemu je problem, otisla graficka ili mozda neki problem sa maticnom? Ventilatori na kartici se vrte i svetli windforce logo. Pre puta je sve radilo normalno.
 
Mozda da probas da ubodes u neki drugi slot grafiku.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno