Šta je novo?

GeForce GTX 970 Thread

Upravo tako, vec su fabricki mnoge od njih debelo OC, recimo Gigabyte boostuje na 1400, koliko tu ima lufta, 100Mhz, to nije ni 10%, a to sto su sada iz istog procesa izvukli "1500" umesto 1300 jeste impresivno, ali u isto vreme je i dobar podsetnik koliko je tih 1500 debelo "nategnuto" i da tu nema mesta za nesto znacajno vise od toga. Dobar deo sjajnih performansi GTX970 karti "out of the box" je usled zaista visokog takta, a ne usled same revolucije u arhitekturi, koje jeste da ima, to ne sporim, ali da su karte u zoni 1300Mhz uz OC kao i predhodna generacija, onda bi opsti utisak bio nesto losiji. Ovako su te karte zaista sjajne za svakoga, kupis i ne mislis, brze od R9 290 koji slicno kosta, a potpuno u klasi 290x.
 
@ DAS
Pa i nereferentna overklokovana ide na 1500mhz, nisam probao, ali sam gotovo 100% siguran da moze. Gpu se malo greje tako da je mozda malo toplija od G1, ali to ne umanjuje oc potencijal cipa. Vrm se god referentnih ja mislim bolje hladi nego kod Asus Strix...

Kod mene u sli prva karta se dosta greje na dodir, ali kada sam testirao oc domet jedne karte, nisam primetio da je karta topla toliko da me moze da se dodirne koliko je vrela... Cak me je to najvise iznenadilo da je posle visecasovnog testiranja i za vreme testirnaj prilicno mlaka. Govorim o G1, tako da je onaj test na Guru3d izgleda ipak tacan, jer i kod njih se pokazalo da se ASUS dosta greje, dok je kod G1 vrm na nekih 65c koliko se secam, a gpu na 60c...

Primetio sam da FC4 zagreje gpu i 6-7c vise nego bilo koja druga igra. Ode gpu i do 72c kod toplije karte, sto znaci da je vrm na nekih ne vise od 80 u najgorem slucaju. Telo hladanjaka hladi i vrm kod G1 sto nije slucaj kod drugih proizvodjaca. Sa ovim kartama imam stabilan klok sa defaultnim biosom uz podignut napon na maksimum i PL na maksimum, igram fc4 i po 4h, sve radi savrseno, nema trotolovanja ili tako neceg nakon visecasovnog igranja, tako da je G1 provereno dobar proizvod. Kod G1 je fan profil malo agresivnije postavljen pa i to dodatno utice da vrm bude hladniji, ipak karta je i dalje jako tiha u full loadu.

Gavran ima 980 G1 u zatvorenom kucistu overklokovanu 1550mhz gpu 1900 vram, pa moze nesto da kaze koliko se greje i kako radi, ali mislim da nece imati sta novo da kaze sto guru3d test vec nije pokazao...
 
Poslednja izmena:
G1 ima ubedljivo najbolje hladjenje, karta je odlicno odradjena, tu stvarno nema nikakve primedbe.
 
ali takodje zavisi i kom se kucistu nalazi karta,kod mene (fortress 02) nisam video vise od 64c,videcemo kad dodje leto.
 
Sto se tice pucanja, mozda je bilo do mog konkretnog primerka. Uglavnom kod mene je nakon nekih sat vremena przenja vrm-a na >=100c dolazilo do nestabilnosti. Da ne bude zabune vrm moze doci do 100c samo ako se power limit pomeri preko 110% i samo u odredjenim igricama kao sto su FC4 i ACU. I 3dmark13 prvi graphic test ako se ostavi da se vrti bez prestanka. I ja sam je vratio uzeo pare nazad. To sto samo te igrice prze grafu do te temperature vrma mi nije nikakva uteha jer ko ce mi garantovati da svaki ili svaki drugi sledeci naslov nece raditi isto. Konkretan dokaz da je temperatura vrm-a uzrok pucanja nemam. I to da li ce doci do otkazivanja kartice usled visokih temperatura kao sto kazu rudari. Ja im verujem jer mislim da se tih nekoliko meseci neprestanog rada moze uzeti kao kao neki orijentir u naravno nekom duzem gejmerskom periodu koriscenja. . Slicno je bilo i sa ASus gtx780Ti. Karta je sa default biosom imala slican problem. Skyn3t-ov bios i eto resenja. Karta se klokuje bolje za nekih 50mhz i to na nizem naponu i naravno nizim temperaturama / bukom. Sto se tice poredjenja hladjenja VRMa Asusa 970, MSi 970 i G1 pa samo se pogleda Guru3d review i sve je jasno.
 
Za tog asus-a bi bilo najbolje da se nalazi u nekom vatrostalnom, za svaki slucaj :D:p

Koje ludilo od jednom se svima dopada default klok, nije to zato sto furunce ne moze da se klokuje nego su naprasno od jednom svi protiv overkloka i to bas vlasnici tog bangavog asus-a hahahha koja komedij na forumu :D

Desi se da se covek zezane u zivotu nije to nista strasno, ne pada kruna sa glave ako se prizna ;)

@Gavran
Kako bre nije uteha, pa nemoj to da im uzimas, uteha je super u ovakvoj situaciji :p

Ako nista drugo barem smo objasnili kako i taj asus moze do nekele da se klokne, ali trotluje posle odredjenog vremna bez obzira, tako da je default ipak jedino resenje, s obzirom da je postao trend ne overklokovati kartu, to je super resenje :D

:wave:
 
Poslednja izmena:
Temperaturu vrm-a pri OC kod G1 ne znamo, mozemo samo da nagadjamo. Meni spajanje hladnjaka vrm-a sa 4 pajpa koji idu od gpu-a na maloj udaljenosti i ne deluje kao neko dobro resenje.
 
^ Pa to jeste tacno. Mozemo samo da pretpostavimo vrm temperaturu kod g1. Mada meni se temperature poprilicno poklapaju sa Guru3d reviewima. Ajde da uzmemo worst case scenario. Asus VRM temp 85c na defaultu isto kao na Guru3d reviewu. Tako je i kod mene bilo. Kada se overklokuje temp je dostizala 100-105c . Znaci 15-20c visa temperatura. Primenom iste formule kod G1 dobijamo 65+20=85c :) SVe i da je tako a verujem da nije ;)
 
Poslednja izmena:
Pa ni meni nije delovalo jer bi vrm upalio gpu ili obrnuto, medjutim, situacija u praksi je ipak drugacija. Dve karte u sli i maksimum koji sam ja vide je 72c ca gpu, da se kojim slucajem vrm greje preko 80c to bi se odrazilo na gpu... Moram da naglasim da je kod mene kuciste dobro provetreno, bolje ne moze :D Kod gavrana kuciste zatvoreno i 980 G1 karta, pa opet stabilan klok 1550mhz, tako da po svemu sudeci to je ipak dobro reseno hladjenje :)
 
Pa ni meni nije delovalo jer bi vrm upalio gpu ili obrnuto, medjutim, situacija u praksi je ipak drugacija. Dve karte u sli i maksimum koji sam ja vide je 72c ca gpu, da se kojim slucajem vrm greje preko 80c to bi se odrazilo na gpu... Moram da naglasim da je kod mene kuciste dobro provetreno, bolje ne moze :D Kod gavrana kuciste zatvoreno i 980 G1 karta, pa opet stabilan klok 1550mhz, tako da po svemu sudeci to je ipak dobro reseno hladjenje :)


Za razliku od ovog Asus fanboj kluba ja mogu i napon da podizem. Zamisli? :) :) :) Cudo 21og veka moze da se voltage tweakuje grafa.
 
asus kaze boost clock out of box 1250,moja ide na 1342 bez cackanja. jel to neki bug ili sama karta podize koliko moze?
 
Nije bag.
Svaki čip je drugačiji, pa tako i drugačije boost-uju.
 
Sto se tice pucanja, mozda je bilo do mog konkretnog primerka. Uglavnom kod mene je nakon nekih sat vremena przenja vrm-a na >=100c dolazilo do nestabilnosti. Da ne bude zabune vrm moze doci do 100c samo ako se power limit pomeri preko 110% i samo u odredjenim igricama kao sto su FC4 i ACU. I 3dmark13 prvi graphic test ako se ostavi da se vrti bez prestanka. I ja sam je vratio uzeo pare nazad. To sto samo te igrice prze grafu do te temperature vrma mi nije nikakva uteha jer ko ce mi garantovati da svaki ili svaki drugi sledeci naslov nece raditi isto. Konkretan dokaz da je temperatura vrm-a uzrok pucanja nemam. I to da li ce doci do otkazivanja kartice usled visokih temperatura kao sto kazu rudari. Ja im verujem jer mislim da se tih nekoliko meseci neprestanog rada moze uzeti kao kao neki orijentir u naravno nekom duzem gejmerskom periodu koriscenja. . Slicno je bilo i sa ASus gtx780Ti. Karta je sa default biosom imala slican problem. Skyn3t-ov bios i eto resenja. Karta se klokuje bolje za nekih 50mhz i to na nizem naponu i naravno nizim temperaturama / bukom. Sto se tice poredjenja hladjenja VRMa Asusa 970, MSi 970 i G1 pa samo se pogleda Guru3d review i sve je jasno.
Ono što sam ja hteo da kažem jeste da bez obzira što je VRM išao jako visoko, ne mora da znači da je problem tu. Vrlo moguće je da je Asusovo rešenje zbog kompletne naponske sekcije jednostavno lošije u odnosu na Gigabyte. Počinju da me nerviraju sa svim tim varijantama šminjkanja tipa Strix, itd. - DC2 je bio odličan i ništa mu nije nedostajalo, osim naravno nekog gaming naziva. Mislim, koga je briga što karta izgleda kao sova, kad je očigledno inferornije rešenje. Ja takođe naginjem ka ASUSu i ne volim Gigabyte (revizije ploča su ono što me odbija), ali u ovom slučaju ne bih pazario Strix.
 
Poslednja izmena:
Za razliku od ovog Asus fanboj kluba ja mogu i napon da podizem. Zamisli? :) :) :) Cudo 21og veka moze da se voltage tweakuje grafa.
Dešava se. Kupiš K procesor (Hasw) i nema klokovanja (temperature). Kupiš grafiku i nema podizanja napona. Verovatno je to danas neki trend, a očigledno i da ljudi misle da je to OK.
 
140c je limit? Kod mene je VRM isao i do 105c. Pricamo o decembru mesecu. Ambijentalna mi je 25c. Sta ce biti u avgustu ako je sad ovako :) ? Evo neka neko izvrti pola sata 3dMark13 prvi test onaj loopovan. Moze i u window modu da bi se videla temperatura VRMa. Sa power limitom na max, ne mora ni overklokovana karta da bude.


Na temperature u tom rangu +/- 5c ambijentalne temeprature ne pravi značajniju razliku, ako ti na leto u sobi bude ~30c, to će možda dodati stepen dva na te vrm temerature, ako i toliko. Jedino može dići prosečnu zagrejanost ostalih komponenti, što može stvoriti neke druge probleme :)

Za tog asus-a bi bilo najbolje da se nalazi u nekom vatrostalnom, za svaki slucaj :D:p

Koje ludilo od jednom se svima dopada default klok, nije to zato sto furunce ne moze da se klokuje nego su naprasno od jednom svi protiv overkloka i to bas vlasnici tog bangavog asus-a hahahha koja komedij na forumu :D

Desi se da se covek zezane u zivotu nije to nista strasno, ne pada kruna sa glave ako se prizna ;)

@Gavran
Kako bre nije uteha, pa nemoj to da im uzimas, uteha je super u ovakvoj situaciji :p

Ako nista drugo barem smo objasnili kako i taj asus moze do nekele da se klokne, ali trotluje posle odredjenog vremna bez obzira, tako da je default ipak jedino resenje, s obzirom da je postao trend ne overklokovati kartu, to je super resenje :D

:wave:

Nije stvar u tome da li su ljudi za ili protiv oc-a, već u tome što većina ne želi da diže buku/temperature zarad ~10% maksimalno mogućih performansi. Kod oc-a većina (osim za "slikanje") ne ide da izvuče poslednji mogući MHz, već balansira do granice u kojoj to počne značajnije da utiče na buku ili zagrevanje, neko daleko više preferira tišinu o odnosu na par MHz i klokuje do te granice, a ne do same fizičke GPU OC granice.

Ako natezanje od fabrički oc-ovanih ~1340MHz do potencijalno maksimalnih 1500MHz znači buku, agresivno postalvjen fan profil, ili 15-tak stepeni više, onda to nećeš raditi, već ćeš smanjiti power limit i tražiti max oc na toj power limit vrednosti.
 
Poslednja izmena:
^
Pa da... Moj sistem je uvek tako overklokovan. Ako si citao nesto sto sam do sada radio mogao si to da zakljucis. Uvek je prvo prica o nivou buke pa tek onada idu klokovi u skladu sa tim ;) Kod ove karte nema buke ni sa podizanjem napona pa cak i u zatvorenom kucistu... Treba je klokovati koliko to gpu dozvoljava, neka je i 5% dobitak, zasto ga ne uzeti ako je besplatan u svakom smislu :)
 
Am kojim softverom mogu da izmerim vrm, tj da pratim ? Probao sam par koje sam uvek koristio, ali iz nekog razloga ne nalazim vrm. Mozda sam malo zaglupio ovih dana :)
 
zaisi koju karticu imas. Nemaju svi senzor temperature u vrm-u
 
@Mazi7 MSI Gaming nema senzor.
@HighONE Apsolutno se slazem. Sve sto si rekao stoji.
@rAMA To sto si opisao je slucaj sa Asus kartom. Da bi dobio tih 10% moras da podesis vent na 60% a tako podesena karta postaje jako bucna. Sa G1 overklokujes i temperature ostaju smesne a karta tiha skroz. U tome i jeste poenta price. Asus extra radi na defautu a G1 mozes i OC tih 10% bez i najmanjeg problema.
 
pre ove sam imao gtx 670 windforce i hteo sam da uzmem g1 ali 312mm :) ne moze da stane u kuciste jedino da skinem doji vent i da budzim. ono sto imam oc u kompu je cpu a za razliku na gpu (ide sama na 1342) od 100mhz me uopste ne interasuje jer je vec drasticna razlika u performansama izmedju 670 i 970 tako da dobitak od 3 do 7 fps mi nista ne znaci.

takodje i ostatak konfiguracije treba da bude TOP da bi sve to imalo smisla da se toliko overklokuje i izvuce maksimum fps.
 
Sve zavisi od potreba i zelja, ljudima sa 60Hz monitorima mozda bude svejedno, dok onima koji recimo igraju na 144Hz i nije bas. OC ne kosta nista osim pomeranja par slajdera, a svaki dodatni frame dobro dodje.

Uzgred G1 je zlo, knap u milimetar staje u 690 II Advanced.
 
@Tomasbg
Vidi, ovako.:laugh: Imas bas overclokersku masinu.:type: Ovaj I5 2500K sa ovim Nostua ventom kad kad klocnes moze sigurno da ide na 4.5-4.7Mhz. To je prvi napredak.
Uzeo si Asus 970Strix, nereferentnu karticu. Pazi, sam naziv ti kaze, nereferentna.:rtfm: Ona za to i sluzi, da se overclokuje, bolje i tise hladjenje, kvalitetniji PCB. Sa 1342mhz, ona moze sigurno da ide na 1500mhz za gpu i da ne zaboravimo memoriju, na 7800-7900mhz, sigurno.
Po meni, zajedno sa klokom proca i grafe, sigurno dobitak od 10-15% na performansama, i to sto se kaze djaba.:p
Mislim da se isplati da se malo potrudis oko overkloka.:rupa:
 
Poslednja izmena:
Dobi ce i vise od toga, a tamo gde najvise treba daleko vise od tih 10-20%. Moze OVDE da se vidi koliko okvirno na jednom primeru... Uradim tako ponekad nesto korisno za zajednicu sam ljude mrzi da citaju, pa se onada zale u podforumu PC Igre kako im nista ne radi, losa optimizacija, oce to desava se kod korisnika koji bi samo da se igraju, a blage veze namaju sa hardverom... Ipak je to PC a ne konzola, neke stvari u osnovi treba da se znaju, kako podesiti sistem, i kako ga pretestirati preventive radi, cisto da se vidi da li sve radi kako treba ;)

Neka svako tera kako misli da treba, meni nije cimanje da dovojim jedan dan utegnem masinu i imam tih +30% za dz :D:p
 
odvojim jedan dan utegnem masinu i imam tih +30% za dz :D:p

Kljucno, izvlacenje maksimuma za ulozen novac. U suprotnom bacene pare na otkljucan procesor, heatsink i gpu sa nereferentnim hladjenjem.

Za sada kod mene G1 sa +150 tera na 1592, moze i vise mislim.
 
probao sam da vidim koliko se katra sama dize bez dizanja voltaze,samo sam dirao power target i boost clock,clock max 1489 temp max 73c.

FPS:57.8
Score:1455
Min FPS:8.5
Max FPS:122.7

1080p
Quality:Ultra
Tessellation:Extreme
8xAA
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanje znam da nije tema :) , da li je moguce voziti AMD kartu recimo 290X i ubosti recimo GTX 760 kao sekundarnu kartu da radi samo fiziku da bi rezultat bio pun potencijal 290X karte bez padanja frejmova zarad fizike ili to nije moguce na win 8.1?

Druga varijanta, recimo GTX 970 kao primarna + recimo GTX 760 kao sekundarna karta koja ce opet da radi samo fiziku, rezultat pun frejmrejt GTX 970 karte bez opadanja frejmova zarad fizike ili ni to nije moguce na win 8.1?
 
Video sam na net-u kod nekih likova je proradila takva kombinacija, ali cini mi se da moraju da se urade neka tweakovanja drivera i registry fix da bi proradilo, ali i tada nije sto posto sigurno da ce proraditi.
 
Nazad
Vrh Dno